Bądź darczyńcą. Stwórz zagrodę edukacyjno-warsztatową pod Grunwaldem
Bądź darczyńcą. Stwórz zagrodę edukacyjno-warsztatową pod Grunwaldem
Aktualności1
-
Kochani Darczyńcy!Czytaj więcej
Zbiórka na odbudowę obory trwa już bardzo długo. Tym, którzy wsparli zbiórkę i wytrwali do tego momentu bardzo dziękuję.
Udało nam się zdobyć dotację na wymianę samego dachu. Jednak wciąż to zbyt mało, by mogły ruszyć jakiekolwiek spotkania lub warsztaty.
Pozwoliłam sobie zmienić kwotę na 10tyś zł, która przeznaczona zostanie na zakup materiałów potrzebnych na położenie 300m2 stropu.
Jeśli taka zmiana na mniejszy etap prac nie jest Wam po myśli, napiszcie do mnie, a portal zrobi Wam zwrot wpłaconej kwoty.
Prace związane z remontem oglądać można na IG stories, a niebawem będzie też podsumowanie na blogu kozanalawendzie.pl

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.
Opis zrzutki
Odbuduj z nami XIX wieczną oborę i miej udział w promowaniu historii dziedzictwa kulturowego pod Grunwaldem, na Mazurach. Pomóż tworzyć miejsce przyjazne dla dzieci, które z bliska poznają naturę: jak wygląda hodowla kóz i pszczół, skąd pochodzą ekologiczne warzywa i owoce, czy jak powstaje ser. Miej swój wkład w tworzenie miejsca pełnego relaksu, ciszy i spokoju. Zdobądź nowe umiejętności. Bądź darczyńcą. Wybuduj z nami przestrzeń, gdzie odbywać będą się warsztaty z jogi, ekologii i zdrowego żywienia, rękodzieło tworzenia naturalnych kosmetyków czy kiszonek, warsztaty malarskie i garncarskie. Wszystko to w duchu ekologii, zero waste i slow-life.
Mam na imię Weronika i prowadzę gospodarstwo ekologiczne pod Grunwaldem na Mazurach.
Mam męża, 4 dzieci, pasiekę i stado kóz. Od kilku lat zajmowanie się gospodarstwem jest moją pracą. Kocham kozy i dzięki ich mleku wytwarzam kozie jogurty, twarogi i sery.
Chcę Was zapoznać z naszym celem zbiórki - odbudową starej obory z końca XIX wieku, aby mogła służyć przybywającym do nas turystom, którzy chcą poznać tajniki serowarstwa, pszczelarstwa i rękodzielnictwa.
Gdzie to jest?Okolice pól Grunwaldu, to nie tylko miejsce słynące z bitwy polsko-krzyżackiej z 1410 roku. To również tereny pełne kwietnych łąk i lasów, pośród których żyją dzikie zwierzęta: żurawie, sarny, lisy, łosie...
W gospodarstwie żyją sobie cudowne kozy rasy Biała Polska Uszlachetniona wraz z kozłem Kazimierzem. Obora jest ich domem. Ów kozi dom codziennie stawia przed nami wyzwania.
O co chodzi?Dach wymaga natychmiastowej naprawy. W oborze był komin, który został rozebrany kilkanaście lat wcześniej. Niestety została po nim dziura i dach zaczął się zapadać. Z tygodnia na tydzień widzieliśmy, jak stare, mokre drewno butwieje i odpada pod ciężarem dachówek. W ulewne deszcze cały dach kapał, dziur i dziureczek były setki. Doraźne łatanie nie rozwiązywało problemu, a środki finansowe szybko topniały. Jak śnieg, który swoim ciężarem pogarszał sprawę. Zapadał się szczyt dachu, obsuwały dachówki, deski mokły i kruszały.
Podjęliśmy decyzję, która łamała nam serce. Czas rozebrać dach i rozebrać oborę. Jedyną opcją, która nam pozostała, to Wy i Wasza nieoceniona pomoc. Kierownik budowy wykazał nam elementy, które potrzebują natychmiastowego działania, jeśli w ogóle chcemy zatrzymać bryłę budynku. Kamienne fundamenty obsuwają się i wiatr z wodą wypłukują zaprawę. Powoduje to osuwanie się całej ściany i jej pękanie.
Na co zbieramy? Udało nam się zebrać fundusze na wymianę poszycia dachowego, teraz czas na strop. Zebrana kwota 10tyś zł pozwoli za zakup płyt oraz wkrętów do położenia stropu. Pracy jest bardzo dużo. Od dokończenia odbudowy szczytów, poprzez prace związane z nowym stropem, aż do wykończenia, by można było w pełni wykorzystać potencjał tej zabytkowej obory. Położenie stropu umożliwi rozpoczęcie pierwszysch spotkań warsztatowych!
Co stworzymy?
Miejsce poświęcone będzie na aromatyczną suszarnię ziół, bo hodujemy lawendę oraz tymianek. Na pierwszym piętrze obory wydzielimy dla Was salę, gdzie przeprowadzane będą przeróżne warsztaty:
- warsztaty serowarskie i kulinarne,
- warsztaty pszczelarskie,
- warsztaty jogi,
- warsztaty malarskie,
- warsztaty rękodzielnicze, w tym tworzenie kosmetyków naturalnych, mozaik, aromatycznych świec i kul kąpielowych.
W planie jest budowa apartamentów noclegowych oraz obserwatorium - dla pasjonatów ptactwa, zwierzyny oraz gwiazd.
Chętnie przyjmiemy pary, które będą chciały zorganizować niepowtarzalne wesele, czy sesję ślubną. Osobiście chcę zdobyć tytuł zagrody edukacyjnej, pogłębiać wiedzę o zdrowym żywieniu i uprawie warzyw oraz kultywować tradycje regionalne, dziedzictwo kulturowe Mazur Zachodnich.
Dzięki Waszemu wsparciu stworzymy miejsce, gdzie będziecie mogli przyjechać i przenocować, relaksując się na łonie natury. Z obory rozciąga się piękna panorama na pola bitwy pod Grunwaldem, rozległe lasy, łąki i zagajniki. Do jeziora Lubian mamy 10 minut drogi spacerem. Na łąkach i polach oglądać można dzikie gęsi, żurawie, czaple, bociany, sarny, łosie, lisy, zające... Cisza i spokój to idealne słowa opisujące naszą okolicę.
Chcę uzyskać status zagrody edukacyjnej, gdzie mogłabym opowiadać – nie tylko dzieciom – skąd się bierze miód i pokazywać, jak pracują pszczoły w pasiece. Jak wydoić kozę i co dalej zrobić, by móc smakować pysznego twarożku, serka czy jogurtu. O moich pomidorach, lawendzie, tymianku i innych uprawach mogłabym mówić godzinami. Za odwiedzanie naszej farmy odwdzięczyłabym się własnoręcznie przygotowanymi posiłkami i przetworami.
Dzisiaj, przybywający do nas goście zamiast podziwiać otaczające ich piękno i korzystać z chwil spędzonych pośród kóz, skupiają się na naszej jeszcze niedoskonałej oborze. Wszelkimi siłami staramy się to zmienić, rozpisując wnioski o dotacje. Mimo to wciąż nie są to kwoty, które pomogą odremontować oborę, a jedynie zmodernizować ją do samej koziarni.
Każda Wasza wpłata jest dla nas ważna. Każda. Jeśli zbiórka się nie uda, to cały budynek straci swój potencjał. Będzie służył tylko i wyłącznie naszym kochanym kozom. Nie będzie miejsca, by stworzyć spokojną i przytulną oazę, gdzie można poddawać się kozoterapii. Widok nie będzie już taki sam. Historia miejsca się zmieni na zawsze. Nie będziemy mogli zdobyć statutu zagrody edukacyjnej. Nasz los zostaje w Waszych rękach. Bądźcie architektami polskiej wsi i zbudujcie sobie kozią oazę.
To ja, Weronika, zachęcam Was!Zaglądnijcie na profil Lawendowe Góry Lubiańskie
foto: Wrzosowa Studio, Aleksandra Buda
Fb:
@kozanalawendzie
IG:
@kozanalawendzie
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!

Wpłacający 27
Komentarze 11

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!
Nagrody

Drobny upominek
wybrano 1 raz

Podziękowanie od Kozła Kazika
W ramach podziękowania za pomoc, oferuję paczkę ze smakowitym młodym kozim serkiem i aromatyczną niespodzianką. Nie zdradzę, jaką, bo to niespodzianka i będzie zależała od pory roku. Obiecuję, że warto poczekać!
wybrano 8 razy

Warsztaty zielarskie, kosmetyczne, aromatyczne
(pozostało 30 z 30)

Paczka Kazimierza
To jest niezwykła paczka: delikatny młody kozi serek, słoik pełen słońca i miłości oraz lawendowe cacuszko. Coś słodkiego, wytrawnego... niebo w gębie! Nie zdradzę więcej, ale warto! Wszystko ręcznie wykonane.

Warsztaty u Kazika
(pozostało 100 z 100)
Nasi użytkownicy założyli
678 263 zrzutki
i zebrali
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w zrzutkę. Tak jak obiecałam - zrzutka nie doszła do skutku i zrobiłam zwrot Waszych wpłat. Jeszcze raz dziękuję
Świetna inicjatywa, trzymam kciuki za powodzenie :)
Dziękuję, kciuki się przydadzą
widzialem was wczoraj na targu w Starej Szkole. trzymam kciuki za projekt. swietny pomysl
:-) dziękuję
Trzymamy kciuki i pozdrawiamy Kazika ❤️
Kazimierz też pozdrawia
Powodzenia, super pomysl!
Dziękuję ! Mam nadzieję, że się uda :D