id: w7njw2

Album Historia Polskiej Informatyki 1948-1993

Album Historia Polskiej Informatyki 1948-1993

Nasi użytkownicy założyli 1 187 239 zrzutek i zebrali 1 248 372 651 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Zrzutka ma na celu zebrać fundusze na wydanie albumu Historia Polskiej Informatyki 1948-1993. Docelowo 300 stronnicowy album w formacie 30x30 cm, w twardej oprawie, które przekrojowo przedstawią historię polskiej informatyki z wykorzystaniem zdjęć archiwalnych oraz zdjęć współczesnych znajdujących się w kolekcjach muzealnych oraz prywatnych. Całość dopełni tekst. Więcej na:


https://polskiekomputery.pl/album/


O MNIE

Życie pisze różne scenariusze. Nigdy nie myślałem, że będę interesował się polskim sprzętem informatycznym i historią polskiej informatyki oraz, że aż tak mnie to wciągnie.

Nazywam się Marcin Robert Kaźmierczak. 1 kwietnia 2016 roku rozpocząłem swoją przygodę z kolekcjonowaniem polskiego sprzętu informatycznego. Celem kolekcji Polskie Komputery jest zachowanie pamięci o polskiej myśli technicznej związanej z polską informatyką, polskich zakładach, które produkowały sprzęt informatyczny, a także o polskich inżynierach, którzy ten sprzęt konstruowali i wdrażali do produkcji.


Przez ostatnie trzy lata wykonałem 300% normy gromadząc w głównej mierze mikrokomputery, minikomputery oraz peryferia. Dziś kolekcja liczy już ponad 350 elementów (komputerów, drukarek, ploterów, czytników, dziurkarek, dokumentacji, oprogramowania) i cały czas rośnie. Kolekcja to nie tylko sprzęt, oprogramowanie, czy dokumentacja... To również ciekawa i niezwykle bogata Historia Polskiej Informatyki. Żeby ją zachować w profesjonalny sposób, wyznaczyłem cel, który chciałbym z Waszą pomocą zrealizować.


ALBUM

Odbyłem już dziesiątki spotkań z ludźmi, którzy tworzyli polski przemysł informatyczny. Podczas tych spotkań zdałem sobie sprawę, że do tej pory nie powstała kompleksowa publikacja, która opisywałaby historię polskiej informatyki (lata 1948-1993) oraz zawierała zdjęcia archiwalne, zdjęcia komputerów (nie tylko z zewnątrz, ale również i w środku) i sprzętu peryferyjnego produkowanego w tym okresie w polskich fabrykach, zakładach, manufakturach. Tekst albumu oparty będzie na dokumentach archiwalnych i relacjach osób związanych z przemysłem komputerowym w Polsce.


CO ROBIĘ WE WŁASNYM ZAKRESIE?

Wspierając moje działania, przyczyniasz się do wydania unikatowego albumu "Historia Polskiej Informatyki 1948-1993". Całość zgromadzonych środków zostanie przeznaczona na wydanie albumu, z dołożeniem wszelkiej staranności o merytoryczność tekstu, jakość zdjęć, składu oraz druku publikacji. 

Kilka faktów...

1. Tekst powstaje - koszt zero.

2. Profesjonalne zdjęcia posiadanych przeze mnie komputerów oraz eksponatów muzealnych w Muzeach zrobię we własnym zakresie - koszt zero.

3. Skan zdjęć archiwalnych - koszt zero.

4. Przygotowanie do druku, zajmowałem się tym profesjonalnie od 1999 do 2012 roku i dalej się tym zajmuję. Posiadam profesjonalny skalibrowany sprzęt, pozwalający na precyzyjne odwzorowanie koloru fotografowanego obiektu w druku - więc koszt zero.


Informuję Was o tym, ponieważ nie będę kreował wirtualnych kosztów i wydawał przekazanych przez Was funduszy na rzeczy, które mogę zrobić we własnym zakresie. 


Tekst albumu powstanie w edytorze TAG, na komputerze MAZOVIA 1016 


NA CO ZOSTANĄ WYDANE PIENIĄDZE?

Najpoważniejszym kosztem tego przedsięwzięcia, którego nie jestem w stanie udźwignąć, będzie druk i oprawa. Do tej kwoty dojdzie również koszt praw autorskich do niektórych zdjęć archiwalnych, które nie były nigdy publikowane, a których agencje fotograficzne oddać za darmo nie chcą. Wstępny koszt tego przedsięwzięcia został oszacowany na kwotę 75 000 PLN netto. Z racji tego, że kwota jest spora, postanowiłem prosić o wsparcie Was patronów - internautów. Na innej platformie udało nam się zgromadzić już 25 000 PLN. Docierały do mnie sygnały, że część osób, które chcą wesprzeć projekt, woli platformę zrzutka.pl. Dlatego uruchomiłem zbiórkę również tutaj. Żeby projekt mógł zostać w pełni zrealizowany, potrzeba jeszcze 50 000 PLN.


NAKŁAD I PARAMETRY TECHNICZNE

Album chciałbym wydrukować w ilości 500 sztuk. Format 30x30cm. 250 stron (docelowo 300), kreda wysokiej jakości, gramatura 150,  druk offsetowy wysokiej jakości, w twardej oprawie, folia matowa.


DYSTRYBUCJA I KOSZT

Nad konkretnym modelem i szczegółami dystrybucji jeszcze pracuję. Jednostkowy koszt wydruku i oprawy albumu, przy zamówieniu 500 sztuk i objętości 250 stron, wynosi na chwilę obecną ok 100 PLN netto. 500 sztuk to optymalna ilość od której opłaca się taki wydruk zrobić, co rzutuje również na cenę końcową. Racjonalnym wydaje się uwzględnianie indywidualnego zaanagażowania poszczególnych zrzutkowiczów, którzy będą korzystali z niższych progów. Ambasadorzy i Mecenasi, którzy będą chcieli, mogą wspomóc projekt większym wsparciem. Liczę na to, że uda mi się znaleźć sponsora publikacji, który pokryje część kosztu wydruku. Także ta kwestia pozostaje jeszcze otwarta.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 1

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
Album Historia Polskiej Informatyki 1948-1993
Album Historia Polskiej Informatyki, twarda oprawa, minumum 250 stron (docelowo 300), format 30x30 (295mm x 295mm), w pełnym kolorze. Do każdego album...
128 zł

Kupione 300 z 300

Zakończona

Wpłaty 380

preloader