id: xda9bt

Bądź darczyńcą. Stwórz zagrodę edukacyjno-warsztatową pod Grunwaldem

Bądź darczyńcą. Stwórz zagrodę edukacyjno-warsztatową pod Grunwaldem

0 zł 
z 10 000 zł
0%
zakończona 01.04.2020r
27 
wspierających
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Aktualności1

 • Kochani Darczyńcy!
  Zbiórka na odbudowę obory trwa już bardzo długo. Tym, którzy wsparli zbiórkę i wytrwali do tego momentu bardzo dziękuję.
  Udało nam się zdobyć dotację na wymianę samego dachu. Jednak wciąż to zbyt mało, by mogły ruszyć jakiekolwiek spotkania lub warsztaty.
  Pozwoliłam sobie zmienić kwotę na 10tyś zł, która przeznaczona zostanie na zakup materiałów potrzebnych na położenie 300m2 stropu.
  Jeśli taka zmiana na mniejszy etap prac nie jest Wam po myśli, napiszcie do mnie, a portal zrobi Wam zwrot wpłaconej kwoty.

  Prace związane z remontem oglądać można na IG stories, a niebawem będzie też podsumowanie na blogu kozanalawendzie.pl
  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Odbuduj z nami XIX wieczną oborę i miej udział w promowaniu historii dziedzictwa kulturowego pod Grunwaldem, na Mazurach. Pomóż tworzyć miejsce przyjazne dla dzieci, które z bliska poznają naturę: jak wygląda hodowla kóz i pszczół, skąd pochodzą ekologiczne warzywa i owoce, czy jak powstaje ser. Miej swój wkład w tworzenie miejsca pełnego relaksu, ciszy i spokoju. Zdobądź nowe umiejętności. Bądź darczyńcą. Wybuduj z nami przestrzeń, gdzie odbywać będą się warsztaty z jogi, ekologii i zdrowego żywienia, rękodzieło tworzenia naturalnych kosmetyków czy kiszonek, warsztaty malarskie i garncarskie. Wszystko to w duchu ekologii, zero waste i slow-life.

xda9bt-e6e6fbbf.png

Mam na imię Weronika i prowadzę gospodarstwo ekologiczne pod Grunwaldem na Mazurach.

Mam męża, 4 dzieci, pasiekę i stado kóz. Od kilku lat zajmowanie się gospodarstwem jest moją pracą. Kocham kozy i dzięki ich mleku wytwarzam kozie jogurty, twarogi i sery.

Chcę Was zapoznać z naszym celem zbiórki - odbudową starej obory z końca XIX wieku, aby mogła służyć przybywającym do nas turystom, którzy chcą poznać tajniki serowarstwa, pszczelarstwa i rękodzielnictwa.

Gdzie to jest?Okolice pól Grunwaldu, to nie tylko miejsce słynące z bitwy polsko-krzyżackiej z 1410 roku. To również tereny pełne kwietnych łąk i lasów, pośród których żyją dzikie zwierzęta: żurawie, sarny, lisy, łosie...

W gospodarstwie żyją sobie cudowne kozy rasy Biała Polska Uszlachetniona wraz z kozłem Kazimierzem. Obora jest ich domem. Ów kozi dom codziennie stawia przed nami wyzwania.

xda9bt-2aa32ba6.png

xda9bt-2c249ac5.png

xda9bt-1859e24a.png

xda9bt-23488c32.png

O co chodzi?Dach wymaga natychmiastowej naprawy. W oborze był komin, który został rozebrany kilkanaście lat wcześniej. Niestety została po nim dziura i dach zaczął się zapadać. Z tygodnia na tydzień widzieliśmy, jak stare, mokre drewno butwieje i odpada pod ciężarem dachówek. W ulewne deszcze cały dach kapał, dziur i dziureczek były setki. Doraźne łatanie nie rozwiązywało problemu, a środki finansowe szybko topniały. Jak śnieg, który swoim ciężarem pogarszał sprawę. Zapadał się szczyt dachu, obsuwały dachówki, deski mokły i kruszały.

Podjęliśmy decyzję, która łamała nam serce. Czas rozebrać dach i rozebrać oborę. Jedyną opcją, która nam pozostała, to Wy i Wasza nieoceniona pomoc. Kierownik budowy wykazał nam elementy, które potrzebują natychmiastowego działania, jeśli w ogóle chcemy zatrzymać bryłę budynku. Kamienne fundamenty obsuwają się i wiatr z wodą wypłukują zaprawę. Powoduje to osuwanie się całej ściany i jej pękanie.

xda9bt-9917bef7.png

Na co zbieramy? Udało nam się zebrać fundusze na wymianę poszycia dachowego, teraz czas na strop. Zebrana kwota 10tyś zł pozwoli za zakup płyt oraz wkrętów do położenia stropu. Pracy jest bardzo dużo. Od dokończenia odbudowy szczytów, poprzez prace związane z nowym stropem, aż do wykończenia, by można było w pełni wykorzystać potencjał tej zabytkowej obory. Położenie stropu umożliwi rozpoczęcie pierwszysch spotkań warsztatowych! 

xda9bt-ad90704f.png

xda9bt-e1a482ec.png

Co stworzymy?

Miejsce poświęcone będzie na aromatyczną suszarnię ziół, bo hodujemy lawendę oraz tymianek. Na pierwszym piętrze obory wydzielimy dla Was salę, gdzie przeprowadzane będą przeróżne warsztaty:

- warsztaty serowarskie i kulinarne,

- warsztaty pszczelarskie,

- warsztaty jogi,

- warsztaty malarskie,

- warsztaty rękodzielnicze, w tym tworzenie kosmetyków naturalnych, mozaik, aromatycznych świec i kul kąpielowych.

W planie jest budowa apartamentów noclegowych oraz obserwatorium - dla pasjonatów ptactwa, zwierzyny oraz gwiazd.

Chętnie przyjmiemy pary, które będą chciały zorganizować niepowtarzalne wesele, czy sesję ślubną. Osobiście chcę zdobyć tytuł zagrody edukacyjnej, pogłębiać wiedzę o zdrowym żywieniu i uprawie warzyw oraz kultywować tradycje regionalne, dziedzictwo kulturowe Mazur Zachodnich.

xda9bt-690210da.png

xda9bt-a4c75b57.png

Dzięki Waszemu wsparciu stworzymy miejsce, gdzie będziecie mogli przyjechać i przenocować, relaksując się na łonie natury. Z obory rozciąga się piękna panorama na pola bitwy pod Grunwaldem, rozległe lasy, łąki i zagajniki. Do jeziora Lubian mamy 10 minut drogi spacerem. Na łąkach i polach oglądać można dzikie gęsi, żurawie, czaple, bociany, sarny, łosie, lisy, zające... Cisza i spokój to idealne słowa opisujące naszą okolicę.

xda9bt-f17e8ae5.png

Chcę uzyskać status zagrody edukacyjnej, gdzie mogłabym opowiadać – nie tylko dzieciom – skąd się bierze miód i pokazywać, jak pracują pszczoły w pasiece. Jak wydoić kozę i co dalej zrobić, by móc smakować pysznego twarożku, serka czy jogurtu. O moich pomidorach, lawendzie, tymianku i innych uprawach mogłabym mówić godzinami. Za odwiedzanie naszej farmy odwdzięczyłabym się własnoręcznie przygotowanymi posiłkami i przetworami.

Dzisiaj, przybywający do nas goście zamiast podziwiać otaczające ich piękno i korzystać z chwil spędzonych pośród kóz, skupiają się na naszej jeszcze niedoskonałej oborze. Wszelkimi siłami staramy się to zmienić, rozpisując wnioski o dotacje. Mimo to wciąż nie są to kwoty, które pomogą odremontować oborę, a jedynie zmodernizować ją do samej koziarni.

xda9bt-1ac3b54e.png

Każda Wasza wpłata jest dla nas ważna. Każda. Jeśli zbiórka się nie uda, to cały budynek straci swój potencjał. Będzie służył tylko i wyłącznie naszym kochanym kozom. Nie będzie miejsca, by stworzyć spokojną i przytulną oazę, gdzie można poddawać się kozoterapii. Widok nie będzie już taki sam. Historia miejsca się zmieni na zawsze. Nie będziemy mogli zdobyć statutu zagrody edukacyjnej. Nasz los zostaje w Waszych rękach. Bądźcie architektami polskiej wsi i zbudujcie sobie kozią oazę.

xda9bt-c3cd4264.png

To ja, Weronika, zachęcam Was!Zaglądnijcie na profil Lawendowe Góry Lubiańskie

foto: Wrzosowa Studio, Aleksandra Buda

Fb:

@kozanalawendzie 

IG:

@kozanalawendzie 

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 27

FD
Faustyna
20 zł
Zwrócona
KD
Kasia
50 zł
Zwrócona
EK
Ewelina Kozlowska
100 zł
Zwrócona
HD
Hanna Dołęga
45 zł
Zwrócona
 
1 zł
Zwrócona
 
Dane ukryte
50 zł
Zwrócona
JP
Joanna podwysocka
20 zł
Zwrócona
 
Dane ukryte
100 zł
Zwrócona
 
Dane ukryte
50 zł
Zwrócona
KR
Krzysztof
50 zł
Zwrócona
Zobacz więcej

Komentarze 11

 
2500 znaków

Nagrody

Wpłać 20 zł i więcej
Drobny upominek
Chcę Ci podziękować za Twoje wsparcie tym drobnym upominkiem. Zapach lawendy będzie tutaj kluczowy. W podziękowaniu wyślę Ci malutkie lawendowe pachnące cacuszko. Ale ciii, niech to będzie niespodzianka ode mnie.
rozwiń

wybrano 1 raz

Wybieram
Wpłać 50 zł i więcej
Podziękowanie od Kozła Kazika

W ramach podziękowania za pomoc, oferuję paczkę ze smakowitym młodym kozim serkiem i aromatyczną niespodzianką. Nie zdradzę, jaką, bo to niespodzianka i będzie zależała od pory roku. Obiecuję, że warto poczekać!

rozwiń

wybrano 8 razy

Wybieram
Wpłać 150 zł i więcej
Warsztaty zielarskie, kosmetyczne, aromatyczne
Dołóż swoją cegiełkę do stropu, a otrzymasz ode mnie zaproszenie na super aromatyczne warsztaty. Lubisz zioła, ale nie wiesz, jak z nich dobrze korzystać? A może marzy Ci się własnej produkcji kosmetyk? Czy tworzyłeś mydło? A co ze środkami do czyszczenia w domu w duchu eko? Na te pytania odpowiem na wspólnych warsztatach!
rozwiń

(pozostało 30 z 30)

Wybieram
Wpłać 200 zł i więcej
Paczka Kazimierza

To jest niezwykła paczka: delikatny młody kozi serek, słoik pełen słońca i miłości oraz lawendowe cacuszko. Coś słodkiego, wytrawnego... niebo w gębie! Nie zdradzę więcej, ale warto! Wszystko ręcznie wykonane.

rozwiń
Wpłać 500 zł i więcej
Warsztaty u Kazika
Gdy zakończymy projekt (po remoncie), zapraszam na warsztaty serowarskie. Będziemy pracować na świeżym kozim mleku, które będzie można udoić samemu. Będzie można poznać tajniki seroważenia i posłuchać o dawnych tradycjach na ziemiach Mazur Zachodnich. Ale to nie koniec atrakcji. U nas nie będzie czasu się nudzić. Reszta niech pozostanie zaskakującą niespodzianką!
rozwiń

(pozostało 100 z 100)

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

865 780 zrzutek

i zebrali

768 143 491 zł

A ty na co dziś zbierasz?