Budowa Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej - etap I ID: xybshy

Budowa Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej - etap I ID: xybshy

3 682 zł z 360 000 zł

1%

3 682 zł

3 682 zł

z 360 000 zł

zakończona

zakończona

31.08.2019r

17

17

wspierających
1%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Spełniamy testament kawalerzystów II RP. W 100 rocznicę Bitwy pod Komarowem odsłonimy pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Obecna zrzutka prowadzona jest na etap I - wylanie płyty fundamentowej.

Dlaczego Komarów? Dlaczego pomnik? Dlaczego kawaleria i artyleria konna?

Musisz wiedzieć, że w 1920 roku zdarzył się nie tylko Cud nad Wisłą. Pod Komarowem koło Zamościa też był cud - zwycięska bitwa, w której 1500 polskich żołnierzy stanęło naprzeciw 6000 czerwonoarmistów.

Czekające w domach rodziny, okoliczna ludność cywilna, konie.... Z komarowskich pól nie wróciło 300 zabitych i 500 koni. Była to największa kawaleryjska bitwa XX wieku, o której w sposób szczególny pamiętano do wybuchu II Wojny Światowej.

Kilka słów o pomniku

W 1936 roku kawalerzyści II RP uznali, że etos kawalerii i artylerii konnej zasługuje na pomnik chwały.

Wielu z nich wciąż miało w pamięci żywe wspomnienia spod Komarowa, gdzie starły się masy kawalerii polskiej i bolszewickiej. W roku 1936 powołano Komitet Budowy Pomnika, a konkurs wygrał architekt Borys von Zinselrling. Niestety II Wojna Światowa przerwała te plany....

Po wielu dekadach, w roku 2006 powstało Stowarzyszenie Bitwa pod Komarowem, założone przez pasjonatów kawalerii, miłośników historii a przede wszystkim dumnych kontynuatorów wspaniałej tradycji polskiej jazdy. Od samego powstania nadrzędnym celem Stowarzyszenia jest zrealizowanie testamentu kawalerzystów II RP - wybudowanie pomnika, zgodnie z Ich życzeniem. Dziś to marzenie się spełnia, w przyszłym roku odsłonimy Pomnik ale musisz nam w tym pomóc! Zapoznaj się z całą treścią zbiórki a zobaczysz, że warto!

Husarskie skrzydła nad mauzoleum

Motyw skrzydeł husarskich pochodzi z pierwotnego projektu, który wydawało się, że zaginął...lecz w toku wnikliwych poszukiwań okazało się, że..pobierz album znajdujący się dalszej części zbiórki i poznaj fascynującą historię!

U nasady skrzydeł znajduje się mauzoleum zawierające znaki pułkowe wszystkich pułków kawalerii i dywizjonów artylerii konnej, które wchodziły w skład Wojska Polskiego II RP.

Jak widać do mauzoleum będzie można wejść, aby z bliska przyjrzeć się każdemu z nich i wyobrazić sobie jak zaszczytna ale i ciężka była to służba.

Koszty budowy

W wycenie musimy uwzględnić bardzo wiele czynników - m.in. koszty robocizny, materiały, sprzęt. Wycena każdego z etapów przygotowywana jest przez profesjonalnych wykonawców, specjalistów w swojej branży, do których mamy zaufanie. Płyta fundamentowa to m.in. 207 m3 betonu i 19 ton zbrojenia. Stąd koszt wynosi 360 000zł. Jesteśmy jednak pewni, że waga zwycięstwa i pamięć o bohaterach jest warta wysiłku.

Zobacz jaka historia kryje się w tym Pomniku - pobierz album!

Pobieram album natychmiast!

Nowoczesna bryła

Mauzoleum będzie zbudowane z betonu, na którym zamontowane zostaną płyty ze znakami pułków i dywizjonów. Ów znak, zwany również odznaką, to obok sztandaru i barw, kolejny wyróżnik i duma żołnierza, każdy z nich będzie wiernie odwzorowany. Historia każdego pułku i dywizjonu to zbiór wspaniałych dokonań ale też cierpienia i ofiary dlatego żadnego z nich nie może zabraknąć w mauzoleum.

Poznaj nas lepiej

Stowarzyszenie powstało w roku 2006 jako inicjatywa grupki zapaleńców. Dzisiaj to organizacja o ogólnopolskim zasięgu, działająca wśród kawalerzystów-ochotników. Jesteśmy organizatorem corocznych uroczystości: inscenizacji z udziałem koni, piechoty, artylerii i pirotechniki a także manewrów z udziałem Wojska Polskiego, podczas których kawalerzyści ochotnicy i zawodowi żołnierze szkolą się na wzajem. Chcesz wiedzieć więcej?

Zapoznaj się z naszą stroną internetową www.bitwapodkomarowem.pl - tylko pamiętaj o powrocie do zbiórki!

Dlaczego ten Pomnik jest ważny? Oddajmy głos bohaterowi:

Była to krwawa bitwa, w której nasza jazda wystawiła sobie pomnik sławy. Na naszym kontynencie była to zarazem ostatnia walka, w której dwie masy jazdy poszukiwały rozstrzygnięcia w szykach konnych i przy pomocy szabli.

gen. Aleksander Pragłowski

obok zdjęcie z zasobów internetu.

Dziękujemy za wpłaty. Bądźmy w kontakcie

Stowarzyszenie Bitwa pod Komarowem Krzywystok-Kolonia 15

Prezes stowarzyszenia: Tomasz Dudek

[email protected]

Współpraca z nami: Mateusz Szczepaniak [email protected]

Wpłacający17

 
Dane ukryte
1 000 zł
 
Dane ukryte
1 000 zł
 
Dane ukryte
1 000 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
25 zł
Zobacz więcej

Komentarze2

 
2500 znaków
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Do szarży! Za mną! Marsz, marsz!!!!!

  1 000 zł
 • PS
  Piotr Stefański

  Mam dwie ściany patriotyczne w swoim gabinecie a na nich jest obraz Kossaka BITWA Pod Komarowem ,obok drugiego obrazu Kossaka Cud nad Wisłą i innych bitew jak Pod Wiedniem

  20 zł
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

496 795 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?