id: wubsp7

Dar Serca 2022 / Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie

Dar Serca 2022 / Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
5 634 zł
z 500 000
1%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 037 240 zrzutek i zebrali 1 107 173 735 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Niestety nie zrobimy w tym roku takiej zbiórki, jaką zaplanowaliśmy.


Przed nami kolejna edycja akcji Dar Serca, odbywająca się w dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz w Święto Zmarłych (2 listopada) na cmentarzach w Koszalinie i okolicach.

Jeszcze niedawno mieliśmy marzenie, aby dla podopiecznych hospicjum domowego dokupić łóżka rehabilitacyjne, z których mogliby korzystać we własnych domach.

Niestety. Już od jakiegoś czasu kondycja finansowa hospicjów pozarządowych w Polsce pogarszała się z roku na rok. Obecne procesy inflacyjne oraz wszystkie wcześniejsze podwyżki będące następstwem COVID-19 doprowadziły do tego, że sytuacja w hospicjach jest dramatyczna.


„By hospicjum przetrwało zimę” jest hasłem, które można traktować dosłownie i w przenośni. Dosłownie, gdyż nie wiemy co nas czeka - rachunki już teraz są nieporównywalnie wyższe, niż w zeszłym roku, a jeszcze nie zaczął się na dobre sezon grzewczy. W przenośni, traktując zimę jako trudny okres – a w takim obecnie znajdują się wszystkie pozarządowe hospicja. Nie tylko my. I mamy wrażenie, że ważą się właśnie nasze losy.


Co miesiąc brakuje nam średnio 140 tys. zł, które dokładamy z rezerwy utworzonej z Waszych darowizn. Darowizn, dzięki którym w ogóle jeszcze istniejemy. Darowizn, które powinny być przeznaczone na spełnianie marzeń pacjentów, na inwestowanie w nowoczesny sprzęt, w rozbudowę, na opiekę nad większą ilością podopiecznych.

To smutne, że przy gwarantowanych świadczeniach opieki paliatywno-hospicyjnej państwo zakłada, że hospicja utrzymają się dzięki Darczyńcom. Nie możemy zrozumieć, dlaczego finansowanie hospicjów przez NFZ nie stoi na równi z finansowaniem np. szpitali czy przychodni.


Świadczenia z NFZ wypłacane są hospicjum według wyceny z 2014 roku. Sprzed 9 lat. Co w największym uproszczeniu znaczy tyle, że to, co dostajemy wystarcza nam jedynie na wynagrodzenia dla personelu i to bez składek ZUS. Sami musimy się martwić o pozyskanie pieniędzy na rosnące z dnia na dzień rachunki, na leki, na wyżywienie dla pacjentów, na środki dezynfekcyjne, środki ochrony indywidualnej, wywóz nieczystości i odpadów medycznych, na pralnię, serwis urządzeń medycznych i wszystkie przeglądy techniczne, na całą resztę potrzebną do sprawowania opieki – co przecież powinno być finansowane przez państwo. Widzieliście kiedyś szpital, który zbiera na zrzutkach pieniądze, aby opłacić rachunki? My też nie.

Do tego wszystkiego dochodzi problem z dostępnością personelu, szczególnie lekarskiego, co wydłuża listę chorych oczekujących na objęcie opieką.


Najgorsze w tym wszystkim jest to, że inflacja dotyka wszystkich i wbrew pozorom społeczeństwo również biednieje. Ilość i kwoty darowizn są coraz mniejsze, co dla nas jest absolutnie zrozumiałe, ale też bardzo niepokojące. Bo bez Was nie damy rady się utrzymać. Jeśli nie zostaną wprowadzone drastyczne zmiany w sposobie finansowania wszystkich pozarządowych hospicjów w Polsce, w przeciągu najbliższych kilku lat hospicja umrą.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 65

KB
Karolina
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
MF
Maria FAFEREK
200 zł
 
Dane ukryte
100 zł
IW
Iwona
20 zł
AD
Anetta
100 zł
AS
Alicja
ukryta
CI
Marcin
100 zł
MJ
Małgorzata Jóźwiak
100 zł
AJ
Anna Jadach
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków