Opis zrzutki

Pomimo epidemii koronawirusa, ekipa Akcji Ukraina nie poddaje się i planuje również w te wakacje - w dostosowanej do sytuacji formie i możliwej do przeprowadzenia skali - spędzić z dziećmi na Ukrainie najlepszy tydzień w roku! 

a12fadd15543bb86.pngObecna sytuacja w Polsce i na świecie pozostawia wiele niewiadomych. Nie wiemy, jakie restrykcje i ograniczenia będą obowiązywały w perspektywie kilku miesięcy, i kiedy funkcjonowanie wielu projektów będzie mogło powrócić do normalności. Czekając na rozwój sytuacji wolontariusze Akcji Ukraina nie chcą siedzieć z założonymi rękami. Wierzymy, że pomimo warunków, w jakich jeszcze nie było nam dane pracować, dzięki zapałowi naszych wolontariuszy uda nam się dotrzeć do naszych podopiecznych w tym trudnym dla wszystkich czasie - oczywiście z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.


Aby Akcja mogła odbyć się po raz 22, prosimy Was o wsparcie finansowe, które w całości przeznaczone zostanie na organizację rekolekcji.


Czym jest Akcja Ukraina?


Akcja Ukraina jest projektem realizowanym przez Fundację Indywidualności Otwartych. W miesiącach wakacyjnych, grupy wolontariuszy wyjeżdżają do parafii na Ukrainie, by przeprowadzić tygodniowe rekolekcje w formie półkolonii dla mieszkających tam dzieci polskiego pochodzenia. Umożliwiamy dzieciom i młodzieży aktywne i wartościowe spędzanie czasu wakacyjnego w miejscu zamieszkania, umacniając tym samym lokalne społeczności. Od pierwszej edycji Akcji w 1999 roku łączymy zapał i zaangażowanie wolontariuszy z Polski z energią dzieci w parafiach Ukrainy Zachodniej.Polski Kościół jest pełen mocy młodych ludzi – wolontariuszy z pasją, wiarą i zapałem. Kościół na Ukrainie budują nieduże parafie i społeczności polonijne, silne wiarą ludzi, którzy pomimo 50 lat sowieckich represji zachowali wierność Bogu.


Już ponad 20 lat szukamy tego, co łączy Polskę i Ukrainę – Kościół polski i ukraiński. Razem chcemy rozwijać nasz wspólny potencjał!


Jak Akcja Ukraina będzie wyglądała w 2020 roku?


W dobie koronawirusa nie chcemy narażać zdrowia ani naszych podopiecznych, ani wolontariuszy. Nie chcemy jednak również, aby projekt, który nieprzerwanie od 20 lat działa i pomaga na terenie Ukrainy, w tym roku w ogóle się nie odbył.

vaa60f8f57d77114.pngDlatego postanowiliśmy, że w tym roku nasz wyjazd zadedykujemy ukraińskiej młodzieży - “druhom”, którzy co roku pomagają nam zorganizować i przeprowadzić rekolekcje dla dzieci. Długofalowym celem naszego projektu jest inicjowanie przemian w społecznościach do których docieramy, dawanie przykładu zaangażowania w sprawy bliźnich i wpływu na otaczający świat. Pracując z młodzieżą, angażujemy ich w projekt i oddajemy w ich ręce część odpowiedzialności za ich młodszych kolegów. To sprawia, że Akcja jest dla nich nie tylko fajnie spędzonym czasem, ale też owocującą w przyszłości lekcją brania odpowiedzialności za własne życie i zaangażowania społecznego.

y8c6e4d2f4ecef36.pngNasze wyjazdy planujemy przeprowadzić w sierpniu. Chcemy, aby trwały 5 dni - w tym czasie przeprowadzimy rekolekcje dedykowane dla młodzieży w 6 miejscowościach: Pnikucie, Mościskach, Sąsiadowicach, Łanowicach, Lwowie i Stanisławowie (Iwano-Frankowsku). Ilość uczestników Akcji w jednej miejscowości nie przekroczy 30 osób łącznie z wolontariuszami. Mniejsza skala pomoże nam trzymać się zasad sanitarnych, ale również da szansę nawiązania mocniejszych więzi z podopiecznymi. Będzie to czas na wspólną pracę, dzielenie się wiarą i życiem w kameralnych, sprzyjających budowaniu zaufania warunkach. Jeśli sytuacja na to pozwoli, razem przygotujemy również atrakcje dla miejscowych dzieci. Wierzymy, że poświęcenie naszego czasu młodzieży przyniesie duże owoce już w niedalekiej przyszłości.


Powyższy plan może oczywiście ulec modyfikacji, tak aby odpowiadał aktualnym możliwościom.


Jak pracujemy?


Nasza metodyka pracy opiera się na tzw. "projektowaniu doświadczeń". Poprzez animacje, zabawy i wyzwania dzielimy się z dziećmi i młodzieżą naszą wiarą oraz umiejętnościami. Zamiast suchej teorii, dajemy im szansę spróbowania tego, o czym mówimy, na własnej skórze.

m4e6c66a3bf214c5.png

Na każdych rekolekcjach podkreślamy sukcesy dzieci, to co danego dnia szczególnie je wyróżniało. Staramy się pobudzać ich kreatywność. Prowadzimy inspirujące warsztaty, pokazujące atrakcyjną stronę nauki i zdobywania nowych umiejętności. Zajęcia warsztatowe obejmują obszary naszych zawodowych i naukowych kompetencji, takich jak: automatyka, medycyna, chemia, fizyka czy survival.

 

Wszystko po to, by ten jeden wyjątkowy tydzień motywował do działania przez cały rok, aż do kolejnych rekolekcji w ramach Akcji Ukraina.


Jak rekolekcje wyglądały w poprzednich latach?

 

Program wydarzenia przygotowują wolontariusze w Polsce pod czujnym okiem Liderów – osób dłużej związanych z projektem. Na Ukrainie pracujemy z dziećmi w wieku 8 – 14 lat, które podczas rekolekcji są z nami w ciągu dnia od godziny 9:00 do 19:00, a także młodzieżą po 14. roku życia, którą zachęcamy do włączenia się w tworzenie Akcji Ukraina podczas trwania rekolekcji w roli druhów. Dwukrotnie w ciągu roku organizujemy dla młodzieży Warsztaty Liderskie.


Każdego dnia półkolonii uczestniczymy w konferencji zgłębiającej temat rekolekcji. Następnie, poprzez animacje, warsztaty, zawody i zadania, wprowadzamy słowa z konferencji w czyn.


Podczas rekolekcji pracujemy w grupach. Każda z grup, składająca się z około 12 dzieci, ma swoją tożsamość: nazwę, okrzyk, kolor chust, flagę, i jest prowadzona przez dwoje wolontariuszy – animatorów przy wsparciu młodzieży – druhów, Wspólnie jemy posiłki, wykonujemy zadania i bierzemy udział w międzygrupowej rywalizacji.

 

Gdzie działamy?

 

W 2019 roku zorganizowaliśmy rekolekcje w 6 parafiach archidiecezji lwowskiej: Pnikucie, Mościskach, Sąsiadowicach, Łanowicach, Strzelczyskach i Stanisławowie, dla ponad 310 dzieci. 


Przed II wojną światową miejscowości te należały do Polski. Pomimo przesiedleń i licznych represji wciąż są to miejscowości, w których nie brakuje polskich społeczności. To właśnie dzięki Kościołowi, polskość jest obecna na tamtych ziemiach do dziś.

 

Na co przeznaczymy pieniądze?


Udział jednej osoby w rekolekcjach to koszt 150 zł. Ta kwota pozwala pokryć wszystkie niezbędne koszty organizacji rekolekcji.

j7a7ddadd23569e8.png

Ponadto, Akcja w ciągu roku organizuje warsztaty dla ukraińskiej młodzieży. Szkolimy również naszych wolontariuszy, aby służyli dzieciom nie tylko dzięki swojemu zapałowi, ale również merytorycznemu przygotowaniu. Chcemy dawać naszym podopiecznym to co najlepsze i dawać przykład życia dobrej jakości, dlatego stawiamy na swój rozwój w zakresie kompetencji twardych i miękkich do pracy z dziećmi.


Wierzymy, że dzięki Waszej hojności uda nam się zorganizować Najlepszy Tydzień również w roku 2020! Jesteśmy bardzo wdzięczni za każde wsparcie.

Wpłacający 97

A
antek.trad
500 zł
#
#EkipaŁanowice
500 zł
Ł
Łukasz
500 zł
 
Dane ukryte
350 zł
#
#EkipaSąsiadowice
300 zł
#
#EkipaLwow
250 zł
#
#EkipaMościska
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
KM
Karolina Miechowska
200 zł
#
#EkipaLwów
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 25

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

646 314 zrzutek

i zebrali

402 378 880 zł

A ty na co dziś zbierasz?