id: wng5ba

Pomóż ratować teatr Terminus A Quo - Kochamy TEATR ❤ OFFowy!

Pomóż ratować teatr Terminus A Quo - Kochamy TEATR ❤ OFFowy!

Nasi użytkownicy założyli 1 186 732 zrzutki i zebrali 1 247 392 495 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

RAZEM RATUJEMY JEDEN Z NAJSTARSZYCH TEATRÓW ALTERNATYWNYCH W POLSCE  ❤


q22e9f466a1f5269.jpeg


Byliśmy domem wielu artystów. Schronienie znalazł u nas każdy kto chciał tworzyć swoją Sztukę. Przez 44 lata graliśmy średnio raz w tygodniu! Od 14 marca dostajemy na łeb! Zachodzimy w głowę co dalej? Na przełomie marca i kwietnia przeżyliśmy załamanie, ale postanowiliśmy, że się nie poddamy, że byliśmy, jesteśmy i będziemy! Zapraszamy Was do naszego alternatywnego teatru w Nowej Soli!


Kochani wspieracie nas, nasi miłośnicy z całej Polski - Polski po której podróżowaliśmy i dla której chcieliśmy grać. Niestety COVID nas zatrzymał. W dodatku nie udało nam się uzyskać wsparcia z MKiDN (wsparcie otrzymał jedynie co piąty projekt!). Chcecie poznać nas bliżej? Poniżej znajdziecie mały wycinek tego co zrobiliśmy i dlaczego potrzebujemy Waszego wsparcia.


Dziękujemy za każdy gest wsparcia i za pomoc w czasie rodem z filmów science-fiction. Jesteście wspaniali! Pamiętajcie, udostępniając naszą ZRZUTKĘ w mediach społecznościowych i na Waszych profilach też nam pomagacie!


Za każdą wpłatę chcemy Wam podziękować. Upominki możecie odebrać osobiście w naszej nowosolskiej siedzibie, ewentualnie możemy przesłać je pocztą (w tym wypadku prosimy o doliczenie kosztów wysyłki - 15 zł - oraz wskazanie adresu).Upominki będą do odbioru po zakończeniu zbiórki (od 1 października 2020 roku). Jeżeli jesteś anonimowym darczyńcą, a chcesz otrzymać upominki napisz na email osoby odpowiedzialnej za zbiórkę: [email protected]ja1cfee84c077f81.jpegKrew, pot i łzy naszych aktorów wołają o pomstę do korony na Czarnej Sali im. Ryszarda Cieślaka w Nowej Soli. Czarne ściany, czarne deski i czarna rozpacz w naszych sercach. Kiedy, ach kiedy będziemy mogli znów spotkać się twarzą w twarz?? Kiedy w kierunku widowni wypryśnie woda, glina i ślina? Nasz zespół zamiera w oczekiwaniu. W niepewności. Czymże jest nasze życie bez alternatywy, bez offu ? Nietzschem. Najstarsi z nas przetrwali Stan Wojenny, pomóż nam razem przetrwać Stan Pandemii!ga4916e9c79f33d2.jpegTERMINUS A QUO - nie jest teatrem ze stałym budżetem, jak teatry państwowe, marszałkowskie, powiatowe, miejskie lub domo-kulturowe. By istnieć, działać, tworzyć, mieć siedzibę, Teatr, musi gromadzić środki. Korona-wirus i co za tym idzie zakazy, spowodowały, że wszystkie imprezy z marca, kwietnia, maja są odwołane. A jak będzie latem? (chyba podobnie) - Teatr by istnieć, musi mieć wsparcie - nie ma innej drogi. Przez 44 lata Teatr jakoś wiązał koniec z końcem, choć były lata bardzo trudne i szorowaliśmy krypą mocno po dnie. Ale nie poddawaliśmy się, i płynęliśmy dalej z właściwym sobie fasonem i animuszem. Przetrzymaliśmy nawet stan wojenny (który nam nie służył i przeciwko, któremu protestowaliśmy) odparliśmy wszystkie ataki i nagonki. Naprawdę stoczyliśmy szereg heroicznych bojów. Co nas czeka tym razem: czy meta z napisem THE END...Teatr TERMINUS A QUO, czyli kim jesteśmy i co robimy?


Jesteśmy artystami związanymi z nurtem teatru alternatywnego. 4 czerwca Teatr TERMINUS A QUO odnotuje 44 rocznicę od pierwszej premiery. Jednak nie jest to dla nas łatwy czas.


Jesteśmy bandą niewyżytych, zamkniętych w domach aktorów offowych. Potrzebujemy publiki! Stroboskopów ! Mąki! Gliny! Pragniemy coś rozpieprzyć. Wysadzić w powietrze na rynku głównym. Dostarczyć wam ciarek, emocji, łez i golizny.


ge42bcdd38c6cfbc.jpeg


Działamy jako stowarzyszenie i organizacja pożytku publicznego: Nowosolskie Alternatywne Stowarzyszenie Artystów – NASA. Od 2001 roku realizujemy zadania publiczne z zakresu teatru alternatywnego w gminie Nowa Sól oraz powiecie nowosolskim, współpracując z młodzieżą szkolną i dorosłymi. Od lat gramy i jeździmy po całym kraju, gdzie tylko nas zapraszacie i chcecie oglądać. Promujemy naszą małą ojczyznę w całej Polsce oraz poza jej granicami (Niemcy, Czechy, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina).


Do zobrazowania dorobku teatru Terminus A Quo posłużymy się kilkoma liczbami:


 • data założenia teatru to 4 stycznia 1976 roku, a więc istniejemy ponad 44 lata!
 • w teatrze zagrało ponad 640 osób,
 • do dziś zagraliśmy 3855 razy,
 • obejrzało nas 17 552 widzów w 2018 roku i 11 852 widzów w 2019 roku,
 • dotychczas zrealizowaliśmy 277 premier,
 • byliśmy w 259 miejscowościach głównie w kraju, ale też za granicą,
 • uczestniczyliśmy w co najmniej 865 imprezach zewnętrznych,
 • przez 44 lata sami zorganizowaliśmy 335 własnych wydarzeń.
 • Przez 44 lata graliśmy średnio raz w tygodniu!


w229e8155c56a88c.jpeg


W naszym repertuarze jest wiele spektakli autorskich, wielokrotnie nagradzanych i lubianych przez publikę. W naszym repertuarze znajdziecie też klasykę zrobioną jak na teatr alternatywny przystało – na offowo - np. Witolda Gombrowicza, Juliusza Słowackiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Carla Gustava Junga czy Sofoklesa. Wg rocznika „Teatr w Polsce” teatr TAQ był najczęściej grającym teatrem poza swoją siedzibą na przestrzeni ostatnich lat.


udd354cb754749e2.jpeg


Oprócz upowszechniania teatru, edukacji z zakresu pedagogiki teatru, przeprowadziliśmy szereg warsztatów (lokalnych, ogólnopolskich, międzynarodowych) z zakresu recytacji, świadomości na scenie, z sukcesami braliśmy udział w licznych konkursach i przeglądach.


Dlaczego zorganizowaliśmy zrzutkę?


Żeby istnieć, grać i utrzymać naszą salę – jak wszyscy – potrzebujemy środków finansowych. Wspiera nas nasze miasto, Nowa Sól, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Niestety dotacja wystarcza aż i jedynie na połowę kosztów, które ponosimy by utrzymać nasz ośrodek. Drugą część wypracowujemy sami grając na niezależnych (i często - jak to w kulturze bywa - niestety słabo opłacanych) rozmaitych scenach naszego kraju. Jeżeli odwiedzamy teatralnych przyjaciół, bardzo często gramy też za zwrot kosztów podróży.


ufa6b78cb281d69d.jpeg


Sprawa jest prosta. Nie mogliśmy grać, z powodu pandemii i jesteśmy pozbawieni środków na utrzymanie sali i teatru. Nasi aktorzy i tak w 99% wypadków grają za darmo, robią to z pasji i miłości do sceny. Teraz gdy odwołane są kolejne imprezy, a samorządy szukają oszczędności walczymy o przetrwanie. Angażujemy więc nasze talenty i obiecujemy, że będziemy nadal tworzyli bo kochamy sztukę! Duże grono naszego zespołu stanowią ludzie młodzi, ale przez 44 lat działalności w naszym zespole było zaangażowanych mnóstwo zdolnych osób, które dziś działają na wielu polach artystycznych, w telewizji, teatrach, pisząc, i realizując się artystycznie.


b734ba519dd2429d.jpeg


Dlatego prosimy Was o wsparcie, by móc przetrwać ten trudny czas. Niestety dotychczasowe imprezy są odwoływane, występy więc się nie odbędą i nie uda nam się wypracować niezbędnych środków. Czekamy w blokach startowych, jednak widząc co się dzieje, nie liczymy, że rok 2020 będzie dla nas łaskawy. Jak na razie nie udało nam się uzyskać pomocy z Narodowego Centrum Kultury na realizację projektów online (dotację otrzymało jedynie 20% wnioskodawców!).


Wspólnie uratujmy ważny ośrodek teatralny!


Teatr Terminus A Quo z Nowej Soli jest ważnym ośrodkiem kulturalnym na mapie teatralnej Polski, powstałym na fali buntów studenckich które w latach ‘70 poruszyły środowisko teatralne. Przez lata pracowaliśmy na to aby prowincjonalna Nowa Sól zaistniała jako rozpoznawalne miejsce na scenie kultury offowej, obok licznych teatrów w dużych ośrodkach miejskich. Poprzez liczne wyjazdy poza siedzibę teatru, krajowe i zagraniczne oraz organizowane na miejscu liczne festiwale i imprezy kulturalne udało nam się stworzyć sieć znajomości z twórcami, teatrami niezależnymi. To tutaj odbyło się 27 edycji przeglądów teatrów niezależnych!wc0bd97b978bc0d1.jpeg


WYBRANE NAGRODY TEATRU TERMINUS A QUO


Zespół teatralny TAQ z Edwardem Gramontem na czele jest laureatem łącznie kilkudziesięciu nagród na ogólnopolskich festiwalach teatralnych (szczegółowy wykaz na stronie teatru w opisach spektakli), m.in.:


 • Spektakl autorski p.t. „Narzędzia Tortur”
 • Grand Prix
 • 1998 – Toruń. VI OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL „POBOCZA TEATRU”.
 • Nagroda przeglądu
 • 1998 – Nowa Sól. Wojewódzki Przegląd Teatrów Amatorskich – WOPTA’98.
 • I nagroda
 • 1998 – Łódź. ŁÓDZKIE SPOTKANIA TEATRALNE.
 • Nagroda Forum Młodych
 • 1999 – Andrychów. VI OGÓLNOPOLSKI OTWARTY FESTIWAL TEATRÓW AMATORSKICH – ODEON’99.
 • Wyróżnienie
 • 2000 – Ciechanów. VIII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRALNY „DIONIZJE 2000”.
 • Nagrody aktorskie dla Agaty Staszewskiej (rola Prometeusza) i Anny Hofman (rola Syfona z Les), 2000 – Gdańsk. FESTIWAL MAŁYCH FORM TEATRALNYCH – WINDOWISKO.
 • Nagroda aktorska dla Aleksandry Wojanowskiej (rola Prometeusza)
 • 2003 – Chodzież. II OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL HORYZONTALNY MAŁYCH FORM TEATRALNYCH.


 • Spektakl p.t. „Zabawa w czekanie na zabawę”


 • oparty na pomysłach inspirowanych „Zabawą” Sławomira Mrożka.
 • Grand Prix – PRZEGLĄD FORM TEATRALNYCH WOJSKA POLSKIEGO. Przemyśl – 2008.
 • III nagroda – III OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRÓW OGRÓDKOWYCH W ALEJACH. Częstochowa 2008
 • Nagroda Zofii Uzelac 26 ZGIERSKIE SPOTKANIA MAŁYCH TEATRÓW „CZTERNASTE SŁODKOBŁĘKITY”.
 • Zgierz – 2008


 • Spektakl autorski p.t. „Nowa Sztuka Zakopiańska”
 • Nagrody:
 • 1996 – Ciechanów. Wyróżnienie i Nagroda publiczności oraz Nagroda aktorska dla Wiesława Majosa podczas III OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWAL TEATRALNY „DIONIZJE”.
 • 1996 – Rypin. III nagroda i Nagroda aktorska dla Wiesława Majosa PODCZAS XXIII RYPIŃSKIEJ WIOSNY TEATRALNEJ.
 • 1996 – Nowa Sól. Nagroda aktorska dla Tomasza Michniewicza podczas Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Amatorskich -WOPTA’96
 • 1998 – Andrychów. III Nagroda oraz Nagroda Forum Młodych a także Nagroda aktorska dla Wiesława Majosa podczas V OGÓLNOPOLSKIEGO OTWARTEGO FESTIWALU TEATRALNEGO – ODEON.
 • 1998 – Skierniewice. Nagrody aktorskie dla Wiesława Majosa i Jakuba Kaprala podczas 1410 FESTIWALU KOMEDII hi! hi! hi!.
 • 2001 – Gdańsk. Nagroda aktorska dla Przemysława Kubickiego podczas FESTIWALU MAŁYCH FORM TEATRALNYCH – WINDOWISKO.
 • 2009 – Wrocław. Nagroda aktorska dla Konrada Gramonta podczas OGÓLNOPOLSKICH PREZENTACJI TEATRÓW AMATORSKICH „OPTA 2009”


 • Spektakl autorski p.t. „Usta/lenia”
 • Nagrody:
 • Wyróżnienie
 • Chodzież -2004 III OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL HORYZONTALNY MAŁYCH FORM TEATRALNYCH.
 • Nagroda za pomysł i wykonanie
 • Zgierz – 2004. ZGIERSKIE SPOTKANIA MAŁYCH TEATRÓW „DZIESIĄTE
 • SŁODKOBŁĘKITY”.
 • Nagroda dla Edwarda Gramonta za grę konwencjami teatralnymi
 • Gdańsk – 2004. VI OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL SZTUK AUTORSKICH
 • I ADAPTACJI.
 • I nagroda festiwalu i nagroda „Tygodnika Ciechanowskiego” dla najlepszego wykonawcy festiwalu.
 • Pułtusk – 2006 IV FESTIWAL TEATRÓW STUDENCKICH ATENA-2006.
 • I nagroda, Częstochowa 2007.
 • II FESTIWAL TEATRÓW OGRÓDKOWYCH W ALEJACH
 • Nagroda „ZŁAMANY SZLABAN” dla najlepszego teatru w nurcie off
 • Cieszyn – 2008. XIX MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU TEATRALNEGO „BEZ GRANIC”
 • Nagroda Sceny „i”
 • Kraków 2008 – III Ogólnopolski Festiwal Teatralny w Scenie „i”


 • Spektakl autorski p.t. „Poczekalnia”
 • I Nagroda, IX OGÓLNOPOLSKI OTWARTY FESTIWAL TEATRÓW AMATORSKICH – ODEON 2002 – Andrychów 2002
 • Wyróżnienie aktorskie – Marta Majewska
 • IX OGÓLNOPOLSKI OTWARTY FESTIWAL TEATRÓW AMATORSKICH – ODEON 2002 – Andrychów 2002


 • Spektakl p.t. „La malcastree”,
 • Wyróżnienie dla Agnieszki Kołodyńskiej
 • XXII TURNIEJ SZTUKI RECYTATORSKIEJ „WOBEC WŁASNEGO CZASU” - Wałcz 1999
 • Nagroda Grand Prix – Laur rodu Górków dla Adriany Boś
 • XVII OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ OŻYWIANIA SŁOWA o laur RODU GÓRKÓW - Szamotuły 2013
 • Spektakl autorski p.t. „Adiafora”
 • Nagroda Miejskiego Ośrodka kultury w Bydgoszczy
 • V OGÓLNOPOLSKIE PREZENTACJE SCEN PLASTYCZNYCH. Bydgoszcz – 2000
 • Spektakl autorski p.t. „Zawołanie”
 • I nagroda
 • 2003 – Zgierz. Zgierskie Spotkania Małych Teatrów „Dziewiąte Słodkobłękity”
 • Nagroda aktorska dla Katarzyny Mikołajczak
 • 2003 – Zgierz. Zgierskie Spotkania Małych Teatrów „Dziewiąte Słodkobłękity”
 • Nagroda dla zespołu aktorskiego
 • 2004 – Kraków Festiwal Teatralny w scenie „i”


 • Monodram Eliasza Gramonta p.t. „Noc nie jest dziewicą”
 • 2015 – Żary. Eliminacje Wojewódzkie 60 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego – Wyróżnienie
 • 2015 – Gorzów Wielkopolski. VII Ogólnopolski Festiwal Monodramów i Teatrów Małych Form – BAMBERKA – Wyróżnienie


 • Spektakl p.t. „Skowyt” oparty na fragmentach prozy „Howl” Allena Ginsberga
 • 2011 – Kraków Nagroda Grand Prix w kategorii spektakle Teatrów tworzonych przez nestorów teatralnego ruchu studenckiego i offowego podczas
 • V OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU TEATRÓW STUDENCKICH I NISZOWYCH – EPIZOD


 • Spektakl p.t. „Anna Livia, Gotha Potwór”
 • oparty na wybranych fragmentach utworu “Anna Livia Plurabelle” wchodzącego w skład słynnej antypowieści Jamesa Joyce’a “Finnegans Wake”.
 • Wyróżnienie dla Ireny Kasprzak, 1994 – Żary. Eliminacje Wojewódzkie 39. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
 • Grand Prix, 1995 – Nowa Sól. Wojewódzki Przegląd Teatrów Amatorskich – WOPTA’95.
 • III nagroda, 1996 – Toruń. III Ogólnopolski Festiwal „Pobocza teatru”.


 • Spektakl p.t. „Tyrania” oparty na fragmentach prozy Miodraga Bulatovicia z nowelek: „Tyrania” i „Czerwony kogut leci wprost do nieba” a także dwóch wierszy Leszka Aleksandra Moczulskiego „Pieśń poranna” i „…mówcie do ściany…”.
 • 1999 – Toruń. Młodzieżowy Dom Kultury. VII Ogólnopolski Festiwal "Pobocza teatru".
 • Decyzją Jury nagrody aktorskie otrzymali: Agnieszka Kołodyńska, Jakub Kapral, Jakub OsypińskiZdjęcia: Michalina Samborska, Katarzyna Grażewicz, Katarzyna Klimkowska, Jerzy Malicki, Karol Kolba, Dawid Galiński. Wisiorki z ceramiki w ramach upominków: Wudu Raku

i2203bc03811325f.jpeg

u30649d2c89ca124.jpeg

tc3f43496eab7535.jpeg


v1fda17f6fe1cb71.jpeg

x68b9fbf94d14b7b.gif

hb3f592a38687ca6.jpega376e32b158468d8.png


Dziękujemy.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 7

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
Podziękowania
Podziękowania na naszej stronie i fun-page na Facebooku.Dziękujemy za wsparcie :)
10 zł

Kupione 4

Zakończona
Inne
Teatralna pocztówka
Teatralna pocztówka od Terminusa oraz podziękowania na naszej stronie i fun-page na Facebooku.Dziękujemy!
25 zł

Kupione 19

Zakończona
Inne
Teatralny magnes i pocztówka
Kolorowy magnes z logiem teatru wraz z teatralną pocztówką oraz podziękowania na naszej stronie i fun-page na Facebooku.Dziękujemy!
60 zł

Kupione 11

Zakończona
Inne
Ubierzemy Cię!
Oryginalna, spersonalizowana, koszulka z logiem teatru na plecach i nazwą oraz Twoim imieniem lub ksywką na przodzie oraz wszystkie poprzednie upomink...
350 zł
Zakończona
Inne
Honorowy Mecenas/ka TEATRU!
Otrzymasz od nas całoroczny karnet dla dwóch osób na wszystkie nasze spektakle grane w Nowej Soli oraz organizowany przez nas festiwal Spotkanie Teatr...
500 zł

Kupione 1

Zakończona

Wpłaty 150

preloader

Komentarze 2

 
2500 znaków