id: xa4dbg

Rozwój projektu tranzycja.pl

Rozwój projektu tranzycja.pl

Otrzymuj wsparcie. Regularnie.

Opis zrzutki

„Ja bym to badał” - tak Jarosław Kaczyński zakończył jedną ze swoich niedawnych wypowiedzi dotyczących osób transpłciowych. W przyszłym roku czekają nas wybory samorządowe i parlamentarne, co oznacza długą i intensywną kampanię wyborczą. Czy osoby transpłciowe zostaną w niej wykreowane na wroga nr 1? 


Sytuacja osób trans jest w Polsce wyjątkowo trudna - według badań są one pod wieloma względami w najgorszej sytuacji wśród wszystkich osób LGBT+. Osoby transpłciowe najczęściej doświadczają przemocy fizycznej i objawów depresji, są również najmocniej narażone na bezdomność i dyskryminację w miejscu pracy. 


qe6083303d62ba06.jpg


Co gorsza, poziom wiedzy o transpłciowości jest wciąż relatywnie niski, nawet w samej społeczności LGBT+. Zdarza się, że w teorii sojusznicze media publikują transfobiczne felietony i wywiady podważające doświadczenia i informacje naukowe na temat osób trans. Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej zaprasza na konferencję osoby promujące terapię konwersyjną osób transpłciowych. Ordo Iuris ogłasza, że zamierza utrudniać procedurę prawnego uzgodnienia płci. 


Jak się przed tym wszystkim bronić? Przede wszystkim promując rzeczową, merytoryczną wiedzę o transpłciowości! 


x5f58a14996cc8f5.jpg

Tranzycja.pl to największa w Polsce publicznie dostępna baza wiedzy o transpłciowości i procesie tranzycji. W obliczu braku jakichkolwiek prawnych regulacji dotyczących transpłciowości, jak i braku rzetelnej edukacji wśród środowiska medycznego, podstawowym źródłem wiedzy dla osób trans jest Internet. Nasz projekt powstał w 2021 roku w odpowiedzi na brak aktywnych źródeł zapewniających ugruntowane naukowo treści dotyczące transpłciowości, przedstawionych w sposób nie powielający medialnych narracji o cierpieniu czy chorobie, lecz zakorzeniony w idei celebracji naszych tożsamości i trans wyzwolenia.


Stanowimy grupę osób, dla których bliskie są tematy tranzycji i transpłciowości. Zależy nam na wspieraniu polskiej społeczności osób transpłciowych: rozwiewamy mity, opisujemy skomplikowane procedury w zrozumiały sposób, a docelowo chcielibyśmy też dążyć do systemowych zmian w zgodzie z nauką i potrzebami osób trans.


Realizacja tych celów nierozłącznie związana jest z szerzeniem najnowszej wiedzy, zachęcaniem ekspertów do ciągłego edukowania się, oraz promowaniem świadczenia wysokiej jakości, profesjonalnych usług medyczny dla osób trans, traktując je z godnością, na równi z innymi pacjentami i klientami.


Do tej pory przygotowaliśmy ponad 30 poradników i publikacji na tematy związane z tranzycją i transpłciowością. Wszystkie nasze teksty przechodzą korektę merytoryczną i odsyłają do źródeł naukowych —  nie poruszamy się w obszarze anegdot, lecz zapewniamy rzetelną wiedzę. W naszych planach leży dalszy rozwój projektu — nowe, ułatwiające dostęp do treści funkcjonalności, takie jak wyszukiwarka czy mapa, zaadaptowanie naszych najważniejszych materiałów na inne języki, w szczególności w związku z agresją Rosji na terytorium naszego sąsiada na język ukraiński, pracujemy także nad przygotowaniem poradnika dot. opieki nad pacjentem transpłciowym dla lekarzy POZ poruszającego kwestie związane ze wsparciem stricte medycznym, a nie tylko społecznym.


zb43d1b67bb15372.jpg

Informacje na naszej stronie nie są i nigdy nie będą schowane za paywallem ani w żaden inny sposób odpłatne. By nie utrudniać dostępu do wiedzy oraz w trosce o zaufanie do naszych porad, nie umieszczamy też żadnych reklam ani płatnych ogłoszeń, a co za tym idzie, wszelkie koszty związane z utrzymaniem oraz rozwojem projektu musimy pokryć w inny sposób.

Aby stale dostarczać nowych, wysokiej jakości materiałów, potrzeba mnóstwa czasu i ciężkiej pracy całego zespołu osób. Każdy tekst na naszej stronie jest poprzedzony skrupulatnym badaniem tematu, analizowaniem publikacji naukowych, oraz konsultacjami z ekspertami. Następnie jest redagowany, uzupełniany źródłami, weryfikowany i finalnie formatowany. Najczęściej dodatkowo przygotowujemy też streszczenia w postaci infografik bądź plansz na social media. Część naszych kosztów to także narzędzia IT oraz dostęp do aktualnych źródeł wiedzy, takich jak książki czy dzienniki naukowe.


Mając świadomość życia w kapitalistycznym systemie i ciągle rosnących kosztów życia, zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele osób posiadających cenne dla projektu doświadczenia i umiejętności nie jest w stanie pozwolić sobie na poświęcenie się w pełni nieodpłatnym działaniom aktywistycznym. Co więcej, uważamy, że oczekiwanie takiej nieodpłatnej pracy z dobroci serca jest praktyką wyzyskową i zamykającą nasze grono w wąską grupę uprzywilejowanych osób, które mogą sobie pozwolić na takie warunki. Działając więc w taki sposób nie tylko postępowalibyśmy niezgodnie z wyznawanymi przez nas zasadami, ale dodatkowo nasze treści straciłyby na obiektywności i przydatności z puntu widzenia przeciętnego, mniej uprzywilejowanego odbiorcy. Dlatego właśnie w ramach otwartości na nowe, cenne perspektywy i chęci wspierania osób które już i tak decydują się na co dzień na mnóstwo poświęceń aby ten projekt mógł się rozwijać, staramy się dbać o to, aby działania naszych aktywistów były wynagradzane w takim zakresie, na jaki możemy sobie pozwolić. Dzięki temu społeczność otrzymuje prężnie działający projekt, z regularnie pojawiającymi się nowymi materiałami i wszyscy zyskują. To ile osób jesteśmy w stanie wesprzeć w takiej aktywistycznej pracy dla wspierania naszej społeczności jest nierozłącznie związane z tym, jak jak dużo środków zostanie nam powierzone przez takie osoby jak Ty.


dfc4993ed957f89e.jpg

Istnieją różne sposoby finansowania projektów - każda ze swoim zestawem silnych i słabych stron, a każdy pieniądz obarczony jest jakimś kosztem. Prywatne biznesy decydując się na wsparcie projektu, najczęściej oczekują reklamy, albo kupują sobie w ten sposób tzw. “queerwashing”. Wtedy kosztem po stronie projektu zawsze w jakimś stopniu jest wizerunek - czyje sumienie wybielamy? czy jesteśmy obiektywni, czy kupieni? - a więc także zaufanie naszej społeczności. Z kolei przyjmując granty z programów rządowych bądź od organizacji pozarządowych, musimy godzić się na różne warunki i czy tego chcemy czy nie, przejmujemy w jakimś stopniu ich priorytety. To z kolei, może tworzyć sytuacje, w których od wielu miesięcy nie jesteśmy w stanie zrealizować naszych celów, bo zamiast tego “utrzymujemy projekt” robiąc rzeczy ważne i potrzebne, ale niekoniecznie najpilniejsze dla naszej społeczności. Dryfujemy stopniowo oddalając się od naszej misji i rozmijamy się z założonymi celami, które zostają w jakimś stopniu zastąpione zewnętrznymi priorytetami.


Dlatego tak ważne dla nas jest żeby mieć zdrowy balans w budżecie i niezależność finansową od zewnętrznych podmiotów - coś, w czym właśnie Ty możesz nam pomóc. Rdzeniem tego projektu od zawsze była, jest i będzie społeczność. To właśnie dla niej chcemy tworzyć i przed nią się rozliczać. Choć nie będziemy w stanie z nią na dzień całkowicie zrezygnować z grantów i innych darowizn, dzięki Twojemu wsparciu możemy zmniejszyć ich udział w naszym budżecie w takim stopniu, żeby mieć większe poczucie komfortu i bezpieczeństwa w tym, że to nasza społeczność wyznacza nam cele i dla niej przede wszystkim pracujemy.


d9a42e484c79fc01.jpg

Aby budować stabilność finansową i niezależność od zewnętrznych podmiotów, szczególnie pomocne będą wszelkie zadeklarowane wpłaty cykliczne, także te najmniejsze: 5 czy 10zł. Obiecujemy, że każda jednorazowo wpłacona większa kwota zostanie odpowiednio spożytkowana - opłacimy nią serwer, licencje narzędzi z których korzystamy, zlecimy pojedynczy tekst niezależnej osobie autorskiej bądź grafikę. Czymś jednak czego nie dają jednorazowe kwoty jest stabilność finansowa, która umożliwia stałą współpracę z naszymi ekspertami, którzy mogą się spokojnie skupić na realizowaniu swoich zadań, zamiast co chwila je przerywać w poszukiwaniu innych źródeł utrzymania.


Jeśli regularnie wchodzisz na naszą stronę, korzystasz z naszych materiałów i poradników, które zaoszczędzają Ci czasu i kosztów, rozważ zadeklarowanie wpłaty cyklicznej. Dzięki Twojemu poświęceniu, np. odmówienie sobie drobnej przekąski raz na miesiąc. przy podobnym wsparciu innych osób korzystających z naszych opracowań, możemy uzyskać stabilność finansową niezbędną aby publikować jeszcze więcej treści, poprawić zdrowie i balans życiowy zaangażowanych w projekt osób, zaangażować na stałe większą ilość osób, a nawet rozpocząć nowe działania i kampanie w ramach projektu. Jeśli nasza strona jest dla Ciebie realną pomocą - pozwala Ci zaoszczędzić czas, wysiłek, nerwy - może warto zainwestować drobną kwotę każdego miesiąca w jej dalszy rozwój? :)


j9e346c700472d53.jpg

 • wsparcie osób trans zaangazowanych w działania aktywistyczne w ramach naszego zespołu, zapewnienie im zdrowszych warunków pracy, zaangażowanie większej ilości osób z naszej społeczności
 • rozwijanie zasobów naszej strony, m. in. stworzenie wyczerpującej listy zweryfikowanych pod kątem zgodności ze standardami ekspertów
 • zwiększenie częstotliwości publikowanych materiałów
 • więcej multimediów: ilustracji, infografik
 • teksty niezależnych osób autorskich (spoza naszego stałego zespołu)
 • pokrycie kosztów związanych z dostępem do źródeł informacji (np. książki, dzienniki i inne publikacje naukowe)
 • dalszy rozwój strony internetowej od strony technicznej - łatanie dziur, dodawanie funkcjonalności


Chcesz angażować się w działania na rzecz społeczności osób trans, ale nie możesz sobie na to pozwolić z przyczyn finansowych? Dzięki tej zrzutce będziemy w stanie wynagradzać aktywistyczną pracę osób takich jak Ty!


va9cfc5baebc1dab.jpg

Działamy oddolnie i mamy płaską strukturę, to znaczy, że każda osoba może do nas dołączyć i mieć taki sam wpływ na rozwój projektu jak każdy inny.


Choć założeniem projektu jest promowanie wymiany doświadczeń i wiedzy w społeczności osób trans, nie zamykamy się też na osoby cis które chcą nas wesprzeć swoją wiedzą i umiejętnościami, tak długo, jak robią to z poszanowaniem dla założeń i priorytetów projektu oraz osób do których jest kierowany. Zawsze jednak najwyższym priorytetem będzie dla nas wspieranie działań aktywistycznych osób trans, wspierających naszą polską społeczność osób transpłciowych.


W naszym zespole działają angażujący się w różnym zakresie czasowym wolontariusze, a także osoby poświęcające więcej czasu na zapewnienie funkcjonowania projektu, które w zależności od tego jaki mamy w danym momencie budżet, otrzymują w związku z tym częściowe wynagrodzenie za swoją pracę. Chcielibyśmy wspierać wszystkich aktywistów działających w naszej grupie, ale musimy zachować elastyczność w zależności od naszych możliwości oraz indywidualnych potrzeb różnych osób. Przy rozszerzaniu zespołu o kolejne role ze wsparciem finansowym oraz zlecanie zadań zewnętrznym twórcom i artystom, zawsze w pierwszej kolejności staramy się angażować osoby ze społeczności osób trans. Traktujemy to jako kolejny sposób realizowania naszej misji wspierania społeczności. Mamy też świadomość tego, że są to osoby z mniejszości społecznej zmagającej się w większym stopniu niż większość z problemami natury finansowej, brakiem zatrudnienia, oraz sporymi wydatkami na cele medyczne. Dlatego każda złotówka przekazana na wsparcie naszego projektu, jest również złotówką przekazaną na wsparcie czyjejś tranzycji bądź poprawę sytuacji osób trans na rynku pracy. W pewnym sensie więc Twoja wpłata przynosi podwójną korzyść - z pomocą naszego projektu wspiera społeczność osób trans, ale także indywidualne osoby transpłciowe.


Chcesz wiedzieć jak jeszcze możesz nam pomóc albo preferujesz inną formę płatności? Zajrzyj na stronę projektu!


English below:

"I would examine that" – these are the last words of one of Jarosław Kaczyński’s recent statements regarding transgender people. We are awaiting local and parliamentary elections which are set to take place next year, and this means a long and intense election campaign. Will transgender people be made enemy No. 1 in it? 


The situation of trans people is extremely difficult here in Poland - according to the studies, they are in the worst situation among all LGBTQ+ people in many aspects. Transgender people are most likely to experience physical violence and depressive symptoms. They are also the most severely affected by homelessness and discrimination in their workplace. 


To make matters worse, the level of knowledge about being transgender is still relatively low, even within the LGBTQ+ community itself. Sometimes media that are regarded as queerfriendly publish transphobic columns and interviews that undermine experiences and the scientific information about trans people. The Polish Society for Psychodynamic Psychotherapy invites people who are promoting conversion therapies for transgender people to an official conference. Ordo Iuris announces that it intends to obstruct the procedure for legal gender recognition. 


How can we defend ourselves against all of this? First of all, by promoting factual, substantive knowledge about transgender people! 


Who are we?


Tranzycja.pl is Poland's largest publicly available knowledge base on transgender people and on the process of transition. In the absence of any legal regulations on gender transition, as well as the lack of reliable education among the medical community, the primary source of knowledge for trans people is the Internet. Our project was founded in 2021 in response to the lack of active sources providing scientifically grounded content related to trans people, presented in a way that does not replicate media narratives of suffering or illness, but instead rooted in the idea of celebrating our identities and the trans liberation.


We are a group of people for whom the topics of transition and being transgender are important. We are committed to supporting the Polish transgender community: we dispel myths, describe complicated procedures in an easy to understand way, and ultimately, we also aim to push for systemic changes in accordance with science and the needs of trans people.


Achieving these goals is inseparable from spreading the latest knowledge, encouraging experts to continuously educate themselves, and promoting the provision of high-quality, professional medical services to trans people, treating them with dignity, as equals to other patients and clients.


Until now, we have produced more than 30 guides and publications about transitioning and transgender issues. All of our texts undergo factual proofreading and are referred to scientific sources - we do not work in the area of anecdotes but provide reliable knowledge. Our plans include further development of the project - new functionalities that facilitate easier access to knowledge, such as a search engine or a map, adaptation of our most important materials to other languages, especially into Ukrainian because of the Russian aggression on our neighbor's territory. We are also working on preparing a guide on transgender patient care for general practitioners, addressing issues related to strictly medical support, and not just social support.


Why do we need support?


The information on our site is not and will never be hidden behind a paywall and we will never charge for it in any other way. In order not to hinder access to knowledge, and for the sake of trusting our advice, we also do not place any paid advertisements. As a consequence, we have to cover all of the costs related to the maintenance and development of the project in other ways.


It takes a lot of time and hard work of a whole team of people to constantly provide new, high-quality content. Each article on our site is preceded by meticulous research of the topic, analysis of scientific publications, and consultation with experts. It is then edited, supplemented with sources, revised and finally formatted. Most often, we also additionally prepare summaries in a form of infographics or social media boards. Part of our costs also includes IT tools and an access to up-to-date sources of knowledge, such as books or scientific journals.


We are aware of living in a capitalist system and of the ever-increasing costs of living, so we realize that many people with experience and skills valuable to the project are unable to afford to devote themselves fully to unpaid activist work. Moreover, we believe that expecting such unpaid work out of the goodness of the heart is an exploitative practice and locks our team into a narrow group of privileged people who can afford to work under such conditions. Therefore by acting in such a way we would not only be acting against our values, but our content would also lose its objectivity and usefulness from the point of view of the average, less privileged audience. That's why in order to stay opem to new, valuable perspectives and to support people who already choose to make plenty of sacrifices on a daily basis for this project to survive, we make sure that work of our activists is rewarded to the extent that we can afford. As a result, the community gets a thriving project, with new content appearing regularly, and everyone benefits. How many people we are able to support in such work to support our community is directly tied to how much funding will be entrusted to us by people like you.


Why individual contributions?


There are different ways to fund projects - each with their own strengths and weaknesses. Funding always comes at a price. Private businesses, when deciding to support a project, might expect advertising, or often do it for "queerwashing". In that case, the price the project has to pay, is its image - whose unethical actions are we excusing? Are we being objective or have we been bought? If we accept to much corporate funding, we risk loosing the trust of our community. On the other hand, when accepting grants from government programs or NGOs, we have to agree to various conditions, and whether we want to or not, we are forced to take over their priorities, at least to some extent. This, in turn, can create situations in which we are unable to achieve our goals for many months, because instead we "maintain the project" by doing things that are important and necessary, but not necessarily the most urgent for our community. We gradually drift away from our mission and fall short of our goals, that become replaced by external priorities.


That's why it is so important for us to have a healthy balance in our budget and financial independence from external entities - and that's something you can help us with. The core of this project has always been, is, and will always be the community. We want to create for the community and we want to be held accountable by the community. While we will not be able to give up grants and other donations altogether at the present, with your support we can reduce their share in our budget to the extent where we are more comfortable and secure in the fact that it is our community that sets our goals and we work for you first and foremost.


Support works both ways


In order to build financial stability and independence from external entities, any pledged cyclical contributions, including the smallest ones: 5 or 10 PLN, will be particularly helpful. We promise that any one-time payment of a larger amount will be used appropriately - we will use it to pay for the server or the licenses for the tools we use, we will commission an article from an independent author, or new media content. What one-time payments do not give, however, is financial stability, which enables permanent cooperation with our experts, who can calmly focus on their tasks instead of interrupting them every now and then in search of other sources of income.


If you regularly access our site, use our materials and tutorials that save you time and money, please consider declaring a recurring contribution. With your sacrifice, such as denying yourself a small snack once a month, and with similar support from others who benefit from our work, we can gain the financial stability necessary to publish even more content, improve the health and life balance of those involved, engage more people on a permanent basis, and even start new project activities and campaigns. If our site is a real help to you - it saves you time, effort, nerves - why not invest a small amount each month in its further development? :)


What will we spend the money on?


 • supporting trans people involved in activism within our team, providing them with healthier working conditions, involving more people from our community
 • developing the resources of our site, including the creation of a comprehensive list of standards-verified experts
 • increasing the frequency of published materials
 • more multimedia: illustrations, infographics
 • texts by independent authors (outside of our regular team)
 • covering costs related to access to the sources of information (e.g. books, journals and other scientific publications)
 • further development of the website from the technical side - patching holes, adding functionality


Do you want to engage with the trans community, but cannot afford it for financial reasons? With this fundraiser we will be able to reward the activist work of people like you!


Everyone is welcome


We are a grassroot project and we have a flat structure, meaning that any person can join us and have as much influence on the development of the project as anyone else.


While the project's premise is to promote the exchange of experiences and knowledge within the trans community, we do not close ourselves off to cisgender people who want to support us with their knowledge and skills, as long as they do so with respect for the project's goals and priorities and the people to whom it is directed. However, it will always be a top priority for us to support trans activists and supporting our Polish transgender community.


In our team there are volunteers who are involved in varying degrees of time, as well as people who devote more time to ensure the functioning of the project, who, depending on what budget we have at any given time, are therefore partially compensated for their work. We would like to support all activists working in our group, but we need to remain flexible depending on our capabilities and the individual needs of different people. When expanding the team into new roles with financial support and commissioning outside artists and creators, we always try to involve people from the trans community first. We view this as another way of carrying out our mission to support the community. We are also aware that these people are people from a social minority struggling more than most with financial problems, lack of employment, and sizable medical expenses. Therefore, everything donated to support our project, is also a donation to support someone's transition or to improve the situation of trans people in the labor market. So in a sense, your donation has a double benefit - with the help of our project it supports not only the trans community, but also individual transgender people.


Do you want to know how else you can help us or prefer another form of payment? Take a look at the project page!

Korzyści płynące ze wsparcia cyklicznego:
Organizator otrzymuje 100% Twoich środków - nie pobieramy prowizji
Zachowujesz pełną kontrolę - w każdej chwili możesz bez zobowiązań przerwać wsparcie
Organizator może w pełni skupić się na swojej twórczości/działalności
Otrzymujesz stały dostęp do postów oraz specjalne wyróżnienie
Nie musisz pamiętać o kolejnych wpłatach
To prostsze niż Ci się wydaje :)
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. twoja może być pierwsza!

Wpłaty 117

 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
ukryta
PP
Paweł Pyryt
20 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków