id: ww3xca

WOŁYŃ NA POWĄZKI! WYBUDUJMY WSPÓLNIE POMNIK OFIAR UKRAIŃSKIEGO LUDOBÓJSTWA!

WOŁYŃ NA POWĄZKI! WYBUDUJMY WSPÓLNIE POMNIK OFIAR UKRAIŃSKIEGO LUDOBÓJSTWA!

Nasi użytkownicy założyli 917 156 zrzutek i zebrali 885 260 383 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

WYBUDUJMY RAZEM POMNIK OFIAR UKRAIŃSKIEGO LUDOBÓJSTWA!


Już w przyszłym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę „krwawej niedzieli” – kulminacji fali mordów ukraińskich szowinistów na Polakach. To dobry moment, aby wreszcie wybudować godne miejsce upamiętnienia ofiar ludobójstwa wołyńskiego na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Dlatego powołaliśmy do życia akcję #WołyńnaPowązki. Bez Państwa pomocy nie jesteśmy jednak w stanie kontynuować tej patriotycznej inicjatywy, dlatego prosimy o wsparcie tej zrzutki.


DLACZEGO AKURAT POWĄZKI WOJSKOWE?

Odpowiedź jest prosta. To właśnie ten cmentarz stał się centralnym miejscem przypominającym o krzywdach, które wycierpiał polski naród, szczególnie w XX wieku. Znajdują się tu liczne pomniki i miejsca pamięci pierwszej i drugiej wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921, bohaterskich Orląt Lwowskich i powstań narodowych. Tylko w ramach II wojny światowej zostali uczczeni żołnierze wszystkich frontów, ofiary niemieckich obozów zagłady i obozów pracy, Powstania Warszawskiego, Katynia i sowieckich deportacji na Sybir. Na terenie cmentarza postawiono też pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej.

I choć Powązki Wojskowe powinny zostać jak najszybciej zdekomunizowane, to musimy powiedzieć jasno – znajdują się tam liczne groby patriotów i bohaterów narodowych: poległych w obronie Ojczyzny – szczególnie w czasie drugiej wojny światowej, członków Szarych Szeregów i Batalionu „Zośka”, a także żołnierzy, którzy przeciwstawili się komunistycznemu terrorowi, jak Zygmunt Szendzielarz (“Łupaszka”). Dzięki staraniom m.in. Instytutu Pamięci Narodowej oraz Fundacji „Łączka” w kwaterze „Ł” powstało miejsce upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych.


„NIE O ZEMSTĘ, A O PRAWDĘ I PAMIĘĆ WOŁAJĄ OFIARY”  

Wśród tych wszystkich ważnych dla Polaków dat, miejsc i osób brakuje pomnika ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Najwyższy czas to zmienić! Pamięć o ofiarach ukraińskich zbrodni jest niezwykle istotna i nie powinna się niczym różnić od upamiętnienia ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu.

Dlatego zwróciliśmy się z apelem do Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, Dyrektora Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie Danuty Kruk i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej doktora Karola Nawrockiego o zbudowanie miejsca pamięci ofiar zbrodni wołyńskiej na Powązkach Wojskowych. Naszą petycję podpisało ok. 20 tysięcy osób. Akcję #WołyńnaPowązki poparło wiele osób od lat propagujących pamięć o ofiarach ludobójstwa, a także historyków, dziennikarzy, artystów i innych postaci życia publicznego. 


POMÓŻ NAM W WALCE O PAMIĘĆ! 

Nasze działania przynoszą konkretne efekty. Aby je kontynuować, niezbędne są środki finansowe. Dlatego zwracamy się do Państwa z serdeczną prośbą o wsparcie naszej inicjatywy. Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do budowy pomnika poświęconego ofiarom ludobójstwa wołyńskiego. Wierzymy, że zostanie on wzniesiony na 80. rocznicę „krwawej niedzieli”, która będzie miała miejsce w lipcu 2023 roku. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich naszych Darczyńców do udziału w tej wyjątkowej uroczystości. Polacy wielokrotnie udowodnili, że presja ma sens. Ufamy, że podobnie będzie tym razem i razem godnie uczcimy ofiary ludobójstwa wołyńskiego.


NA CO KONKRETNIE POTRZEBNE SĄ NAM ŚRODKI?

Prowadzonej przez nas zrzutce przyświecają następujące cele:

1.    Prowadzenie kampanii edukacyjnych na temat ludobójstwa wołyńskiego o zasięgu międzynarodowym.

2.    Organizowanie debat, pikiet i innych akcji społecznych.

3.    Sfinansowanie akcji promocyjnych inicjatywy #WołyńnaPowązki (banery, ulotki, filmy itd.).

4.    Pokrycie części kosztów budowy pomnika ofiar ludobójstwa wołyńskiego na Powązkach Wojskowych w Warszawie oraz uroczystości 80. rocznicy „krwawej niedzieli” (po dopełnieniu wszelkich formalności).


LICZYMY NA PAŃSTWA POMOC!


„JEŚLI ZAPOMNĘ O NICH, TY, BOŻE NA NIEBIE, ZAPOMNIJ O MNIE!”  

Więcej na temat działalności Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć” mogą Państwo dowiedzieć się za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych. Zachęcamy do kontaktu poprzez skrzynkę mailową.


NAPISZ DO NAS:

[email protected]


ZNAJDŹ NAS:

https://wspolnotaipamiec.pl/

https://www.facebook.com/WspolnotaiPamiec

https://twitter.com/WspolnotaPamiec

https://www.instagram.com/wspolnotaipamiec

https://www.youtube.com/channel/UC2LzfSonHIuEcpqhs0Df0TA


PETYCJA WS. POMNIKA OFIAR LUDOBÓJSTWA WOŁYŃSKIEGO NA POWĄZKACH WOJSKOWYCH W WARSZAWIE:

https://wolynnapowazki.pl/   


Z wyrazami szacunku i wdzięczności,

Paweł Zdziarski,

prezes Stowarzyszenia "Wspólnota i Pamięć"


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 230

preloader

Komentarze 4

 
2500 znaków