id: ww3xca

WOŁYŃ NA POWĄZKI! WYBUDUJMY WSPÓLNIE POMNIK OFIAR UKRAIŃSKIEGO LUDOBÓJSTWA!

WOŁYŃ NA POWĄZKI! WYBUDUJMY WSPÓLNIE POMNIK OFIAR UKRAIŃSKIEGO LUDOBÓJSTWA!

Nasi użytkownicy założyli 1 014 873 zrzutki i zebrali 1 061 499 836 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

WYBUDUJMY RAZEM POMNIK OFIAR UKRAIŃSKIEGO LUDOBÓJSTWA!


Już w przyszłym roku będziemy obchodzić 80. rocznicę „krwawej niedzieli” – kulminacji fali mordów ukraińskich szowinistów na Polakach. To dobry moment, aby wreszcie wybudować godne miejsce upamiętnienia ofiar ludobójstwa wołyńskiego na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Dlatego powołaliśmy do życia akcję #WołyńnaPowązki. Bez Państwa pomocy nie jesteśmy jednak w stanie kontynuować tej patriotycznej inicjatywy, dlatego prosimy o wsparcie tej zrzutki.


DLACZEGO AKURAT POWĄZKI WOJSKOWE?

Odpowiedź jest prosta. To właśnie ten cmentarz stał się centralnym miejscem przypominającym o krzywdach, które wycierpiał polski naród, szczególnie w XX wieku. Znajdują się tu liczne pomniki i miejsca pamięci pierwszej i drugiej wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921, bohaterskich Orląt Lwowskich i powstań narodowych. Tylko w ramach II wojny światowej zostali uczczeni żołnierze wszystkich frontów, ofiary niemieckich obozów zagłady i obozów pracy, Powstania Warszawskiego, Katynia i sowieckich deportacji na Sybir. Na terenie cmentarza postawiono też pomnik poświęcony ofiarom katastrofy smoleńskiej.

I choć Powązki Wojskowe powinny zostać jak najszybciej zdekomunizowane, to musimy powiedzieć jasno – znajdują się tam liczne groby patriotów i bohaterów narodowych: poległych w obronie Ojczyzny – szczególnie w czasie drugiej wojny światowej, członków Szarych Szeregów i Batalionu „Zośka”, a także żołnierzy, którzy przeciwstawili się komunistycznemu terrorowi, jak Zygmunt Szendzielarz (“Łupaszka”). Dzięki staraniom m.in. Instytutu Pamięci Narodowej oraz Fundacji „Łączka” w kwaterze „Ł” powstało miejsce upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych.


„NIE O ZEMSTĘ, A O PRAWDĘ I PAMIĘĆ WOŁAJĄ OFIARY”  

Wśród tych wszystkich ważnych dla Polaków dat, miejsc i osób brakuje pomnika ofiar ludobójstwa na Wołyniu. Najwyższy czas to zmienić! Pamięć o ofiarach ukraińskich zbrodni jest niezwykle istotna i nie powinna się niczym różnić od upamiętnienia ofiar niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu.

Dlatego zwróciliśmy się z apelem do Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, Dyrektora Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Warszawie Danuty Kruk i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej doktora Karola Nawrockiego o zbudowanie miejsca pamięci ofiar zbrodni wołyńskiej na Powązkach Wojskowych. Naszą petycję podpisało ok. 20 tysięcy osób. Akcję #WołyńnaPowązki poparło wiele osób od lat propagujących pamięć o ofiarach ludobójstwa, a także historyków, dziennikarzy, artystów i innych postaci życia publicznego. 


POMÓŻ NAM W WALCE O PAMIĘĆ! 

Nasze działania przynoszą konkretne efekty. Aby je kontynuować, niezbędne są środki finansowe. Dlatego zwracamy się do Państwa z serdeczną prośbą o wsparcie naszej inicjatywy. Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do budowy pomnika poświęconego ofiarom ludobójstwa wołyńskiego. Wierzymy, że zostanie on wzniesiony na 80. rocznicę „krwawej niedzieli”, która będzie miała miejsce w lipcu 2023 roku. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich naszych Darczyńców do udziału w tej wyjątkowej uroczystości. Polacy wielokrotnie udowodnili, że presja ma sens. Ufamy, że podobnie będzie tym razem i razem godnie uczcimy ofiary ludobójstwa wołyńskiego.


NA CO KONKRETNIE POTRZEBNE SĄ NAM ŚRODKI?

Prowadzonej przez nas zrzutce przyświecają następujące cele:

1.    Prowadzenie kampanii edukacyjnych na temat ludobójstwa wołyńskiego o zasięgu międzynarodowym.

2.    Organizowanie debat, pikiet i innych akcji społecznych.

3.    Sfinansowanie akcji promocyjnych inicjatywy #WołyńnaPowązki (banery, ulotki, filmy itd.).

4.    Pokrycie części kosztów budowy pomnika ofiar ludobójstwa wołyńskiego na Powązkach Wojskowych w Warszawie oraz uroczystości 80. rocznicy „krwawej niedzieli” (po dopełnieniu wszelkich formalności).


LICZYMY NA PAŃSTWA POMOC!


„JEŚLI ZAPOMNĘ O NICH, TY, BOŻE NA NIEBIE, ZAPOMNIJ O MNIE!”  

Więcej na temat działalności Stowarzyszenia „Wspólnota i Pamięć” mogą Państwo dowiedzieć się za pośrednictwem naszej strony internetowej oraz mediów społecznościowych. Zachęcamy do kontaktu poprzez skrzynkę mailową.


NAPISZ DO NAS:

[email protected]


ZNAJDŹ NAS:

https://wspolnotaipamiec.pl/

https://www.facebook.com/WspolnotaiPamiec

https://twitter.com/WspolnotaPamiec

https://www.instagram.com/wspolnotaipamiec

https://www.youtube.com/channel/UC2LzfSonHIuEcpqhs0Df0TA


PETYCJA WS. POMNIKA OFIAR LUDOBÓJSTWA WOŁYŃSKIEGO NA POWĄZKACH WOJSKOWYCH W WARSZAWIE:

https://wolynnapowazki.pl/   


Z wyrazami szacunku i wdzięczności,

Paweł Zdziarski,

prezes Stowarzyszenia "Wspólnota i Pamięć"


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 603

MF
Marek Furtak
70 zł
MJ
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
100 zł
MK
Monika Kolska
20 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
30 zł
AD
Adam Dudek
20 zł
 
Dane ukryte
20 zł
Zobacz więcej

Komentarze 31

 
2500 znaków