id: xk5t5d

Na ratunek ukraińskiemu dziedzictwu kulturowemu – w imieniu Ś. P. Zofii Gołubiew

Na ratunek ukraińskiemu dziedzictwu kulturowemu – w imieniu Ś. P. Zofii Gołubiew

Nasi użytkownicy założyli 1 187 028 zrzutek i zebrali 1 247 997 134 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Zofia Gołubiew, wieloletnia dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, wybitna osobowość krakowskiej, polskiej i światowej kultury zmarła 9 marca 2022 roku. Pomiędzy innymi wyróżnieniami była uhonorowana Orderem Księżnej Olgi, ukraińskim odznaczeniem państwowym, nadawanym za „wybitne zasługi w działalności państwowej, produkcyjnej, publicznej, naukowej, oświatowej, kulturalnej, filantropijnej oraz innych sektorach działalności społecznej i wychowaniu dzieci w rodzinie”. To zaszczytne odznaczenie otrzymywała dwukrotnie za wspieranie działalności wystawienniczej i konserwatorskiej dziedzictwa kultury Ukrainy: w 2005 roku w klasie III oraz w 2008 roku w klasie II.

24 lutego 2022 roku, kiedy Rosja rozpoczęła działania wojenne na Ukrainie, Zofia Gołubiew była w szpitalu, zmarła nie wiedząc o wojnie. Gdyby jednak wiedziała, na pewno zdawałaby sobie sprawę, że za sprawą trwającej, niczym nie spowodowanej bestialskiej i barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę, w wielkim niebezpieczeństwie znalazło się także i dziedzictwo kulturalne naszych wschodnich sąsiadów. W tej wojnie największą siłę stanowi duch i wola, których nośnikami są - obok bohaterów - materialne i niematerialne świadectwa historii i tożsamości zbiorowej narodu ukraińskiego. My, najbliższa rodzina Zofii Gołubiew, jesteśmy przekonani, że rozpoczęłaby działania na rzecz ratowania, a później, po zwycięstwie Ukrainy, do zabezpieczania i odnowy dóbr kultury. Dlatego – chcąc w imieniu Zofii Gołubiew podziękować za honor wyróżnienia Orderem Księżnej Olgi - postanowiliśmy stworzyć tę zbiórkę, która dzięki ofiarności społecznej może przyczynić się do ochrony kultury ukraińskiej w dobie działań wojennych, a także do jej odbudowy po zakończeniu konfliktu.

 

Z tych powodów, niejako w imieniu śp. Zofii Gołubiew, zwracamy się do Państwa z apelem o zaangażowanie w zbiórkę finansową, mającą na celu ochronę dziedzictwa kultury Ukrainy (zabytków, dzieł sztuki, dokumentów i in.). Pieniądze zebrane w ramach zbiórki przekazane zostaną do Sekretariatu Regionalnego OWHC (Organization of World HeritageCities) na Europę Środkową i Wschodnią. Instytucja ta stworzyła specjalny zespół zadaniowy, mający na celu zabezpieczanie materialnego dziedzictwa Ukrainy, a centrum operacyjnym zespołu jest Kraków.

Więcej informacji o inicjatywie OWHC:

https://www.ovpm.org/2022/03/10/owhc-initiative-for-ukraine-cultural-heritage/

https://www.krakow.pl/aktualnosci/258244,33,komunikat,inicjatywa_owhc_na_rzecz_ukrainskiego_dziedzictwa_kulturowego_.html

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 73

 
Dane ukryte
50 zł
PL
Patrycja LCh
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
KB
JAKOP
200 zł
LN
Lish Ng
300 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Użytkownik niezarejestrowany
2 012 zł
MD
Małgorzata
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków
 • DI
  Dyrekcja i Pracownicy Muzeum - Zespół Zamkowy w Niedzicy

  Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pani Zofii. Przesyłamy serdeczne wyrazy współczucia pogrążonej w smutku Rodzinie.

  500 zł
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Niech Światłość Wiekuista Jej świeci

  110 zł