id: wtzhw5

Wydanie drugiego tomu książki pt. "II wojna światowa w Trzemesznie"

Wydanie drugiego tomu książki pt. "II wojna światowa w Trzemesznie"

Nasi użytkownicy założyli 1 179 644 zrzutki i zebrali 1 233 682 578 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • Od niedawna mamy już okładkę drugiego tomu książki pt. "II wojna światowa w Trzemesznie". Przygotowano ją w ramach projektu "Przygotowanie do druku książki pt. II wojna światowa w Trzemesznie – tom 2" dofinansowanego przez Gminę Trzemeszno w ramach otwartego konkursu w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.


  FVbOjHoTjzXoUiaQ.jpg

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Pomimo dziesięcioleci, które minęły od zakończenia II wojny światowej, w dalszym ciągu nie powstała publikacja całościowo podejmująca tragizm Trzemeszna lat 1939-1945. Fundacja „Kierunek Kultura” jako organizacja zajmująca się także historią i dziedzictwem narodowym, postanowiła wypełnić tę lukę, przybliżyć okupacyjne dzieje miasta i losy jego mieszkańców.


Rezultatem naszych wieloletnich wysiłków jest zebrany materiał oparty na literaturze przedmiotu, na kwerendach archiwalnych, bibliotecznych zbiorach specjalnych, materiale pamiętnikarskim, niepublikowanym materiale wspomnieniowym, wywiadach i zbiorach społecznego Muzeum Regionalnego w Trzemesznie. Kwerendy te wymusiły poszukiwania metodami nieomal detektywistycznymi. Odkryte fakty o okupacji niemieckiej poparto analizą źródeł, które chociaż nadal niekompletne, fragmentaryczne i rozproszone, poszerzają ogląd.


Na podstawie gruntownie zebranego materiału powstaje kilkutomowe dzieło autorstwa dra Andrzeja Leśniewskiego pt. „II wojna światowa w Trzemesznie”. Tom pierwszy podejmujący wybuch wojny wydaliśmy w 2019 r. Książka spotkała się z szerokim zainteresowaniem mieszkańców Trzemeszna, mieszkańców okolic, czy podejmujących wątki szczegółowe badaczy przedmiotu. Książka zauważona została również w Niemczech.


Na spotkaniu promocyjnym pierwszego tomu obecnych było kilkaset osób. Każdy uczestnik wydarzenia otrzymał bezpłatny egzemplarz. W 2022 r. planowaliśmy wydać tom drugi poświęcony terrorowi hitlerowskiemu stosowanemu wobec mieszkańców Trzemeszna, duchowieństwa, zbrodni popełnionej w Kociniu w 1939 r. oraz grabieży dóbr polskiej kultury.


Łącznie na 400 stronach stanowić miał on kontynuację badań z tomu pierwszego, zawierać poszerzenie obszarów poszukiwań, kontynuowanie krytycznej analizy źródeł i metodologii wnioskowania. Zamierzaliśmy przybliżyć okupacyjne losy setek ludzi znanych z imienia, nazwiska, miejsc urodzenia i wiecznego spoczynku. Biogramy skazywanych na przymusowe roboty, skazywanych na więzienie, wywożonych z Kraju Warty do Generalnej Guberni, jeńców obozów jenieckich, więźniów obozów przejściowych, wywożonych do łagrów, gett i obozów koncentracyjnych. Pomimo zastosowania znacznej szczegółowości badań losy mieszkańców społeczności pozostają wciąż niekompletne.


Niewątpliwą wartością zamierzonego tomu jest to, że Autor korzystał z dorobku literatury naukowej, w tym ustaleń czołowych badaczy jak Szymon Datner, prof. Czesław Łuczak i Wojciech Polak; z polskich i niemieckich publikacji pamiętnikarskich jak „Pamiętniki Reni” wydanego staraniem Anny Rink, córki autorki pamiętnika, czy niemieckiego oficera Wernera Heinemanna, dowódcy oddziału zajmującego Trzemeszno 10 września 1939 r. wydanego staraniem córki Birgit. Ogrom odkrytego materiału źródłowego spowodował przeniesienie prac edytorskich na 2023 rok i podzielenie dzieła na tomy następne. Takie mamy plany.


Nasze zamiary zweryfikowały rosnące koszty druku oraz niewywiązywanie się z zapowiedzi wsparcia przez kluczowego sponsora publikacji. Obecnie własnym staraniem Fundacji „Kierunek Kultura” gromadzimy środki na druk drugiego tomu. W przyszłości wydamy tomy kolejne.


Koszt druku drugiego tomu, według wyceny drukarni z maja 2023 r., wynosi 25 000 zł. Dlatego prosimy WAS o wsparcie wydania drugiego tomu książki „II wojna światowa w Trzemesznie”, książki niezmiernie ważnej dla naszej Małej Ojczyzny, bo poszerzającej wiedzę szczegółową, dającą możliwość poznania prawdy historycznej. 


Dziękujemy za Wasze wsparcie!


Na fotografii prezentujemy fragmenty spotkania promocyjnego pierwszego tomu książki "II wojna światowa w Trzemesznie" z 2019 r.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 32

 
Dane ukryte
50 zł
JK
Jerzy Karczewski
100 zł
EW
Ewa
50 zł
DL
Darek
200 zł
DL
Anonim
50 zł
DL
Jerzy Karczewski
DL
Irena Karczewska
DL
Marek
30 zł
DL
Maria
400 zł
MA
Magda
20 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków