id: 3ezhbr

Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci - Dom Opieki Wytchnieniowej "Kokoszka"

Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci - Dom Opieki Wytchnieniowej "Kokoszka"

Aktualności21

  • nKFvb1TQITgGmDR5.jpg

    Kokoszka to miejsce wyjątkowe - takim była zresztą już na etapie pomysłu powstania Domu Opieki Wytchnieniowej. Od otwarcia minął już ponad rok. Gościliśmy w "Kokoszce" 132 pacjentki i pacjentów (w tym kilkoro spoza terenu Dolnego Śląska).


    Dzieciom i młodzieży staramy się zapewniać nie tylko najwyższej jakości wielopoziomową opiekę - medyczną, pielęgniarską, rehabilitacyjną, ale też wsparcie naszych opiekunów wytchnieniowych, wolontariuszy, różnego typu terapie i wiele innych aktywności. 


    Kluczową rolę w opiece nad nieuleczalnie chorymi dziećmi odgrywają fizjoterapia i rehabilitacja, które odbywają się pod czujnym okiem Agaty, szefowej zespołu fizjoterapeutów. Fizjoterapia ma na celu zwiększenie komfortu i jakości życia pacjentów. Dzieci z nieuleczalnymi chorobami często doświadczają bólu, sztywności mięśni, trudności w poruszaniu się. Fizjoterapeuci pracują nad złagodzeniem tych objawów, umożliwiając dzieciom bardziej aktywne funkcjonowanie, poprawę sprawności ruchowej - to szczególnie ważne, ponieważ długi okres braku aktywności może prowadzić do rozmaitych powikłań. Istotą dobrej rehabilitacji jest indywidualne podejście, każde dziecko jest inne, a jego potrzeby są unikalne, dlatego w Kokoszce fizjoterapeuci dostosowują terapię do indywidualnych możliwości i celów pacjenta. Do poprawy funkcjonowania z pewnością przyczynia się również możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu - w zależności od pogody pacjenci mogą korzystać z przestrzeni naszego ogrodu, chodzić z opiekunami na dalsze spacery, a już niedługo także cieszyć się nowym placem zabaw. 


    Z ogromnym entuzjazmem, zarówno dzieci jak i personelu, przyjmowane są cotygodniowe spotkania w ramach dogoterapii. W każdy poniedziałek gościmy nasze wolontariuszki - Panią Małgorzatę z pudelkiem Yarisem i Panią Barbarę z owczarkiem staroangielskim Ronją. Dzieci reagują na kontakt z psami wspaniale, a te odwdzięczają się im wszystkim tym, co pies może zaoferować człowiekowi – czyli bezinteresowną miłością, czułością i zrozumieniem. Poza szczerą radością z obcowania z futrzakami, są też sytuacje, w których dzieciom, zwłaszcza tym z dużymi napięciami mięśniowymi, dosłownie wyrównuje się oddech, uspokajają się, a nawet zasypiają. Oczywiście wszystko odbywa się przy zachowaniu najwyższej dbałości o higienę i bezpieczeństwo pacjentów. Wbrew znanemu z rodzimej kinematografii powiedzeniu: „nie lubię poniedziałków” - dla pacjentów i pracowników Kokoszki każdy poniedziałek, dzięki wizytom naszych czworonożnych przyjaciół, jest jednym z najbardziej oczekiwanych dni tygodnia. 


    Naszym pacjentom organizujemy również terapie zajęciowe, multisensoryczne oraz muzykoterapię. Podczas terapii multisensorycznej, dzieci mają okazję odbierać rozmaite wrażenia (struktury, zapachy, dźwięki) związane z takim poznawaniem rzeczywistości, które na co dzień jest dla nich często niedostępne. Jak to jest zanurzyć dłoń w śniegu, poczuć jego opadające płatki na buzi, jakim uczuciem jest podmuch ciepłego wiatru. O tym jak rozmaite mogą być faktury otaczającej nas materii, zapachy, dźwięki, ile frajdy może sprawić folia bąbelkowa - te i inne wrażenia naszym pacjentom przybliża Pani Magdalena, która z nieodłącznym uśmiechem i niezwykłą wrażliwością na reakcje dzieci, prowadzi w Kokoszce regularne zajęcia. Oczywiście każdy podopieczny ma swoje preferencje, dlatego czujność i dbałość o dobrostan pacjentów wspiera również działająca wolontaryjnie Pani psycholog Karolina. Podczas muzykoterapii nasza wolontariuszka, Pani Basia, dokłada wszelkich starań, żeby sprostać gustom muzycznym, czasem całkiem wymagających pacjentów. Na szczęście repertuar jest bogaty i w zależności od reakcji dzieci dostosowywany tak, by każde mogło czerpać jak najwięcej radości i ukojenia. Rozpiętość jest duża, od Bacha po Metallicę, no ale wszyscy wiemy, że o gustach się nie dyskutuje :). Basia na cyklicznych spotkaniach stara się zapewnić dzieciom chwile wypenione dzwiękami, które są im najmilsze, przynoszą oderwanie od dyskomfortu, czy bólu, pozwalają na moment przenieść się w inną przestrzeń odczuwania. 


    Bardzo ważnym aspektem opieki jest też organizowanie czasu wolnego poprzez rozmaite aktywności, rozrywki czy integrację. Okres przedświąteczny obfitował nie tylko w zimowe spacery, ale też wspólne tworzenie ozdób, pierniczków, ubieranie choinki, czy lepienie bałwanków. Z braćmi Adamem i Marcinem, którzy gościli w Kokoszce udało się m.in. upiec pyszną pizzę, z kolei podopieczna Klaudia okazała się bardzo uzdolniona w tworzeniu wypieków słodkich. Opiekunki, wolontariusze i pracownicy dbają o to, by zapewniać pacjentom jakościowy, przyjemny czas oraz uważność. Układają z dziećmi puzzle, oglądają bajki lub ulubione seriale, grają w planszówki. Dla graczy bardziej wymagających jest w Kokoszce do dyspozycji nawet Play Station. Organizowane są zajęcia plastyczne, manualne, a dzieci uczące się mają wsparcie pracowników i wolontariuszy w zakresie nauki różnych przedmiotów. 


    Do pacjentów przyjeżdżają także bardzo ciekawi goście - jakiś czas temu odwiedził nas Marshall, czyli Pies do zadań specjalnych. Bohater z „Psiego patrolu” od kilku lat jeździ po całej Polsce, niosąc potrzebującym dzieciom uśmiech i otuchę. Do Kokoszki Marshall przywiózł prezenty i doskonały humor. Jego energia udzieliła się wszystkim, było mnóstwo przytulania, ciekawe zajęcia i naprawdę udana zabawa. Świętujemy wspólnie wszystkie mające miejsce podczas pobytu w domu opieki wytchnieniowej urodziny, pacjenci byli u nas również podczas Świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra, a także Wielkanocy. 


    Przypominamy, że świadczona przez nas pomoc jest dla rodzin całkowicie bezpłatna i mogą korzystać z niej osoby z całej Polski. Kokoszka to miejsce, w którym rodziny dotknięte nieuleczalną chorobą dziecka mogą poczuć, że mają realne wsparcie, że ich dzieciom zostanie zapewniona nie tylko kompleksowa opieka, ale również uwaga, uśmiech i czułość.


    eLdwVdo6gH76lRiw.jpg


    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.

Opis zrzutki

fVpzC3gjcEVuGdwX.jpg

KIM JESTEŚMY?

 

Moment, w którym z ust lekarzy padają słowa “leczenie dziecka jest niemożliwe” lub “więcej nie da się zrobić – zakończyliśmy leczenie” to dramat dla każdych rodziców. Co dalej? W opiece nad chorym dzieckiem pomaga Fundacja “Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” działająca od 2007 roku, która jest najdłużej działającym domowym hospicjum dla dzieci na Dolnym Śląsku. Główną misją Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci jest minimalizacja cierpień i poprawa jakości życia dzieci terminalnie, przewlekle i nieuleczalnie chorych z terenu całego Dolnego Śląska. 


JAK DZIAŁAMY?


Fundacja świadczy pomoc bezpłatnie, przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, aby pomóc opanować ból, strach i bezradność. Pomaga w opiece nad 76. chorymi dziećmi: neurologicznie, genetycznie, onkologicznie, oraz tymi, które ucierpiały w wypadkach.


Wrocławskie Hospicjum dla dzieci prowadzi hospicjum domowe – dociera z potrzebną pomocą do chorych dzieci w ich domach zmniejszając ból, rehabilitując i zapewniając sprzęt medyczny. Pomagamy także rodzinom hospicyjnym w dostępie do pediatrów-specjalistów i sprzętu medycznego. Wspieramy ich codziennie w drobnych rzeczach, które dla podopiecznych naszego Hospicjum mają ogromne znaczenie


Fundacja niesie też pomoc jako hospicjum perinatalne – otacza pełną opieką rodziny, które stają w obliczu ciężkiej, nieuleczalnej choroby swojego, jeszcze nienarodzonego, dziecka. Rodziny mogą liczyć na bezpłatne wsparcie medyczne, psychologiczne, socjalne, a także duchowe. 


Od 2023 roku Fundacja prowadzi Dom Opieki Wytchnieniowej „Kokoszka we Wrocławiu, pierwsze tego typu miejsce w zachodniej części naszego kraju, dzięki któremu spełniło się marzenie rodzin hospicyjnych o bezpiecznym miejscu, które zapewni tymczasową opiekę ich terminalnie, przewlekle lub nieuleczalnie chorym dzieciom w czasie, kiedy jej świadczenie przez nich jest utrudnione lub niemożliwe. Placówka świadczy - całkowicie bezpłatnie - opiekę wytchnieniową nad dziećmi terminalnie, przewlekle chorymi, z niepełnosprawnościami. Dzieci mogą przebywać w Kokoszce tak długo, aby w tym czasie opiekunowie /rodzice, którzy na co dzień sprawują 24-godzinną, bardzo wymagającą opiekę, mogli zadbać o swoje zdrowie, załatwić bieżące sprawy, poświęcić czas zdrowemu rodzeństwu, pojechać na zasłużony urlop lub po prostu odetchnąć. 


Fundacja prowadzi również: specjalistyczną przychodnię dla dzieci z chorobami przewlekłymi i nieuleczalnymi, grupę wsparcia dla rodzin po stracie dziecka oraz nieodpłatną wypożyczalnię sprzętu medycznego.


Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci zapewnia pomoc 21 lekarzy specjalistów, 43 pielęgniarek, 67 opiekunów wytchnieniowych, 16 opiekunów medycznych, 6 psychologów, 40 fizjoterapeutów i rehabilitantów, 7 neurologolpedów. Wszystkie świadczenia są nieodpłatne dla pacjentów i ich rodzin, a wszystkie realizowane działania są zgodne z celami statutowymi Fundacji. Do tego mementu Fundacja objęła opieką hospicyjną blisko 500 rodzin, a kolejne 500 otrzymało wsparcie w postaci pomocy socjalnej (paczki żywnościowe, sprzęt medyczny, wyjazdy wakacyjne, itp.).


4amdulW8hmUFxYT3.jpg

DOM OPIEKI WYTCHENIOWEJ „KOKOSZKA”

 

Od października 2023 roku prowadzimy we Wrocławiu Dom Opieki Wytchnieniowej „Kokoszka”, który oferuje bezpłatne wsparcie dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami, w tym przewlekle chorych lub wymagających stałej opieki.


To nasza odpowiedź na potrzeby, ale też marzenia opiekunów dzieci z niepełnosprawnością - im dedykujemy „Kokoszkę” jako wsparcie w postaci opieki wyręczającej i wytchnieniowej. Dom Opieki Wytchnieniowej jest jedynym tego rodzaju miejscem nie tylko we Wrocławiu i w województwie dolnośląskim, ale również na zachodniej ścianie Polski.


Misją Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci jest wychodzenie naprzeciw potrzebom rodziców dzieci hospicyjnych. Bo każdy, także rodzic lub/i opiekun nieuleczanie chorego dziecka, musi najzwyczajniej w świcie odsapnąć od znoju dnia codziennego, by zadbać o swoją równowagę psychiczną i fizyczną.


W Domu Opieki Wytchnieniowej „Kokoszka” dajemy szansę na złapanie przysłowiowego oddechu – zatrudniamy wyspecjalizowany personel, który profesjonalnie może zaopiekować się dzieckiem z niepełnosprawnością, dając tym samym rodzicom i opiekunom czas na odpoczynek, regenerację sił oraz możliwość zadbania o własne zdrowie oraz potrzeby, których jest bez liku.


DLA KOGO JEST OPIEKA WYTCHNIENIOWA?


Dom Opieki wytchnieniowej “Kokoszka” dedykowany jest dzieciom oraz młodzieży do 35 roku życia, przewlekle, nieuleczalnie chorym, z niepełnosprawnościami. Pobyt wytchnieniowy w ośrodku jest całkowicie bezpłatny. Usługa jest dostępna dla pacjentów nie tylko z terenu Dolnego Śląska, ale z całej Polski. W Domu Opieki Wytchnieniowej o podopiecznych troszczy się  wykwalifikowany personel medyczny – lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, rehabilitanci i opiekunowie medyczni. Pacjenci mogą również liczyć na wsparcie psychologów, logopedów, neurologopedów, a także wolontariuszy.


Dzieci mogą przebywać w Kokoszce tak długo, aby w tym czasie opiekunowie /rodzice, którzy na co dzień sprawują 24-godzinną, bardzo wymagającą opiekę, mogli zadbać o swoje zdrowie, załatwić bieżące sprawy lub po prostu odetchnąć. 


Opieka wytchnieniowa ma wiele aspektów – od samego wyręczenia w codziennych obowiązkach, realizowanego w domu  podopiecznego, po umożliwienie zacieśniania więzi rodzinnych – rodzice powierzając swoje chore dziecko pod opiekę domu wytchnieniowego mogą poświęcić więcej czasu zdrowemu rodzeństwu, czy wyjechać na rodzinny urlop. Coraz więcej rodziców i  opiekunów dzieci dostrzega, że zadbanie o własne potrzeby, czasem zupełnie przyziemne, to właściwie nie przywilej, a  obowiązek, że trzeba zadbać o siebie, aby dać siebie innym. 


NA CO ZBIERAMY?


Na podnoszenie jakości opieki wytchnieniowej i kolorowanie świata dzieci będących pod opieką Fundacji "Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci" i przebywających w Domu Opieki Wytchnieniowej "Kokoszka".



OfqCGZLRt3mVXr5f.jpg

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze 26

 
2500 znaków