id: wrhurw

Ostatni krok do spełnienia wspólnego marzenia - Studia na jednej z najlepszych uczelni świata

Ostatni krok do spełnienia wspólnego marzenia - Studia na jednej z najlepszych uczelni świata

Nasi użytkownicy założyli 1 037 332 zrzutki i zebrali 1 107 474 447 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Dzień dobry!


Skoro już Państwo dotarli do strony naszej zrzutki, chcielibyśmy w paru słowach opisać naszą sytuację oraz cel, jaki przyświeca naszej drodze już od dłuższego czasu.


Nazywam się Wiktoria Wnętkowska i wraz z moim chłopakiem - Mateuszem Wojtasem, jesteśmy parą studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Studiujemy chemię, która jest naszą największą pasją i to właśnie ta pasja doprowadziła nas do momentu, w którym zakładamy zrzutkę z prośbą o wsparcie w spełnieniu naszego największego marzenia, jakim są studia w Szwajcarii - na jednej z czołowych uczelni świata - ETH Zürich

ca9db46e882587a1.jpeg

Choć nasze drogi wyglądały nieco inaczej, to to, co mają wspólnego to zamiłowanie do nauki już od wczesnego dzieciństwa. U mnie przejawiało się to przez branie udziału w absolutnie każdej olimpiadzie, czy konkursie dotyczącej nauk ścisłych. Mateusz poza licznymi osiągnięciami naukowymi pasjonował się zbieraniem minerałów. Z doskonałymi średnimi ocen oraz wynikami matur, myśleliśmy o studiach za granicą. Wtedy jednak, brak środków finansowych i liczne przeszkody utrudniły nam realizację tego celu, z tyłu głowy pozostawiając niespełnione marzenie z nadzieją spełnienia go w przyszłości. Dostanie się na Uniwersytet Jagielloński skrzyżowało nasze drogi, gdzie podczas drugiego roku studiów poznaliśmy się pracując w parze podczas zajęć laboratoryjnych. Jako, że obydwoje jesteśmy osobami bardzo ambitnymi, wspólna rywalizacja oraz wzajemna pomoc tylko nas napędzały w osiąganiu co raz lepszych ocen oraz wyników naukowych. Będąc zaangażowanym w pracę badawczą już na drugim roku studiów rozpoczęliśmy aktywnie uczestniczyć w konferencjach naukowych, prezentując swoje wyniki podczas licznych wystąpień. Chcąc się dalej rozwijać z końcem drugiego roku podjęliśmy decyzję o odbyciu wakacyjnych praktyk zawodowych w jednym z czołowych ośrodków naukowych Europy – Karlsruhe Institute of Technology. Dwumiesięczny wyjazd zaowocował mnóstwem zdobytej wiedzy oraz rozwojem wspaniałej współpracy międzynarodowej. Oprócz praktyk w Niemczech, rozwijaliśmy się również w zespołach naukowych w Polsce: ja w zakresie chemii analitycznej, farmacji oraz chemii komputerowej/fotochemii, natomiast Mateusz skupił się na badaniach z elektrochemii. Powrót z praktyk w Niemczech i rozpoczęcie ostatniego roku studiów licencjackich obudziły uśpione marzenia o studiach za granicą. 

d2713a29920efec9.pngDążąc do osiągnięcia doskonałego wykształcenia i zastanawiając się nad wyborem uczelni, co raz częściej zwracaliśmy uwagę, jakie ośrodki naukowe królują w interesującej nas tematyce badawczej. Będąc świadomym, że ETH Zürich przez ścisłą współpracę z przemysłem, w każdym tygodniu rozwija i implementuje innowacyjne rozwiązania w zakresie ochrony środowiska oraz będąc oczarowanym możliwością studiowana na uczelni, na której niegdyś pracowały wybitne jednostki nauk ścisłych takie jak Albert Einstein, zaczęliśmy zgłębiać swoją wiedzę na temat możliwości studiowania w Szwajcarii.

tc0a0d70e0204e1d.jpegOd samego początku największą przeszkodą były wysokie koszty życia w Szwajcarii. Średnie koszty życia w Szwajcarii zgodnie z doniesieniami z ETH Zürich wynoszą ok. 2 250 CHF na osobę na miesiąc (źródło w podsumowaniu). Poprzez oszczędne życie i dobrą organizację jesteśmy w stanie zmniejszyć te koszty o blisko połowę.

i4290f814f8be7d9.png


W celu otrzymania pozwolenia na pobyt, rząd szwajcarski wymaga w chwili zgłoszenia wniosku pozwolenia na pobyt posiadania kwoty w wysokości 21 000 CHF na osobę na rok lub pisemne oświadczenie rodziców o wsparciu finansowym (źródło w podsumowaniu).


Aby zebrać wymaganą kwotę, od paru miesięcy pracujemy na pełen etat jednocześnie studiując, prowadząc badania naukowe i pisząc pracę licencjacką. Dzięki ogromnemu wsparciu naszych rodzin i dzięki przeświadczeniu, że o marzenia zawsze trzeba walczyć, od naszego celu dzieli nas tylko krok. Poprzez ciężką pracę, wiele wyrzeczeń oraz pomoc naszych rodzin udało nam się zebrać ponad ¾ wymaganej kwoty. W Szwajcarii również planujemy pracować oraz liczymy na otrzymanie stypendium socjalnego i stypendium za wybitne osiągnięcia po I semestrze nauki.


Oboje staraliśmy się o stypendium w Szwajcarii, jednak bardzo rygorystyczne wymogi formalne i niesłychanie duża konkurencja z całego świata nie pozwoliły nam na jego osiągniecie (tylko 12 stypendiów dla zagranicznych aplikujących na wszystkie uczelnie szwajcarskie na kierunki chemia, biochemia oraz farmacja; źródło: https://foundation.scg.ch/scholarships/werner-scholarship).


Wiktoria po owocnych praktykach w Niemczech bardzo zainteresowała się układami do transformacji gazu cieplarnego jakim jest CO2 do paliw przy użyciu energii słonecznej. Są to szczególnie ważne badania ponieważ, pozwoliły by na opanowanie technologii umożliwiające na zamknięcie cyklu węglowego.

Ja z kolei od początku studiów interesowałem się wykorzystaniem chemii w pozyskiwaniu energii. Moje badania z elektrochemii głównie skupiają się na zrównoważonym pozyskiwaniu wodoru jako nośnika energii wykorzystując do tego energię słoneczną. Rozwinięcie tych badań pozwoliłoby na zdywersyfikowanie filarów transformacji energetycznej.


W życiu prywatnym aktywnie działamy społecznie pomagając potrzebującym, poszkodowanym przez los i bezdomnym zwierzętom. Wierzymy zatem w ludzką dobroć, która może się przejawiać w absolutnie każdy sposób. Wierząc, że dobro zawsze powraca, z głębi serca dziękujemy za każde dobre słowo i wsparcie. Niezwykle wdzięczni będziemy również za udostępnienie naszej zrzutki. Poprzez Państwa wsparcie sprawiacie, że Pański dobry uczynek urzeczywistnia nasze marzenie i zbliża nas do celu. Wierzymy, że dzięki temu będziemy mogli się odwdzięczyć ludzkości prowadząc przełomowe badania, prowadzące do poprawy jakości życia nas wszystkich.


Dziękujemy!


Podsumowanie:


Według rankingu Szanghajskiego z 2021 roku ETH Zürich w dziedzinie chemii zajmuje 10. Miejsce (2. W Europie).

https://www.shanghairanking.com/rankings/gras/2021/RS0103


W dniu 14 czerwca oboje dostaliśmy dostaliśmy informację, że zostaliśmy przyjęci na ETH Zürich

paa9164515f6d747.png

sad1161aa4b70b82.png


Średnie koszty życia w Szwajcarii według ETH Zürich wynoszą 2 250 CHF na miesiąc na osobę. Żyjąc oszczędnie, wybierając ekonomiczne opcje, jesteśmy w stanie tę kwotę znacząco zredukować.


https://ethz.ch/en/the-eth-zurich/working-teaching-and-research/welcome-center/services-and-downloads/cost-of-living.html


Jednak, aby otrzymać pozwolenie na pobyt w Szwajcarii, konieczne jest okazanie dowodu potwierdzającego posiadanie 21 000 CHF lub list od rodziców potwierdzający wsparcie finansowe (wraz z dowodami)


https://ethz.ch/en/studies/international-immigration-housing/residence-permit/faq-aufenthaltsbewilligung.html First application for a residence permit - I am an EU citizen and must provide financial proof of my residence permit. Which documents are accepted?

 

Nasi rodzice wspierają nas finansowo, jak tylko mogą, jednak przy tak ogromnej kwocie jakim jest 21 000 CHF, może okazać się, że ich zarobki będą według szwajcarskich organizacji nie wystarczające, dlatego tak bardzo potrzebujemy Państwa wsparcia, w tym ostatnim kroku do spełnienia naszego marzenia. 

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 66

50 zł
JO
Joanna
300 zł
TK
Tomasz Konik
1 000 zł
 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
30 zł
JW
Jacek Wolnicki
20 zł
DO
Dominika
200 zł
IR
Irek
500 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków