Ocalmy okruchy historii, zorganizujmy Izbę Pamiątek Etnograficznych
Ocalmy okruchy historii, zorganizujmy Izbę Pamiątek Etnograficznych
Nasi użytkownicy założyli 957 436 zrzutek i zebrali 964 054 377 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Gmina Komańcza to piękne miejsce, leży na Podkarpaciu, na południowym skraju Polski. Nasze Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy „Wilk” od ponad 20 lat inicjuje, wspiera i organizuje rozmaite projekty związane z rozwojem i popularyzacją naszej gminy. Tym razem stanęło przed nami najtrudniejsze jak dotąd zadanie. Musimy zatrzymać w naszej gminie zbiór przedmiotów związanych z historią tych okolic, haftowanych strojów, biżuterii koralikowej i dawnych przedmiotów użytkowych.
Mieszkanka naszej gminy, pani Daria Boiwka przez całe swoje długie życie wraz z mężem Stefanem zbierała haftowane stroje i biżuterię koralikową charakterystyczną dla kultury łemkowskiej. Kolekcja liczy ponad 50 elementów autentycznych, ręcznie robionych, zdobionych haftem strojów z różnych wsi w naszej gminie. Oprócz tego dziesiątki haftów współczesnych.
Historia nie była łaskawa dla kultury materialnej Podkarpacia. Dwie światowe wojny a później masowe wysiedlenia spowodowały, że z wielu osad i wsi nie zostało nic. Niektóre są tylko nazwą na mapie. Razem z mieszkańcami odeszła w niepamięć ich kultura materialna, ocalało tylko trochę zdjęć i gdzieniegdzie stroje i ozdoby. Stroje, podobnie jak w całych Karpatach były bogato zdobione barwnym, pracochłonnym haftem krzyżykowym. Tworzono też niezwykłą biżuterię ze szklanych koralików. Pani Daria nie tylko zebrała wspaniałą kolekcję autentycznych strojów, ale była także twórczynią haftów i biżuterii, ozdabiała nie tylko stroje, haftowała także ikony i obrazy. Stworzyła prywatną Izbę Pamiątek, dzięki czemu mogła odwiedzającym ją gościom prezentować swoje zbiory i popularyzować zapomnianą łemkowską kulturę materialną. W piękny, barwny sposób opowiadała o historii swojego życia splecionej z historią regionu i wypełnionej sztuką. Odwiedzanie Izby Pamiątek było jedną z atrakcji turystycznych przez długie lata. Niestety pani Daria odeszła a spadkobiercy nie są zainteresowani dalszym prowadzeniem Izby.
Bardzo obawiamy się, że ta unikatowa kolekcja zostanie rozproszona i znajdzie się poza naszą gminą. Straciliśmy już tyle zabytków a teraz możemy stracić także kolekcję pokazującą dawne wzornictwo. Jeśli te przedmioty trafią gdzieś indziej i nawet będą udostępnione dla zwiedzających to będą tylko obiektami artystycznymi, barwnymi strojami. W miejscu gdzie żyli ich twórcy, gdzie wiele lat temu służyły w życiu codziennym mieszkańcom nieistniejących dziś wsi są czymś więcej. Są świadectwem historii. Jeśli w jakimś odległym muzeum pojawi się np. „bluzka z 1859 roku z Duszatyna” z kolekcji pani Darii Boiwki to będzie tylko jednym z wielu eksponatów. Tymczasem jest to jedyny przedmiot, który pozostał ze wsi Duszatyn. Podobnie jest z innymi elementami kolekcji. Są splecione z lokalną historią i dla mieszkańców i turystów odwiedzających naszą gminę ma to całkiem inny wymiar. Dlatego bardzo chcielibyśmy wykupić kolekcję i zorganizować nową Izbę Pamiątek. Musimy zdobyć 70 tys. złotych. Prosimy o pomoc.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!

Nagrody / oferty 14 Nowość
Kupuj i wspieraj zrzutki.
Nowość! Teraz możesz wspierać zrzutkę samemu dodając nagrodę / ofertę. Ty sprzedajesz, a środki trafiają bezpośrednio na zrzutkę, pomaganie jest takie proste - czytaj więcej.
Kupuj i wspieraj zrzutkę
Nieaktywne
Twoją lodówkę może ozdobić magnes ceramiczny z motywem karpackim z pracowni ceramicznej PePesza Ceramik
30 zł
Kupione 34
Ucieszy cię zastaw produktów ekologicznych z Chaty nad Wisłokiem
50 zł
Kupione 2 z 2
Komplet bransoletek koralikowych tkanych na krosnach. Zestaw 3 różnej szerokości bransoletek z warsztatu pani Teresy Wasylów, komanieckiej twórczyni biżuterii koralikowej.
100 zł
Kupione 3 z 3
Jeszcze bardziej ucieszy cię duży zestaw produktów ekologicznych z Chaty nad Wisłokiem.
100 zł
Kupione 1 z 1
Możesz otrzymać naszyjnik koralikowy z Pracowni Miodosytnia
120 zł
Kupione 14 z 100
W wolnej chwili będziesz mógł poukładać puzzle z motywem strojów łemkowskich.
150 zł
Kupione 3
Twoje ściany może ozdobić odpowiednio oprawione zdjęcie przyrodnicze z okolic Komańczy formatu 30x40\45 .Autor Paweł Królikowski
200 zł
Kupione 3
Możesz zostać posiadaczem albumu fotograficznego ze zdjęciami strojów z kolekcji.
250 zł
Kupione 3
Możesz wybrać się na spacer zielarski. W dowolnym miejscu Beskidu Niskiego lub Bieszczadów. (poza Parkiem Narodowym) biolog, zielarka Jolanta Harna wędrując „w pięknych okolicznościach przyrody” nauczy cię rozpoznawać i wykorzystywać karpackie zioła. Oferta dotyczy także grupy dowolnej wielkości.
300 zł
Kupione 1 z 3
Na co dzień jest redaktorem w „Tygodniku Sanockim”, zakochana
w sanockim skansenie. Przewodniczka Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
A jako miłośniczka gotowania, którą to miłość przełożyła na pracę dyplomową o smakach łemkowszczyzny, zabierze grupę do 5 osób na niecodzienne zwiedzanie skansenu od kuchni.
W programie:
1. Zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego ok. 2 godzin
2. Prelekcja, a właściwie opowieść w łemkowskiej chacie, o tym jak dawniej Łemkowie jadali
3. Omówienie kilku dawnych przepisów łemkowskich gospodyń
4. Piknik z małym poczęstunkiem łemkowskim i herbatką*, nad Sanem na zakończenie spotkania (w razie dodatkowych obostrzeń, lub innej nie planowanej sytuacji – prowiant na drogę dla wygranych)
*rodzaj napojów może być dowolnie zmodyfikowany przez wszystkich uczestników spotkania
450 zł
Ewelina Matusiak-Wyderka nauczy cię robić biżuterię koralikową. Właścicielka Pracowni Miodosytnia, członek zarządu Uniwersytetu Ludowego w Woli Sękowej od lat tworząca biżuterię opartą na karpackich tradycjach, poprowadzi dla ciebie indywidualne warsztaty w terminie dogodnym dla obu stron.
1000 zł
W terminie 22-24.10.2021 dwie osoby mogą być gośćmi „Chaty nad Wisłokiem” https://www.chatanadwislokiem.pl/
Goście będą mogli zwiedzić okolicę z gospodarzem, na wyprawie pojazdem 4x4. Pozostałe informacje dotyczące pobytu do omówienia z gospodarzami.
Wartość nagrody 4000 zł.
4000 zł
https://forrestglamp.pl/?fbclid=IwAR32VgejCjFanyjDnxrBVo-Xuezi7ahjsUIqLa6hhAqToVqmessnLlP2sCQ
W terminie 8-10.10.2021 4 osoby mogą zamieszkać w Daliowej w Beskidzie Niskim. https://forrestglamp.pl/galeria/
Luksusowo wyposażony namiot pozwoli wypocząć w bliskości natury ale jednak bez rezygnacji w wygód. Dodatkową rozrywką będzie udział w wyprawie 4x4 po okolicy.
Szczegóły do omówienia w organizatorami Forest Glamp.
Wartość nagrody 5000 zł.
Powodzenia!