id: wxgxkk

Pomóż dziewczynom z TERAZ POLIŻ

Pomóż dziewczynom z TERAZ POLIŻ

Nasi użytkownicy założyli 1 232 138 zrzutek i zebrali 1 366 224 749 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

i4d2b29bfe2e49a7.jpegKim jesteśmy?

TERAZ POLIŻ to jedyny profesjonalny kobiecy teatr w Polsce. Grupa powstała jako niezależna grupa twórczyń związanych z teatrem i od początku swojej działalności kładzie nacisk na teatralną twórczość związaną z kobietami i kobiecością. Regularnie powraca do tematyki wykluczenia i przemocy, angażuje się w działania dla dzieci i młodzieży. Produkuje i prezentuje spektakle teatralne, happeningi, performance, otwarte czytania performatywne, koncerty, organizuje warsztaty teatralne i dyskusje.

b9d36eff7b46aa14.jpeg

(fot. Archiwum TERAZ POLIŻ / czytanie "Polskie Morderczynie")


Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ została utworzona w 2008 roku w Warszawie przez aktorki: Martę Jalowską, Dorotę Glac, Adriannę Kornecką, Dominikę Strojek, Kamilę Worobiej oraz reżyserki: Ulę Kijak i Martę Ogrodzińską (obecnie Miłoszewską). W 2009 roku powstało Stowarzyszenie Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ stanowiące osobowość prawną wcześniej nieformalnej grupy. TERAZ POLIŻ współpracuje z takimi organizacjami jak: Międzynarodowa Organizacja na Rzecz Praw Człowieka Amnesty International, Fundacja ITAKA, Centrum Praw Kobiet czy Fundacja Trans-Fuzja oraz grupa badaczek „HyPaTia - Kobieca Historia Teatru Polskiego. Feministyczny Projekt Badawczy”.

t003f8f795ebbf46.jpeg

(fot. Tomasz Drzewiecki / spektakl "Kto się boi Sybilli Thompson")


W 2015 roku TERAZ POLIŻ zostało uhonorowane przez Ministrę Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Małgorzatę Omilanowską nagrodą za całokształt twórczości i działalność na rzecz kobiet.

Obecny skład: Ilona Błaut, Alina Gajdamowicz, Dorota Glac, Kora Gałązka, Marta Jalowska, Adrianna Kornecka, Emanuela Osowska, Marta Wesołowska, Anna Wilczyńska, Kamila Worobiej, Anna Zakościelna

p13b29b32b0eca87.jpeg

(fot. Tomasz Drzewiecki / słuchowisko "Ryt")


Dlaczego potrzebujemy Waszej pomocy?

Działamy całkowicie zależnie od zewnętrznych funduszy, które pozyskujemy na działania w „terenie” czyli obecnie będą to wszystkie wydarzenia na które przychodzi publiczność!

Do tego większość naszych działań opiera się na interakcji z publicznością!

Nasze spektakle - mimo iż zostały wyprzedane - nie mogą się odbyć.

w10affa9b9244597.jpeg

(fot. Tomasz Drzewiecki / słuchowisko "Ryt")


W tym roku udało nam się wygrać trzy konkursy i rok zapowiadał się optymistycznie. Teraz intensywnie myślimy jak przenieść nasz intymny kontakt z widzami w przestrzeń transmisji naszych wydarzeń online. Potrzebujemy Waszego wsparcia, by móc część działań przenieść do Internetu, opracować nową strategię i zapewnić trzem osobom pracującym w Stowarzyszeniu na stałe choćby minimalne wynagrodzenie za pracę, której jest teraz jeszcze więcej (merytoryczna opieka na projektami, opracowanie nowej strategii w tym zorganizowanie dobrych transmisji, harmonogramu, itd.) i które prowadzą dla Was instagramowy program "KOBIETY ROBIĄ DRAMATY" (codziennie w instastory TERAZ POLIŻ o godz. 12:00!). Potrzebujemy wsparcia, żeby aktorki nie padły z głodu ;) i mogły zagrać spektakle w momencie kiedy znów będziemy mogły_li się zobaczyć na żywo.

W trzech projektach, na których produkcję udało nam się pozyskać środki, nie przewidziałyśmy epidemii. Dlatego ta Zrzutka pomoże nam przetrwać ten niespodziewany czas.


Będziemy dla Was nadawać codziennie o 12:00 nasze feministyczne przygody - wiadomo gary i czary-mary z warszawskich domów. Podzielimy się najlepszym, co mamy i z wielką radością będziemy wyczekiwać momentu kiedy wreszcie znowu coś dla Was zagramy na żywo. Bądźcie z nami w każde południe i wesprzyjcie ile możecie :) LOVE!

y8072e4fc3f9f1c4.jpeg

(fot. Katarzyna Łukasiewcz / słuchowisko "Bombowe dziewczyny")


Co wyprodukujemy w roku 2020 !!!


1.„Familia” serial słuchowisko!

Zrealizujemy pilotażowy odcinek serialu o współczesnej tożsamości mieszkańców i mieszkanek Warszawy, tacy "Matysiakowie" ale z uwzględnieniem wszystkich orientacji seksualnych! Opowiemy o losach warszawskiej hetero i nieheteronormatywnej rodziny i jej przyjaciół_ek. W pracę nad pilotażowym odcinkiem serialu zaangażowane_i będą artystki_ści reprezentujący środowisko LGBTQ+, zarówno ze Stowarzyszenia, jak i spoza niego.

a9b02f3ba872e66f.jpeg

(fot. Alina Gajdamowicz / czytanie "BÓG/HONOR/OJCZYZNA")


2. "Bóg Honor Ojczyzna | Rekonstrukcja"

Będzie to seria trzech czytań inscenizowanych, w których przyglądamy się osławionej triadzie, w oparciu o współczesne adaptacje klasycznych tekstów napisanych przez kobiety. Sytuacja w Polsce i Europie zmienia się diametralnie i uważamy, że należy po raz kolejny (podobna serię zrealizowałyśmy w 2011 roku) zastanowić się co te hasła dla nas dzisiaj znaczą. Dzięki współpracy z dramaturżkami_gami powstaną nie tylko trzy nowe wydarzenia, ale także trzy autorskie adaptacje klasycznych dzieł napisanych przez kobiety. Teksty do trzech adaptacji wybierzemy spośród dramatów kobiecych, zbadanych przez TERAZ POLIŻ w ramach projektu "dziwy polskie", zajmujących się tą tematyką. Zależy nam na uwzględnieniu możliwie szerokiej perspektywy, która dałaby obraz współczesnego społeczeństwa i zadała kluczowe pytania wobec tych trzech filarów, które tak często wracają do nas zarówno w poważnej debacie politycznej, dziełach literackich, jak i popkulturze.

m13f6320a19c68de.jpeg

(fot. Alina Gajdamowicz / spektakl "Lipa w cukrze")


3. "córy warszawskie. kobiety robią dramaty"

III edycja cyklu córy warszawskiej (po #dziwy stołeczne - 2016 i #stolat - 2017), w ramach którego realizowana jest regularna działalność TERAZ POLIŻ w Warszawie. Będa to pokazy spektakli wyprodukowanych w ostatnich dwóch latach działalności stowarzyszenia:


"Lipa w cukrze" reż. Magda Szpecht w NOWY Teatr

"Czarny kwadrat" reż. Wojtek Blecharz w KOMUNA WARSZAWA

"Apetyt w dzień egzekucji" reż. Barbara Wiśniewska w teatr Powszechny


I całkiem nowy pomysł na serię czytań z młodzieżą, w odpowiedzi na zaostrzenie w tym temacie polityki naszego Rządu, czyli:

Wspólne czytania młodzieży z seksuolożkami tekstów z zakresu edukacji seksualnej.

m62d5cd9643d9ba7.jpeg

(fot. Alina Gajdamowicz / spektakl "Lipa w cukrze")


Wspólnie podejmowane działania posłużą popularyzacji twórczości kobiet oraz zwiększaniu tolerancji, równości, świadomości praw kobiet i osób LGBTQ+ oraz widzialności tych grup społecznych. Są też odpowiedzią na nasilającą się mowę nienawiści i rosnące tendencje nacjonalistyczne.

gf7bc39b424e1120.jpeg

(fot. Tomasz Drzewiecki / spektakl "Apetyt w dzień egzekucji")

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze 5

 
2500 znaków