id: xc3r8m

Wrzuć pieniądze w błoto! Włącz się w powtórne nawadnianie torfowisk z okazji Green Friday!

Wrzuć pieniądze w błoto! Włącz się w powtórne nawadnianie torfowisk z okazji Green Friday!

453 zł 
z 25 000 zł
1%
zakończona 10.12.2021r
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Zmieniamy akcję Black Friday na Green Friday! Let’s make world GREEN again!


Stowarzyszenie Centrum Ochrony Mokradeł, ze wsparciem firmy Cumulus, zbiera pieniądze na zakup osuszonych torfowisk i przywrócenie na nich warunków bagiennych. 

f0f3f957f0b4e328.jpegPo co nam bagno? 

Bagna, czyli niezniszczone, nadal mokre torfowiska, są niezwykle istotnymi ekosystemami. Ich podstawowe role to przede wszystkim:


  • magazynowanie węgla,
  • retencjonowanie wody,
  • zapobieganie powodziom i suszom,
  • lokalne łagodzenie klimatu,
  • środowisko życia wielu organizmów.


Torf to części roślin, które, na skutek zalania i warunków beztlenowych, nie uległy pełnemu rozkładowi. Węgiel w nich zawarty był gromadzony przez setki bądź tysiące lat. W przypadku odprowadzenia wody z torfowiska, torf zaczyna wysychać i rozkładać się, przez co zgromadzony wcześniej w materii organicznej węgiel przekształca się w dwutlenek węgla i ulatuje do atmosfery.


Bagna bywają porównywane do gąbki. Pochłaniają one bowiem wodę, gdy jest jej dużo i stopniowo oddają ją w czasie suszy, dzięki czemu pomagają zachować równowagę hydrologiczną. Ze względu na to, że woda ogrzewa się wolniej niż powietrze, bagna działają jak klimatyzatory, zmniejszając lokalne wahania temperatur.


Połączenie wody i lądu, jakim są bagna, stanowi także siedlisko wielu gatunków zwierząt (szczególnie ptaków wodno-błotnych i płazów) oraz roślin (m.in. rzadkich gatunków storczyków, roślin owadożernych i mchów). Dzięki temu, że są często trudno dostępne dla ludzi - są też ostojami dzikości.


W obecnej sytuacji, coraz bardziej znaczącego zagrożenia długotrwałymi suszami oraz ulewnymi deszczami, funkcje torfowisk jako magazynów węgla i miejsc retencji wody, należy traktować jako ich kluczowe usługi ekosystemowe, których bezpłatnie nam dostarczają. Osuszanie torfowisk przyczynia się nie tylko do niszczenia środowiska życia wielu organizmów i zaburzenia lokalnych stosunków wodnych, ale też do olbrzymich emisji dwutlenku węgla. Każde kolejne zdegradowane torfowisko oznacza utratę naturalnego podziemnego magazynu węgla, który tworzył się tam przez setki, a nawet tysiące lat. Całkowite emisje z użytkowania torfowisk w Polsce odwodnionych na cele rolnictwa, leśnictwa i wydobycia torfu są szacowane na 33.5 miliony ton (Mt) ekwiwalentu dwutlenku węgla rocznie. Wartość tych emisji wyceniona w oparciu o aktualną na październik 2021 cenę pozwolenia na emisję dwutlenku węgla na Europejskim rynku emisji wynosi 9,6 miliarda złotych rocznie. W czasach, gdy wszyscy dokładamy starań, by ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i by pochłaniać te już uwolnione do atmosfery, nie możemy sobie na to pozwolić.

o9606179c9f372ee.jpegJako stowarzyszenie chcemy chronić i odtwarzać bagna dla wspólnego dobra, zarówno naszego, jak i przyszłych pokoleń. Jednym z naszych działań jest promowanie idei ponownego nawadniania torfowisk. Planujemy zakupy osuszonych torfowisk, którym przywrócimy odpowiednie stosunki wodne, m.in. poprzez zatamowanie rowów. Każda kwota zebrana za pośrednictwem tej zrzutki, zorganizowanej za wstawiennictwem firmy Cumulus, zostanie przeznaczona na wykup gruntów bagiennych. Kwota 25 000 zł umożliwi nam zakup do 1 hektara torfowiska. Jeśli w ramach zrzutki zbierzemy mniej, to dołożymy zgromadzoną kwotę do naszych środków z innych źródeł i tak czy inaczej wykupimy za te pieniądze osuszone torfowisko.


Centrum Ochrony Mokradeł jest organizacją pożytku publicznego, której celem statutowym jest ochrona przyrody, a w szczególności obszarów podmokłych, opracowywanie i wdrażanie planów renaturyzacji i ochrony czynnej tych terenów oraz podtrzymywanie ich użytkowania w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. 


Najwyższy czas, żebyśmy przestali podgrzewać atmosferę emisjami dwutlenku węgla z osuszonych torfowisk. Torfowiska muszą być mokre! Włącz się w ich namaczanie! 


Niniejsza zbiórka otwiera szerszą kampanię Centrum Ochrony Mokradeł, zmierzającą do upowszechnienia ponownego nawadniania torfowisk w Polsce: Wrzuć pieniądze w błoto.


Zachęcamy do śledzenia postępów naszych działań na fanpejdżu bagna.pl oraz na naszej stronie internetowej.


Więcej informacji na temat roli torfowisk znajduje się tutaj.


fot. Joanna Gornia / Łukasz Kozub / Daniel PetryczkiewiczPierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 8

preloader

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

879 580 zrzutek

i zebrali

809 529 872 zł

A ty na co dziś zbierasz?