id: xpnw36

Symbol wolnej Białorusi dla Muzeum

Symbol wolnej Białorusi dla Muzeum

Nasi użytkownicy założyli 1 166 207 zrzutek i zebrali 1 212 564 224 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Przydatne linki (poniżej opisu) / Useful links (below the description) / Полезные ссылки (ниже описания)


  • EN_Opis zrzutki ON ENGLISH
  • BY_Opis zrzutki ПА-БЕЛАРУСКУ
  • Historia Symboli Białorusi
  • Instagram_Strona Integracyjne Centrum EXEED
  • Facebook_Strona Stowarzyszenie "NASI LUDZIE"




Stowarzyszenie "Nasi Ludzie" przekazuje polskiemu muzeum symbol wolnej Białorusi

 

Przez całe 2 lata ten symbol wolnej Białorusi inspirował łódzkich Białorusinów do dalszego oporu i walki o niepodległość i wolność Białorusi.

Stowarzyszenie "Nasi Ludzie" wspólnie z autorem tej płaskorzeźby "Pogóń" ogłaszają zbiórkę pieniędzy na przekazanie "Pogoni" na użytek muzeum w Polsce.



Płaskorzeźbę wykonał białoruski uchodźca polityczny z Łodzi. Przez 2 miesiące, codziennie przez 6-8 godzin, autor pracy tworzył ten symbol i wierzył, że doda on siły i pewności siebie ludziom.

"Pogóń" jest wykonana z gipsu i ma wymiary 2x2,2m. Na płaszczyźnie płaskorzeźby znajdują się niewidziane zagłębienia z oświetleniem LED, które oświetla inspirujące białoruskie hasła (Niech żyje Białoruś - Niech żyje wiecznie! Wierzymy! Możemy! Pokonamy!

rY5aymtDts7Pev1k.jpgZebrane środki są potrzebne stowarzyszeniu na otwarcie Centrum Integracyne dla Cudzoziemców w Łodzi. A symbol wolnej Białorusi trafi do muzeum, aby wszyscy mogli go zobaczyć. Niech on podtrzymuje ducha oporu i wnosi światło do serc ludzi. Działalność Centrum obejmować będzie:

 

- bezpłatne konsultacje dotyczące legalizacji, prawa i innych zagadnień

- zajęcia z języka białoruskiego i historii Białorusi dla dzieci i młodzieży

- zajęcia z modelowania 3D i programowania dla dzieci i młodzieży

- kreatywne plastyczne zajęcia dla dzieci i młodzieży

- Centrum Wsparcia Kobiet dla dziewcząt w wieku 16 lat i starszych

- zajęcia taneczne dla dzieci i młodzieży

- szkoła aktorska dla dzieci i młodzieży

- oglądanie filmów i innych materiałów wideo w języku białoruskim i polskim

oraz wiele innych wydarzeń integracyjnych


Stowarzyszenie "Nasi Ludzie" istnieje od 2020 roku, kiedy surowe represje na Białorusi zmusiły tysiące Białorusinów do opuszczenia ojczyzny i wyjazdu do Polski.

Nasi wolontariusze pomagali radzić się z kryzysem humanitarnym, integracją oraz pomagali w nauce języka polskiego.

fHlz56L2Dld5Q3w3.jpgW 2022 roku przedstawiciele stowarzyszenia aktywnie włączyli się w pomoc Ukraińcom uciekającym przed wojną do Polski. Znowu tysiące zrujnowanych losów. Tysiące ludzi znalazło się samotnie ze swoim problemem w obcym kraju.

Qd77KzWhnJmLIX7H.jpgWspólnie z organizacjami z Ukrainy, Polski i Białorusi organizacja wysyłała pomoc humanitarną na Ukrainę, organizowała zbiórki odzieży, żywności i chemii gospodarczej dla potrzebujących uchodźców w Łodzi. Wspólnie z siećmi sklepów spożywczych „Carrefour”, "Kaufland Polska" oraz "Dino" zorganizowała zbiórkę dla dzieci (żywność, środki pielęgnacyjne dla małych dzieci itp.).

FqloZIiW3aAubn25.jpgDo dziś udzielane są konsultacje w kwestiach migracji, legalizacji, zatrudnienia itp.

Dołącz do zespołu, weź udział w otwarciu Centrum Integracyjnego dla tysięcy obcokrajowców w Łodzi i okolicach

5vQM2VlcLB2ixQsu.png


Ekspozycja stała

Nazwa

Płaskorzeźba "Pogoń" - autor wytworu jest uchodźcą politycznym i uzyskał Ochronę Międzynarodową w Polsce. Opuścił Białorus we wrześniu 2020

Praca jest wykonana w stylu „realizmu”

uy9PTLnXY8fFI7xk.jpgTermin rozpoczęcia: pierwsza połowa lipca 2021 r

Data zakończenia: połowa września 2021 r

Materiał, technika:

Materiał do produkcji płaskorzeźby - pianka budowlana, wierzchnia warstwa to tynk gipsowy

Bazą płaskorzeźby jest połączenie trwałych materiałów budowlanych (płyta gipsowo-kartonowa - 12,5mm oraz płyta budowlana OSB - 12mm)

U bazy płaskorzeźby ukryte są wnęki (6 szt.), w których zamontowane są taśmy LED, które oświetlają słowa haseł białoruskiego protestu - "Niech żyje Białoruś - Niech żyje wiecznie! Wierzymy! Możemy! Pokonamy!"

ZK6DPr1jMhgH4gzD.jpgPraca pomalowana na biało farbą akrylową (tło-mat, płaskorzeźba-połysk); uchwyty do mocowania płaskorzeźby do ściany dobierane są z zapasem nośności (wagi) - około 250 kg; łączna waga płaskorzeźby to około 100kg

Obiekt należy ustawić w suchym, wentylowanym pomieszczeniu, zamontować na ścianie za pomocą mocnych łączników konstrukcyjnych do ściany z cegły. Nie ma żadnych czynników wpływających na jego bezpieczeństwo (w tej pozycji)

XYDHQhei4E4zv8KH.jpgPodczas ręcznego podnoszenia do montażu naruszona została integralność tynku (w niektórych miejscach płaskorzeźby pojawiły się cienkie, płytkie pęknięcia).

Wymaga starannego demontażu i transportu (wymagane dodatkowe wzmocnienie opakowania)

Wymiary:

długość - 2200mm, szerokość - 2000mm, wysokość - 150mm

KAKoXSd2foKsx8CI.jpg

Legenda


Stała ekspozycja Płaskorzeźba „Pogoń” została otwarta 15 września 2021 roku w polskim mieście Łódź, budynku Białoruskie Centrum w Łodzi i mamy przyjemność ją Państwu przedstawić

iHqAdgqBpzVDw3K5s.jpgziałalności protestacyjnej obywateli Białorusi zmuszonych do opuszczenia ojczyzny z powodów politycznych i przeniesienia się do Łodzi w latach 2020-2021, można śmiało powiedzieć, że był to wówczas jeden z największych ruchów w Polsce przedstawicieli białoruskich działaczy , najbardziej zmotywowanych i zaniepokojonych sytuacją na Białorusi po wyborach z sierpnia 2020 roku.

Wielu Białorusinów z całej Łodzi przyjeżdżało na protesty do centrum miasta, organizowano marsze przy wsparciu lokalnych władz i przedstawicieli biznesu. Ponieważ podczas marszei zabierało głos wiele osób, swoją pewnością siebie i wytrwałością potrafiły zwrócić na siebie uwagę władz miasta. Pani Hanna Elżbieta Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi, przyłączyła się do jednego z protestów Białorusinów, udzielając następnie wywiadu lokalnej telewizji.

Białoruska diaspora łódzka w tym okresie wykonała ogromną pracę, zarówno na poziomie społecznym (pomoc humanitarna dla uchodźców), jak i wywarła ogromny wpływ na świadomość polityczną zarówno na Białorusi, jak iw większości krajów europejskich. Diaspora podejmowała także próby zjednoczenia diaspory białoruskiej w całej Polsce.

Jak większość przedstawicieli białoruskiej diaspory w Łodzi, autorka pracy „Pościg” została zmuszona do przyjazdu do Polski w związku z represjami na Białorusi w 2020 roku z powodów politycznych i ubiegania się o azyl w Łodzi.

Ruch protestacyjny troskliwych Białorusinów przepojony był symbolami protestu – biało-czerwono-białą flagą z herbem „Pogóń” i słynnym białoruskim hymnem narodowym „Pahonia” oraz innymi pieśniami. Obywatele różnych narodowości witali nas łzy w oczach i brawa, uśmiechy i przyjacielskie uściski, dołączając do tłumu protestujących. Każdy uczestnik miał charakterystyczne znaki - biało-czerwono-białą flagę z zawiązanym na szyi napisem „Pogóń”. Białorusini na całym świecie organizowali pikiety, marsze i protesty z flagami „Pogóń”.

Zainteresowany zwiedzający będzie mógł zanurzyć się we wspomnieniach tego poczucia niezłomności, jedności i wiary w przemiany swojego kraju, a także przypomnieć sobie drogę przebytą w latach emigracji.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 5

WS
wadim shloma
4 zł
VK
Vadzim K
50 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta

Komentarze 1

 
2500 znaków