id: wvwb26

Przywracamy wzrok w Tanzanii - zrób to z nami!

Przywracamy wzrok w Tanzanii - zrób to z nami!

Nasi użytkownicy założyli 915 966 zrzutek i zebrali 882 190 478 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Celem działalności Fundacji Okuliści dla Afryki jest badanie wzroku pacjentów w Afryce. W ciągu 10 lat zorganizowaliśmy 28. wyjazdów do 7 krajów. W tym roku będziemy operowali zaćmę i przywracali dobry wzrok pacjentom w Tanzanii!!!


W 2015 roku podczas VII misji wolontariusze Okulistów dla Afryki - Iwona Filipecka, Agnieszka Lembowicz i Krzysztof Macha przeprowadzali badania w Kiabakari, w Tanzanii. Organizatorem na miejscu był ks. Wojciech Kościelniak, który prowadzi misję w Kiabakari od 25 lat. W efekcie wielu rozmów i wymiany doświadczeń misjonarzy i wolontariuszy skupionych skupionych wokół Fundacji Kiabakari oraz Fundacji Okuliści dla Afryki zrodził się pomysł, aby stworzyć miejsce, w którym można by zaopiekować pacjentów na stałe. 

c9c86931d561f181.png

“Tazama na Tabasamu” (Spójrz i uśmiechnij się) to klinika okulistyczno-dentystyczna, która dla społeczności północno-zachodniej Tanzanii jest ratunkiem na pustyni świadczeń zdrowotnych tego typu. Powstała dzięki współfinansowaniu w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2016 roku.


Projekt zakładał działania profilaktyczne, diagnostyczne, interwencyjne przy urazach, a także wykonywanie małych zabiegów, tak okulistycznych jak i stomatologicznych, badania pod kątem wad wzroku oraz dobieranie okularów. 

v4b8b415fdd289de.png

Klinika rozpoczęła swoją działalność w listopadzie 2016 roku. Udało nam się zorganizować trzy misje podczas których nasi wolontariusze badali wzrok i otaczali opieką miejscową społeczność. 

ed3c70e1bcc97cb9.png

Dlaczego zaćma? Ponieważ jest jedną z głównych odwracalnych przyczyn ciężkiego upośledzenia widzenia na świecie. W Polsce zaćma przestała być już problemem - wymiana mętnych soczewek jest dostępna dla każdego. W krajach rozwijających się, bez dostępu do odpowiedniej opieki medycznej, zaćma stopniowo prowadzi do ślepoty, a tym samym wykluczenia z życia zawodowego, społecznego i zależności od innych… Dlatego działamy w samym sercu potrzeb! Dorzuć się do projektu operacji zaćmy w Kiabakarii w Tanzanii i uratuj komuś wzrok!

p9030f1205c04bb3.png

Klinika jest pierwszą tego typu w rejonie Jeziora Wiktorii w Tanzanii, gdzie większość z pacjentów nie miała kontaktu ani z okulistą, ani ze stomatologiem. Powód, odległość do najbliższego stomatologa 200 km w Mwanzie, do okulisty / optyka z prawdziwego zdarzenia – 470 km w Arushy lub ponad tysiąc kilometrów do stolicy Dar es Salaam. W warunkach afrykańskich dla niezmotoryzowanych mieszkańców biednego regionu nie do osiągnięcia. W opinii miejscowych władz Centrum Zdrowia w Kiabakari jest najlepszym ośrodkiem zdrowia tego typu w regionie – rocznie przyjmuje około 15000 pacjentów.Ogólna kondycja służby zdrowia w Tanzanii jest odbiciem trudnej sytuacji gospodarczej w kraju. Oficjalne raporty WHO na temat stanu zdrowia mieszkańców wskazują, że średnia długość życia wynosi 47 lat u mężczyzn oraz 49 lat u kobiet i jest o około 30 lat krótsza niż w krajach rozwiniętych.


RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ! ❤️🧡💛💚
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 47

preloader

Komentarze 3

 
2500 znaków