id: w5ntzr

Pomóż nam walczyć z patodeweloperką w Górach Izerskich

Pomóż nam walczyć z patodeweloperką w Górach Izerskich

Nasi użytkownicy założyli 1 166 207 zrzutek i zebrali 1 212 563 583 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Stowarzyszenie na rzecz zrównoważonego rozwoju Gór Izerskich „Flins” zostało powołane w 2021 r. przez przedstawicieli lokalnej społeczności Świeradowa. Bezpośrednim impulsem do powołania stowarzyszenia, było rozpoczęcie prac nad nowym studium zagospodarowania przestrzennego naszej gminy. Wiedząc, że wcześniejsze dokumenty planistyczne powstawały niemalże wyłącznie pod dyktando deweloperów, praktycznie bez przeprowadzania konsultacji społecznych, uznaliśmy, że tak dłużej być nie może – potrzebny jest lokalny głos społeczny, który mając na uwadze długofalowy zrównoważony rozwój oparty o interes lokalnej społeczności, szacunek do dziedzictwa kulturowego regionu i troskę o środowisko, spróbuje być przeciwwagą dla pazerności deweloperów.

 

Na ponowne wyłożenie studium wciąż czekamy, podejmujemy inne działania, które możesz przejrzeć na naszym profilu na fb (facebook.com/stowarzyszenieflins/). Wśród tych działań jest też przyglądanie się efektom niekontrolowanego boomu budowlanego spowodowanego przez fatalny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego uchwalony w 2015 r. przez radę miasta. Dokument ten umożliwił budowę sześciokondygnacyjnych obiektów turystycznych na znacznych obszarach w gminie, bez względu na charakter miejsca, walory krajobrazowe czy istniejącą zabudowę. W świetle takiego prawa zafundowanego gminie przez włodarzy, nie jesteśmy w stanie ochronić całej gminy przed „patodeweloperką”, ale możemy celować w inwestycje w miejscach szczególnie degradujących krajobraz i charakter naszej gminy.

 

Taką inwestycją może być budowa sześciokondygnacyjnego budynku usług turystycznych, w dotychczas nietkniętej przez deweloperów Dolinie Czarnego Potoku, pod Czerniawską Kopą, w strefie „A” ścisłej ochrony uzdrowiskowej  Czerniawy-Zdroju, na działce która ma…. około 750m2 (!). W miejscu tym, o wybitnych walorach uzdrowiskowych i krajobrazowych projektowana turystyczna „WIEŻA MIESZKALNA” (bo inaczej nie może wyglądać tak wysoki budynek na tak małej działce) sąsiadowałaby z otwartymi łąkowymi obszarami, tradycyjną sudecką zabudową i powstałymi w ostatnich latach domami jednorodzinnymi. Obiekt ten stanie się też dysharmonijną dominantą przestrzenną widoczną z popularnej wieży widokowej na Czerniawskiej Kopie. Uważamy, że podupadłe w ostatnich dziesięcioleciach centrum uzdrowiskowe Czarniawy zasługuje na rewitalizację, nie jesteśmy przeciw inwestycjom budowlanym jeśli trzymają odpowiednią skalę i nie stoją w sprzeczności z uzdrowiskowym charakterem miejsca, ale puszczanie inwestorów-deweloperów na żywioł, to najgorszy scenariusz jaki może przydarzyć się tej miejscowości.

 

Jako, że wielkość działki na której wydano pozwolenie na budowę jest wręcz szokujący – plan przestrzenny gminy stwierdza, że minimalna wielkość działki powstałej w wyniku scalania w strefie „A” uzdrowiska to 2500m2. ( ! ) oraz budzi zastrzeżenia procedura w wyniku której owa działka powstała, min. w wyniku sprzedaży działki gminnej, która dawniej była polną drogą, postanowiliśmy zwrócić się o pomoc prawną do profesjonalnej kancelarii adwokatów i radców prawnych, specjalizujących się m.i  w prawie i procedurze administracyjnej, w zagadnieniach z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego, prawa budowlanego oraz ochrony środowiska. Zależy nam na miejscu w którym żyjmy i jesteśmy nawet w stanie ponosić finansowe koszty błędnych decyzji naszej rady miasta i burmistrza. Jednak koszt poprowadzenia takiej sprawy to, bagatela, 11 070 zł brutto! Jesteśmy w stanie pokryć część tych kosztów z zbiórki w własnym gronie. Nie mniej kwota jest bardzo wysoka, stąd prośba do wszystkich miłośników Świeradowa, Czerniawy, Gór Izerskich, uważających że izerski krajobraz to rzecz o którą warto walczyć, o finansowe wsparcie sprawy.Jeśli zrzutka pójdzie dobrze to nie będzie ostatnia taka akcja. Pamiętajcie, kilkuset miłośników Gór Izerskich ma większą siłę sprawczą niż jeden z drugim deweloper. 


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 57

 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
UR
Urszula Romanowicz
ukryta
PT
Paweł Tartak
50 zł
 
Dane ukryte
ukryta
MM
Michał
20 zł
ED
Edgar
100 zł
AC
Anna Czytowska
ukryta
 
Dane ukryte
50 zł
JJ
Łatek
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 3

 
2500 znaków
 • Mateusz Czuchraj

  Proponuje kupic dla wszystkich członków bilet w jedna stronę, albo kupic działkę w lesie i założyć wioskę Aborygenów, naturalnie nie obrażając naszych przyjaciół z Australii.

 • WK
  Wiktor

  Dobrze, że w końcu ktoś próbuje walczyć z takim niszczeniem Naszego pięknego krajobrazu jak i ekosystemów.

  20 zł
 • MM
  Monika Fijałkowska-Mokosa

  Trzymam kciuki!!!!! :)

  200 zł