id: xdc8s5

Ocalmy okruchy historii, zorganizujmy Izbę Pamiątek Etnograficznych

Ocalmy okruchy historii, zorganizujmy Izbę Pamiątek Etnograficznych

Opis zrzutki

x54787d3f92b6a65.png

Gmina Komańcza to piękne miejsce, leży na Podkarpaciu, na południowym skraju Polski. Nasze Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy „Wilk” od ponad 20 lat inicjuje, wspiera i organizuje rozmaite projekty związane z rozwojem i popularyzacją naszej gminy. Tym razem stanęło przed nami najtrudniejsze jak dotąd zadanie. Musimy zatrzymać w naszej gminie zbiór przedmiotów związanych z historią tych okolic, haftowanych strojów, biżuterii koralikowej i dawnych przedmiotów użytkowych.

i2a864c26dcff3eb.jpegMieszkanka naszej gminy, pani Daria Boiwka przez całe swoje długie życie wraz z mężem Stefanem zbierała haftowane stroje i biżuterię koralikową charakterystyczną dla kultury łemkowskiej. Kolekcja liczy ponad 50 elementów autentycznych, ręcznie robionych, zdobionych haftem strojów z różnych wsi w naszej gminie. Oprócz tego dziesiątki haftów współczesnych.

Historia nie była łaskawa dla kultury materialnej Podkarpacia. Dwie światowe wojny a później masowe wysiedlenia spowodowały, że z wielu osad i wsi nie zostało nic. Niektóre są tylko nazwą na mapie. Razem z mieszkańcami odeszła w niepamięć ich kultura materialna, ocalało tylko trochę zdjęć i gdzieniegdzie stroje i ozdoby. Stroje, podobnie jak w całych Karpatach były bogato zdobione barwnym, pracochłonnym haftem krzyżykowym. Tworzono też niezwykłą biżuterię ze szklanych koralików. Pani Daria nie tylko zebrała wspaniałą kolekcję autentycznych strojów, ale była także twórczynią haftów i biżuterii, ozdabiała nie tylko stroje, haftowała także ikony i obrazy. Stworzyła prywatną Izbę Pamiątek, dzięki czemu mogła odwiedzającym ją gościom prezentować swoje zbiory i popularyzować zapomnianą łemkowską kulturę materialną. W piękny, barwny sposób opowiadała o historii swojego życia splecionej z historią regionu i wypełnionej sztuką. Odwiedzanie Izby Pamiątek było jedną z atrakcji turystycznych przez długie lata. Niestety pani Daria odeszła a spadkobiercy nie są zainteresowani dalszym prowadzeniem Izby.


Bardzo obawiamy się, że ta unikatowa kolekcja zostanie rozproszona i znajdzie się poza naszą gminą. Straciliśmy już tyle zabytków a teraz możemy stracić także kolekcję pokazującą dawne wzornictwo. Jeśli te przedmioty trafią gdzieś indziej i nawet będą udostępnione dla zwiedzających to będą tylko obiektami artystycznymi, barwnymi strojami. W miejscu gdzie żyli ich twórcy, gdzie wiele lat temu służyły w życiu codziennym mieszkańcom nieistniejących dziś wsi są czymś więcej. Są świadectwem historii. Jeśli w jakimś odległym muzeum pojawi się np. „bluzka z 1859 roku z Duszatyna” z kolekcji pani Darii Boiwki to będzie tylko jednym z wielu eksponatów. Tymczasem jest to jedyny przedmiot, który pozostał ze wsi Duszatyn. Podobnie jest z innymi elementami kolekcji. Są splecione z lokalną historią i dla mieszkańców i turystów odwiedzających naszą gminę ma to całkiem inny wymiar. Dlatego bardzo chcielibyśmy wykupić kolekcję i zorganizować nową Izbę Pamiątek. Musimy zdobyć 70 tys. złotych. Prosimy o pomoc. 







Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Oferty/licytacje 14

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Ta zrzutka nie ma jeszcze żadnych ofert/licytacji.

Komentarze 1

 
2500 znaków