Stwórz z nami szwalnię społeczną, gdzie działać będą osoby z doświadczeniem bezdomności! Zakończona 31.12.2018r ID: wdh97j

Stwórz z nami szwalnię społeczną, gdzie działać będą osoby z doświadczeniem bezdomności!

Zebrano 10 529 zł
z kwoty 10 504 zł

100 %

WPŁAĆ

Pomóż udostępniając zrzutkę!

775
udostępnień

Krótki opis zrzutki (tylko tekst)


Zbieramy pieniądze na stworzenie jedynej w swoim rodzaju szwalni społecznej, którą będą tworzyć wspólnie osoby domne i bezdomne. Marzymy o pracowni krawieckiej innej niż wszystkie. Szycie dla nas jest spotkaniem człowieka z człowiekiem, świata ze światem, ręki z głową, igły z nitką. Szczerym zainteresowaniem drugą osobą. Nasze pierwsze produkty to czapka krakuska, promująca miasto Kraków oraz tekstylia kuchenne, z których dochód ze sprzedaży trafi na działania z osobami wykluczonymi. Jednak do działania pełną parą brakuje nam krzeseł, stołu, a przede wszystkim maszyn.


Ale po kolei...


Opis zrzutki (tutaj oprócz tekstu dodasz też zdjęcia - użyj edytora po lewej stronie)

Kim jesteśmy?


ŻyWa Pracownia to zaangażowana społecznie pracownia rękodzielnicza, a Zupa na Plantach to kolektyw ludzi wspierających osoby w kryzysie bezdomności na różnych płaszczyznach. Od strony formalnej wspiera nas zaprzyjaźniona Fundacja Od Kultury.


W zeszłym roku ramach akcji "Ciepła czapka, ciepłe słowo" zachęcaliśmy domnych z całego kraju do wykorzystania nieużywanych polarów i szycia z nich ciepłych czapek dla osób ubogich i bezdomnych. Stworzyliśmy w tym celu prosty filmik instruktażowy. Czapka miała być pretekstem do wyjścia na ulicę do drugiego człowieka - tak, by przede wszystkim wesprzeć go ciepłym słowem. Światowy Dzień Ubogich był momentem przełomowym. W listopadzie podczas organizowanych przez nas warsztatów bezdomni wraz z domnymi szyli czapki, każdy sam dla siebie, pokazując, że każdy potrafi to zrobić. W obu odsłonach akcja przerosła nasze oczekiwania - pod względem liczby uszytych czapek, ogromu ciepła kierowanych słów oraz chęci nauki różnych grup.

 
 

Czapka krakuska: pierwszy produkt wymarzonej szwalni.


Po sukcesie tej akcji zadzwonił do nas lokalny miotacz dobra Waldek Domański z pomysłem połączenia sił na linii miasto Kraków - osoby z doświadczeniem bezdomności. Zaproponował, by szyły one czapki krakuski, które stanowią przemilczany symbol tego miasta. Waldek powiedział głośno to, co krakusi wiedzieli od dawna. Kraków jest zalany chińszczyzną, z którą nie sposób się identyfikować. Rozwiązaniem okazała się krakuska. Długo szukaliśmy sposobu, żeby urzeczywistnić naszą wizję, a zaczęło układać się samo...


Dzięki wsparciu finansowemu Miasta Krakowa w ramach projektu “Rzecz o krakusce - warsztaty o stroju krakowskim dla Krakowiaków i Krakowianek” realizowanego przez ŻyWą Pracownię wraz z Fundacją Od Kultury w ostatnich miesiącach zorganizowaliśmy kurs kroju i szycia, podczas którego zaangażowani w nasze działania Panowie z doświadczeniem bezdomności nauczyli się podstaw szycia ręcznego i maszynowego, by móc własnoręcznie tworzyć m.in. czapki krakowskie. W tej chwili powstaje u nas 100 sztuk, które zostaną symbolicznie wykorzystane podczas obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Oprócz zgłębiania tajników pracy z igłą i nitką i poznawania różnorodnych technik zdobienia tkanin oraz przymierzania się do pierwszych zleceń, uczymy się dzielić naszą wiedzą i doświadczeniem z innymi prowadząc warsztaty dla dzieciaków i dorosłych.

Jak działa nasz zalążek szwalni?


Pracą dzielimy się zależnie od umiejętności, doświadczenia i predyspozycji. Grzesiek to niepisany mistrz naszej krojowni, spec od czarnej roboty - zajmuje się przede wszystkim nanoszeniem układu krojów na pierwszą warstwę nakładu oraz krojeniem – zwłaszcza bawełny i dzianinowego otoku naszych czapek. Zbyszek i Grzesiek wspólnie zszywają bawełniane podszewki, a Weronika specjalizuje się w grubszych pracach – przeszywa sukno i montuje wszystkie elementy w całość. Nad wykończeniem całości pracujemy wszyscy razem – Zbyszek, Grzesiek, Weronika i okazjonalnie – Paweł.

W naszej eksperymentalnej społecznej szwalni powstają też pierwsze modele czapek na sprzedaż – te bardziej tradycyjne czerwono-czarne, ale także bliższe naszym sercom – upcyklingowe – formą nawiązujące do rogatywek, ale wykonane z tkanin z odzysku, na przykład ze starych płaszczów. Część czapek wzbogacamy ręcznie wykonanym haftem w zaprojektowane przez Weronikę cudne pawie piórka – jak na krakowiaków przystało. Staramy się nie marnować, więc pozostałe resztki wykorzystujemy do produkcji maleńkich laleczek motanek w strojach krakowskich, poduszeczek na igły i warzywnych maskotek.

Już wkrótce wraz z przedstawicielami różnych grup mieszkańców Krakowa, podczas warsztatów Design Thinking, zaprojektujemy także współczesne wersje czapek krakusek nawiązujące swą formą lub kolorystyką do tradycyjnych “krakusek”. Z ich prototypami udamy się do potencjalnych odbiorców, by zapytać o opinię. Jednocześnie trwają rozmowy z odbiorcami czapek: Miastem, kupcami z Sukiennic, punktami obsługi turystycznej i przestrzeniami komercyjnymi. Marzy nam się, aby “krakuski” weszły na stałe (a przynajmniej od święta!) w życie mieszkańców i stanowiły unikatową pamiątkę dla turystów.

Ale czapki to nie wszystko - połączyła nas Zupa - więc tekstylia kulinarne będą drugim projektem realizowanym w ramach szwalni. Będziemy tworzyć fartuchy, podstawki i rękawice do gorących naczyń, worki na pieczywo, ściereczki, serwetki - wszystko w dwóch liniach - ekskluzywnej z surowego lnu z delikatnymi haftami i upcyklingowej - szytej z tkanin z odzysku. Pierwsze modele już są testowane przez użytkowników, by po ewentualnych poprawkach ujrzeć światło dzienne.

Niebawem nasze prace będziecie mogli zakupić w powstającym właśnie sklepie on-line oraz na naszych stoiskach na targach designu. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na działania z osobami wykluczonymi społecznie.

Czego nam brakuje?


Nie damy rady dalej działać i rozwijać się bez lepszego sprzętu i wyposażenia.

Maszyny, które aktualnie są w naszym posiadaniu, mają bogate historie. Dwie z nich trafiły tu od Pani Ewy, która słysząc o naszych planach na szwalnie społeczną wsparła nas w taki sposób. Natomiast trzecia należy do prowadzącej kurs szycia Weroniki. Wszystkie trochę już nie wyrabiają i potrzebują więcej specjalistycznej uwagi, dlatego planujemy wpaść z nimi do mechanika, który prowadzi zakład w pobliskiej uliczce. Rozglądamy się też za mocniejszym sprzętem, który bez problemu poradzi sobie z kilkoma warstwami wełnianego sukna czapek, docelowo wykonywanego w powstającej przy pracowni szwalni społecznej.

Stół, na którym kroimy, także pozostawia wiele do życzenia. Problem ze stołem uświadomił nam, że powoli powinniśmy już także myśleć o nowej przestrzeni na potrzeby szwalni, ponieważ miejsca w ŻyWej Pracowni zaczyna nam dotkliwie brakować, ale to śpiew przyszłości. Na ten moment potrzebujemy:

2

Bez tego nie ruszymy dalej:

Juki DDL8700 – stębnówka jednoigłowa z lampką LED – 1845 zł

Adler – z potrójnym transportem – 4305 zł

2 x krzesło obrotowe do maszyny szwalniczej ERGO PLUS 1  - 418 zł.

Jak nam pozwolicie to kupimy:

Stół krojczy używany SK-3, 2,8m x 1,83m – 1476 zł

A finalnie zadbamy o wygodę i kupimy:

COMELUX MAXI C – stół prasowalniczy z żelazkiem i wytwornicą pary– 2460 zł

Razem: 10504 zł

Prosimy Was o pomoc!


Spotkaliśmy się wszyscy w ŻyWej Pracowni przy misce ciepłej zupy. Zupełnie z różnych światów - domni, bezdomni, z różnym wieku, z różnym doświadczeniem życiowym. Są wśród nas projektanci, rzemieślnicy, rękodzielnicy i amatorzy. Jedni z nas szyją od lat, inni właśnie zaczynają swoją przygodę z krawiectwem. Łączy nas najważniejsze - chęć działania i spotkania z drugim człowiekiem. Marzenie o szwalni zakiełkowało już dawno, prawie dwa lata temu,  gdy jako wolontariusze Zupy na Plantach rozpoczęliśmy zbiórkę ciepłej odzieży dla bezdomnych. Przekopując się przez wory ciuchów, szybko okazało się, że nie wszystkie nadadzą się dla ludzi żyjących zimą na ulicy. Wtedy pierwszy raz pomyśleliśmy o wykorzystaniu tych tkanin do wykonania czegoś zupełnie nowego.

1

Czas najwyższy to marzenie spełnić. Prosimy Was o pomoc i jednocześnie dziękujemy za wszystkie otwarte serca, każde dobre słowo, ciągłą wiarę w nasze projekty. Tyle razy pokazaliście nam, że #LudzieSąDobrzy, umożliwiając nam działania, które bez tego wsparcia nie byłyby możliwe. Teraz znów się do was zwracamy, bo czujemy i wiemy, że społeczna szwalnia może wysłać w świat kolejne pokłady dobra, przysłużyć się wartościowej promocji jednego z najpiękniejszych miast Polski, szerzyć ideę zaangażowanego designu, a przede wszystkim udowodnić nieprzekonanym, że osoby w kryzysie bezdomności potrafią wiele i mogą podejmować się odpowiedzialnej pracy.

 

Więcej o nas:

Organizator nie dodał jeszcze żadnych aktualności

Aby dodać komentarz lub

Użytkownik anonimowy
25 zł

Użytkownik anonimowy

Powodzenia, jestem z Wami, wierzę w Was!

Urszula Dziurzyńska

Powodzenia! Czapka krakuska nosi się pięknie, oby powstało więcej takich i innych projektów

Użytkownik anonimowy
16 zł

Użytkownik anonimowy

Super sprawa. Wspieram całym sercem.

Użytkownik anonimowy

Użytkownik anonimowy

Super pomysł! 3mam kciuki

Użytkownik anonimowy
25 zł

Użytkownik anonimowy

Super akcja

ES
200 zł

Edyta Sąsiadek

Z całego serca podziwiam i popieram :-)

Użytkownik anonimowy
20 zł

Użytkownik anonimowy

POWODZENIA :)

NC

nie chodzi o rozgłos

życzę skucesu

PH
100 zł

Piotr Hencel

Genialny pomysł, życzę wszystkim zaangażowanym aby projekt wypalił i żeby w Polskę poszła fama, że coś takiego powstało i bardzo dobrze sobie radzi. Jest tak mało wiadomości pozytywnych w mediach, że każda z nich jest na wagę złota. Niech Polacy zobaczą, że tam gdzie większość mówi nie, nie uda się,.. rozwiń to niepotrzebne, to marnowanie pieniędzy, znajdą się tacy, którzy powiedzą: my to zrobimy. Takich ludzi nam w tym kraju brakuje. Cieszę się, że chociaż Wy jesteście.

Użytkownik anonimowy
25 zł

Użytkownik anonimowy

Użytkownik anonimowy
5 zł

Użytkownik anonimowy

Popieram działania by aktywizować osoby wykluczone

K
100 zł

Kasia

Niech się dzieje dużo dobrego:-)

A
50 zł

Asia

Jestem z Wami!.

Użytkownik anonimowy
25 zł

Użytkownik anonimowy

Trzymam kciuki!

MM
100 zł

Magda M.

Powodzenia!!! Bardzo leży mi na sercu sukces szwalni :)

Dane ukryte
350 zł
Dane ukryte
MC
320 zł
Magdalena Cagara
Dane ukryte
300 zł
Dane ukryte
K
200 zł
Kasia
Dane ukryte
200 zł
Dane ukryte
M
200 zł
Magda
LS
200 zł
Lubię Ser
200 zł
Ksymena Rosiek
Dane ukryte
200 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
200 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
200 zł
Dane ukryte
ES
200 zł
Edyta Sąsiadek
Dane ukryte
176 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
K
100 zł
Katarzyna
HS
100 zł
Hanna Skopek
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
ES
100 zł
Ewa Stala
ML
100 zł
Małgorzata Lelito
Użytkownik niezarejestrowany
100 zł
Użytkownik niezarejestrowany
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
K
100 zł
Kasia
PH
100 zł
Piotr Hencel
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
A
100 zł
Agata Kieraś
MM
100 zł
Magda M.
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
100 zł
Jarosław Łopatka
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
100 zł
Jan Ślusarczyk
B
65 zł
Basia Karol Jamrozowicz
R
54 zł
Radek
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
A
50 zł
Agnieszka
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
AS
50 zł
Anna Skucińska
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
M
50 zł
Marzena
50 zł
Izabela Łasica
A
50 zł
Asia
O
50 zł
Ola
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
W
50 zł
Wojciech Mazurek
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
A
50 zł
Asia
Ulka
50 zł
Ulka
PD
50 zł
Piotr Długoń-Ryba
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
M
50 zł
Marta
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
MS
50 zł
Magdalena Stefan
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
MD
50 zł
Michał Doniec
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
CL
50 zł
Celina Leśniara-Bożek
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
45 zł
Dane ukryte
PS
30 zł
Paulina Sikora
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
JS
25 zł
Jakub Stępak
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
A
25 zł
Adriano
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
M
25 zł
Magdalena Skup
K
25 zł
Kamila
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
AK
25 zł
Agnieszka Kloryga
K
25 zł
Kasia Ż-B
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
M
25 zł
Marta
MK
25 zł
Magdalena Klemensowicz
LP
25 zł
Lucyna Piekarczyk
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
K
25 zł
Kasia Cyran-Solarz
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
ED
25 zł
Emil Durasiewicz
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
KS
25 zł
Karolina Sowa
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
KL
25 zł
Katarzyna Lampart
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
KM
20 zł
Katarzyna Muller
M
20 zł
margim
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
18 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
16 zł
Dane ukryte
AM
15 zł
Anna Mazan
Dane ukryte
15 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
15 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
15 zł
Dane ukryte
W
15 zł
Wojtek
Dane ukryte
15 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
15 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
15 zł
Dane ukryte
MM
10 zł
Monika Morawska
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
DD
10 zł
Dawid Deręgowski
AD
10 zł
Anna Dolna
M
10 zł
Małgorzata
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
9 zł
Dane ukryte
AS
8 zł
Agata Skowron
Dane ukryte
6 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
5 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
5 zł
Dane ukryte
LP
5 zł
Lech Pawlak
Dane ukryte
4 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
MW
ukryta
Maciej Wituszynski
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
ukryta
Michał Furmański
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
AM
ukryta
Alicija Malevska
E
ukryta
Elżbieta
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
NC
ukryta
nie chodzi o rozgłos
MJ
ukryta
MARIA JAWORSKA
Gabriela Szczygieł
ukryta
Gabriela Szczygieł
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
AK
ukryta
Aldona Krawiec
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
BS
ukryta
Blanka Szwabowska
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
M
ukryta
Magdalena Geneja
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
O
ukryta
Okrutnik
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte

Pierwsza wpłata

MM
100 zł
Magda M.

Najwyższa wpłata

MC
320 zł
Magdalena Cagara
Nasi użytkownicy założyli

323 575 zrzutek

Pomóż zebrać środki dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

775
udostępnień

Zorganizuj własną zrzutkę na dowolny cel:

Google Play
App Store

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.