id: xkz4zt

Opieka i leczenie Stanisława Tworzydło – Mistrza, Ceramika, Artysty i Nauczyciela

Opieka i leczenie Stanisława Tworzydło – Mistrza, Ceramika, Artysty i Nauczyciela

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
19 365 zł 
z 50 000
38%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 937 826 zrzutek i zebrali 929 664 024 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Stanisław Tworzydło zmarł 1 października 2022 roku. Z tego powodu jesteśmy zmuszeni zakończyć naszą zbiórkę.


Wszystkim darczyńcom, przyjaciołom i osobom, które w jakikolwiek sposób włączyły się w tę akcję, składamy najserdeczniejsze podziękowania. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i hojności w zaledwie pięć dni udało się zebrać niemal połowę założonej kwoty. Świadomość, że dzięki Wam Stanisław Tworzydło będzie miał zapewnioną opiekę była dla jego rodziny w ostatnich dniach ogromnym wsparciem.


Jak podaliśmy w opisie zbiórki, zebrane środki, które nie zostaną wykorzystane na opiekę i leczenie Stanisława Tworzydło, przeznaczymy na inny cel związany z jego osobą i twórczością. Wspierającym, którzy będą chcieli wycofać wpłacone środki, zapewnimy ich zwrot zgodnie z regulaminem serwisu Zrzutka.pl. Skontaktujemy się mailowo ze wszystkimi darczyńcami, gdy tylko ustalimy dalsze kroki. Dziękujemy za cierpliwość i zrozumienie.


--------------------

„Zawsze traktowałem moją pracę jako radość tworzenia. Inaczej po prostu kiepsko się czułem.”


Jeśli mieliście kiedyś okazję poznać Stanisława Tworzydło, to wiecie, że to człowiek pod każdym względem wyjątkowy. Ceramik, artysta, nauczyciel, dla wielu MISTRZ.


Przez lata pomagał innym spełniać i rozwijać twórcze pragnienia, teraz sam potrzebuje pomocy.


Skąd pomysł na zbiórkę

Latem 2022 roku Stanisław Tworzydło utracił zdolność chodzenia. Ze ze względu na wiek – 89 lat – i stan zdrowia, wykluczone jest leczenie operacyjne, więc do końca życia będzie potrzebował opieki. Zawsze był osobą niezwykle twórczą, aktywną i ciekawą świata, więc bardzo byśmy chcieli, żeby jego unieruchomienie było jak najmniej dotkliwe.


Uczniowie Stanisława Tworzydło zdecydowali się zorganizować zbiórkę i wesprzeć rodzinę, także ze względu na to, że żona Stanisława, Maria Tworzydło, wskutek wypadku nie może chodzić i również potrzebuje specjalistycznej opieki.


Na co przeznaczymy zebrane środki

Głównym celem zbiórki jest zapewnienie Stanisławowi Tworzydło zamieszkania w dobrych warunkach w Domu Opieki. Mamy nadzieję, że spędzi tam jeszcze wiele spokojnych lat odwiedzany przez rodzinę, uczniów i przyjaciół, ale celem obecnej zbiórki jest zebranie kwoty, która wystarczy na rok pobytu.


  • Miejsce w domu opieki Pokój i Dobro w Otwocku - miesięczny koszt to 5 tys. złotych. Rodzina będzie w stanie pokryć 1/3 tej kwoty, więc na rok pobytu potrzebujemy zebrać 40 000 zł
  • Leki, środki higieny, wizyty u specjalistów, rehabilitacja - roczny koszt szacujemy na co najmniej 10 000 zł


Jeśli zbierzemy więcej niż 50 000 zł, sfinansujemy dłuższy pobyt w Domu Opieki. Jeśli okaże się, że wydatki na opiekę będą mniejsze, nadmiarowa kwota będzie przeznaczona na cel związany z osobą i twórczością Stanisława Tworzydło


Kim jest Stanisław Tworzydło

„Kieruję się myślami Konfucjusza. Jeżeli robisz cokolwiek, rób to z zamiłowaniem, to wtedy przez całe życie nie będziesz nigdy pracował.”


W 1953 roku Stanisław Tworzydło rozpoczął studia artystyczne w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, a w 1956 roku wyjechał na stypendium do Chin. Spędził tam pięć lat, podczas których uczył się chińskich metod ceramicznych i malarstwa chińskiego. Poznawał też język, kulturę i filozofię, oraz zyskał nazwisko, pod którym do dziś znany jest na wschodzie: Fu Duo (傅鐸).


Po powrocie do Polski był nie tylko czynnym artystą, ale także nauczycielem i promotorem wiedzy w zakresie ceramiki, malarstwa chińskiego i wielu innych dyscyplin sztuk plastycznych. Przez wiele lat prowadził zajęcia w swojej pracowni na warszawskim Mokotowie, a także letnie plenery artystyczne w Ponurzycy pod Warszawą. Twórcza praca pod jego kierunkiem była dla setek osób ważnym, a nawet kluczowym doświadczeniem artystycznym i życiowym.


W chorobie Stanisław Tworzydło mówi „w końcu mam dużo czasu na rozmyślania”. Całe życie inspirował do dostrzegania jasnych stron w każdym trudzie, porażce i kłopocie. Teraz możemy mu pomóc doświadczyć jasnej strony starości. Zróbmy co w naszej mocy.Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 115

 
Dane ukryte
ukryta
SK
Szymon kaczanowski
300 zł
M.J.Łoskot
500 zł
KB
Katarzyna Barszcz
ukryta
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
100 zł
JK
Joanna Koryciarz-Kitamikado
200 zł
MK
Meg
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
LU
lukash
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!