id: xdc8s5

Ocalmy okruchy historii, zorganizujmy Izbę Pamiątek Etnograficznych

Ocalmy okruchy historii, zorganizujmy Izbę Pamiątek Etnograficznych

Nasi użytkownicy założyli 957 436 zrzutek i zebrali 964 054 377 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

x54787d3f92b6a65.png

Gmina Komańcza to piękne miejsce, leży na Podkarpaciu, na południowym skraju Polski. Nasze Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy „Wilk” od ponad 20 lat inicjuje, wspiera i organizuje rozmaite projekty związane z rozwojem i popularyzacją naszej gminy. Tym razem stanęło przed nami najtrudniejsze jak dotąd zadanie. Musimy zatrzymać w naszej gminie zbiór przedmiotów związanych z historią tych okolic, haftowanych strojów, biżuterii koralikowej i dawnych przedmiotów użytkowych.

i2a864c26dcff3eb.jpegMieszkanka naszej gminy, pani Daria Boiwka przez całe swoje długie życie wraz z mężem Stefanem zbierała haftowane stroje i biżuterię koralikową charakterystyczną dla kultury łemkowskiej. Kolekcja liczy ponad 50 elementów autentycznych, ręcznie robionych, zdobionych haftem strojów z różnych wsi w naszej gminie. Oprócz tego dziesiątki haftów współczesnych.

Historia nie była łaskawa dla kultury materialnej Podkarpacia. Dwie światowe wojny a później masowe wysiedlenia spowodowały, że z wielu osad i wsi nie zostało nic. Niektóre są tylko nazwą na mapie. Razem z mieszkańcami odeszła w niepamięć ich kultura materialna, ocalało tylko trochę zdjęć i gdzieniegdzie stroje i ozdoby. Stroje, podobnie jak w całych Karpatach były bogato zdobione barwnym, pracochłonnym haftem krzyżykowym. Tworzono też niezwykłą biżuterię ze szklanych koralików. Pani Daria nie tylko zebrała wspaniałą kolekcję autentycznych strojów, ale była także twórczynią haftów i biżuterii, ozdabiała nie tylko stroje, haftowała także ikony i obrazy. Stworzyła prywatną Izbę Pamiątek, dzięki czemu mogła odwiedzającym ją gościom prezentować swoje zbiory i popularyzować zapomnianą łemkowską kulturę materialną. W piękny, barwny sposób opowiadała o historii swojego życia splecionej z historią regionu i wypełnionej sztuką. Odwiedzanie Izby Pamiątek było jedną z atrakcji turystycznych przez długie lata. Niestety pani Daria odeszła a spadkobiercy nie są zainteresowani dalszym prowadzeniem Izby.


Bardzo obawiamy się, że ta unikatowa kolekcja zostanie rozproszona i znajdzie się poza naszą gminą. Straciliśmy już tyle zabytków a teraz możemy stracić także kolekcję pokazującą dawne wzornictwo. Jeśli te przedmioty trafią gdzieś indziej i nawet będą udostępnione dla zwiedzających to będą tylko obiektami artystycznymi, barwnymi strojami. W miejscu gdzie żyli ich twórcy, gdzie wiele lat temu służyły w życiu codziennym mieszkańcom nieistniejących dziś wsi są czymś więcej. Są świadectwem historii. Jeśli w jakimś odległym muzeum pojawi się np. „bluzka z 1859 roku z Duszatyna” z kolekcji pani Darii Boiwki to będzie tylko jednym z wielu eksponatów. Tymczasem jest to jedyny przedmiot, który pozostał ze wsi Duszatyn. Podobnie jest z innymi elementami kolekcji. Są splecione z lokalną historią i dla mieszkańców i turystów odwiedzających naszą gminę ma to całkiem inny wymiar. Dlatego bardzo chcielibyśmy wykupić kolekcję i zorganizować nową Izbę Pamiątek. Musimy zdobyć 70 tys. złotych. Prosimy o pomoc. Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Nagrody / oferty 14 Nowość

Kupuj i wspieraj zrzutki.

Nowość! Teraz możesz wspierać zrzutkę samemu dodając nagrodę / ofertę. Ty sprzedajesz, a środki trafiają bezpośrednio na zrzutkę, pomaganie jest takie proste - czytaj więcej.

Kupuj i wspieraj zrzutkę

Nieaktywne
Inne
zdjęcie

Otrzymasz zdjęcie z podziękowaniem.

10 zł

Kupione 14

Zakończona
Inne
magnesy

Twoją lodówkę może ozdobić magnes ceramiczny z motywem karpackim z pracowni ceramicznej PePesza Ceramik

30 zł

Kupione 34

Zakończona
Inne
produkty ekologiczne

Ucieszy cię zastaw produktów ekologicznych z Chaty nad Wisłokiem

50 zł

Kupione 2 z 2

Zakończona
Inne
Bransoletki koralikowe tkane na krosnach.

Komplet bransoletek koralikowych tkanych na krosnach. Zestaw 3 różnej szerokości bransoletek z warsztatu pani Teresy Wasylów, komanieckiej twórczyni biżuterii koralikowej.

100 zł

Kupione 3 z 3

Zakończona
Inne
Biżuteria

Możesz otrzymać naszyjnik koralikowy z Pracowni Miodosytnia

120 zł

Kupione 14 z 100

Zakończona
Inne
Puzzle

W wolnej chwili będziesz mógł poukładać puzzle z motywem strojów łemkowskich.

150 zł

Kupione 3

Zakończona
Inne
Oprawione zdjęcie

Twoje ściany może ozdobić odpowiednio oprawione zdjęcie przyrodnicze z okolic Komańczy formatu 30x40\45 .Autor Paweł Królikowski

200 zł

Kupione 3

Zakończona
Inne
Album fotograficzny

Możesz zostać posiadaczem albumu fotograficznego ze zdjęciami strojów z kolekcji.

250 zł

Kupione 3

Zakończona
Inne
Spacer zielarski

Możesz wybrać się na spacer zielarski. W dowolnym miejscu Beskidu Niskiego lub Bieszczadów. (poza Parkiem Narodowym) biolog, zielarka Jolanta Harna wędrując „w pięknych okolicznościach przyrody” nauczy cię rozpoznawać i wykorzystywać karpackie zioła. Oferta dotyczy także grupy dowolnej wielkości.

300 zł

Kupione 1 z 3

Zakończona
Inne
Edyta Wilk zaprasza na niezwykłą podróż do łemkowskiej kuchni

Na co dzień jest redaktorem w „Tygodniku Sanockim”, zakochana

w sanockim skansenie. Przewodniczka Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

A jako miłośniczka gotowania, którą to miłość przełożyła na pracę dyplomową o smakach łemkowszczyzny, zabierze grupę do 5 osób na niecodzienne zwiedzanie skansenu od kuchni.

W programie:

1.   Zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego ok. 2 godzin

2.   Prelekcja, a właściwie opowieść w łemkowskiej chacie, o tym jak dawniej Łemkowie jadali

3.   Omówienie kilku dawnych przepisów łemkowskich gospodyń

4.   Piknik z małym poczęstunkiem łemkowskim i herbatką*, nad Sanem na zakończenie spotkania (w razie dodatkowych obostrzeń, lub innej nie planowanej sytuacji – prowiant na drogę dla wygranych)

*rodzaj napojów może być dowolnie zmodyfikowany przez wszystkich uczestników spotkania

 

450 zł
Zakończona
Inne
Indywidualne warsztaty artystyczne

Ewelina Matusiak-Wyderka nauczy cię robić biżuterię koralikową. Właścicielka Pracowni Miodosytnia, członek zarządu Uniwersytetu Ludowego w Woli Sękowej od lat tworząca biżuterię opartą na karpackich tradycjach, poprowadzi dla ciebie indywidualne warsztaty w terminie dogodnym dla obu stron. 

1000 zł
Zakończona
Inne
Zaproszenie do "Chaty nad Wisłokiem"

W terminie 22-24.10.2021 dwie osoby mogą być gośćmi „Chaty nad Wisłokiem” https://www.chatanadwislokiem.pl/

Goście będą mogli zwiedzić okolicę z gospodarzem, na wyprawie pojazdem 4x4. Pozostałe informacje dotyczące pobytu do omówienia z gospodarzami.

Wartość nagrody 4000 zł.

4000 zł
Zakończona
Inne
Zaproszenie na Forest Glamp Jaśliska

https://forrestglamp.pl/?fbclid=IwAR32VgejCjFanyjDnxrBVo-Xuezi7ahjsUIqLa6hhAqToVqmessnLlP2sCQ

W terminie 8-10.10.2021 4 osoby mogą zamieszkać w Daliowej w Beskidzie Niskim. https://forrestglamp.pl/galeria/

 Luksusowo wyposażony namiot pozwoli wypocząć w bliskości natury ale jednak bez rezygnacji w wygód. Dodatkową rozrywką będzie udział w wyprawie  4x4 po okolicy.

Szczegóły do omówienia w organizatorami Forest Glamp.

Wartość nagrody 5000 zł.

5000 zł
Zakończona

Wpłaty 106

KG
Anna i Jerzy Harhaj z Kanady
3 000 zł
 
Dane ukryte
500 zł
PT
Piotr
300 zł
JA
Jarek
300 zł
 
Dane ukryte
255 zł
DW
Dorota Wołczańska
250 zł
AH
250 zł
 
Dane ukryte
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków