id: x54nrj

Rekonstrukcja czaszki gigantycznego gada z Lisowic sprzed 205 milionów lat

Rekonstrukcja czaszki gigantycznego gada z Lisowic sprzed 205 milionów lat

Aktualności 1

  • No i szok! Minęło ledwie kilka dni od rozpoczęcia zrzutki i nagle, zupełnie dla nas niespodziewanie, osiągnęliśmy zamierzony cel 11 000 zł. A nawet go przekroczyliśmy. To dzięki Waszemu wspaniałemu zaangażowaniu. Dzięki! A już szczególnie dziękujemy panu Andrzejowi Jaczewskiemu, który podarował wielką kwotę! W tej sytuacji postanowiliśmy nie zamykać jeszcze zbiórki - może uda się uzbierać jeszcze na cokół do prezentowania modelu czaszki w Muzeum Ewolucji. Jeśli dobrze pójdzie, to w kolejce czeka jeszcze montaż filmu o odkryciu lisowicii. Jesteście wspaniali! Dziękujemy!!!
    Czytaj więcej

Opis zrzutki

Zbieramy na rekonstrukcję czaszki gigantycznego gada, którego polscy naukowcy odkryli koło Lisowic. Dzięki temu czaszka zostanie w Polsce, w Muzeum Ewolucji! To chyba pierwsza taka zbiórka na świecie!

REkonstrukcja czaszki

gada sprzed 205 mln lat

Niedawno, po kilku latach pracy, Polacy ogłosili odkrycie gigantycznego gada ssakopodobnego (więcej o tym przeczytacie na blogu Crazy Nauka).Tekst w szacownym piśmie naukowym Science, prestiż i te sprawy.

Ale mieszkamy w Polsce, więc rzeczywistość piszczy. Jeden z autorów odkrycia, prof. Tomasz Sulej, zamówił u świetnej artystki, specjalistki od rekonstrukcji, model czaszki tego stwora. Tylko, że na zapłacenie za niego nie wystarczyło pieniędzy. Nie dała ich ani Polska Akademia Nauk, ani Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jeżeli nie uda się zapłacić za czaszkę, model trafi do jednego z muzeów historii naturalnej za granicą. A my baaaardzo chcielibyśmy, by został w Polsce i by każdy z nas mógł go tutaj na miejscu podziwiać.

I tu jest sprawa. Chcemy zorganizować zbiórkę na opłacenie rekonstrukcji.

Koszt nie jest straszny - to 11 000 złotych.

Tak wyglądała lisowicia

Odkryty niedawno gad był zwierzęciem wielkości słonia, ale od niego masywniejszym. Było ono kuzynem ssaków i żyło ponad 200 milionów lat temu, czyli w okresie, w którym pojawiły się również pierwsze dinozaury. Gdyby nie one, nowo odkryty gatunek byłby największym zwierzęciem, jakie wówczas chodziło po Ziemi!

A odkrycia dokonano w Lisowicach, na Śląsku - to miejsce, gdzie znaleziono już wiele niesamowitych szczątków sprzed milionów lat. Stąd nazwa lisowicia.

Dorzućcie się na czaszkę!

Kto zbiera?

Zrzutkę organizują Ola i Piotrek Stanisławscy, twórcy bloga Crazy Nauka. Patronem akcji jest profesor Tomasz Sulej, paleontolog, kierownik Muzeum Ewolucji PAN w Warszawie. To on jest jednym z odkrywców tego prehistorycznego gada - lisowicii.

Pieniądze wpłyną na konto Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, które zrzesza badaczy popularyzujących naukę. Reprezentuje je dr Monika Koperska. Stowarzyszenie kupi czaszkę i przekaże ją do Muzeum Ewolucji.

Jeśli masz jakieś pytania czy wątpliwości - pisz do nas: [email protected]

Wpłacający 132

M
1 000 zł
AJ
Andrzej Jaczewski
1 000 zł
AJ
Andrzej Jaczewski
1 000 zł
AJ
Andrzej Jaczewski
1 000 zł
A
aNDRZEJ jACZEWSKI
1 000 zł
AJ
Andrzej Jaczewski
1 000 zł
AJ
Andrzej Jaczewski
1 000 zł
AJ
Andrzej Jaczewski
1 000 zł
AJ
Andrzej Jaczewski
1 000 zł
D
Dana Rytarowska
500 zł
Zobacz więcej

Komentarze 381

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

647 180 zrzutek

i zebrali

403 402 843 zł

A ty na co dziś zbierasz?