Opis zrzutki

Celem akcji jest zgromadzenie funduszy umożliwiających start Krystianowi Ogły w BADWATER 135 - najtrudniejszym ultramaratonie na świecie. Podczas biegu nie jest dostępna obsługa ani punkty odżywcze. Każdy biegacz musi zorganizować własny support, który poruszając się samochodem będzie go wspierał, zapewniając jedzenie i picie, chłodzenie wodą i lodem, pierwszą pomoc, a także podtrzymywał na duchu obecnością na trasie. Potrzebne środki zasilą budżet przedsięwzięcia szacowany na ok. 45 - 50 tys. pln. Składają się na niego: wpisowe, przelot, wynajęcie odpowiedniego auta i pobyt całego zespołu. Ponadto konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich przygotowań do startu oraz zaopatrzenie zawodnika i supportu w rzeczy niezbędne podczas biegu.

wdudah-f719f8ba.png

Fot. Reuters

BADWATER 135

Ultramaraton na dystansie 135 mil (217 km) odbywający się w Kalifornii.

Jednoetapowy wyścig z Doliny Śmierci (Death Valley) do Mt. Whitney jest najbardziej wymagającym i ekstremalnym biegiem na świecie.

Start znajduje się przy słonym jeziorze Badwater Basin, w Dolinie Śmierci, w najniżej położonym miejscu w Ameryce Północnej (85 m p.p.m.). Jest to miejsce, gdzie odnotowano światowy rekord najwyższej temperatury w cieniu +56,7°C. Nie bez znaczenia jest fakt, że na termin biegu wybrano szczyt letnich upałów, tj. połowę lipca, kiedy temperatury zazwyczaj dochodzą do 54-55°C.

Wyścig kończy się przy Whitney Portal na wysokości 2530 m n.p.m., który jest szlakiem wiodącym na szczyt Mt. Whitney (4421 m n.p.m.), najwyższy w przyległych do siebie Stanach Zjednoczonych.

wdudah-db106a78.png

Trasa Badwater 135 wiedzie przez trzy pasma górskie z sumą podbiegów +4450 m oraz -1859 m zbiegów. Prowadzi przez miejsca lub punkty orientacyjne o nazwach takich jak Mushroom Rock, Furnace Creek, Salt Creek, Devil's Cornfield, Devil's Golf Course, Stovepipe Wells, Panamint Springs, Keeler, Lone Pine, Alabama Hills i Sierra Nevada.

Limit na ukończenie zawodów to 48 h.

42. edycja odbędzie się od poniedziałku do środy 15-17 lipca 2019 roku.

Poza ogromnym dystansem i przewyższeniami uczestnicy wyścigu walczą z upałem biegnąc po asfalcie, stanowiącym ok. 80% nawierzchni trasy. Powoduje to jeszcze większą odczuwalność temperatury i sprawia że bieg przypomina przeprawę przez piekło.

Prestiż uczestnictwa

W Badwater 135 uczestniczą tylko najlepsi z najlepszych. W procesie kwalifikacji spośród tysięcy zgłoszeń z całego świata pięcioosobowa komisja wybiera na podstawie m.in. dotychczasowych dokonań (CV) oraz innych kryteriów 90 osób. Pozostałe 10 kwalifikuje się odrębnie z puli organizatora, m.in. wygrywając wskazane biegi. Wybrane w ten sposób elitarne grono stu biegaczy dostępuje zaszczytu udziału w biegu.

W dotychczasowej historii, bieg ukończyło 6 Polaków. W 2019 roku uczestnicy pochodzą z 20 państw i 28 stanów USA. Europę będzie reprezentować jedynie 12 osób, w tym aż trzech naszych reprezentantów. Krystian Ogły znalazł się w gronie szczęśliwców, którzy 15 lipca podejmą próbę zmierzenia się z tym arcytrudnym wyzwaniem.

Nagrodą za ukończenie biegu jest okolicznościowa klamra do pasa.

wdudah-99062286.png

BADWATER KRYSTIAN OGŁY TEAM

Zmotywowany, silny i doświadczony zespół jest niezbędny do realizacji tak ambitnego celu jakim jest BADWATER 135. Zgodnie z regulaminem biegu support jest obowiązkowy. Może on liczyć od 2 do 4 osób (oprócz zawodnika). Zadaniem zespołu będzie obsługa Krystiana podczas wyścigu. Będzie to dla wszystkich ciągła, długotrwała praca w ekstremalnych warunkach, na odludziu, w pełnej gotowości najprawdopodobniej przez dwie doby. Czteroosobowy zespół da mocniejsze wsparcie zawodnikowi i zwiększy szanse na osiągnięcie przez niego sukcesu.

Wszyscy w jakiś sposób jesteśmy związani z bieganiem. Jest to nasza pasja, którą uprawiamy amatorsko, przeważnie z dużym zaangażowaniem. Cel który nas połączył chcemy osiągnąć działając wspólnie i najbardziej profesjonalnie jak potrafimy.

Przedstawiamy nasz Zespół

wdudah-53f0204e.png

Krystian Ogły

Rola: zawodnik

Pochodzi z Dusznik-Zdroju, obecnie mieszka w Sobótce u podnóża Ślęży. Jego pasją są ultramaratony górskie.

Najchętniej uczestniczy w biegach o długości powyżej 100 km. Preferuje trasy stumilowe. Twierdzi że dają więcej możliwości strategicznego zarządzania tempem, wysiłkiem, odżywianiem, nawadnianiem itd.

Często na najdłuższych trasach doświadcza mistycznego stanu, który definiuje jako „zapadanie w bieg”.

W trakcie samych zawodów nie zwraca uwagi na cyfry. Osiągnięty czas i miejsce nie mają dla niego dużego znaczenia. Najważniejsza jest postawa. Walka z własnymi słabościami i przezwyciężanie kryzysów.

W latach 2014 - 2018 ukończył wszystkie dwanaście biegów założycielskich tworzących Ultra Trail World Tour – cykl najbardziej prestiżowych biegów górskich Świata. Jest pierwszym w historii Polakiem który tego dokonał.

W 2016 roku zdobył pierwszą i jak dotychczas jedyną Srebrną Klamrę dla naszego kraju za ukończenie w czasie poniżej doby legendarnego stumilowego Western States w Kalifornii.

W 2018 zajął dwunaste miejsce w klasyfikacji generalnej podczas słynnego Maratonu Piasków na Saharze, co jest najlepszym polskim rezultatem w historii.

Jako pierwszy Polak ukończył Diagonale des Fous na wyspie Reunion, czy Tarawera Ultramarathon w Nowej Zelandii.

W 2018 r. ukończył po raz trzeci najbardziej prestiżowy ultramaraton górski na świecie Ultra Trail du Mont Blanc, zajmując 27 miejsce na blisko 2700 startujących.

Kończąc sezon 2018 w rocznym rankingu UTWT zajął bardzo wysoką 18 pozycję na świecie.

Badwater był jego skrytym marzeniem od zawsze. Jak twierdzi - musiał dojrzeć do tego, żeby odważyć się zgłosić do startu. Odwaga będzie mu potrzebna przede wszystkim w lipcu...

Anita Ogły

Rola: szef ekipy supporterskiej, odpowiedzialna za indywidualny plan żywieniowy dla Krystiana, moc w trakcie biegu, zabezpieczenie wszystkich potrzeb i bezpieczeństwa Krystiana w czasie tego najbardziej wymagającego na świecie wyzwania biegowego. Pasjonatka zdrowego żywienia i rozwiązań środka w każdej dziedzinie życia.

Dr nauk rolniczych i specjalista ds. funduszy europejskich, na co dzień związana z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu; dyplomowany dietetyk.

Prywatnie supporter i dietetyk męża - Krystiana. Razem przeszli/zrealizowali cykl Ultra Trail World Tour i wiele innych pasjonujących biegów ultra na całym świecie.

Podróże napędzają ją do działania, inspirują do poszukiwania nowych rozwiązań, radości życia, tolerancji, uważności i odkrywania nowych smaków oraz tworzenia innowacyjnych potraw, którymi dzieli się w prowadzonej przez siebie pracowni dietetycznej i na blogu Kulinarna Strona Mocy.

Ma nadzieję, że ukończą Badwater 135 Ultramarathon. W końcu to 217 km w Dolinie Śmierci, czyli bieg, w trakcie którego średnia temperatura wynosi ponad 50 st. C.

wdudah-8be2de52.png

wdudah-7e2b047d.png

Michał Matląg

Rola: pacer, kierowca, logistyk

Miłośnik wysokogórskich eskapad i deptania asfaltowych maratonów. Nie gardzi też biegami ultra. Zdobył m.in. 5 szczytów z Korony Ziemi i 3 szczyty Śnieżnej Pantery. Ukończył w sumie 45 biegów na dystansie maratonu lub ultramaratonu. Marzy o dokończeniu wymienionych projektów górskich, szczególnie Śnieżnej Pantery oraz cyklu Abbott World Marathons Majors gdzie do celu brakuje jeszcze przebiegnięcia maratonów w Tokio i Londynie. Na co dzień przykuty do biurka spędza długie godziny tworząc oprogramowanie.

Jakub Młynarczyk

Ksywa: Anton

Rola: pacer, fotograf, kibic

Od kilku lat mieszkaniec Australii, padawan biegowy, z wykształcenia i pasji inżynier. Posmakował kilku biegów ultra, ale zdecydował skrócić dystans do dyszek i półmaratonów. Wspierał Krystiana na szlakach w dalekiej i niebezpiecznej Australii, oraz górzystej Francji. Anton bieganie traktuje czasem zbyt poważnie, no ale co poradzić - młody wilk. Może kiedyś będzie równie wysportowany oraz szarmancki - jak Krystian!

Kto wie… czas pokaże.

wdudah-f56c2221.png

wdudah-a3a0604b.png

Piotr Wylegalski

Rola: pacer, kierowca, "podolog"

Na co dzień prawnik, biegacz ultra, triathlonista, miłośnik gór.

Współzałożyciel "Winnicy pod Ślężą".

W planie ma przetestowanie w czasie Badwater nawadniania organizmu w ekstremalnych warunkach.

Największym jego biegowym osiągnięciem było ukończenie Stumilaka w 2018 roku.


Relacja filmowa z Badwater 2017


Sydney Morning Herald

„Badwater Ultramaraton - najtrudniejszy bieg na świecie, jest wyścigiem o niemal mitycznym statusie w świecie biegów ekstremalnych”

CBS NEWS

„Dla ultra-maratończyków najtrudniejszym z wszystkich biegów jest Badwater Ultramaraton”

National Geographic Adventure

"Najtrudniejszy ultramaraton na świecie"

Wpłacający 161

 
Dane ukryte
3 000 zł
MW
Mateusz Wrzyciel
1 002 zł
DC
Daniel Cupriak
1 001 zł
PW
Paweł Wnuk
1 000 zł
LC
Leszek Cebulski
1 000 zł
CT
Czekopol trzyma kciuki
1 000 zł
DJ
Darek Janicki
1 000 zł
WA
Wojciech Abulewicz
1 000 zł
ZO
Zbigniew Ohler
1 000 zł
T
T.K
1 000 zł
Zobacz więcej

Komentarze 146

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 1000 zł i więcej
Prezentacja - relacja z biegu

Każda osoba która wpłaci min. 1000 pln może liczyć na przeprowadzoną przez Krystiana prezentację będąca relacją z Badwater 135 (lub na inny biegowy temat). Termin i miejsce zostaną uzgodnione indywidualnie. 

wybrano 6 razy

przewidywana dostawa: 1 sierpnia, 2019

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

620 962 zrzutki

i zebrali

371 462 023 zł

A ty na co dziś zbierasz?