id: xm5vcs

Budowa Wirtualnych Organów Kościelnych

Budowa Wirtualnych Organów Kościelnych

Nasi użytkownicy założyli 1 166 653 zrzutki i zebrali 1 213 449 288 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności22

 • Dzisiejszy dzień jest ostatnim dniem zrzutki.

  Gdy w grudniu ją zakładałem zastanawiałem się co zrobię, jeśli minimalna kwota potrzebna do budowy zestawu, czyli około 1000 zł, nie zostanie osiągnięta. Jaka to będzie porażka i wstyd, gdy się nie uda. Dzisiaj, po dwóch miesiącach, nie ma wstydu, jest radość i duma z ludzi, którzy uwierzyli w mój projekt. Jesteście wielcy!

  Dzisiaj też wyjątkowy dzień, bo instrument po raz pierwszy zagrał na żywo pod rękoma kleryka Józefa Dąbrowskiego w obecności Księdza Proboszcza naszej parafii Zbigniewa Żyndy. I tu też zdecydowanie nie było wstydu a zaskoczenie jak taki instrument może dobrze brzmieć. Na filmie krótka improwizacja kleryka Józefa na temat utworu Bogurodzica wykonana przy wykorzystaniu próbek Krakowskich organów z kościoła pw. św. Jana Kantego.

  W kwestii stolarza - po długich poszukiwaniach, rozmowach, mailach, gdy w zasadzie zaczynałem się już zastanawiać czy będę w stanie sam zbudować obudowę, zostałem zaskoczony światełkiem w tunelu przez Tomasz Ewelina Antoś Michna i na piątek jestem umówiony z poleconym przez nich specjalistą. Po wstępnej rozmowie jest nadzieja, że do Wielkanocy organy staną w naszym kościele.


  <iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FDrewi4114%2Fvideos%2F4011880438846775%2F&show_text=0&width=560" width="560" height="315" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share" allowFullScreen="true"></iframe>

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Cześć, jestem Andrzej. Jeśli masz mało czasu i lubisz konkrety zapoznaj się ze skróconym opisem, który znajdziesz poniżej. Jeśli natomiast chciałbyś poznać więcej szczegółów, przewiń do pełnego opisu. Na końcu znajdziesz również akapit z pytaniami i odpowiedziami odnośnie mojego projektu.

-----------------------------------------------------------------------

Opis skrócony

Od 3 lat pełnię posługę organisty w swojej rodzinnej parafii. Organy na których gram wymagają gruntownego i kosztownego remontu. Planujemy na niego zebrać środki w ciągu kilku najbliższych lat. Ponieważ nie chcę przez ten czas doprowadzić do całkowitej degradacji instrumentu i chciałbym go odciążyć, przy wykorzystaniu posiadanej wiedzy jestem w stanie wybudować instrument elektroniczny współpracujący z programem komputerowym, tzw. Wirtualne Organy Kościelne (Hauptwerk / GrandOrgue). Jest to inwestycja o wartości około 5000 - 8000 zł. Udało mi się pozyskać sponsora na kwotę 4000 zł więc brakuje już niewiele. Pojawił się więc pomysł zbiórki na zrzutka.pl.

-----------------------------------------------------------------------

Informacja dla firm

Jest możliwość wsparcia projektu w formie darowizny. W celu ustalenia szczegółów proszę o kontakt pod adresem [email protected] .

-----------------------------------------------------------------------

Pełny opis

Od 3 lat pełnię posługę organisty w Parafii pw. Trójcy Świętej w Książkach. Instrument na którym gram, po wielu latach braku odpowiedniej konserwacji i szkodach poczynionych przez m.in. kołatka domowego wymaga gruntownego remontu. W 2016 roku organmistrz Waldemar Olszewski z Chełmna dokonał oceny stanu oraz wycenił renowację. Kosztorys wyniósł około 70 - 80 tyś. zł. Został przygotowany też raport, który można zobaczyć pod adresem https://home.mycloud.com/action/share/7da759a9-fd6b-4881-8341-ef66c69e368d . Biorąc pod uwagę skalę zniszczeń padło również zalecenie aby całkowicie wymienić wnętrze na sprowadzone np. z zamykanych kościołów w Anglii. W tym przypadku budżet to aż około 120 tyś. zł.


Parafia na dzień dzisiejszy nie dysponuje takimi środkami. Ponieważ instrument nie jest wpisany w rejestr zabytków i nie posiada spisanej historii, utrudnione jest również pozyskanie dofinansowania na jego naprawę. Każdy dzień korzystania z niego powoduje dalszą degradację m.in. poprzez ciągły przepływ powietrza przez nieszczelności.


W związku z powyższym wpadłem na pomysł, że na czas aż znajdą się środki na gruntowny remont, przy wykorzystaniu posiadanej wiedzy, zbuduję Wirtualne Organy Kościelne. Jest to dużo tańsze rozwiązanie w porównaniu do kosztów renowacji a w dodatku wysoka jakość cyfrowych próbek dźwięków realnie istniejących organów piszczałkowych sprawia, że będzie to instrument godnie zastępujący ten główny. Własnymi siłami przygotowaliśmy pedał nożny i pozyskaliśmy sponsora, który zaoferował 4000 zł pod warunkiem zebrania pozostałej części funduszy potrzebnych do inwestycji.


Poniżej kilka informacji o tym czym są Wirtualne Organy Kościelne oraz jaki budżet jest potrzebny na ich budowę.


Wirtualne Organy Kościelne


Najprościej opisując jest to instrument bazujący na programie komputerowym, w którym zapisane są dźwięki prawdziwych organów kościelnych. Wciśnięcie klawisza na klawiaturze wyzwala odtworzenie zapisanej próbki dźwięku. W praktyce wygląda to tak jak na poniżej zamieszczonych filmach.Wysokość budżetu budowy takiego instrumentu w dużej mierze zależy od tego z jakich elementów chce się go złożyć. Jak widać w powyższych filmach, wszystkie cztery przykłady zewnętrznie wyglądają zupełnie inaczej, choć działają na tej samej zasadzie.


Do budowy w minimalnym zestawie potrzebne są:


 • 3 klawiatury sterujące
 • klawiatura nożna (w posiadaniu parafii)
 • komputer o odpowiednich parametrach
 • monitor
 • nagłośnienie (podstawowe posiada parafia)
 • mikser muzyczny (podstawowy posiada parafia)
 • klawiatura, mysz
 • okablowanie
 • LaunchPad


Koszt takiego zestawu to około 5000 zł z wyłączeniem rzeczy, które już parafia posiada.


Każda dodatkowa złotówka, to jednak szansa na rozbudowę o dodatkowe moduły, które albo ułatwią moją pracę, albo wpłyną na jakość emitowanego dźwięku.


Elementy o które można rozbudować instrument:


 • dodatkowa klawiatura sterująca umożliwiająca uruchomienie bardziej rozbudowanych zestawów piszczałek - około 700 zł
 • dodatkowy launchpad do sterowania wirtualnymi piszczałkami - około 500 zł
 • dodatkowy monitor, który ułatwi np. pracę z programem do wyświetlania tekstów piosenek - około 400 zł
 • mikser muzyczny wyposażony w kartę dźwiękową (zwiększenie jakości dźwięku) - około 1000 zł
 • pełnozakresowe nagłośnienie - od 8000 zł wzwyż


Cel zbiórki ustawiony jest na 4000 zł. Przy tej kwocie oraz dofinansowaniu udzielonemu przez ww. sponsora, zbuduję zestaw, który będzie idealnym narzędziem pracy a któremu do pokazania pełni możliwości brakowałoby tylko profesjonalnego, pełnozakresowego nagłośnienia. Oczywiście jeśli uda się zebrać większą kwotę, również ono zostanie zakupione.


Bardzo dziękuję za okazane zrozumienie i każdą złotówkę przekazaną na realizację mojego projektu. Mam nadzieję, że w murach kościoła Parafii pw. Trójcy Świętej w Książkach już niedługo zabrzmi instrument, który może nie zastąpi prawdziwych organów kościelnych, ale za to będzie zawsze nastrojony i pięknie brzmiący.

-----------------------------------------------------------------------

Pytania i odpowiedzi

1. Czy wirtualne organy kościelne to prawdziwy instrument?

Tak, jest to prawdziwy instrument podłączony do komputera na którym znajduje się program odpowiedzialny za generowanie dźwięku. Wszystko odbywa się w sposób cyfrowy, stąd też nazwa Wirtualne Organy Kościelne.

2. Boje się płatności przez portale internetowe, czy mogę wykonać zwykły przelew lub wpłacić gotówkę?

Dokonanie płatności przez portal zrzutka.pl jest proste i bezpieczne, jeśli jednak masz obawy lub nie posiadasz konta internetowego a chciałbyś wesprzeć mój projekt, możesz dokonać zwykłego przelewu na poniższe dane:

Andrzej Nowak

87-222 Książki, ul. Główna 10

48 1020 5024 0000 1302 0123 7502

PKO BP oddział w Brodnicy

Tytuł przelewu: zrzutka na organy

Możesz również wręczyć gotówkę Proboszczowi Parafii Książki Zbigniewowi Żyndzie lub mi. Wszelkie wpłaty na moje konto oraz przekazane w formie gotówki zostaną przeze mnie dopłacone do salda zrzutki.

3. Co jeśli nie zostanie osiągnięta pełna kwota założona w zbiórce (4000 zł)?

Do zakupu minimalnego zestawu do budowy organów potrzebne jest niecałe 5000 zł z czego 4000 zł oferuje jeden ze sponsorów. Organy zostaną skonstruowane w taki sposób, aby można było je w późniejszym czasie rozbudować o nowe elementy, gdy znajdą się na to fundusze. Jeśli do początku stycznia nie zostanie zebrana założona w zbiórce kwota i tak rozpocznę budowę przy wykorzystaniu pozyskanych do tego czasu funduszy.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 54

MD
Płyty
30 zł
SP
Sławomir Pyrc
MD
P. Waszak
100 zł
MD
Krystyna Heberlej
100 zł
MD
Robert Rybicki
100 zł
TM
Tomasz Michna
100 zł
MD
Wiśniewski Wojciech
20 zł
 
Dane ukryte
40 zł
MD
Barbara Skóra
50 zł
 
Dane ukryte
30 zł
Zobacz więcej

Komentarze 6

 
2500 znaków