id: wy3f5j

Archiwum Muzyki Wiejskiej | zrzutka na zakup dysków

Archiwum Muzyki Wiejskiej | zrzutka na zakup dysków

Nasi użytkownicy założyli 1 065 872 zrzutki i zebrali 1 160 422 078 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • Drodzy - tu edycja z 18.12.2022 – kończymy zrzutkę, mamy na koncie prawie dwa razy więcej pieniędzy, niż marzyliśmy. Więc i na dyski do serwera NAS i na odzysk danych starczy na pewno! Nie mogliśmy czekać, już zaczęliśmy działać - zanim trafiły do nas Wasze darowizny.

  Na stronie fundacji (https://www.muzykaodnaleziona.pl/ratunek-dla-archiwum/) pdf faktury, oprócz kosztu zakupu dysków znajduje się tam koszt konfiguracji serwera. W sumie 5 098,99 zł. Poukrywaliśmy trochę dane nie wiedząc, czy można upubliczniać, ale też żeby nie było to traktowane jak reklama firmy.

  Byliśmy też w firmie, która zajmuje się odzyskiem danych. No i wiemy już, że jeden z dysków to kopie, czyli nim się nie zajmiemy. Pozostałe dwa wymagają poważnej pracy, nie ruszają napędy, koszt odzysku danych dla każdego z nich wyceniono na 2 500 zł netto. Rozpoznajemy dalej tę sytuację… Zapukamy jeszcze w kilka miejsc i damy znać.

  Zbiórka otwarta do 18 grudnia, czyli jeszcze chwilkę.

  Bardzo Wam dziękujemy za wsparcie, wzrusz <3

  1Komentarz
   
  2500 znaków
   

  Muzyka Odnaleziona • 29.11.2022 19:14

  Drodzy, dziękujemy za wpłaty, mamy już skonfigurowany serwer. Jeden z dysków okazał się wadliwy. Zakupiony został wcześniej przez Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona. Reklamacja uwzględniona, pieniądze będą zwrócone, wydawnictwo zakupiło nowy dysk. niestety już za inną, większą cenę. Ogarniamy dalej

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Zajmujemy się tradycyjną muzyką wsi. Nasze archiwum tworzą zbiory etnograficzne malarza, profesora sztuk plastycznych Andrzeja Bieńkowskiego, który od lat 80. XX wieku dokumentował swoje badania terenowe.

Od 2012 roku porządkowaliśmy i digitalizowaliśmy taśmy audio, video oraz zdjęcia. “Polska, 1980 rok, wali się komunizm. Benzyna na kartki, niczego nie ma. Zaczynam jeździć po wsiach i nagrywać muzykę. Sytuacja dziwna, jest wiele kapel, ale nikt ich już nie potrzebuje, ani na wsi, ani w mieście. Muzykanci wyprzedają instrumenty, przestają grać. Powoli wszyscy o nich zapominają. To była pierwsza trudność – zdobyć dla nich instrumenty. Spotykałem po wielu latach przerwy muzykantów, którzy chodzili ze sobą po weselach. To było ostatnie pokolenie.

Robiliśmy unikalne nagrania i filmy, bez stresu i w naturalnych warunkach, w domach muzykantów. Zbiory dotyczą prawie całej Polski, Ukrainy i Białorusi, to ok. 1500 muzykantów, no i śpiewaczki. W tym rekonstrukcje kapel. Archiwum zawiera zarówno nagrania najstarszych typów kapel wiejskich, jak i współczesnej muzyki weselnej. Tysiące zdjęć terenowych. I perła naszej kolekcji – zdjęcia zrobione przez pierwszych fotografów ze wsi. Fotografowali wesela, zabawy, pogrzeby, codzienne życie…”

Andrzej Bieńkowski

 

Wiedzieliśmy, że trzeba się śpieszyć z digitalizacją. Czas jest bezlitosny dla analogowych klisz fotograficznych, taśm magnetofonowych i filmowych. I zrobiliśmy to! Mamy prawie 30 dysków zewnętrznych a na nich:

·        600 godzin zdigitalizowanych taśm magnetofonowych,

·        800 godzin zdigitalizowanych taśm filmowych,

·        4500 wiejskich fotografii,

·        4000 fotografii z badań terenowych.

Czas dla dysków też jest nieubłagany - zaczynają nam "padać". Nasze dane w chmurze się nie mieszczą. Jeśli słuchacie, korzystacie, i/lub macie takie moce, pomóżcie nam zabezpieczyć zdigitalizowane zbiory. Zakupiliśmy serwer NAS, ma 4 kieszenie na dyski. By umieścić na nich nasze archiwum i mieć jeszcze miejsce na bieżącą dokumentację, potrzebujemy 64 TB. Czyli 4 dyski po 16 TB (dla bezpieczeństwa danych dwa dyski tworzą stale kopię dwóch dysków obok). Dwa z dysków już mamy!

 

DLACZEGO POTRZEBUJEMY WSPARCIA?

Jeden dysk WD Red Pro 16TB to koszt ok. 2 500 złotych. Fundacja zajmująca się archiwami nie ma szansy zarobić na nie. Nie mamy również możliwości uzyskania grantu ani dofinansowania na zakup takiego sprzętu.


NA CO PRZEZNACZYMY WASZE PIENIĄDZE, JEŚLI ZBIERZE SIĘ ICH WIĘCEJ?

 • na honorarium dla informatyka, który nam skonfiguruje sprzęt
 • na odzysk danych z trzech dysków, które uległy awarii

 

WSPIERAJĄC NASZE DZIAŁANIA:

- wraz z nami ratujesz nagrania archiwalne Andrzeja Bieńkowskiego,

- wspierasz ich dalszą archiwizację i wraz z nami chronisz je 

- pomagasz nam je udostępniać, by budować pamięć, ale i przyszłość tradycyjnej muzyki

- stajesz się mecenasem Archiwum Muzyki Wiejskiej

- pomagasz nam w dotrzeć z muzyką tradycyjną tam, gdzie o niej zapomniano

 


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 84

KN
Kacper
ukryta
WS
Weronika Sędzimir
50 zł
 
Dane ukryte
ukryta
KR
Kalina
ukryta
MJ
Magdalena Jochemczyk
50 zł
MK
Marek Kuszneruk
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
20 zł
KS
Katarzyna Skiba
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze 4

 
2500 znaków