id: xxdrfs

Poznańska Garażówka na rzecz osób szukających azylu w Polsce i Litwie

Poznańska Garażówka na rzecz osób szukających azylu w Polsce i Litwie

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
3 652 zł 
z 10 000 zł
36%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Opis zrzutki

Sytuacja osób z doświadczeniem uchodźczym w Polsce i Litwie nigdy łatwa nie była, a ostatnie tygodnie pokazują, że będzie ona jeszcze trudniejsza. Ze szczególnym niepokojem przyglądamy się sytuacji w obu krajach na ich granicach z Białorusią. Rządy Polski i Litwy za cel postawiły sobie stworzenie swoistej „tarczy”, bariery uniemożliwiającej dotarcie w głąb Unii Europejskiej osobom szukającym azylu.Wszystkimi nami wstrząsnęła sytuacja grupy 32 osób z Afganistanu uwięzionych w polskim pasie granicznym przy granicy z Białorusią, w miejscowości Usnarz Górny. Blokada polskich służb granicznych i wojska spowodowała, że przez ponad dwa tygodnie odmawiano tym osobom schronienia, posiłku i wody, czy podstawowej opieki medycznej, choć ich fatalna sytuacja zdrowotna tego wymagała. Pomimo obecności organizacji pozarządowych, aktywistek i działaczy, prasy, polityków i polityczek, bezpośredni kontakt i dostarczenie podstawowej pomocy nie było możliwe.


Kolejnym nieludzkim procederem było i jest nadal stosowanie zjawiska push backów, czyli nielegalnego wypychania poza granice Polski osób szukających azylu w naszym kraju. Proceder ten ma miejsce również w Litwie.


Za działania te, które są jawnym łamaniem praw człowieka, pogwałceniem Konwencji Genewskiej i są niezgodne z polską konstytucją oraz przepisami UE, nie mamy żadnych wątpliwości, odpowiada polski rząd, bezpośredni przełożeni pograniczników i wszystkich służb mundurowych działających na granicy. Odpowiadają za to również politycy i polityczki Unii Europejskiej od lat przymykający oczy na podobne zachowania w Grecji, Włoszech, Bośni i wielu innych miejscach. Unia Europejska od lat pozwala na to aby w imię strachu i ksenofobii, wobec braku wypracowanych rozwiązań i przeciw prawu, wojsko, służby graniczne poszczególnych krajów i Frontex dokonywały nielegalnych push backów, które dla wielu okazują się śmiertelne. Powiedzmy to sobie jasno. Na granicach UE, za cichą zgodą i przyzwoleniem jej „włodarzy”, giną ludzie.


Aby pozbyć się niewygodnych, niezależnych świadków monitorujących i dokumentujących łamanie praw człowieka na naszej granicy, nielegalnie, wbrew prawu i przepisom, rząd polski wprowadził stan wyjątkowy w pasie przygranicznym. Osoby przekraczające polską granicę pozbawione zostały jakiejkolwiek opieki oraz świadków, którzy mogliby potwierdzić łamanie ich praw.


Sprzeciwiamy się temu i solidaryzujemy z osobami szukającymi azylu w Polsce, Litwie, w Unii Europejskiej. Naszym kolektywnym działaniem pragniemy pokazać, że kryzys podstawowych wartości wśród politycznych decydentów i służb mundurowych nie jest kryzysem nas wszystkich. Pragniemy pokazać, że sprzeciwiamy się łamaniu prawa, międzynarodowych konwencji i ustaleń, które powinny chronić nas wszystkich i wszystkie, niezależnie od kraju pochodzenia, koloru skóry czy wyznania. Nie ma nielegalnych ludzi!!! Są tylko bezprawne, bezduszne i niemoralne decyzje polityczne.


Dochód z Poznańskiej Garażówki zostanie przekazany osobom, kolektywom i organizacjom działającym z na rzecz osób szukających azylu w Polsce i Litwie.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 37

 
Dane ukryte
400 zł
MK
Maciej Krajewski - menora
350 zł
 
Dane ukryte
300 zł
MW
Małgorzata Wiater
205 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
150 zł
 
Dane ukryte
150 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

798 643 zrzutki

i zebrali

617 817 563 zł

A ty na co dziś zbierasz?