id: wy3f5j

Archiwum Muzyki Wiejskiej | zrzutka na zakup dysków

Archiwum Muzyki Wiejskiej | zrzutka na zakup dysków

Nasi użytkownicy założyli 912 461 zrzutek i zebrali 874 510 959 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • Dziękujemy i jesteśmy naprawdę wzruszeni – wygląda na to, że uratujemy dzięki Wam Archiwum! Dziś mamy na koncie 7700 zł, jeszcze nie wiemy jakie prowizje są pobierane, bo zbiórkę robimy po raz pierwszy, ale możemy zacząć działać. Póki co pożyczyliśmy pieniądze i mamy dwa brakujące dyski!

  Na stronie fundacji (https://www.muzykaodnaleziona.pl/ratunek-dla-archiwum/) pdf faktury, oprócz kosztu zakupu dysków znajduje się tam koszt konfiguracji serwera. W sumie 5 098,99 zł. Poukrywaliśmy trochę dane nie wiedząc, czy można upubliczniać, ale tez żeby nie było to traktowane jak reklama firmy.

  Byliśmy też w firmie, która zajmuje się odzyskiem danych. No i wiemy już, że jeden z dysków to kopie, czyli nim się nie zajmujemy. Pozostałe dwa wymagają poważnej pracy, nie ruszają napędy, koszt odzysku danych dla każdego z nich wyceniono na 2 500 zł netto. Rozpoznajemy dalej tę sytuację… Zapukamy jeszcze w kilka miejsc i damy znać.

  Zbiórka jeszcze otwarta do 18 grudnia

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Zajmujemy się tradycyjną muzyką wsi. Nasze archiwum tworzą zbiory etnograficzne malarza, profesora sztuk plastycznych Andrzeja Bieńkowskiego, który od lat 80. XX wieku dokumentował swoje badania terenowe.

Od 2012 roku porządkowaliśmy i digitalizowaliśmy taśmy audio, video oraz zdjęcia. “Polska, 1980 rok, wali się komunizm. Benzyna na kartki, niczego nie ma. Zaczynam jeździć po wsiach i nagrywać muzykę. Sytuacja dziwna, jest wiele kapel, ale nikt ich już nie potrzebuje, ani na wsi, ani w mieście. Muzykanci wyprzedają instrumenty, przestają grać. Powoli wszyscy o nich zapominają. To była pierwsza trudność – zdobyć dla nich instrumenty. Spotykałem po wielu latach przerwy muzykantów, którzy chodzili ze sobą po weselach. To było ostatnie pokolenie.

Robiliśmy unikalne nagrania i filmy, bez stresu i w naturalnych warunkach, w domach muzykantów. Zbiory dotyczą prawie całej Polski, Ukrainy i Białorusi, to ok. 1500 muzykantów, no i śpiewaczki. W tym rekonstrukcje kapel. Archiwum zawiera zarówno nagrania najstarszych typów kapel wiejskich, jak i współczesnej muzyki weselnej. Tysiące zdjęć terenowych. I perła naszej kolekcji – zdjęcia zrobione przez pierwszych fotografów ze wsi. Fotografowali wesela, zabawy, pogrzeby, codzienne życie…”

Andrzej Bieńkowski

 

Wiedzieliśmy, że trzeba się śpieszyć z digitalizacją. Czas jest bezlitosny dla analogowych klisz fotograficznych, taśm magnetofonowych i filmowych. I zrobiliśmy to! Mamy prawie 30 dysków zewnętrznych a na nich:

·        600 godzin zdigitalizowanych taśm magnetofonowych,

·        800 godzin zdigitalizowanych taśm filmowych,

·        4500 wiejskich fotografii,

·        4000 fotografii z badań terenowych.

Czas dla dysków też jest nieubłagany - zaczynają nam "padać". Nasze dane w chmurze się nie mieszczą. Jeśli słuchacie, korzystacie, i/lub macie takie moce, pomóżcie nam zabezpieczyć zdigitalizowane zbiory. Zakupiliśmy serwer NAS, ma 4 kieszenie na dyski. By umieścić na nich nasze archiwum i mieć jeszcze miejsce na bieżącą dokumentację, potrzebujemy 64 TB. Czyli 4 dyski po 16 TB (dla bezpieczeństwa danych dwa dyski tworzą stale kopię dwóch dysków obok). Dwa z dysków już mamy!

 

DLACZEGO POTRZEBUJEMY WSPARCIA?

Jeden dysk WD Red Pro 16TB to koszt ok. 2 500 złotych. Fundacja zajmująca się archiwami nie ma szansy zarobić na nie. Nie mamy również możliwości uzyskania grantu ani dofinansowania na zakup takiego sprzętu.


NA CO PRZEZNACZYMY WASZE PIENIĄDZE, JEŚLI ZBIERZE SIĘ ICH WIĘCEJ?

 • na honorarium dla informatyka, który nam skonfiguruje sprzęt
 • na odzysk danych z trzech dysków, które uległy awarii

 

WSPIERAJĄC NASZE DZIAŁANIA:

- wraz z nami ratujesz nagrania archiwalne Andrzeja Bieńkowskiego,

- wspierasz ich dalszą archiwizację i wraz z nami chronisz je 

- pomagasz nam je udostępniać, by budować pamięć, ale i przyszłość tradycyjnej muzyki

- stajesz się mecenasem Archiwum Muzyki Wiejskiej

- pomagasz nam w dotrzeć z muzyką tradycyjną tam, gdzie o niej zapomniano

 


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. twoja może być pierwsza!

Wpłaty 67

preloader

Komentarze 3

 
2500 znaków
 • Jan Grygo

  Kupujemy!

  250 zł
 • Mateusz Dobrowolski

  Powodzenia z odzyskiwaniem! I dzięki za całą Waszą niesamowitą pracę!

  50 zł
 • Muzyka Odnaleziona

  Drodzy, wzruszeni jesteśmy tak szybką akcją pomocy, bardzo to ważne dla nas, zrobimy wszystko, by dane były bezpieczne. Jeśli zbierzemy większą niż planowana kwotę, to przeznaczymy ją na honorarium dla informatyka, który nam skonfiguruje sprzęt oraz na odzysk danych z trzech dysków, które uległy awarii. Wszystko co zrobimy opiszemy Wam na stronie internetowej. No i zamiast się skupiać na ratowaniu będziemy mogli znów zacząć udostępniać pliki muzyczne i fotograficzne. Dzięki Wam