id: xzykd4

Opactwo Benedyktynów w Lubiniu. Renowacja obrazu Przemienienie Pańskie

Opactwo Benedyktynów w Lubiniu. Renowacja obrazu Przemienienie Pańskie

8 000 zł 
z 8 000
100%
zakończona 31.03.2020r
58 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Drodzy Przyjaciele Wspólnoty Braci Benedyktynów i Ośrodka Medytacji Chrześcijańskiej w Lubiniu,

W przyszłym roku będziemy obchodzić jubileusz 950-lecia przybycia Benedyktynów do Lubinia i pierwszej fundacji Opactwa. Z tej okazji powstał pomysł poddania konserwacji obrazu Przemiennie Pańskie z kolekcji Opactwa Benedyktynów w Lubiniu, eksponowanego w Domu Gości w Rozmównicy Mickiewicza i nadania mu nowego, odnowionego wyglądu.

Obraz Przemiennie Pańskie pochodzi najprawdopodobniej z XVIII wieku i wspaniałym przykładem sztuki późnego baroku. Przedstawia Przemienienie Pańskie na górze Tabor - bardzo ważną scenę biblijną, opisaną we wszystkich trzech Ewangeliach synoptycznych: św. Mateusza (17,1-8), św. Marka (9,2-9) i św. Łukasza (9,28-36). Ma on także pewien wymiar symboliczny. Przy tym obrazie swoje pierwsze rozmowy przed przyjęciem do klasztoru odbyli Przeor br.Izaak i Opat Prezes Kongregacji Zwiastowania o.Maksymilian. Stanowi on także niewątpliwą ozdobę Rozmównicy Mickiewicza.

Obecnie powierzchnia obrazu jest silnie zabrudzona i ma ściemniały werniks. Obraz posiada liczne odpryski powierzchni malarskiej oraz zaprawy, głównie na jego krawędziach. Obraz zostanie poddany konserwacji przez profesjonalną pracownię konserwatorską, zgodnie z programem zatwierdzonym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po oczyszczeniu i starannej konserwacji odzyska swój dawny blask i świeżą kolorystykę. Będzie prawdziwą ozdobą Domu Gości.

Jesteśmy przekonani, że ta inicjatywa spotka się z przychylnością Rodziny Lubińskiej i ucieszy wszystkich ojców i braci Opactwa w Lubiniu.

Będziemy bardzo wdzięczni za każdą, najdrobniejszą wpłatę na ten cel.

Link do wpłat: https://zrzutka.pl/xzykd4  


Ośrodek Medytacji Chrześcijańskiej

przy Opactwie Benedyktynów w Lubiniu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 58

preloader

Komentarze 1

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

892 088 zrzutek

i zebrali

833 277 110 zł

A ty na co dziś zbierasz?