id: we9fr5

Kontynuacja prac renowacyjnych na cmentarzu żydowskim w Pszczynie

Kontynuacja prac renowacyjnych na cmentarzu żydowskim w Pszczynie

Nasi użytkownicy założyli 1 145 391 zrzutek i zebrali 1 192 121 555 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Pszczyński cmentarz żydowski to jedna z najlepiej zachowanych i najlepiej utrzymana nekropolia wyznawców judaizmu w historycznych granicach Górnego Śląska. To miejsce o ponad dwustuletniej historii, najcenniejsze świadectwo obecności Żydów na ziemi pszczyńskiej, miejsce spoczynku wielu zasłużonych mieszkańców miasta, obiekt o ciekawym i zróżnicowanym zespole rzeźby nagrobnej z XIX i pierwszej połowy XX wieku, jedyny taki w Pszczynie.


Niezdewastowany podczas II wojny światowej cmentarz, w okresie powojennym z braku należytej opieki, ulegał powolnej degradacji. Z biegiem lat przewracały się kolejne nagrobki, a zdziczała roślinność pochłonęła i niszczyła to miejsce, zamieniając je w dżunglę. Swoje trzy grosze dołożyli także wandale i złodzieje kamieni nagrobnych.


PASJA I OGROMNA CHĘĆ DZIAŁANIA

W 2005 roku - mając wtedy 15 lat - objąłem opiekę nad tym cmentarzem - miejscu spoczynku przedstawicieli kilku pokoleń rodziny mojego dziadka. To właśnie z nim - będąc jeszcze dzieckiem - odwiedziłem po raz pierwszy to niezwykłe dla mnie miejsce. Już wtedy wiedziałem, że nie będę mógł pozostać obojętny wobec jego stanu i kryjących się za nagrobkami - wówczas w większości niedostępnymi - historiami pochowanych!


W 2005 roku nie spodziewałem się, że po niemal 17 latach pracy, będę mógł z dumą opowiedzieć o około 350 solidnie odnowionych nagrobkach czy uporządkowanej roślinności i przestrzeni. Cmentarz już teraz zachwyca odwiedzających dobrym utrzymaniem, jednak jest jeszcze wiele do zrobienia!


Moja praca na cmentarzu to oddanie sprawie, prawdziwa pasja i świadomość robienia czegoś naprawdę dobrego!PRACA SPOŁECZNA

Wszystkie prace na cmentarzu wykonuję społecznie, w swoim wolnym czasie. Zdecydowaną większość z nich finansuję z własnych pieniędzy. Otrzymuję też wsparcie od rodzin pochowanych i niezwiązanych z cmentarzem ludzi dobrej woli, którym los tej historycznej nekropolii nie jest obojętny. W ostatnich trzech latach dzięki tego typu wsparciu możliwe było wykonanie znacznie większej ilości prac, niż w latach poprzednich. Uzyskane efekty mobilizują do dalszego działania


Całkowity dochód ze wszystkich wydanych przeze mnie do tej pory książek przeznaczyłem na prace porządkowe na cmentarzu i renowację najcenniejszych lub najpilniej potrzebujących pomocy pomników nagrobnych. Dawniej prace wykonywałem głównie sam, przy użyciu własnych narzędzi i siły swoich rąk. Obecnie przy remoncie największych nagrobków współpracuję z firmą kamieniarską, której szefostwo również udziela mi wsparcia w ramach swoich możliwości.


APEL O POMOC

W tym miejscu chciałbym zaapelować do ludzi dobrej woli o finansowe wsparcie dalszych prac na cmentarzu żydowskim w Pszczynie, w szczególności odnowienia kolejnych nagrobków.


Zbiórka będzie trwała do 31 grudnia 2022 roku.

Zebrane pieniądze będą natomiast wykorzystywane na bieżąco, wedle potrzeb,

a osiągnięte dzięki nim efekty będą publikowane na facebookowym fanpage'u cmentarza

Kwota 15 000 zł jest więc kwotą całkowicie przypadkową, wygląda oczywiście dostojnie, ale celem jest stworzenie stałej platformy, gdzie każda zainteresowana osoba będzie mogła wesprzeć dalsze prace na cmentarzu.


Finansowe wsparcie moich działań pozwoli na:

1) dalsze i bieżące opłacanie ekipy fachowców dysponującej odpowiednim sprzętem

2) zakup niezbędnych do pracy materiałów budowlanych


ZA KAŻDE - NAWET NAJMNIEJSZE - WSPARCIE SERDECZNIE DZIĘKUJĘ!

ZACHOWAJMY TEN CMENTARZ W JAK NAJLEPSZYM STANIE DLA POTOMNYCH!

W RAZIE PYTAŃ, WĄTPLIWOŚCI LUB SUGESTII, BARDZO PROSZĘ O KONTAKT


O MNIE

Sławomir Pastuszka

historyk, genealog i społecznik, człowiek z pasją

po więcej szczegółów zapraszam na moją stronę internetową:

www.slawekpastuszka.pl

a także na profil cmentarza żydowskiego na facebooku:

www.facebook.com/cmentarzzydowskipszczyna

Zachęcam także do przeczytania wywiadu, który znaleźć można w poniższym linku:

Żydowskie dziedzictwo, moje dziedzictwo


r75bced554dc41d7.jpeg

Ekspresjonistyczny nagrobek rodziny Pinkusów - jeden z odnowionych w 2021 roku

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 7

MZ
Marcin Zarzyna
40 zł
AD
anna dylak
20 zł
MS
85 zł
SO
Sara Obierzyńska
15 zł
 
Dane ukryte
ukryta
JC
Jeffrey Cymbler
500 zł
AK
Adam K
ukryta

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!