Miasto to jednak firma? - czynsz Jazdowa na rzecz Warszawy
Miasto to jednak firma? - czynsz Jazdowa na rzecz Warszawy
Opis zrzutki
Zwracamy się z prośbą pomoc – finansowe wsparcie Wolnego Jazdowa.
Zbieramy na podwyżkę jazdowskiego czynszu na rzecz Warszawy.
Potrzeba jeszcze 120 803,85 zł
▶︎ Dotychczas płaciliśmy na rzecz Warszawy 108 038,89 zł rocznie.
▶︎ Teraz czynsz wyniesie 255 301,36 zł, czyli 147 262,47 zł podwyżki.
▶︎ Zbieramy środki na podwyżki dla 10 domków, czyli 120 803,85 zł.
Zebrane środki na 12 miesięcy podzielimy między domkami (uwzględniając oddzielnie środki zebrane w "skarbonkach"):
🏡 Chata Numinosum – 10 996,64 zł
🏡 Otwarta Pracownia Jazdów – 18 689,23 zł
🏡 Solatorium – 10 837,43 zł
🏡 Wzajemnia – 9 541,29 zł
🏡 Miejskie Pszczoły – 10 245,55 zł
🏡 Ambasada Muzyki Tradycyjnej – 13 883,00 zł
🏡 Ladomek – 13 987,89 zł
🏡 Domek 8/1 (Odjazdów - połowa czynszu) – 4 652,64 zł
🏡 Domek Przygody – 13 761,25 zł
🏡 Sołectwo – 14 208,91 zł
Wiemy, że wspólnie damy radę zebrać środki, które pozwolą nam pokryć podwyżki.
Domki 🏡 Bullerbyn (podwyżka 9 661,16 zł), 🏡 Państwomiasto (podwyżka 12 144,82 zł) oraz współgospodarząca Jazdów 8/1 organizacja 🏡 Potwory (podwyżka 4 652,64 zł) zdecydowały samodzielnie pozyskać środki na pokrycie podwyżek.
▲ ▲ ▲
Miasto to jednak firma?
Urząd Miasta zarządził ponad dwukrotne podwyżki czynszów dla Wolnego Jazdowa.
Dwa miesiące temu zawołaliśmy o pomoc.
Bezkompromisowość i wielotorowe naciski Urzędu Miasta sprawiły, że pomimo braku środków zdecydowaliśmy się podpisać umowy na podyktowanych warunkach.
Nie dlatego, że się poddaliśmy.
Robimy to ze względu na poczucie odpowiedzialności za ciągłość, dziedzictwo i społeczność – za trwanie Wolnego Jazdowa.
Żeby działania, spotkania, warsztaty, potańcówki i zwykłe bycie razem nie zniknęły.
Żeby domki, ogrody i grządki nadal były pełne życia, zadbane i zaopiekowane, a fińskie ściany ogrzane.
Zostajemy.
Z całym trudem tej sytuacji, w bezsilności, ale jeszcze bardziej pewni, że Jazdów zawsze będzie Wolny.
To nie jest moment triumfu. Ale też, z całą pewnością, nie jest to koniec.
Nie zaprzestajemy działań na rzecz zmian systemowych, które ułatwią obywatelkom i obywatelom opiekę nad przestrzenią publiczną, a także uwzględnią w polityce Urzędu Miasta standard wynajmowanych lokali. W maju spotykamy się na posiedzeniu WRDPP i KDS, a także ponownie w Sejmie.
Będziemy też szukać źródeł finansowania poprzez rządowe i międzynarodowe programy, a także wsparcie mecenaskie.
👉 Dlaczego nie zgadzaliśmy się na podwyżki?
▶︎ Dotychczasowy czynsz pokrywał koszty ponoszone przez Urząd Miasta na utrzymanie jazdowskiej infrastruktury. Wszystko powyżej to zarobek składający się na zysk śródmiejskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami – który w 2025 roku wyniósł ponad 60 milionów złotych.
▶︎ Jednorazowy wzrost do 236% dotychczasowej stawki jest dla Wolnego Jazdowa obciążeniem wykraczającym poza środki które zbieramy, zwłaszcza, że w drewnianych domkach bez centralnego ogrzewania sam czynsz to tylko początek kosztów. Do tego dochodzą ogromne rachunki za ogrzewanie elektryczne, a także drobne naprawy i większe remonty.
▶︎ Do 5 marca tego roku regulacje miejskie dotyczące czynszów uwzględniały wysokie koszty utrzymania domków fińskich.
▶︎ Czasowe obniżki czynszu do poziomu kosztów utrzymania są możliwe tylko dla tych, którzy swoją działalność pożytku publicznego finansują z dotacji miejskich będących kroplą w ogromie zadań organizacji pozarządowych. Te same działania finansowane ze środków własnych, rządowych, europejskich, zbiórek publicznych, czy realizowane wolontaryjnie to wykluczają.
👉 Co się działo przez ostatnie 2 miesiące?
Po podwyżce zawołaliśmy o pomoc licząc, że masowe wsparcie ze strony społeczności oraz zaangażowanie Parlamentu i autorytetów umożliwi rozmowę o relacjach Wolnego Jazdowa i Urzędu Miasta. Skorzystaliśmy z wszystkich ścieżek jakie się przed nami otworzyły – spotkań, wstawiennictwa posłanek i senatorów w rozmowach z miejskimi decydentami, posiedzeń Rady Dzielnicy, Komisji Dialogu Społecznego, Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, a nawet Podkomisji sejmowej.
Na dwóch z tych spotkań byliśmy w jednym pomieszczeniu, ale do dialogu nie doszło. Podobnie, jak przez ostatnie 1,5 roku, kończyło się na przedstawieniu stanowiska stron. I tym razem nie pomogły argumenty o substandarowym charakterze lokali, wskazanie wyzwań systemowych z jakimi mierzą się organizacje, a także prośby o mediacje, czy chociaż spotkanie.
👉 Jaka była reakcja Urzędu Miasta?
▶︎ Cztery dni po upublicznieniu przez nas odmowy przyjęcia podwyżki Zarząd Dzielnicy – z uchwały regulującej czynsze w Śródmieściu – wykreślił zapis o indywidualnym traktowaniu domków fińskich.
▶︎ W ogólnopolskich mediach ukazały się opłacone przez Urząd Miasta artykuły, a w oświadczeniach, mediach społecznościowych i rozmowach informacje przeczące faktom podważające naszą wiarygodność i antagonizujące nas z warszawskim środowiskiem organizacji pozarządowych.
▶︎ Dostaliśmy informację, że realizacja wygranych miejskich konkursów dotacyjnych jest zagrożona z uwagi na brak uregulowanych formalności.
▶︎ Odmówiono nam podpisania umowy na prowadzony przez nas domek, w którym spotykają się grupy samopomocowe m. in. seniorek, uchodźczyń, osób z doświadczeniem kryzysów psychicznych, zdrowiejących uzależnionych.
👉 Co dalej?
Wierzymy, że prędzej czy później dojdzie do rozmowy, która doprowadzi do takiej współpracy Urzędu Miasta z organizacjami społecznymi, w której będzie więcej partnerstwa, przewidywalności i wzajemnego szacunku.
Przez te dwa miesiące spotkało nas bardzo dużo dobra – rozmowy, telefony, wiadomości ze wsparciem, pomysłami, rozwiązaniami, gotowością przyjazdu na Osiedle z innych miast, a nawet i z zagranicy. Wszystko, żeby wspierać ten jedyny w swoim rodzaju, unikatowy Wolny Jazdów.
Bardzo, bardzo dziękujemy 🙏

▲ ▲ ▲
Bądźmy w kontakcie – aplikuj o Obywatelstwo Wolnego Jazdowa na https://wolnyjazdow.pl
▲ ▲ ▲
“Nie zwyciężaj.
Nie broń się.
Nie poddawaj się.”
#ZawszeBędzieJazdów
📍Czym jest Wolny Jazdów – jaką wartość społeczną niesie

Wolny Jazdów to zielona enklawa z 26 domkami fińskimi – mieszkalnymi i otwartymi od 13 lat. To miejsce, w którym organizacje pozarządowe prowadzą działania społeczne, kulturalne, ekologiczne, edukacyjne, artystyczne i obywatelskie.
Wolny Jazdów to znacznie więcej, niż zbiór organizacji. To 13 lat oddolnej współpracy, która zaczęła się podczas obrony zabytkowego Osiedla przed rozbiórką. Przez lata wspólnych działań zawiązała się tu, niepowtarzalna w skali kraju, społeczność łączącą mieszkańców domów komunalnych, animatorów kultury, aktywistów, artystów i organizacje pozarządowe.
Tu też tworzymy laboratorium współpracy i wspólnoty, bo aktorów jest wielu, dużo ich łączy i sporo dzieli. Na co dzień, organicznie i oddolnie dzieje się tu to, co opisuje się dzisiaj jako budowanie "infrastruktury społecznej", przeciwdziałanie pandemii samotności, wzmacnianie społecznej rezyliencji.
Fenomen Jazdowa jest przedmiotem licznych badań naukowych – licencjatów, prac magisterskich, doktorskich czy projektów badawczych.
Wolontaryjnie budujemy największy w Polsce oddolny dom kultury i edukacji. Średnio w jednym roku odbywa się tu 4 tys. wydarzeń, które przyciągają ponad 100 tys. osób odwiedzających. Działania domków opierają się na zaangażowaniu średnio 20 osób wolontariackich, generując ponad 4,5 tys. godzin pracy.
Osiedle Jazdów było pierwszym osiedlem mieszkaniowym w powojennej Warszawie. To właśnie tu, w 1945 roku, miasto "rodziło się na nowo", na Jazdowie, w drewnianych domkach, zapewniając dom tym, którzy projektowali nową, podnoszącą się z gruzów Warszawę – osobom pracującym w Biurze Odbudowy Stolicy.
Prowadzimy miejsce otwarte i rozpoznawane na mapie Europy, doceniane na arenie międzynarodowej. W 2021 roku nasza społeczność otrzymała wyróżnienie specjalne Komisji Europejskiej za wyjątkowe zaangażowanie w ochronę i rozwój wspólnego europejskiego dziedzictwa w konkursie European Heritage Awards.
Chcesz dowiedzieć się więcej - wejdź na stronę https://jazdow.pl/dialog
Jazdów nie może zniknąć!
Trzymajcie się. Dacie radę.