id: xy6czv

Prace zabezpieczające po pożarze zabytkowego Domu Doktora w Zakopanem

Prace zabezpieczające po pożarze zabytkowego Domu Doktora w Zakopanem

Nasi użytkownicy założyli 1 225 876 zrzutek i zebrali 1 347 360 647 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności2

  • Jesteśmy w oczekiwaniu na oględziny nadzoru budowlanego oraz przedstawiciela służb konserwatorskich, które zaplanowane zostały na poniedziałek. Dopiero sformułowane po wizji zalecenia wskażą kierunek działań zabezpieczających i pozwolą na ich planowanie i realizację.


    Tymczasem w Domu Doktora panuje cisza... jesienne słońce wdziera się do wnętrz jeszcze bardziej ukazując skalę zniszczeń.


    Oprócz Pani Magdy Kraszewskiej dach nad głową stracili mieszkający w domu lokatorzy. Mimo możliwości przeniesienia się w inne miejsce pozostali na miejscu - starają się porządkować co się da, pilnują tego co po pożarze zostało. Ich strata jest podwójna - stracili nie tylko miejsce, które nazywali domem, ale również przyjaciela. W płomieniach, które strawiły Dom Doktora, zginął ich ukochany kot "Oczko", którego zakopali w ogrodzie między zgliszczami.


    W obliczu tej tragedii dziękujemy za każdą wpłaconą złotówkę!


    WabmzbutpioYtKtC.jpgVIrreyPlVoJPStng.jpgrmdRp2j5PMbjb4DL.jpgsg2mRFCxb5CFXxBr.jpgT51YANZqqtSQls2W.jpg



    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.

Opis zrzutki

Wieczorem 31 października 2023 wybuchł pożar w "Domu Doktora" w Zakopanem, willi wybudowanej w 1898 roku, w stylu witkiewiczowskim. Obiekt w 1912 roku kupił lekarz i zasłużony społecznik zakopiański, Wacław Kraszewski, od tego czasu willa pozostaje w rękach rodziny Kraszwskich. Obecnie funkcjonowała w niej galeria sztuki współczesnej prowadzona przez Magdę Kraszewską, wnuczkę Wacława.


Chcemy pomóc opiekunce domu, Pani Magdzie Kraszewskiej, która poświęciła swoje życie pielęgnacji pamięci o rodzinie i zgromadzonych zbiorów. Dbając o cenny obiekt architektury drewnianej, dzięki urządzonemu w jednym z pokoi domu zaaranżowanym pokoju doktora, przechowywała i udostępniała publiczności cenne narzędzia, dokumenty i fotografie. W wyniku pożaru wiele z tych bezcennych pamiątek uległo uszkodzeniu lub zniszczeniu, a wnętrze wypełnia woda. Dzisiaj Pani Magda Kraszewska została sama w obliczu ogromnych zniszczeń, jakie spowodował pożar i akcja gaśnicza.


Ogień strawił dach i część poddasza. Częściowo zniszczone zostały zabytkowe okna oraz drewniane detale, a dzieła zniszczenia we wnętrzu niszcząc bezcenne pamiątki i dzieła sztuki dokonała woda. Drewniane podłogi pokryte zostały kilku centymetrową warstwą wody, woda lała się strumieniami po drewnianych zabytkowych stropach i ścianach. Wilgoć weszła w najmniejsze zakamarki drewnianej konstrukcji.


Niezbędne jest podjęcie pilnych prac zabezpieczających przed nadchodzącą zimą. Woda, która wypełniła wnętrza i uszkodziła cenne wyposażenie, ale nade wszystko częściowo zniszczony dach, stanowią poważne niebezpieczeństwo dla obiektu. Niezbędne jest pilne dokonanie prac zabezpieczających, które pomogą przetrwać obiektowi do wiosny i zapewnią trwanie tego ważnego dla historii miasta i Polski miejsca. Chcemy również przygotować obiekt do pierwszego etapu prac przy zabytku.


W 2023 r. Dom Doktora był jednym z obiektów udostępnianych w ramach Dnia Architektury Drewnianej, organizowanego przez NID. Teraz już wiemy, że osoby które tego dnia odwiedziły ten wyjątkowy obiekt, były jednymi z ostatnich, które mogły zobaczyć ten obiekt w takich stanie. Chcemy zrobić wszystko aby przy wsparciu merytorycznym Centrum Architektury Drewnianej NID, który otoczył ten dom swoją opieką, ten wyjątkowy zabytek jak najszybciej powrócił do swojego stanu sprzed pożaru i ponownie był pokazywany w kolejnych edycjach Dnia Architektury Drewnianej.


Poprzez zebrane środki chcielibyśmy wesprzeć Panią Magdę Kraszewską, opiekunkę spuścizny Doktora Kraszewskiego, która w chwili pożaru była w domu i sama zaalarmowała służby, że prawdopodobnie doszło do podpalenia. Zebrane fundusz zostaną przeznaczone m.in. uporządkowanie terenu, czyszczenie budynku, przygotowanie dokumentacji i wykonanie najpilniejszych prac zabezpieczających.


Historia domu – opis z portalu zabytek.pl:

Willa została wzniesiona w 1898 r. (data na sosrębie). Projektant budynku nie jest znany, ale wg przekazu rodzinnego Kraszewskich jego powstanie wiąże się z osobą Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego. Fundatorką willi była Justyna z Krzeptowskich Fedro, która wybudowała ją na miejscu starszego obiektu znanego z planu Zakopanego zamieszczonego w „Almanachu Tatrzańskim” z 1894 r. W maju 1910 r. Justyna Fedrowa sprzedała budynek dr Wacławowi Kraszewskiemu (1872-1931), znanemu zakopiańskiemu lekarzowi i społecznikowi. Dom utrzymał się w posiadaniu rodziny do chwili obecnej. Dzięki zabiegom — początkowo córki doktora Janiny Szmurło (1978), a później jego wnuczki Magdaleny Kraszewskiej (obecnej współwłaścicielki), a także pomocy Muzeum Tatrzańskiego 1990 r. z dotacji konserwatorskiej wymieniono gontowe pokrycie dachowe. W następnych latach budynek był systematycznie remontowany i konserwowany z inicjatywy Magdaleny Kraszewskiej, która urządziła tu galerię sztuki stanowiącą miejsce wielu spotkań i inicjatyw kulturalnych.

Zobacz więcej:

https://zabytek.pl/pl/obiekty/zakopane-dom-doktora



Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 469

preloader

Komentarze 18

 
2500 znaków
  •  
    Użytkownik anonimowy

    Pani Magdaleno życzę sił i wytrwałości

    1 500 zł
  • G
    JerzyR

    Znałem p.Janinę Szmurło i jej syna Piotra, bywałem w tym domu w latach młodości. Wierzę, że wróci do swojej świetności.

    500 zł
  • BF
    Barbara Falender

    Kochana Magdo, siły i wytrwałości. Serdeczności BF

    685 zł
  • MR
    Mieczysław Rączka

    Żona jest architektem, oferuje pomoc bezpłatnie.

    200 zł
  • MD
    Magdalena Dembińska

    Kochana Ciociu, jesteśmy z Ciocią w tym nieszczęściu, pamiętając o wszystkich pięknych chwilach spędzonych w Cioci domu.

    300 zł