id: w9aezj

Pomóż nam odbudować jedną z najpiękniejszych winnic w Polsce

Pomóż nam odbudować jedną z najpiękniejszych winnic w Polsce

Nasi użytkownicy założyli 1 167 689 zrzutek i zebrali 1 215 417 972 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

W pierwszy weekend wakacji nad Jasłem i okolicami przetoczyły się tragiczne w skutkach, gwałtowne nawałnice. Liczne burze gradowe, bardzo silny wiatr i intensywne opady deszczu w bardzo krótkim czasie w nieprawdopodobny sposób zniszczyły teren winnicy Jasiel, jednej z najpiękniejszych winnic w Polsce. 

Winnica była spełnieniem marzeń, dziełem pasji i efektem bardzo ciężkiej pracy naszych rodziców. To jej poświęcili się całkowicie przez ostatnie prawie 20 lat swojego życia. Wiemy, że mają w sobie wiele siły i potrafią ją odbudować, ale ich możliwości są ograniczone. Żeby podnieść się z trudnej sytuacji, w której się znaleźli, potrzebują naszego i Waszego wsparcia.


Winnica Jasiel 


Winnica Jasiel jest jedną z pierwszych winnic stworzonych w regionie Podkarpacia. Założona zostało prawie 20 lat temu przez małżeństwo nauczycieli, Elwirę i Wiktora Szpaków – naszych rodziców. Na przestrzeni ostatnich lat winnica sukcesywnie się rozwijała. Było to możliwe dzięki ogromnemu nakładowi ich pracy i wysiłku. Wyzwań było wiele, ale powoli i z każdym kolejnym rokiem miejsce, które tworzyli, stawało się coraz bardziej wyjątkowe. W ten trud wkładali całe swoje serce.


Winnica Jasiel była jednym z najpiękniejszych miejsc tego typu w Polsce. Zachwycali się nią liczni turyści. Rodzice od samego początku mieli pomysł na zagospodarowanie terenu, który konsekwentnie i wytrwale realizowali. Często nie potrafiliśmy zrozumieć ich determinacji. Nasi rodzice stworzyli niezwykłe miejsce – winnicę tarasową usytuowaną na stromym zboczu w sąsiedztwie utworzonych stawów i ogromu roślinności. To nie miała być tylko uprawa winorośli, to był wielkich rozmiarów, przepiękny ogród winoroślowy. Kierowali się ideą stworzenia miejsca przyjaznego zarówno dla fauny, jak i flory. Ten sposób myślenia przenosili też na produkowane przez nich wina – doceniane zarówno w kraju, jak i za granicą.


Zobacz, jak jeszcze kilka dni temu wyglądała winnica Jasiel:


Zniszczenia


W efekcie gwałtownych nawałnic, które przeszły nad winnicą, teren winnicy Jasiel został znacząco uszkodzony, a winorośle doszczętnie zniszczone. Cały teren rekreacyjny, stworzony wokół winnicy, uległ totalnemu zniszczeniu. Zamulone zostały cztery utworzone tam stawy, zatkane oraz uszkodzone odpływy. W wielu miejscach zapadły się skarpy. Żywioł wyrwał drzewa z korzeniami. Na prawie 2,5 ha areale uprawa winorośli została zdziesiątkowana przez potężny grad i w efekcie silnych wiatrów i deszczów. Jakiekolwiek plony w tym roku będą cudem. W przyszłym – nie wiadomo. Uszkodzone i zawalone zostały rusztowania winorośli. 


Chcemy pomóc rodzicom przywrócić winnicę do stanu sprzed nawałnicy 


Winnica jest dla naszych rodziców sposobem na życie, ich stylem życia. Aktualnie, ich jedynym celem jest przywrócenie jej do stanu sprzed nawałnicy. Odbudowa winnicy w zgodzie z naturą to proces, który trwa – nie da się tego osiągnąć w krótkim czasie, ale dysponując odpowiednimi środkami finansowymi proces ten można przyspieszyć. Zwrot z inwestycji w winnicę nastąpił dopiero w ostatnich latach i był on na bieżąco inwestowany w kolejne etapy rozwoju. W tym momencie potrzebne środki przewyższają możliwości, jakimi dysponują rodzice. 


Nasz plan


Środki zebrane w ramach zbiórki są nam potrzebne na wsparcie w odbudowie winnicy oraz na zmierzenie się z konsekwencjami w dłuższej perspektywie. Fundusze przeznaczymy na: sprzątanie terenu winnicy, usunięcie osuwisk, zabezpieczenie skarp i przywrócenie tarasów do stanu sprzed nawałnicy, naprawienie uszkodzonego ogrodzenia, wymianę uszkodzonego rusztowania winnicy, wyczyszczenie i odmulenie zanieczyszczonych stawów, udrożnienie przepływu i ruchu hydrologicznego, odbudowę winorośli i wymianę uszkodzonych w 100% krzewów, usunięcie uszkodzeń w obiektach znajdujących się na terenie winnicy. Potrzebujemy rąk do pracy, zaangażowania ciężkiego sprzętu (np. koparek), a także szeregu materiałów, takich jak siatki zabezpieczające skarpy, agrotkanina, agrowłóknina, słupy betonowe, siatka, drut, itp.


„Winnica Jasiel to jeden z najbardziej zasłużonych producentów na Podkarpaciu, którego historia sięga 2001 roku. Wyjątkowe położenie (to jedna z nielicznych winnic tarasowych w Polsce) i zawsze pewny adres, niezależnie czy chodzi o wina jednoodmianowe czy kupaże. Od zawsze mam tu swoich faworytów. Dziś winiarnia potrzebuje naszego wsparcia bardziej niż kiedykolwiek.”

Maciej Nowicki, krytyk winiarski


„Jest mi niezmiernie żal, że winnicę Jasiel dotknęła taka tragedia. Miałem przyjemność być gościem, delektowaliśmy się wspólnie arcy-pysznym winem. W planach był nawet mały festiwal ze sceną na kilkumetrowej wyspie, usytuowanej nad jednym ze stawów winnicy. Ach... jeszcze kiedyś do tego wrócimy."

Grzech Piotrowski, artysta


W ostatni weekend winnicę przed tym zdarzeniem odwiedzili przemili turyści. Okazało się, że byli naszymi ostatnimi gośćmi – jako ostatni widzieli winnicę przed zniszczeniami. W naszej Księdze Gości pozostawili poniższy wpis:


„Kilka dni spędzonych w winnicy Jasiel, mimo niesprzyjającej pogody, to prawdziwy odpoczynek od trudów dnia codziennego i zanurzenie się w innej rzeczywistości. Wina wspaniałe, okolica piękna, ale gospodarze - najlepsze, co mogło się zdarzyć. Tyle ciepła, otwartości i przyjaźni, a mówi się, że w pewnym wieku nic już człowieka nie zaskoczy. Zaskoczyło! Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za wspaniale przeżyty weekend i nowe doświadczenia."


Anna Bylewska-Juszczak i Wiesław Juszczak z Łodzi


Mamy nadzieję, że jeszcze wiele osób wpisze się w naszej Księdze Gości.


Zdajemy sobie sprawę, że każdy z nas odczuwa skutki trwającej pandemii. Mimo to ta zbiórka jest naszym pomysłem na wsparcie rodziców i pomoc – również mentalne – w tej trudnej dla nich sytuacji.


Kwota, o którą wnioskujemy, jest minimalną kwotą oszacowanych przez nas strat i jest potrzebna do odbudowy winnicy. Liczymy na to, że wspólnymi siłami, z Waszą pomocą, odbudujemy historię i pasję naszych rodziców.


Jesteśmy świadomi tego, że cel, który sobie postawiliśmy, jest bardzo ambitny i wiemy, że jego osiągnięcie może być trudne. Jednak wsparcie, które umożliwia takie przedsięwzięcie, jest nie do przecenienia.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 106

preloader

Komentarze 10

 
2500 znaków