id: x54nrj

Rekonstrukcja czaszki gigantycznego gada z Lisowic sprzed 205 milionów lat

Rekonstrukcja czaszki gigantycznego gada z Lisowic sprzed 205 milionów lat

Nasi użytkownicy założyli 982 642 zrzutki i zebrali 1 005 553 836 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • No i szok! Minęło ledwie kilka dni od rozpoczęcia zrzutki i nagle, zupełnie dla nas niespodziewanie, osiągnęliśmy zamierzony cel 11 000 zł. A nawet go przekroczyliśmy. To dzięki Waszemu wspaniałemu zaangażowaniu. Dzięki! A już szczególnie dziękujemy panu Andrzejowi Jaczewskiemu, który podarował wielką kwotę! W tej sytuacji postanowiliśmy nie zamykać jeszcze zbiórki - może uda się uzbierać jeszcze na cokół do prezentowania modelu czaszki w Muzeum Ewolucji. Jeśli dobrze pójdzie, to w kolejce czeka jeszcze montaż filmu o odkryciu lisowicii. Jesteście wspaniali! Dziękujemy!!!
  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Zbieramy na rekonstrukcję czaszki gigantycznego gada, którego polscy naukowcy odkryli koło Lisowic. Dzięki temu czaszka zostanie w Polsce, w Muzeum Ewolucji! To chyba pierwsza taka zbiórka na świecie!

REkonstrukcja czaszki

gada sprzed 205 mln lat

Niedawno, po kilku latach pracy, Polacy ogłosili odkrycie gigantycznego gada ssakopodobnego (więcej o tym przeczytacie na blogu Crazy Nauka).Tekst w szacownym piśmie naukowym Science, prestiż i te sprawy.

Ale mieszkamy w Polsce, więc rzeczywistość piszczy. Jeden z autorów odkrycia, prof. Tomasz Sulej, zamówił u świetnej artystki, specjalistki od rekonstrukcji, model czaszki tego stwora. Tylko, że na zapłacenie za niego nie wystarczyło pieniędzy. Nie dała ich ani Polska Akademia Nauk, ani Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jeżeli nie uda się zapłacić za czaszkę, model trafi do jednego z muzeów historii naturalnej za granicą. A my baaaardzo chcielibyśmy, by został w Polsce i by każdy z nas mógł go tutaj na miejscu podziwiać.

I tu jest sprawa. Chcemy zorganizować zbiórkę na opłacenie rekonstrukcji.

Koszt nie jest straszny - to 11 000 złotych.

Tak wyglądała lisowicia

Odkryty niedawno gad był zwierzęciem wielkości słonia, ale od niego masywniejszym. Było ono kuzynem ssaków i żyło ponad 200 milionów lat temu, czyli w okresie, w którym pojawiły się również pierwsze dinozaury. Gdyby nie one, nowo odkryty gatunek byłby największym zwierzęciem, jakie wówczas chodziło po Ziemi!

A odkrycia dokonano w Lisowicach, na Śląsku - to miejsce, gdzie znaleziono już wiele niesamowitych szczątków sprzed milionów lat. Stąd nazwa lisowicia.

Dorzućcie się na czaszkę!

Kto zbiera?

Zrzutkę organizują Ola i Piotrek Stanisławscy, twórcy bloga Crazy Nauka. Patronem akcji jest profesor Tomasz Sulej, paleontolog, kierownik Muzeum Ewolucji PAN w Warszawie. To on jest jednym z odkrywców tego prehistorycznego gada - lisowicii.

Pieniądze wpłyną na konto Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, które zrzesza badaczy popularyzujących naukę. Reprezentuje je dr Monika Koperska. Stowarzyszenie kupi czaszkę i przekaże ją do Muzeum Ewolucji.

Jeśli masz jakieś pytania czy wątpliwości - pisz do nas: [email protected]

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 132

AJ
Andrzej Jaczewski
AJ
aNDRZEJ jACZEWSKI
1 000 zł
DC
Dana Rytarowska
500 zł
 
Ogarniam Fizykę
250 zł
CN
Crazy Nauka
200 zł
TP
Tomasz Praszkier
200 zł
GW
Grzegorz Wereszczyński
101 zł
KN
Kamil Niewiadomski
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 367

 
2500 znaków