id: xaknax

Na leczenie mojej siostry Marty Janeckiej

Na leczenie mojej siostry Marty Janeckiej

Organizator przesłał dokumenty potwierdzające wiarygodność opisu zrzutki
469 820 zł 
z 500 000
93%
460 dni do końca
7292 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności7

 • 29.06.2022


  Długo nie było tu żadnej informacji odnośnie stanu zdrowia Marty, ponieważ bardzo dużo się w tym czasie działo. Wiele trudności i ciężkich chwil w szpitalu. Przeszczep skóry, który Marta miała robiony jeszcze w lutym nie przyjął się. Wdało się zakażenie, Marta była leczona antybiotykami. Po paru tygodniach lekarze ponownie operowali Martę.


  Kolejny przeszczep skóry przyjął się. Parę tygodni po przeszczepie Marta została wypisana do domu. Musieliśmy wynająć łóżko szpitalne, sprzęt do rehabilitacji i zaczęła się ciężka i żmudna praca, wszystko nadal w pozycji leżącej. 


  Aż tu nagle w kwietniu, chwilę przed świętami Wielkiejnocy rehabilitanci spionizowali Martę i posadzili ją pierwszy raz na wózku inwalidzkim, ponieważ jej miednica już na to pozwalała. 

  Wszyscy mieliśmy łzy w oczach, ponieważ Marta leżąca przez 4 miesiące w jednej pozycji, raptem siedząc na wózku, sama mogła podjechać np. Do szafki po swoje lekarstwa, to był ogromny przełom. A dla Marty krok w stronę „niezależności”.


  Po kolejnych paru tygodniach lekarz potwierdził, że stan kości w lewym ręku, po operacji nadaje się już do tego, żeby Marta mogła zacząć ćwiczyć chodzenie o kulach.


  Stan na dziś jest taki, że Marta ku zdziwieniu wszystkich; lekarzy prowadzących i rehabilitantów stawia już samodzielnie kroki. Często nieporadnie i z ogromnym bólem i wysiłkiem, ale chodzi sama, za co jesteśmy niesamowicie wdzięczni, ponieważ jeszcze przed chwilą walczyła o życie będąc w śpiączce, a my szukaliśmy dla niej krwi. 


  Przed Martą jeszcze długa i ciężka rehabilitacja, długa terapia psychologiczna i na pewno operacja ręki, ale jej chęć do życia i dobra energia sprawia, że wiemy, że da radę. 


  Jak zwykle ogromnie Wam dziękujemy za całe Wasze wsparcie. 

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
 • 10.02

  Po powrocie do Polski spotkało nas dużo szpitalnych trudności, weekend trwający od piątku z brakiem jakichkolwiek informacji, a dla Marty 2 dni bez jedzenia i picia w oczekiwaniu na planowany przeszczep, który się nie wydarzył. 

  Dalsze badania Marty wykazały jeszcze jedno, wcześniej nie wykryte złamanie, co było jedną z najgorszych rzeczy, które mogła usłyszeć. Odłamana i przemieszczona o centymetr nasada kości udowej w lewym stawie kolanowym. Co opóźnia i tak długi proces zrostu kończyn i początek planowanych operacji. 

  W piątek 18.02. zespół chirurgów dostał się przez otwartą ranę na lewym kolanie i złożył złamanie. Podczas tej operacji pracowały symultanicznie 2 zespoły chirurgów. 

  Jeden zespół zajmował się kolanem, drugi natomiast poprawił źle zespolona kość lewego ramienia.


  Lekarze w Polsce długo debatowali czy nie poprawiać części uda przy panewce biodrowej, ponieważ została ona źle zespolona na Dominikanie. Uznali jednak, ze złożenie nie jest niebezpieczne, i że musi tak zostać. 


  W środę 23.02. Marta miała przeszczep skóry, pobranej z lewego uda. Teraz noga musi być unieruchomiona przez najbliższy miesiąc.


  09.02 Przeszczep się nie przyjął, Marta dostała infekcji bakteryjnej na nodze, w miejscu przeszczepu. Włączona została antybiotykoterapia, w najbliższy poniedziałek Marta będzie miała operację czyszczenia rany. Następnie, jak infekcja zostanie wyleczona, odbędzie się kolejna operacja przyczepu skory.

   

  Marta nie rozpoczęła jeszcze fizjoterapii, jej proces leczenia nadal trwa, ponieśliśmy już bardzo dużo kosztów związanych z leczeniem i całym wypadkiem, wiemy, że teraz dzieje się bardzo dużo i wszyscy (również nasza rodzina) bardzo angażują się w pomoc Uchodźcom, ale jeśli tylko możecie wesprzyjcie proszę jeszcze naszą zbiórkę i wesprzyjcie Martę.


  Dziękujemy!

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
 • 6 lutego 2022 


  Marta jest po kolejnej, czwartej już operacji, ponieważ miała stan zapalny rany w prawej nodze, operowali ją kilka dni temu, na cito. Przez kilka dni gorączka 40'C, wczoraj w nocy jej stan się ustabilizował, a antybiotyk zaczął działać.

  W poniedziałek 7.02 Marta będzie miała kolejną operację, lewej nogi. Rana i skóra, którą trzeba przeszczepić będzie przygotowana do lotu.

  9.02 Marta poleci samolotem do Polski pod eskortą zespołu medycznego, cały lot odbędzie się na leżąco, na noszach. Będzie z nią też tata i ja. W Polsce będziemy 10.02.

  Następnie z lotniska zostanie przetransportowana karetką, bezpośrednio do szpitala.

  Dalsze leczenie będziemy kontynuować w Warszawie, następnym krokiem jest przeszczep skóry i prawdopodobnie rekonstrukcja mięśni i stawów na lewej nodze, w okolicach kolana.

  

  Proszę trzymajcie na nas kciuki!  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
 • 28 stycznia 2022


  Jest piątek 17:00 czasu dominikańskiego, Marta właśnie wjechała na salę operacyjną.

  Na dzisiaj zaplanowana jest operacja ręki. Marta będzie miała jedynie znieczulenie miejscowe, ponieważ stan płuc nie pozwala jeszcze na pełną narkozę. Od wypadku minęły już 3 tygodnie dlatego lekarze nie mogą dłużej wstrzymywać się z operacją ręki. 


  Nie znamy jeszcze dalszego planu leczenia, jest on uzależniony od ogólnego stanu zdrowia Marty. Na pewno w najbliższym czasie Marta będzie musiała przejść operację przeszczepu skóry, na lewej nodze, ponieważ w miejscu zmiażdżenia pojawiła się martwica skóry. 

  Niezmiennie, ogromnie Wam dziękujemy za Wasze zainteresowanie stanem zdrowia Marty i wsparcie, które naprawdę spotyka nas na każdym kroku. Chciałabym podziękować i wymienić każdego z osobna, ale to chyba nie możliwe. Bardzo, bardzo Wam dziękuję! 
  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
 • 21 stycznia 2022


  Marta miała zaplanowaną na jutro kolejną operację - ramienia i kolana. Niestety ma nadal utrzymujący się obrzęk płuc, który powstał na skutek wypadku. W związku z czym lekarze zdecydowali o przesunięciu operacji. Czekamy, aż jej stan się poprawi. 

  Na lewej nodze skóra podczas wypadku została bardzo mocno uszkodzona i wdarło się zakażenie, dlatego jako kolejna, trzecia operacja planowany jest przeszczep skóry.

  Marta jest cały czas unieruchomiona i na środkach przeciwbólowych. 


  Marta jest już wybudzona ze śpiączki, zaczyna mówić samodzielnie, a z jej twarzy mimo tak ogromnej tragedii nie znika uśmiech. 


  Cały czas nieprzerwanie w Polsce i na miejscu podejmujemy wszelkie działania, które wiążą się z dopilnowaniem spraw formalnych. Pozostajemy w stałym kontakcie z lokalnymi władzami, policją, polskim konsulem na Dominikanie i ubezpieczycielem Marty. Zaangażowaliśmy lokalnego prawnika, który nadzoruje postępowanie związane z wypadkiem na miejscu.


  Dziękujemy, że z nami jesteście. Proszę trzymajcie dalej za Martę kciuki! Wierzymy, że z Waszą pomocą się uda! 

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
 • 17 stycznia 2022 


  Nareszcie mamy dobre wiadomości z Dominikany! Marta w piątek zgodnie z planem przeszła prawie 5 godzinną operację miednicy i biodra. Czekaliśmy na to w nerwach cały tydzień, ponieważ Marty stan długo na to nie pozwalał. To pierwsza interwencja chirurgiczna, którą udało się przeprowadzić odkąd jest w szpitalu. 


  W sobotę rozintubowali Martę, oddycha sama!  Zrobili Marcie tomografię, żeby sprawdzić wszystko pod kątem neurologicznym, czekamy na wyniki czy nie ma żadnych dodatkowych urazów. 


  W niedzielę wybudzili Martę ze śpiączki. Tata i siostra Marty, Magda mogli się z nią na chwilę zobaczyć. Lekarze bardzo martwili się czy Marta rozpozna rodzinę i czy będzie wszystko pamiętać. Na szczęście poznała tatę i siostrę. Jest bardzo osłabiona i musi dużo odpoczywać, ale to normalny proces. Teraz czekamy na bardzo skomplikowaną operację ręki.


  Trzymajcie kciuki, aby nadal tak było, bo tylko wtedy lekarze będą mogli działać dalej. W imieniu całej naszej rodziny dziękuję Wam za wsparcie. Każda wpłata, wiadomość z chęcią pomocy na miejscu jak i w Polsce ma dla nas ogromne znaczenie. Jesteście niesamowici! Przed Martą długa droga, wiele operacji, powrót do Polski, długotrwała rehabilitacja, ale wierzymy, że się uda!


  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
 • Drodzy! Chciałabym Wam ogromnie podziękować za zaangażowanie, zbiórkę i wsparcie, które od Was dostajemy! Jestem na zmianę wzruszona i roztrzęsiona, ale działamy cały czas bardzo intensywnie, żeby pomóc Marcie. Tata i nasza siostra Magda są na Dominikanie, załatwiają wszelkie formalności, spędzają z Martą każdą chwilę na którą lekarze pozwolą. Dopiero dziś otrzymałam przetłumaczoną dokumentację medyczną. Poniżej przesyłam aktualizację naszej wiedzy oraz stan na dziś. Dziękujemy za to, że z nami jesteście, wiele to dla nas znaczy! 


  EDIT informacji znajdujących się w opisie zbiórki [na podstawie dokumentacji medycznej, która została przetłumaczona 13.01.2022 przez tłumacza przysięgłego z j. hiszpańskiego na j. polski]

  8/9 stycznia 2022

  Marta w wyniku wypadku trafiła do szpitala w ciężkim szoku hipowolemicznym, z urazem brzucha i miednicy, doznała licznych złamań lewej kości ramiennej, miednicy, prawej kości udowej i skomplikowanej rany otwartej lewego kolana ze znaczną utratą krwi. Ma zachłystowe zapalenie płuc, ma ciężką niedokrwistość w wyniku utraty dużej ilości krwi, ma ciężkie odwodnienie, jest wprowadzona w stan śpiączki farmakologicznej, zaintubowana. 


  13 stycznia 2022

  Marta nadal przebywa w śpiączce, jest po kilku transfuzjach krwi, nadal zaintubowana, lekarze podają jej coraz mniej tlenu, żeby podjęła próbę samodzielnego oddychania. 

  Czekamy aż stan Marty się ustabilizuje na tyle, żeby ją operować. Pierwsza operacja wstępnie planowana jest na piątek 14 stycznia. Podczas tej operacji Marta będzie miała składaną miednicę, operacja odbędzie się na miejscu, ponieważ na ten moment stan Marty nie pozwala na żaden transport, nawet do innego szpitala na Dominikanie. 


  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

W nocy z 8/9 stycznia, na Dominikanie, naszą siostrę i przyjaciółkę, Martę Janecką, potrącił pędzący autobus. Ma połamane wszystkie kończyny. Złamaną nogę w kolanie, kość udową w 3 miejscach, połamaną miednice, liczne złamania, w tym otwarte. Straciła bardzo dużo krwi. W tym momencie jest zaintubowana i jest w śpiączce. 


Jej stan jest bardzo ciężki. Czekamy na ustabilizowanie, które umożliwi przeniesienie do odpowiedniego szpitala i przeprowadzenie niezbędnych operacji. Przed nami liczne operacje i transport Marty do Polski, a następnie długa rehabilitacja.


Żeby zadbać o Martę potrzebujemy Waszej pomocy finansowej!  Obecnie zbieramy na operację, wydatki dodatkowe – pomoc prawną, noclegi dla rodziny, tłumaczenia oraz transport medyczny.


Pomóżmy Marcie wrócić do zdrowia i do Polski!


Marta jest nie tylko wspaniałą przyjaciółką, ale też zaangażowaną twórczo i profesjonalną współpracowniczką. Od samego początku współtworzyła barStudio, współpracuje ze społecznością JCC Warszawa, jest edukatorką na żydowskich koloniach letnich. Od kilku lat rozwija prężnie karierę scenografki na planach filmów fabularnych i seriali.


Pełna życia i miłości robi wokół piękne rzeczy. Świat dzięki niej jest codziennie odrobinę lepszy. Chcemy, żeby wróciła do pełni sił, do akcji i do nas, jej najbliższych.


Kontakt do organizatorki zbiórki: [email protected]


English below:

On the night of January 8th/9th, our sister and friend, Marta Janecka, was hit by a speeding bus in the Dominican Republic. In consequence she has suffered from open and closed fractures of all the limbs, including a knee fracture, a triple femur fracture and a pelvis fracture. She has lost a lot of blood. Right now she is intubated and kept under a medically induced coma.


Her condition is very serious. Once she becomes stable, it will be possible to transfer her to a more suitable medical facility (right now she is admitted to a small medical centre), where she will undergo all necessary surgeries. On top of a number of surgical procedures, Marta will need to be medically transported to Poland and once she is here and she recovers from surgeries - begin a long process of physical therapy.


In order to take care of Marta we need your financial support! Our crowdfunding objectives are covering the surgical costs and additional expenses i.e. legal assistance, accommodation for the family members and the translator and the international medical transport. 


Let's help Marta come back to health and to Poland!


Marta is not only a great friend, but also a creative and professional collaborator and colleague. She has been involved in the creation of barStudio from its very beginning, she cooperates with JCC Warsaw in various capacities. For a number of years now she has been building her set designer career, working on sets of feature films and tv series. 


Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 7292

preloader

Komentarze 84

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

892 097 zrzutek

i zebrali

833 304 755 zł

A ty na co dziś zbierasz?