id: xk5t5d

Na ratunek ukraińskiemu dziedzictwu kulturowemu – w imieniu Ś. P. Zofii Gołubiew

Na ratunek ukraińskiemu dziedzictwu kulturowemu – w imieniu Ś. P. Zofii Gołubiew

Nasi użytkownicy założyli 911 857 zrzutek i zebrali 873 482 509 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Zofia Gołubiew, wieloletnia dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, wybitna osobowość krakowskiej, polskiej i światowej kultury zmarła 9 marca 2022 roku. Pomiędzy innymi wyróżnieniami była uhonorowana Orderem Księżnej Olgi, ukraińskim odznaczeniem państwowym, nadawanym za „wybitne zasługi w działalności państwowej, produkcyjnej, publicznej, naukowej, oświatowej, kulturalnej, filantropijnej oraz innych sektorach działalności społecznej i wychowaniu dzieci w rodzinie”. To zaszczytne odznaczenie otrzymywała dwukrotnie za wspieranie działalności wystawienniczej i konserwatorskiej dziedzictwa kultury Ukrainy: w 2005 roku w klasie III oraz w 2008 roku w klasie II.

24 lutego 2022 roku, kiedy Rosja rozpoczęła działania wojenne na Ukrainie, Zofia Gołubiew była w szpitalu, zmarła nie wiedząc o wojnie. Gdyby jednak wiedziała, na pewno zdawałaby sobie sprawę, że za sprawą trwającej, niczym nie spowodowanej bestialskiej i barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę, w wielkim niebezpieczeństwie znalazło się także i dziedzictwo kulturalne naszych wschodnich sąsiadów. W tej wojnie największą siłę stanowi duch i wola, których nośnikami są - obok bohaterów - materialne i niematerialne świadectwa historii i tożsamości zbiorowej narodu ukraińskiego. My, najbliższa rodzina Zofii Gołubiew, jesteśmy przekonani, że rozpoczęłaby działania na rzecz ratowania, a później, po zwycięstwie Ukrainy, do zabezpieczania i odnowy dóbr kultury. Dlatego – chcąc w imieniu Zofii Gołubiew podziękować za honor wyróżnienia Orderem Księżnej Olgi - postanowiliśmy stworzyć tę zbiórkę, która dzięki ofiarności społecznej może przyczynić się do ochrony kultury ukraińskiej w dobie działań wojennych, a także do jej odbudowy po zakończeniu konfliktu.

 

Z tych powodów, niejako w imieniu śp. Zofii Gołubiew, zwracamy się do Państwa z apelem o zaangażowanie w zbiórkę finansową, mającą na celu ochronę dziedzictwa kultury Ukrainy (zabytków, dzieł sztuki, dokumentów i in.). Pieniądze zebrane w ramach zbiórki przekazane zostaną do Sekretariatu Regionalnego OWHC (Organization of World HeritageCities) na Europę Środkową i Wschodnią. Instytucja ta stworzyła specjalny zespół zadaniowy, mający na celu zabezpieczanie materialnego dziedzictwa Ukrainy, a centrum operacyjnym zespołu jest Kraków.

Więcej informacji o inicjatywie OWHC:

https://www.ovpm.org/2022/03/10/owhc-initiative-for-ukraine-cultural-heritage/

https://www.krakow.pl/aktualnosci/258244,33,komunikat,inicjatywa_owhc_na_rzecz_ukrainskiego_dziedzictwa_kulturowego_.html

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 73

preloader

Komentarze 2

 
2500 znaków
 • DI
  Dyrekcja i Pracownicy Muzeum - Zespół Zamkowy w Niedzicy

  Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pani Zofii. Przesyłamy serdeczne wyrazy współczucia pogrążonej w smutku Rodzinie.

  500 zł
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Niech Światłość Wiekuista Jej świeci

  110 zł