id: wdgh58

Ratunek dla Skansenu Józefa Chełmowskiego

Ratunek dla Skansenu Józefa Chełmowskiego

4 653 zł
z 15 000
31%
zakończona
01.07.2018r
93
wspierających
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 016 951 zrzutek i zebrali 1 066 010 202 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • W poniedziałek 16 października pierwsze 10 prac z ogrodu zostało przetransportowane pod dach. Do wiosny będą schnąć, aby można je było następnie oczyścić, zdezynfekować i poddać właściwej renowacji i konserwacji. Selekcja odbyła się pod okiem konserwatora.
  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

W Brusach-Jagliach znajduje się skansen - muzeum prywatne, dzieło zmarłego w 2013 roku artysty Józefa Chełmowskiego. Rzeźby, obrazy, wynalazki wypełniają dosłownie każdy zakamarek tego magicznego miejsca, w tym w znaczącej części w ogrodach. Wraz z przemijaniem czasu natura odciska coraz większe piętno na pracach. Aby utrzymać urok skansenu, konieczna jest renowacja i konserwacja dorobku życia twórcy.

Zbiórka na renowację i konserwację dzieł tworzącychSkansen Józefa Chełmowskiego

Józef Chełmowski powiedziałby "każdy czas ma swego twórcę", nie konserwował prac, gdyż byłoby to zbyt kosztowne. Te zniszczone upływem czasu odmalowywał lub wymieniał. Minęły 4 lata, odkąd nie mogło już powstać żadne nowe dzieło. Natura nie ma litości. Drewniane rzeźby, wrażliwe na zmienne warunki pogodowe z roku na rok ulegają nieuchronnej erozji.

Chcielibyśmy, aby skansen Józefa Chełmowskiego mógł jak najdłużej cieszyć odwiedzających swoją unikalną atmosferą. Możliwe jest "zatrzymanie czasu" w skansenie. W ocenie fachowców, muzealników, konserwatorów dzieł sztuki, utwardzenie prac specjalnymi preparatami uchroni drewno przed dalszą degradacją. W niektórych przypadkach zasadne jest również odnowienie politury.

Wysokie nawet na 2,5 m ule figuralne są wizytówką skansenu. Koszt odnowienia i utwardzenia tak pokaźnej rozmiarowo pracy może wynieść nawet 2500 zł.

Zestawienia zdjęć zamieszczone poniżej prezentują jak bardzo rzeźby postarzały się w ciągu zaledwie kilkunastu lat.

Rzeźba anioła umieszczona przy wejściu do niegdysiejszego warsztatu twórcy.

dawniej

obecnie

Anioł stał się symbolem roku 2017 w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim. Działacze nazywali rok imieniem Józefa Chełmowskiego przygotowując szereg wydarzeń powiązanych z jego życiem i twórczością. Zrzeszeniowcy oddali tym samym hołd dla wkładu artysty w kulturę kaszubską.

www.kaszubi.pl/polecamy/artykul?id=16

www.brusy.pl/index.php?lg=pl&a=221

dawniej

obecnie

Możliwe jest odtworzenie malowideł, które zachowały się na fotografiach.

Aby rzeźby nie psuły się od spodu należy odseparować je od podłoża odpowiednim fundamentem.

Nawałnica, która dotknęła region w nocy z 11/12 sierpnia 2017 r., nie ominęła skansenu. Zrujnowana wysoka zieleń, uszkodzone ogrodzenia i zabudowania - to obraz zniszczeń. Szkody wyrządzone pracom artysty są mniej dotkliwe. Wciąż jest co oglądać. To dramatyczne wydarzenie uwidoczniło jednak słabsze eksponaty, wykonane z mniej odpornych gatunków drewna, które domagają się rychłej konserwacji.

Środki pieniężne zebrane poprzez zbiórkę umożliwią zakup specjalistycznych preparatów.

Zapraszamy

Skansen jest zawsze otwarty dla odwiedzających.

Odnośniki

Józef Chełmowski na facebooku

jozefchelmowski.pl

English below:

Opisz swoją zrzutkę najlepiej jak potrafisz. Pamiętaj, aby opis był wiarygodny, dokładny, ale przy tym rzeczowy i prosty. Warto, aby był przyjemny w odbiorze i skupiał uwagę. W ciekawy i miły sposób zachęć do wsparcia :)

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Nagrody/oferty 1

Kupuj, Wspieraj, Sprzedawaj, Dodawaj.

Kupuj, Wspieraj, Sprzedawaj, Dodawaj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
Każda złotówka się liczy. Niezależnie od wielkości twojej wpłaty możesz liczyć na naszą wdzięczność.Dodatkowo jeśli twoja wpłata przekroczy 50 zł, prz...
1 zł

Kupione 57

Zakończona

Wpłaty 93

EC
Edyta Ciska
ukryta
 
Użytkownik niezarejestrowany
ukryta
PS
ukryta
Radosław Łabarzewski
ukryta
KS
Karol Sabiniarz
ukryta
NA
Natalia
ukryta
MB
magda baśKa
ukryta
WM
wojciech mierzejewski
ukryta
JR
Julita Rudnik
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze 9

 
2500 znaków
 • KS
  Katarzyna Sikora

  Trzymam kciuki i wrzucę info o zrzutce na FB, a dla tych co jeszcze nie widzieli dzieł Pana Józefa polecam film o jego twórczości https://www.youtube.com/watch?v=K-tG-GW_Xb8&;feature=youtu.be&fbclid=IwAR0JY1xIcO_2cKYKCsGKJwvz5xFS7yH_OMWQ2HQA1PD5VaweMbBbkjGh8PU

  ukryta
 • EM
  Ewa Mukoid

  A czemu nie założycie fundacji, która mogłaby starać się o fundusze?

  • Magdalena Wirkus

   rewitalizacja tego miejsca to proces, zrzutka to wstęp. Pierwsze prace schną pod dachem i wiosną będzie można od nich rozpocząć dzieło z funduszy zrzutki. Fundacja pewnie powstanie, a jak nie ona to inna forma prawna mająca więcej możliwości od osoby fizycznej. Dziękuję za sugestie. pozdrawiam

 • Radosław Łabarzewski

  Te sto złotych to kwota od przyjaciół z Płocka i Ciechanowa, którzy spotkali się 16.12.2017 na I Płockim Przeglądzie Filmów o Art Brut.

 • RJ
  Robert Jaworski

  Popieram

 • US
  Urszula Stodulska

  Pozdrawiam,będę udostępniała post