id: wgm4tw

Na Sztukę w Obejściu

Na Sztukę w Obejściu

Nasi użytkownicy założyli 936 838 zrzutek i zebrali 927 594 330 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • Sztuka w Obejściu 2021

  PROGRAM miejsca/wystawy:


  Godki 22 Edukacyjne Gospodarstwo Ekologiczne

  Stworzone przez Dorotę i Krzysztofa Łepkowskich miejsce odegrało kluczową rolę w budowaniu świadomości ekologicznej naszej okolicy. Jedno z pierwszych w Polsce gospodarstw z atestem ekologicznym (1991). Zajmuje się edukacją ekologiczną. Działa na rzecz warmińskiego dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego.


  Otwarta pracownia warsztatów ceramicznych Fenek Studio


  Sobota i niedziela, 11.00 – 14.00 "Zależności i procesy w ogrodzie i siedlisku ekologicznym". Spacer poznawczy, prezentacja filmów i wystawa #OurFood.OurFuture. Prowadzą dr Mariusz Antolak – architekt krajobrazu, ogrodnik, podróżnik, projektant ogrodów, założyciel Fundacji „W krajobrazie”, adiunkt w Katedrze Architektury Krajobrazu (UWM Olsztyn). Założyciel Leśnej Polany Edukacyjnej "Stacja Permakultura" w Sząbruku oraz Jerzy Łepkowski – gospodarz.


  Rozpoczniemy od wystawy i prezentacji krótkich filmów edukacyjnych zrealizowanych w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii społecznej #OurFood.OurFuture. W ramach części warsztatowej (ok. godz. 12.00) porozmawiamy o permakulturze, budowaniu gleby, rodzimych i inwazyjnych gatunkach roślin, foodscapingu, ekologicznych nawozach i środkach ochrony roślin, roli szkodników i chwastów w ogrodzie.


  Lawendowe Muzeum Żywe Muzeum jest etnograficznym miejscem spotkania z dawną kulturą i minionym czasem. Otacza je ekologiczna plantacja lawendy oraz mini ogród botaniczny roślin zapomnianych i użytkowych.


  Cegielnia Art Galeria Letycji Pietraszewskiej. Ceramika artystyczna i użytkowa.

  „Powrót do Korzeni” zbiorowa wystawa prac plastycznych.


  Teatr Węgajty Nasze miejsce jest ośrodkiem spotkań, spektakli, warsztatów, oraz bazą festiwalu „Wioska Teatralna”. Działamy tu od roku 1982. W 1986 r. powstał teatr, który swoją nazwę wziął od pobliskiej wsi. Dziś w ośrodku działają dwa zespoły: Teatr Węgajty i Schola Węgajty. Ośrodek daje też schronienie pracy teatralnej z udziałem osób niepełnosprawnych (Teatr Potrzebny).


  Nie-zabawki – wystawa rzeźb Piotra Rogalińskiego

  Nie-zabawki to niewielkie rzeźby, instalacje i artefakty wykonane ze starego, już niepotrzebnego materiału. Inspiracją do ich powstania stały się zabawki, jakimi dawniej bawiły się dzieci, naśladując dorosłych. Umieszczone w nowych kontekstach, poruszają istotne ludzkie sprawy: trud życia codziennego, intymny kontakt z drugą osobą, miłość, a także samotność i śmierć. 


  Piątek, 22.30 „Teatrzyk cieni” Ani Zwolskiej i Marii Legeżyńskiej

  Sobota, godz. 20.00 (wstęp po uprzedniej rezerwacji 608397203) „Frau mit Automat” o byciu kobietą w patriarchalnym, postkomunistycznym społeczeństwie. Spektakl teatru Kryły Hałopa (Brześć, Białoruś), reż. Aksana Hajko.

  Dramat autobiograficzny, podzielony na kilka części, przedstawiających różne tożsamości kobiety: Żonę, Matkę, Kochankę, Ofiarę, Furię. Tekst odwołuje się do doświadczeń pokolenia autorów- dorastających na Białorusi w latach ’90, po rozpadzie ZSRR. Solidarność między kobietami, potrzeba ochrony i troski o innych tworzą nowy kontekst dla kobiecych historii, losów i instynktu przetrwania w obecnym reżimie białoruskim.

  Niedziela 11.00 do 13.00 „Poranek Walpurgii” leśna wystawa i happening. Prace plastyczne, instalacje, wiersze, performanse i pieśni uczestniczek kwietniowej Nocy Walpurgii.


  Objazdowy koncert „Pogotowie muzyczne”


  Schola Węgajty i Warmińska Pracownia Ikony

  Kościół w Nowym Kawkowie i świetlica wiejska


  Schola Węgajty to zespół zajmujący się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego, antropologią kultury oraz edukacją i animacją teatralną, muzyczną i plastyczną. Zespół powstał w 1994 roku i działa w ramach Stowarzyszenia Węgajty.

  Niedziela, 13.00 „Wczesna polifonia” koncert Scholi Węgajty z udziałem scholi parafialnej, kościół w Nowym Kawkowie.

  po koncercie, ok. 13.45 „Zrozumieć średniowiecznych mistrzów – o dekoracjach maswerkowych kościoła w Nowym Kawkowie” – prelekcja Jakuba Polaka, konserwatora dzieł sztuki.


  Warmińska Pracownia Ikony od 2010 roku skupia ikonografów z najbliższej okolicy, studiujących i praktykujących tradycyjne techniki pisania ikon sięgające pierwszych wieków chrześcijaństwa.


  Sobota 11.00 – 18.00 i niedziela, 9.00 – 14.00 wystawa ikon Warmińskiej Pracowni Ikony, Kościół w Nowym Kawkowie.


  Ikony Antoniego Soduły – Antoni z Lutr, wieloletni przyjaciel Teatru i Scholi Węgajty, odszedł w lutym br.: pisał, krytykował, uczył, studiował, radził, podróżował, wykładał i opowiadał, a także rzeźbił i malował, pisał ikony, żył sztuką. Kaplica Oblicza Pańskiego w kościele w Nowym Kawkowie.


  Sobota, godz. 11.00 – 18.00 Otwarta pracownia ikonopisania, gdzie można będzie przyjrzeć się pracy ikonografów, zadać pytania i poznać proces powstawania ikony od szkicu przez prace malarskie i złotnicze, po zabezpieczanie malatury specjalnym olejem, świetlica w Nowym Kawkowie.


  Różane Wzgórza Zapraszamy do Ziołowej Galerii, do pobuszowania w przydomowym zielniku, do ekologicznej suszarni ziół opartej na fotowoltaice, skosztowania zupy z kociołka przy ognisku, a także przyłączenia się do gry terenowej „Alpaki i zwariowane zwierzaki”. Specjalnie dla dzieci przygotowaliśmy kącik zabaw z malowaniem po ścianach!


  Pracownia ceramiczna Danuty Sterny

  Ceramika użytkowa i ciesząca oko. 

  „Podchody warmińskie” na drodze Pupki – Godki. Podchody każdy może rozpocząć w dowolnym czasie i dowolnym miejscu na trasie. Opis zabawy (z nagrodami ceramicznymi!) będzie dostępny w gospodarstwach Sztuki w Obejściu.


  Letnisko Pupki

  ZNAczenia – trzy osoby i trzy dziedziny sztuki: Stefania Michera, Paula Jeronim – upcycling w modzie, Joanna Kaczmarczyk – sztuka zaangażowana, wystawa obrazów/obiektów oraz instalacji, Radosław Lewandowski – ,,BoNoBo” kuchnia roślinna – live cooking. Łącząc je odnajdujemy wspólną płaszczyznę – znaczenie człowieka i tego, co może zmienić w otaczającym go świecie. Nic nie jest bez znaczenia.


  Sobota, 11.00, 12.00, 13.00 itd. o pełnych godzinach – pokazy jesiennej kolekcji pracowni Symbiotic Slowfashion (Stefania Michera, Paula Jeronim). „Zależy nam, aby ludzie ograniczali kupowanie nowych ubrań i częściej sięgali po te z drugiej ręki. Pragniemy, aby modne stało się to, co dobre dla środowiska i etyczne, a nie jednorazowe i destrukcyjne.”


  EtnoWarmia Etno Warmia to miejsce, które łączy wiele projektów, między innymi Permakultura Skolity, Galeria StodołART i Warmińskie Centrum Renowacji.


  SOBOTA 

  12.00 „Permakultura i praktyka pogłębionej ekologii” prelekcja Bena Lazara

  13.00 „Bliskość roślin w życiu człowieka” prelekcja Jakuba Babickiego

  15.30 „Sztuka Życia i Obecność” prelekcja Adama Zabłockiego

  16.30 koncert Rafała Pravusa Bohatyrewicza

  18.30 wernisaż wspólny wielu twórców

  19.00 koncert Gluten Orkiestra ostentacyjna muzyka relaksacyjna

  20.30 Olga Filipiak: pokaz techniki wypału w piecu raku

  21.00 podróż muzyczna przy ognisku: Boomeranci, Zbigniew Nużyński Vibra Boom projekt i goście


  NIEDZIELA

  13.00 warsztaty permakulturowe, prow. Ben Lazar i Robert Hirek Jaroszewicz

  15.30 Marek Mokwiński „Wolna woda – wolni ludzie – dyskusja otwarta”

  17.00 "Bar Tong" spektakl Teatru Prawie Dorosłego z Bartąga

  18.30 koncert Anastazji Maciąg, finalistki the Voice of Poland


  Moniówka 

   

  Moniówka do przede wszystkim dom. Gościnny, żywy dom. Dom, w którym bez zająknienia można życzyć sobie „dobrej nocy” i „dobrego dnia”. W którym można odpocząć, tworzyć i zapuścić korzenie. Wokół nas dzieje się dobro - tworzy się dobre rzeczy, w głowie zbierają się dobre myśli, dobrze się oddycha. 

  Wystawa „Bliżej siebie”. Zbiór fotografii mieszkańców naszej okolicy sprzed dekad. Fotografii odkurzonych od pyłu zapomnienia, wyciągniętych ze strychu. Na nowo odnalezione kadry, przedstawiające życie wsi kiedyś, które można skonfrontować z tym co dzisiaj. Wernisaż: sobota, godz. 15.30


  Galeria Kawkowo w małej galerii sztuki można obejrzeć prace lokalnych artystów i przyjaciół Galerii: obrazy, biżuterię, ceramikę i wiele innych pięknych przedmiotów.


  Analogie – wystawa fotografii Joanny Barchetto. Będzie można również zwiedzić analogową pracownię fotograficzną autorki w przestrzeni Galerii Kawkowo.


  Niedziela, godz. 15.00 „Jak dbać o siebie i wspierać bliskich w depresji” spotkanie z Magdaleną Guzik – psycholożką i psychoterapeutką, członkinią zarządu Fundacji Melancholia. Ukończyła Szkołę Psychoterapii w Ośrodku INTRA, rekomendowaną przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Prowadzi szkolenia z zakresu profilaktyki zdrowia psychicznego dla specjalistów w ramach Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychologicznego na Bielanach. 

  Spotkanie będzie okazją do rozmowy o typowych i nietypowych objawach depresji, znaczeniu psychoterapii i farmakoterapii w jej leczeniu, czynnikach sprzyjających zdrowieniu oraz sposobach wspierania najbliższych doświadczających depresji.


  Marysiowe Łąki Maria Kwiatkowska mówi o sobie, że „rzeźbi dużą formę” – krajobraz: sadząc drzewa, oczyszczając stawy, wytyczając ścieżki, troszcząc się o zachowanie wiejskiego krajobrazu miejsca. Nastrój domu tworzą m. in. inspirowane warmińskim pejzażem płótna Ewy Plichty-Lubienieckiej i niepowtarzalne sprzęty domowe z kuźni Aleksandra Raczaka oraz obrazy gospodyni.


  Koronczarnia

  „Dom second hand” – pokaz zdjęć (zapętlona projekcja) dokumentujących przenosiny starego drewnianego domu oraz techniki budowlane, wykorzystujące lokalne materiały – przydomowe chaszcze, słomę i glinę wykopaną na podwórku (wattle and doub, tzw. glina lekka, tynki gliniane).

  Sobota, 18.30 „Wieś pływających krów” film dokumentalny Katarzyny Trzaski. Członkowie duchowej wspólnoty Spirit Center z Berlina jadą do  podlaskiej wsi, gdzie wynajmują chatę od miejscowego gospodarza. Co się dzieje, gdy zapaleni do ekologii berlińczycy spotykają prawdziwych rolników? Co znaczy dzisiaj być blisko natury? 


  Earthship Wołowno 

  Stowarzyszenie Earthshiplife prezentuje Projekt Na Rzecz Klimatu. Jest to permanentny projekt, wzorzec jak żyć neutralnie klimatycznie i oprzeć się nieaktualnemu już wzorcowi gospodarki wzrostu pchającego ludzi i całą biosferę do Szóstego Wielkiego Wymierania w związku z emisją CO2 do atmosfery poprzez niezrównoważone spalanie paliw kopalnych, wycinanie lasów, betonowanie, monokulturowe rolnictwo i nadmierną konsumpcję. Zapraszamy na warsztaty budowy do naszej Akademii Permakultury.

  Zaprezentujemy również zalążek pracowni mydeł naturalnych i opowiemy jak można korzystać z darów natury i nie zasilać gospodarki sieciowej zagłady. Samowystarczalność mieszkaniowa, żywieniowa, energetyczna jest sposobem życia zrównoważonego i neutralnego klimatycznie.


  NOWE SPA

  Sobota i niedziela, godz. 10.00 –14.00 wystawa „Dla Natki”, Natalii Żyro, założycielki Camp SPA, naszej sąsiadki, zmarłej rok temu, od urodzenia mieszkającej w Nowym Kawkowie. Natka swoim życiem odcisnęła trwały i bardzo piękny ślad w naszym krajobrazie i w naszej społeczności. Jej uśmiech potrafił rozjaśnić okolicę, zarażać czystą, dziecięcą radością. 

  Równocześnie warsztaty: „Aromaterapia dla początkujących – czyli jak wykorzystać olejki aromaterapeutyczne w codziennym życiu” 


  Sobota, 14.00 i 16.00 joga na trawie*

  Niedziela, godz 16.00, 18.00, 21.00 seanse w saunie połączone z aromaterapią*

  * na wcześniejsze zapisy, tel. 512261212


  Stolarnia Kochówka

  Pupki 6

  Kochówkami nazywa się domy budowane w latach międzywojennych dla osadników ściąganych przez Ericha Kocha zza zachodniej granicy. Opuszczona niegdyś Kochówka w Pupkach została przywrócona do życia przez obecnych mieszkańców, a wszystkie drewniane elementy zostały stworzone w pracowni Jacka Muży (stolarz/muzyk/akrobata). Gospodarze opowiedzą dorosłym o historii domu, a dzieci zaproszą na warsztaty do stolarni. Będzie można w kawałku drewna własnoręcznie wydłubać coś dłutem lub namalować farbami.


  Sztuka w Obejściu 2021

  wydarzenia towarzyszące – warsztaty – spotkania – prelekcje

  kulinaria


  PIĄTEK

  20.00 otwarcie Sztuki w Obejściu i koncert „Małe przyjemności” Marty Andrzejczyk i Ewy Pavlaksson, Siedziba Ręką Dzieło

  22.30 „Teatrzyk cieni” Ani Zwolskiej i Marii Legeżyńskiej, Teatr Węgajty

  SOBOTA

  11.00 „Zależności i procesy w ogrodzie i siedlisku ekologicznym”, prow.: dr Mariusz Antolak (UWM), Jerzy Łepkowski, Godki 22

  11.00, 12.00, 13.00 itd. o pełnych godzinach – pokazy pracowni Symbiotic Slowfashion, Letnisko Pupki

  12.00 „Permakultura i praktyka pogłębionej ekologii” prelekcja Bena Lazara, EtnoWarmia

  13.00 „Bliskość roślin w życiu człowieka” prelekcja Jakuba Babickiego, EtnoWarmia

  15.30 wernisaż fotografii „Bliżej siebie”, Moniówka

  15.30 „Sztuka życia i obecność” prelekcja Adama Zabłockiego, EtnoWarmia

  14.00 i 16.00 joga ja trawie*, Nowe SPA

  16.30 „Żywność to życie” prelekcja z dyskusją, prow. dr hab. Paulina Kramarz (UJ), szkoła w Nowym Kawkowie

  16.30 koncert Rafała Pravusa Bohatyrewicza, EtnoWarmia

  18.30 „Wieś pływających krów” film dokumentalny Katarzyny Trzaski, Koronczarnia

  18.30 wernisaż wspólny wielu twórców, EtnoWarmia

  19.00 koncert Gluten Orkiestra, EtnoWarmia

  20.00 „Frau mit Automat” spektakl teatru Kryły Hałopa (Brześć, Białoruś), reż Aksana Hajko, Teatr Węgajty*

  20.30 Olga Filipiak: Pokaz techniki wypału w piecu raku, EtnoWarmia

  21.00 podróż muzyczna przy ognisku, EtnoWarmia

  NIEDZIELA

  11.00 „Poranek Walpurgii” leśna wystawa i happening, Teatr Węgajty

  11.00 „Zależności i procesy w ogrodzie i siedlisku ekologicznym” (powtórka), Godki 22

  13.00 warsztaty permakulturowe, prow. Ben Lazar i Robert Hirek Jaroszewicz, EtnoWarmia

  13.00 „Wczesna polifonia” koncert Scholi Węgajty z udziałem scholi parafialnej, kościół w Nowym Kawkowie

  13.45 „Zrozumieć średniowiecznych mistrzów – o dekoracjach maswerkowych kościoła w Nowym Kawkowie” prelekcja Jakuba Polaka

  15.00 „Jak dbać o siebie i wspierać bliskich w depresji” spotkanie z Magdaleną Guzik, Galeria Kawkowo

  15.30 „Wolna woda – wolni ludzie – dyskusja otwarta” prelekcja Marka Mokwińskiego, Etno Warmia

  16.00, 18.00, 21.00 seanse w saunie połączone z aromaterapią*, Nowe SPA

  17.00 "Bar Tong" spektakl Teatru Prawie Dorosłego z Bartąga, Etno Warmia

  18.30 koncert Anastazji Maciąg, Etno Warmia

  20.00 „Przyśpiewki końcowe”, Berezówka

  * na wcześniejsze rezerwacje


  KULINARIA:

  Cegielnia Art: zupy, naleśniki, kawa, przekąski

  EtnoWarmia: pizza i gar-quchnia z warzywami z ogrodu permakulturowego, lemoniady z pola, ciasta domowe

  Galeria Kawkowo: ciasta, herbata ogrodowa, kawa, lemoniada, przed Galerią: RyBus Olsztyn – dania z ryb

  Godki 22: obiady domowe (w godz. 13-16), warzywa i przetwory z gospodarstwa 

  Letnisko Pupki: BoNoBo – dania wegańskie

  Różane Wzgórza: zupa pokrzywowa z ogniska, zupa dyniowa z pieca, pierogi z węglem i inne, różane naleśniki,, leczo, ciasta

  Siedziba Ręką Dzieło: potrawy kuchni czeczeńskiej: czepałgasze i inne  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Słyszeliście o akcji Sztuka w Obejściu? To festiwal, wędrówka, galeria sztuki, miejsce spotkań z ludźmi i z przyrodą w jednym.

sdab3d42448726bd.jpeg

a9b8f7090bd9e77b.jpegW ostatni weekend września (24-26.09.2021) koło Olsztyna odbędzie się jedenasta edycja unikalnej akcji: muzycy, aktorzy, plastycy, gospodarze rolni, ogrodnicy permakulturowi osiadli w gminach Jonkowo i Świątki zapraszają do swoich domów, gdzie na gości czekają różnego rodzaju wystawy, wykłady, warsztaty, koncerty, spektakle i kulinarne niespodzianki.

Uwaga - program szczegółowy znajduje się w Aktualnościach tej Zrzutki.

ka41e9fbac437026.jpeg

To nasza lokalna „noc muzeów”: goście otrzymują specjalną mapkę-katalog, na podstawie której odwiedzają miejsca znajdujące się na „szlaku wystaw”, docierają do spektakli, koncertów i spotkań. 

k3089e1079bde86c.jpegje5c0848ca2f31af.jpegCAŁE WYDARZENIE JEST CAŁKOWICIE NIEKOMERCYJNE! Organizujemy je, bo podoba nam się sąsiedzka współpraca i dlatego, że przyjmowanie gości i pokazywanie im swoich dzieł jest dla nas ważne. Nasze hasło w tym roku to BLISKO(ŚĆ).

A program zapowiada się bardzo ciekawie. Poniżej nasze propozycje:

dd4db640d470f4c1.jpeg

Cykl wystaw plastycznych m.in. w Teatrze Węgajty, w Galerii Kawkowo, w gospodarstwie „Letnisko Pupki”.

j13078e50729cca6.jpeg

t46edad50826a33f.jpeg


Zwiedzanie działających w okolicy pracowni ceramicznych (pracownia Olgi Filipak, Danuty Sterny i Letycji Pietraszewskiej - „Cegielnia Art”).

ed11df8fd0225090.jpegzedf6b2ed0cadd76.jpeg

Zwiedzanie Warmińskiej Pracowni Ikony działającej w Nowym Kawkowie.

n258582edb8ce933.jpegLawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego w Nowym Kawkowie i Galeria Ziołowa na Różanych Wzgórzach.

u1c4c4f081be94f3.jpegWystawy dokumentalne: o Jacku Olędzkim (patronie Lawendowego Muzeum Żywego), o budowaniu domu „second hand” i wystawa zdjęć historycznych z naszej okolicy „Bliżej siebie”.

r2c6085463e908f3.jpeg


Wczesna polifonia - koncert Scholi Węgajty we współpracy z żeńską scholą działającą przy kawkowskiej parafii.

nc3e10392392c223.jpegPogotowie muzyczne” Teatru Węgajty - muzyczno-taneczne interwencje w miejscach wystaw.

jb794dca6c8c5673.jpeg

„Małe przyjemności” koncert Marty Andrzejczyk i Ewy Pavlaksson 

Frau mit Automat – o byciu kobietą w patriarchalnym, postkomunistycznym społeczeństwie. Spektakl teatru Kryły Hałopa (Brześć, Białoruś), reż Aksana Hajko.

Warsztaty permakulturowe, mnóstwo dobrego jedzenia prosto z pola, a także edukacyjna gra terenowa.

Aktualne informacje i program znajdziecie na profilu Facebookowym https://www.facebook.com/SztukaWObejsciu oraz w Aktualnościach niniejszej Zrzutki.Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 30

PO
Pozzo
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
MW
Kinder Niespodzianki
100 zł
AP
Paula
100 zł
JB
Jacek Bereza
100 zł
MK
100 zł
MK
Magda
100 zł
JP
Asia
100 zł
WS
Wojtek
100 zł
PS
Paweł Szy
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!