Ratujemy Statek Kultury
Ratujemy Statek Kultury
Aktualności 2
-
Stocznia w Nowej Soli to miejsce, o którym myślimy już od dłuższego czasu. Rozmowy z zarządem stoczni rozpoczęliśmy 2 lata temu, udało nam się wtedy oczacować wstępny koszt całej operacji remontowej naszej barki ANY. Wraz z projektem Laboratorium Rejs przeprowadzanym dotychczas na wynajętych jednostkach i z załogą Statku Kultury mamy nadzieję pod koniec lipca dotrzeć do Nowej Soli i postawić ANĘ w basenie portowym. Wierzymy, że remont Statku Kultury dojdzie do skutku jeszcze w tym roku i w kolejnych latach wszystkie nasze wydarzenia będą się odbywały na pokładzie wyremontowanej ANY. Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie i przypominamy, że zbiórka nadal trwa.
-
Kochani/Kochane! Zaczynamy cykl, którego treścią będą pytania związane z ważną warstwą naszego życia, która nie ma smaku, nie ma kształtu, której nie możemy dotknąć ani schować do garażu, ale która czyni nas ludźmi. Zastanawiamy się jak ona się ma. Zapraszamy na krótką zapowiedź - cykl otwiera Adam Nowak z zespołu Raz Dwa Trzy.
Opis zrzutki
Statek Kultury jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski - to dom kultury na wodzie. Stacjonuje na Odrze, w malowniczym porcie w Cigacicach, miejscowości oddalonej 10 km od Zielonej Góry (woj. lubuskie). Zbieramy pieniądze na remont dennicy, czyli dna Statku, bo chcemy uratować go przed zatonięciem. Niestety Statek zaatakowała rdza, a naprawa możliwa jest wyłącznie w stoczni i kosztuje około 60.000 zł. Prosimy was o wsparcie, bo kultura tonie.
Od siedmiu lat, dzięki Statkowi Kultury, docieramy do mieszkańców niewielkich miejscowości i prowadzimy dla nich warsztaty z różnych dziedzin sztuki. Organizujemy także pokazy filmów, koncerty i inne wydarzenia, na których zawsze mamy pełną widownię. Działamy w obszarze edukacji kulturalnej i dopływamy tam, gdzie nie ma kin, muzeów, teatrów i galerii sztuki - za to Statek Kultury oferuje młodzieży, dzieciom, a także dorosłym udział w kulturze i zajęcia, które rozwijają kreatywność. Główną dziedziną, którą się zajmujemy jest film dokumentalny - uczymy naszych warsztatowiczów technik filmowych. Nowe umiejętności, które zdobywają na naszych warsztatach, mogą być początkiem własnej twórczości, a na pewno otwierają i zachęcają do działania w swojej lokalnej społeczności.
Kolejnym terenem naszych działań jest ekologia. Gęsta sieć wód śródlądowych to krwiobieg naszego kraju. Tętni on dzikim i bujnym życiem. Chcemy pokazać, że szacunek do natury i życie blisko niej jest ogromną wartością - takie właśnie życie często prowadzą mieszkańcy wsi i miasteczek, które odwiedzamy. Chcemy się od nich uczyć i umożliwić im pokazanie w filmach warsztatowych kawałka swojego świata.
Statek Kultury w liczbach to:
- 7 edycji warsztatów filmu dokumentalnego, w których wzięło udział ponad 300 młodych warsztatowiczów. Stworzyli oni ponad 90 etiud dokumentalnych
- odwiedziny w ponad 30 miejscowościach, seanse naszego Kina Rzecznego obejrzane przez ponad 5000 osób
- 4 festiwale muzyczne, dziesiątki koncertów, wykładów, seansów filmowych, wystaw, rekonstrukcji etnograficznych i spektakli teatralnych
- plan filmowy 2 teledysków i miejsce nagrań 3 płyt muzycznych
ZAŁOGA
Z waszą pomocą uratujemy nasz dom kultury i będziemy działać dalej!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Wpłacający 121
Dane ukryte
Dane ukryte
Komentarze 1

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!
Nagrody

Pocztówka z rejsu
Pocztówka wysłana z rejsu. Rysunek autorstwa Wiktora Gorazdowskiego
wybrano 9 razy (pozostało 491 z 500)

Breloczek
Wyjątkowy breloczek tworzony w łonie rzeki z kotewki – wodnego orzecha
wybrano 23 razy (pozostało 77 z 100)

Uczta dla pszczół
Uczta dla pszczół - mieszanka nasion kwiatów miododajnych. 1 zestaw to 150 g nasion, 38 gatunków, wystarczy na 25 metrów kwadratowych łączki. Kwiaty można wysiać już w kwietniu, będą w Twoim ogrodzie aż do pierwszych przymrozków, w kolejnym roku też zakwitną. nie zliczy nikt ile pszczół będzie miało z tego uciechę.
Twój ogród wzbogacą: anyż, chaber bławatek, cynia, czarnuszka, cząber, dimorfoteki, facelie, gilia, godecja, dzierotka, lny, lepnica, lnica, maki, malkolmia, miłek, mydlnica, goździk, nachyłęk, nagietek, kosmos, ostróżka, porcelanki, powój, pozłotka, maczek kalifornijski, rezeda, słonecznik, smagliczka nadmorska, suchlin, szałwia, ślazówka, ubiorki i wieczornik... coż za niezwykłe imiona
Zestaw przygotowany przez Annę Kobyłkę - lubuską Siostrę Rzeki
wybrano 7 razy (pozostało 3 z 10)
przewidywana dostawa: 31 października, 2020

Life is somewhere else - płyta CD z autografem Daniela Spaleniaka
Mamy dla Was 5 płyt CD a autografem artysty.
Life Is Somewhere Else – trzeci album Daniela Spaleniaka, wydany 16 marca 2018 przez wytwórnię Antena Krzyku[1]. Nominacja do Fryderyka 2019 w kategorii «Album Roku Blues / Country»[2].
O Danielu Splaeniaku i jego muzyce culture.pl pisze tak:
"Sugestywna, mroczna muzyka Daniela Spaleniaka inspiruje twórców amerykańskich seriali, którzy ustawiają się w kolejce po kolejne utwory. Pochodzący z Kalisza artysta śpiewa po angielsku magnetycznym niskim głosem i gra na gitarze, a oprócz talentu do bluesa i folku ma sporo luzu charakterystycznego dla sceny alternatywnej"
wybrano 2 razy (pozostało 3 z 5)
przewidywana dostawa: 30 listopada, 2020

Spływ kajakowy starorzeczem Warty i Odry
Płynąc spokojnie z nurtem rzeki możemy delektować się walorami przyrodniczymi Parku Narodowego „Ujście Warty”. Opiekunem trasy jest Stowarzyszenie Kostrzyński Klub Sportów Wodnych. Spływ obejmuje 11-kilometrową trasę i trwa od 2 do 4 godzin.
wybrano 7 razy (pozostało 3 z 10)

Mieszanka ziół
Unikalna mieszanka ziół od stowarzyszenia Entropia. Zioła zbierane w filozofii głębokiej ekologii z selektywnie wybranych stanowisk, dopasowane do indywidualnych potrzeb.
wybrano 2 razy (pozostało 3 z 5)

Obserwacje przyrodnicze w Ujściu Warty
dwugodzinny spacer z przewodnikiem z Biura Turystyki Przyrodniczej DUDEK w Słońsku we wcześniej uzgodnionym terminie. Najpewniejsze są tu ptaki, zawsze będzie można na jakieś popatrzeć, albo na lęgowe, albo na migrujące, albo na zimujące – gęsi, kaczki, bieliki, zimorodki i wiele, wiele innych. Oferta dostępna do końca 2020, w każdej porze roku jest ciekawie. https://www.hoopoe.com.pl/pobyt
wybrano 1 raz (pozostało 2 z 3)
przewidywana dostawa: 8 stycznia, 2020

Fotografie w ramach
Limitowana edycja fotografii wykonanych podczas projektów realizowanych na polskich rzekach, w formacie 30 x 20 cm - każda praca w w serii 5 sztuk. Do wyboru jest sześć różnych fotografii. Prosimy o wysłanie wiadomości mailowej na adres: [email protected] Prześlemy wszystkie 6 propozycji. Autorem zdjęć jest Piotr Wręga, fotograf od lat związany z projektem Laboratorium Rejs i z innymi inicjatywami Statku Kultury.
www.piotrwrega.com
wybrano 5 razy (pozostało 25 z 30)

Dźwiękowy Rejs z Michałem Zygmuntem
Zapraszamy na niezwykły 4-godzinny Dźwiękowy Rejs po Odrze podczas którego zaprezentowane zostanie słuchowisko Michała Zygmunta. W trakcie tego kameralnego rejsu będzie można wsłuchać się w dźwięki nadchodzącej jesieni. Rejs przeznaczony jest dla 6 osób (minimum 4).
Michał Zygmunt – gitarzysta i kompozytor zafascynowany odkrywaniem dawnych światów. Zbiera pojedyncze dźwięki i wykorzystuje w muzyce równorzędnie obok gitar i innych instrumentów. Chętnie sampluje z archiwalnych nagrań i przy ich pomocy ożywia duchy z przeszłości. Ciekawą cechą twórczości jest eklektyczne połączenie najlepszych cech różnych gatunków muzyki, „wsiowych” i światowych, awangardy z tradycją. Jest autorem 11 płyt, które nagrał zarówno solo, jak i we współpracy ze znakomitymi muzykami w najlepszych studiach nagrań. Doceniony przez słuchaczy w Polsce i za granicą. Autor profesjonalnych nagrań terenowych dźwięków natury (albumy Dzikie Rzeki, Harmonia Natury dla WWF Polska) Współpracował z takimi znakomitościami jak: Jan Bang, Erik Honoré, Nils Petter Molvær, Roli Mosimann, Arve Henriksen. Jest współautorem Festiwalu Punkt Eklektik Session, który połączył dwa innowacyjne, europejskie festiwale i wpisał się w ogólnopolski kalendarz wydarzeń muzycznych. Pomysłodawca serii Odra Guitars- instrumentów zbudowanych wyłącznie z drzew rosnących nad Odrą. Autor muzyki teatralnej, filmowej i ilustracyjnej, twórca słuchowisk. Laureat nagrody Emocje 2015 Radia Wrocław Kultura w kategorii muzyka, doceniony za muzyczną indywidualność i odkrywanie innych wymiarów muzyki.
(pozostało 6 z 6)
przewidywana dostawa: 31 października, 2020

"Droga na Pardubice" - litografia Mariusza Kaczmarka
Mariusz Kaczmarek - artysta pochodzący z Kostrzyna nad Odrą wspiera Statek Kultury wpisując swoją litografię "Droga na Pardubice" na listę nagród.
Kto pierwszy ten lepszy.
Informacje o artyście:
Studiował w Instytucie Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze. Związany z grupą Pławna 9. Uprawia malarstwo, grafikę (litografia), rysunek, ceramikę, plakat. Prowadzi otwartą pracownię sztuk plastycznych "Meszuge" w Kostrzynie nad Odrą. Organizator pleneru litograficznego "Kamień na kamieniu". Wystawy m.in.: 2011 - Galeria kunstverein -Schwedt /Niemcy/; 2011 - Klub Myśli Twórczej "Lamus" Gorzów wlkp; 2010 - Galeria Dacco - Kostrzyn nad Odrą; 2009 - Galeria Republique - Saint-Dizier ( Francja).
(pozostało 1 z 1)
przewidywana dostawa: 30 listopada, 2020
Surprise book box
Niespodzianka: zestaw odpowiednio dobranych nowych wydawnictw - beletrystyka, reportaż, nauki społeczne, komiks
(pozostało 1 z 1)

Dwudniowe warsztaty bębniarskie
Weekendowe intensywne warsztaty gry na djembie afrykańskiej. Spotkanie odbywa się w Cigacicach, w mongolskiej jurcie. Nocleg w pokojach agroturystyki. Warsztaty zaczynają się w sobotę od godz. 11:00 i składają się z pięciu odsłon po 2 godziny. Podczas warsztatu można nauczyć się uderzeń trzech rytmów, historii i tradycji związanej z muzyką afrykańską. Wyżywienie we własnym zakresie.
(pozostało 10 z 10)

Dwudniowy rejs po Odrze
Wypłynięcie z Cigacic drewnianym galarem prosto w dzikie serce odrzańskich lasów. Podczas rejsu zaplanowane są zejścia na ląd z ornitologiem, eksploracja zapomnianych starorzeczy, nocleg pod namiotem, ognisko na rzecznej plaży w towarzystwie bobrów i wielkiego rozgwieżdżonego nieba.
wybrano 1 raz (pozostało 19 z 20)

Nadanie imienia statkowi
Zostań matką chrzestną/ojcem chrzestnym Statku Kultury podczas uroczystej ceremonii wodowania, po zakończonej wymianie poszycia w stoczni rzecznej w Nowej Soli na jesieni 2020 roku. Poza umieszczeniem Twojego imienia na burcie statku, przysługiwać Ci będzie również przywilej darmowego rejsu na Statku Kultury.
fot. M. Wróblewski ze zbiorów FOMT
(pozostało 1 z 1)

Płyta kakofoNIKT & Chór Pogłosy - "Wyraj"
Zespół kakofoNIKT od trzynastu lat porusza się na styku takich taktyk jak free improvisation, noise, industrial, field recording, tzw. muzyki konkretnej czy elektronicznej, instalacji i działań audiowizualnych oraz performatywnych. W niebywale szeroki zakres instrumentarium wchodzą na równych prawach śmieci, zabawki, przedmioty codziennego użytku, tradycyjne instrumenty, czy skomplikowane systemy elektroniczne. kakofoNICZYJ duch nie boi się wszelakich eksperymentów, występów w najdziwniejszych do pomyślenia formach i przestrzeniach, wycieczek w stronę wszelkiej awangardy i tradycji: muzyki teatralnej, rapu, elektronicznej orkiestry, opery improwizowanej, radykalnego performance, psychodelicznego rocka czy wielogodzinnych sesji medytacyjnych na granicy śnienia – zachowując w tych meandrach unikalną, wewnętrzną nić porozumienia i wypracowany przez lata styl.
Tym razem, dzięki interwencji festiwalu Sonus ex Machina, w listopadzie 2018 roku kakofoNIKT spotkał się z liczącym kilkadziesiąt osób Chórem Pogłosy, działającym od 1996 roku, a od 2016 roku starającym się eksplorować niekonwencjonalne rejony pod dyrygenturą poszukującej i niezwykle żywiołowej i charyzmatycznej Joanny Sykulskiej (wcześniej dyrygentki Chóru Czarownic) – by pracować wspólnie nad nowym elektryzującym projektem, łączącym mitologię słowiańską, ludową rytualność, średniowieczne i renesansowe tradycje chóralne, wglądy botaniczne, historyczne i psychonautyczne w sferę rodzimej flory i mykoflory psychoaktywnej oraz sonorystyczne, eksperymentalne, ale też folkowe techniki muzyczne. Bazowy szkielet muzyczny oparty został na fundamentach harmonicznych kompozytorów takich jak Guillaume de Machaut, Giovanni Pierluigi da Palestrina czy Wacław z Szamotuł, na nowo opracowanych i przełożonych na środki muzyki elektronicznej przez Patryka Lichotę. Ten szkielet jest punktem wyjścia dla przeróżnych poszukiwań dźwiękowych, właściwych dla awangardowych ruchów XX wieku. Warstwa tekstowa, stworzona przez Michała Jońca, w której w równie eksperymentalny sposób porusza się chór, to niezwykłe, specjalnie dla tego projektu napisane wiersze, balansujące na granicy prasłowiańskich zaświatów, psychodelicznych doświadczeń i poezji abstrakcyjnej. Brzmienie zespołu (w składzie: Hubert Wińczyk, Patryk Lichota i Michał Joniec), dzięki zaproszeniu do współpracy muzykantki Dominiki Szelążek, zostało wzbogacone o tradycyjne wiejskie instrumentarium; projekt ponadto rozbudowywuje występy o performatywne, quasi-rytualne elementy.
Projekt zajął pierwsze miejsce w konkursie folkowego festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2019 (dodatkowo Michał Joniec uzyskał nagrodę Złote Gęśle dla najlepszego muzyka konkursu za „przecieranie nowych ścieżek sztuki perkusyjnej”). Płyta projektu „Wyraj” ukaże się nakładem wydawnictwa Requiem Records do końca roku 2020 - egzemplarze przeznaczone na nagrody są przedpremierowymi unikatami.
wybrano 3 razy (pozostało 0 z 3)

Fotografia „bez tytułu”
Format pracy z ramką: 32,5 x 32,5cm, bez ramki 20 x 20cm
Autorka: Kasia Waligórska, malarka, fotografka, realizatorka autorskich filmów i edukatorka, po poznańskim ASP. Od 8 lat związana z projektem „Laboratorium Rejs” w czasie którego prowadzi warsztaty filmowe.
wybrano 1 raz (pozostało 0 z 1)

Bilet do Filharmonii Zielonogórskiej - muzyka z filmów Walta Disneya
Bilet na koncert muzyki filmowej Walta Disneya w wykonaniu filharmoników zielonogórskich oraz dwojga profesjonalnych wokalistów. Bilet obejmuje osobę dorosłą z dzieckiem. Koncert odbędzie się 27.09.2020, o godz. 16.00, w Filharmonii Zielonogórskiej.
wybrano 1 raz (pozostało 0 z 1)

Obiad w magicznej przystani Przystań Tu
Jest to niezwykła przystań, w której pojawiają się artyści i wybitni smakosze. Jest to miejsce, gdzie leje się najlepsze wino, wspaniały cydr, a wszystko to opakowane z niezwykłe krajobrazy w sąsiedztwie leniwie kroczącej rzeki. Obiad obejmuje dwa dania i deser.
wybrano 10 razy (pozostało 0 z 10)

Zajęcia wprowadzające do gry na bliskowschodnich bębnach obręczowych
czas trwania: 2,5 h; miejsce: Poznań lub Berlin
To spotkanie dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować gry na tym instrumencie i dowiedzieć się o nim więcej. Zajmiemy się techniką gry według podejścia Zohara Fresco, rozwojem rozumienia i czucia rytmu.
PROGRAM WARSZTATÓW:
- wprowadzenie w technikę Zohara Fresco na bęben obręczowy w stylu "kolanowym"
- techniki angażujące głos i ciało - oparte na technice indyjskiej wokalizacji rytmicznej i pracy ze świadomością ciała.
Metody te stanowią dobre narzędzia do pogłębiania poczucia rytmu, wychodzenia poza utarte rytmiczne schematy, rozwijania umiejętności improwizacji rytmicznej i koordynacji ciała
- tradycje rytmiczne Grecji, Turcji i Bliskiego Wschodu, kompozycja rytmiczna
- historia i rodzaje bębnów obręczowych
O PROWADZĄCYM:
Borys Słowikowski - muzyk, edukator, performer, psycholog z Poznania, na co dzień działający w Berlinie. Studiuje bębny obręczowe u Zohara Fresco. Uczył się także m.in. od BIjana Chemiraniego, Sabiny Giannatou, Jacka Ostaszewskiego, Agaty Harz, Efrena Lopeza. Praktykuje muzykę tradycyjną, głównie z krajów, których mowę zna: Polski i Grecji. Zajmuje się też muzyką improwizowaną - zaangażowany m.in. w Poznańską Orkiestrę Improwizowaną. Praktykuje improwizację ruchową i rozmaite formy pracy z ciałem. Prowadzi regularne zajęcia muzyczne w Poznaniu i Berlinie.
wybrano 1 raz (pozostało 0 z 1)

Indywidualny kurs podstaw montażu filmowego
Dwudniowy, weekendowy warsztat montażu filmowego, dedykowany krótkim formom audiowizualnym. Zajęcia poprowadzi Tomasz Gestwicki, wieloletni producent i motion designer, współzałożyciel poznańskiego studia Filmpoint i dyrektor kreatywny w agencji Riverwood. Absolwent kursu pozna zarówno warsztat montażysty, jak i postawy środowiska Adobe Premiere.
wybrano 2 razy (pozostało 0 z 2)
Nasi użytkownicy założyli
649 662 zrzutki
i zebrali
Mam nadzieje ze statek kultury nie pojdzie na dno,ach kochany statek kultury...pozdro