Ratunek dla Skansenu Józefa Chełmowskiego
Ratunek dla Skansenu Józefa Chełmowskiego
Nasi użytkownicy założyli 1 217 262 zrzutki i zebrali 1 321 690 683 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Aktualności1
-
W poniedziałek 16 października pierwsze 10 prac z ogrodu zostało przetransportowane pod dach. Do wiosny będą schnąć, aby można je było następnie oczyścić, zdezynfekować i poddać właściwej renowacji i konserwacji. Selekcja odbyła się pod okiem konserwatora.
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.
Opis zrzutki
W Brusach-Jagliach znajduje się skansen - muzeum prywatne, dzieło zmarłego w 2013 roku artysty Józefa Chełmowskiego. Rzeźby, obrazy, wynalazki wypełniają dosłownie każdy zakamarek tego magicznego miejsca, w tym w znaczącej części w ogrodach. Wraz z przemijaniem czasu natura odciska coraz większe piętno na pracach. Aby utrzymać urok skansenu, konieczna jest renowacja i konserwacja dorobku życia twórcy.
Zbiórka na renowację i konserwację dzieł tworzącychSkansen Józefa Chełmowskiego
Józef Chełmowski powiedziałby "każdy czas ma swego twórcę", nie konserwował prac, gdyż byłoby to zbyt kosztowne. Te zniszczone upływem czasu odmalowywał lub wymieniał. Minęły 4 lata, odkąd nie mogło już powstać żadne nowe dzieło. Natura nie ma litości. Drewniane rzeźby, wrażliwe na zmienne warunki pogodowe z roku na rok ulegają nieuchronnej erozji.
Chcielibyśmy, aby skansen Józefa Chełmowskiego mógł jak najdłużej cieszyć odwiedzających swoją unikalną atmosferą. Możliwe jest "zatrzymanie czasu" w skansenie. W ocenie fachowców, muzealników, konserwatorów dzieł sztuki, utwardzenie prac specjalnymi preparatami uchroni drewno przed dalszą degradacją. W niektórych przypadkach zasadne jest również odnowienie politury.
Wysokie nawet na 2,5 m ule figuralne są wizytówką skansenu. Koszt odnowienia i utwardzenia tak pokaźnej rozmiarowo pracy może wynieść nawet 2500 zł.
Zestawienia zdjęć zamieszczone poniżej prezentują jak bardzo rzeźby postarzały się w ciągu zaledwie kilkunastu lat.
Rzeźba anioła umieszczona przy wejściu do niegdysiejszego warsztatu twórcy.
dawniej
obecnie
Anioł stał się symbolem roku 2017 w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim. Działacze nazywali rok imieniem Józefa Chełmowskiego przygotowując szereg wydarzeń powiązanych z jego życiem i twórczością. Zrzeszeniowcy oddali tym samym hołd dla wkładu artysty w kulturę kaszubską.
www.kaszubi.pl/polecamy/artykul?id=16
www.brusy.pl/index.php?lg=pl&a=221
dawniej
obecnie
Możliwe jest odtworzenie malowideł, które zachowały się na fotografiach.
Aby rzeźby nie psuły się od spodu należy odseparować je od podłoża odpowiednim fundamentem.
Nawałnica, która dotknęła region w nocy z 11/12 sierpnia 2017 r., nie ominęła skansenu. Zrujnowana wysoka zieleń, uszkodzone ogrodzenia i zabudowania - to obraz zniszczeń. Szkody wyrządzone pracom artysty są mniej dotkliwe. Wciąż jest co oglądać. To dramatyczne wydarzenie uwidoczniło jednak słabsze eksponaty, wykonane z mniej odpornych gatunków drewna, które domagają się rychłej konserwacji.
Środki pieniężne zebrane poprzez zbiórkę umożliwią zakup specjalistycznych preparatów.
Zapraszamy
Skansen jest zawsze otwarty dla odwiedzających.
Odnośniki
English below:
Opisz swoją zrzutkę najlepiej jak potrafisz. Pamiętaj, aby opis był wiarygodny, dokładny, ale przy tym rzeczowy i prosty. Warto, aby był przyjemny w odbiorze i skupiał uwagę. W ciekawy i miły sposób zachęć do wsparcia :)
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Oferty/licytacje 1
Kupuj, Wspieraj.
Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej
Organizatora:
1 zł
Kupione 57
Trzymam kciuki i wrzucę info o zrzutce na FB, a dla tych co jeszcze nie widzieli dzieł Pana Józefa polecam film o jego twórczości https://www.youtube.com/watch?v=K-tG-GW_Xb8&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0JY1xIcO_2cKYKCsGKJwvz5xFS7yH_OMWQ2HQA1PD5VaweMbBbkjGh8PU
A czemu nie założycie fundacji, która mogłaby starać się o fundusze?
rewitalizacja tego miejsca to proces, zrzutka to wstęp. Pierwsze prace schną pod dachem i wiosną będzie można od nich rozpocząć dzieło z funduszy zrzutki. Fundacja pewnie powstanie, a jak nie ona to inna forma prawna mająca więcej możliwości od osoby fizycznej. Dziękuję za sugestie. pozdrawiam
Te sto złotych to kwota od przyjaciół z Płocka i Ciechanowa, którzy spotkali się 16.12.2017 na I Płockim Przeglądzie Filmów o Art Brut.
Popieram
Pozdrawiam,będę udostępniała post