id: xcnpj5

Tajna rodzinna drukarnia "Solidarności" - wirtualne archiwum - JAWOROWA 44

Tajna rodzinna drukarnia "Solidarności" - wirtualne archiwum - JAWOROWA 44

8 012 zł 
z 8 000 zł
100%
zakończona 16.02.2022r
69 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności5

 • Szanowni Państwo,

  bardzo dziękuję za wszystkie wpłaty. Cel udało się osiągnąć i dzięki Waszemu wsparciu, opłaciłem zaprojektowanie o osadzenie na serwerze strony jaworowa44.pl. Teraz wypełniam tę stronę kontentem. Mam w planie w czerwcu opublikować stronę.

  Co jakiś czas pojawiają się dodatkowe koszta jak np. poprawki graficzne. Zrzutka nie jest zamknięta i można wciąż na nią wpłacać, mimo że wyznaczony termin dobiegł końca. Jeszcze raz dziękuję wszystkim, którzy mnie wsparli i zapraszam na stronę jaworowa444.pl już wkrótce.

  b9347670d8095800.jpeg

  Czytaj więcej
 • Bardzo dziękuję za wszystkie wpłaty.

  Zrzutka będzie jeszcze czynna, bo koszty założenia strony okazały się trochę wyższe od zakładanych.

  Będę wdzięczny za dalsze wsparcie.

  Telewizja EWTN opublikowała na Youtube moją opowieść o naszej rodzinnej drukarni. Zapraszam do obejrzenia :)

  f79828b09a1c6fdc.png

  Czytaj więcej
 • Projektowanie graficzne strony jest już na ukończeniu. Zacząłem pisać artykuły, żeby stronę wypełnić treścią. Publikuję jeszcze jeden banerek, tym razem z podstrony "Solidarność Walcząca". Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wsparli ten projekt i którzy go promują. Publikuję też informacje na profilu jaworowa44 na Facebooku. Serdecznie pozdrawiam. Paweł Błażewiczv7fe82bddcb81771.jpeg

  Czytaj więcej
 • Film na Youtube o łódce z liścia trzciny, jaką nauczył mnie robić mój tato- konspiracyjny drukarz.


  Czytaj więcej
 • Powstało już sporo elementów graficznych wirtualnego archiwum jaworowa44.pl

  Slajder podstrony poświęconej konspiracyjnym gazetkom XIV i V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu: Chcąc Nie Chcąc i TeKa eSBeKa.

  Zajawki podstron z drukami inicjowanymi w ramach instytucji kościelnych oraz w ramach konspiracyjnej organizacji "Solidarność Walcząca".v5e45a385972301c.jpeg

  t0dd7c18b3024dea.jpeg

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Historia rodzinna spleciona z historią Polski

10 lat mieszkałem w tajnej drukarni „Solidarności”. W czasie stanu wojennego w 1981 r. założyli ją moi rodzice, Bohdan i Katarzyna Błażewicz, w naszym mieszkaniu przy ul. Jaworowej 44 we Wrocławiu. Miałem 9 lat, gdy zaczęła się ta niebezpieczna, ale fascynująca przygoda.

Od najmłodszego rodzeństwa po babcię pomagaliśmy przez te lata w drukowaniu zakazanego wolnego słowa. Zachowało się mnóstwo naszych ulotek, plakatów czy gazetek, za które w tamtych czasach można było trafić do więzienia lub być wyrzuconym z pracy czy szkoły. W czasie rewizji naszego mieszkania przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa, udostępnialiśmy im piwnicę sąsiadów. Tak udało się ocalić nasze archiwa zawierające nie tylko druki, ale także makiety, klisze do naświetlania sit drukarskich a nawet sprzęt poligraficzny.

Oprócz książek, broszur, ulotek, znaczków, a nawet etykiet zapałczanych, drukowaliśmy około 40 tytułów gazetek dla większości środowisk opozycyjnych Wrocławia, a także Dolnego Śląska: NSZZ „Solidarność”, Solidarność Walcząca, parafia ojców kapucynów, Towarzystwo Kursów Społecznych, Niezależne Zrzeszenie Studentów, opozycyjne gazetki uczniowskie, Konfederacja Polski Niepodległej, konserwatywni liberałowie itd. Drukowaliśmy też dolnośląskie edycje warszawskich pism „Tygodnika Wojennego” oraz „Tygodnika Mazowsze”, a bywało, że i „Głos Śląsko-Dąbrowski”. Drukowaliśmy też "bibułę" dla Łodzi, Jeleniej Góry, Oleśnicy, Strzelina... Przez pryzmat tego archiwum widać historię całej Polski w tej trudnej epoce tzw. wojny polsko-jaruzelskiej.

Przeczytaj artykuł o drukarni:

https://solidaryzm.eu/2021/01/20/bohdana-blazewicz-jeden-z-najwiekszych-drukarzy-podziemia/

Cel

Chcę założyć autorską, nieopartą na szablonie, dostępną na smartfonie stronę internetową "Jaworowa 44" i podzielić się skanami naszych wydruków, zdjęciami sprzętu drukarskiego oraz wspomnieniami z tamtych czasów. Chcę też umieścić tam nagrane relacje osób, które współpracowały z naszą drukarnią. Im szybciej zbiorę minimalną kwotę, tym prędzej postawię stronę. Następnie, systematycznie będę wrzucał i opisywał archiwalia.

Co już zrobiłem?

1.      Przez trzy lata porządkowałem i katalogowałem archiwum.

2.      Zakupiłem niezbędną ilość kopert bezkwasowych do przechowywania archiwaliów.

3.      Sporą część archiwaliów już zeskanowałem.

4.      Nagrałem już, kilka wywiadów z osobami współpracującymi z naszą drukarnią.

Jeśli zbiorę więcej pieniędzy, kupię sprzęt do nagrywania wywiadów z uczestnikami historycznych wydarzeń oraz więcej profesjonalnych materiałów do bezpiecznego i wygodnego archiwizowania druków i klisz drukarskich. Sfinansuję też przepisanie-rekonstrukcję niektórych gazet, żeby łatwiej było je przeczytać. Pozostaje też opłacenie hostingu i, od czasu do czasu, dodatkowych prac graficznych.

W zamian za wsparcie tego projektu ofiarowuję możliwość korzystania z wirtualnego archiwum "Jaworowa 44". Będą tam zamieszczone skany druków do czytania, oglądania i do pobrania w dobrej rozdzielczości.

Wsparcie tej inicjatywy ułatwi też wielu osobom lepsze poznanie bardzo mało znanej epoki walki o wolność słowa i o wolność Polski w latach 1980-1990.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 69

preloader

Komentarze 3

 
2500 znaków
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Warto uczyć się historii z pierwszej ręki czyli od świadków dawnych wydarzeń. Ten projekt pozwoli na sięgnięcie do źródeł historii współczesnej Polski, szczególnie historii Solidarności, Solidarności Walczącej i stanu wojennego.

  ukryta
 • Panie Pawle, trzymam mocno kciuki, by udało zebrać się środki na realizację projektu. Wciąż brakuje takich działań, a stworzenie wirtualnego archiwum z pewnością wypełni istniejącą lukę źródłową i umożliwi zarówno naukowcom jak i miłośnikom historii, poznanie tego ważnego okresu historycznego.

 • Paweł Błażewicz

  Dziękuję wszystkim, którzy wsparli ten projekt edukacyjny. Zamówiłem już projekt graficzny oraz cyfrowy strony, na której umieszczę archiwum mojej rodzinnej drukarni.

Nasi użytkownicy założyli

879 104 zrzutki

i zebrali

808 692 758 zł

A ty na co dziś zbierasz?