id: yh4gr3

BIRDS FROM ANOTHER PLANET - DEBIUTANCKA KSIĄŻKA.

BIRDS FROM ANOTHER PLANET - DEBIUTANCKA KSIĄŻKA.

Nasi użytkownicy założyli 1 177 910 zrzutek i zebrali 1 231 054 117 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności9

 • Recenzja albumu Darii Trojanowskiej (Polska Płyta / Polska Muzyka):

  https://polskaplyta-polskamuzyka.pl/2021/10/27/piotr-scholz-birds-from-another-planet-recenzja/


  “Birds from Another Planet” to premierowy, niezwykle ciekawy album Piotra Scholza, który ukazał się pod naszym patronatem medialnym. Poznajcie naszą recenzję tego wydarzenia.


  Recenzja płyty “Birds from Another Planet” – Piotr Scholz (2021)

  Pochodzący z Poznania gitarzysta, kompozytor i dyrygent, Piotr Scholz niejednokrotnie udowodnił swój talent i oddanie muzyce. Mówią o tym nie tylko lata poświęcone nauce i kolejne tytuły naukowe, ale i liczne nagrody, wyróżnienia, a przede wszystkim projekty muzyczne, których jest częścią. Jego najnowszy album, który swą premierę miał 15 października, nie pozwalał więc liczyć na nic innego, jak kolejną odsłonę muzycznego geniuszu artysty. 

  Nowy album Piotra Scholza to wynik kilkuletniej pracy poświęconej siedmiu symetrycznym skalom Oliviera Messiaena, na których opiera się całość. Album jest utworem w siedmiu częściach, z których każda bazuje na innej skali. Dzięki wplecionym w nie charakterystycznym stylom jazzowym, każda z części uzyskuje odrobinę indywidualizmu, przez co może funkcjonować jako samodzielny utwór.

  Kompozycja rozpisana została na big band, a poszczególne partie odegrała podczas sesji nagraniowych grupa utalentowanych muzyków: Maciej Kociński (saksofon sopranowy), Seweryn Graniasty (saksofon altowy), Kuba Marciniak (saksofon tenorowy), Maciej Sokołowski (saksofon tenorowy), Marek Konarski (saksofon barytonowy), Tomasz Orłowski (trąbka), Kajetan Sobieraj (trąbka, flugelhorn), Patryk Rynkiewicz (trąbka), Kacper Grzanka (trąbka), Piotr Banyś (puzon), Adam Kurek (puzon), Wojciech Jeliński (puzon), Gracjan Matouszek (puzon basowy), Dawid Kostka (gitara), Filip Chojnacki (fortepian), Nikodem Kulczyński (kontrabas), Stanisław Aleksandrowicz (perkusja).

  Piotr Scholz oprócz bycia autorem koncepcji i kompozycji objął na albumie rolę dyrygenta. „Birds from another planet” czerpiące z dorobku Oliviera Meissiaena przynosi polskiemu jazzowi wybitne 47 minut misternie skrojonych dźwięków. Imponująca zgodność mimo pozornej przypadkowości, słyszalnie oddaje wspominane w tytule ptaki, a dokładniej ich śpiew. Kompozycje mimo skomplikowania nie są trudne w odbiorze i nie trzeba być znawcą, by się nimi zauroczyć.

  Stworzenie muzyki ambitnej kompozytorsko, z wartościową genezą, a w dodatku z potencjałem na uznanie wśród laików i pasjonatów, to nie lada wyzwanie. Choć nie wiadomo, czy taki był zamiar Scholza, nie ma wątpliwości, że osiągnął ten rezultat. Czy zawdzięcza to ptasiej pasji Meissiaena? Niewykluczone, w końcu każdy może być oczarowany śpiewem ptaków, nie tylko uznany kompozytor.

  Siedmioczęściowa kompozycja Scholza jest świetnym przykładem na to, jak na fundamencie wiedzy i studiów naukowych, można zbudować coś indywidualnego, nie tracąc przy tym na nowatorskości. Co więcej, autor nie poprzestał jedynie na wydaniu albumu. Trwają pracę nad książką artystyczną o tym samym tytule, która przybliży zagadnienie skal symetrycznych, a także opisze proces powstawania płyty i jej koncepcję. Tej jesieni „Birds from Another Planet” to pozycja obowiązkowa dla fanatyków jazzu.

  Daria Trojanowska


  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Witajcie!

ic419c45b388fe60.jpegJeśli trafiliście tutaj, to znaczy, że chcielibyście wesprzeć wydanie mojej debiutanckiej książki artystycznej zatytułowanej "BIRDS FROM ANOTHER PLANET".

ad480b68670bd488.jpegArtbook, czyli książka artystyczna, to część ogromnego projektu. Wszystko zaczęło się 4 lata temu, kiedy rozpocząłem studia doktoranckie, podczas których powstała około 50 minutowa kompozycja "BIRDS FROM ANOTHER PLANET". To utwór na big-band, czyli duży zespół jazzowy. Premiera albumu odbędzie się 15 października 2021 roku! Wszystkie najważniejsze informacje związane z premierą będę zamieszczać na bieżąco również tutaj, na stronie zbiórki.

xc841f1d20bed666.pngfdec8765df79890d.jpegNa płycie wystąpili wspaniali muzycy. Zaangażowanych w ten projekt jest bardzo dużo osób. Dlaczego książka? Przede wszystkim jest to dopełnienie muzyki o ważne informacje dotyczące koncepcji, wykorzystanych skal symetrycznych czy procesu twórczego. Książka posiadać będzie również walory edukacyjne, dlatego kierowana jest nie tylko do melomanów, pasjonatów czy słuchaczy, ale także do młodzieży i młodych adeptów sztuki muzycznej :) Książka ma stanowić zachętę do własnych prób kompozytorskich.Całość, czyli próby, nagrania, miks, mastering, sesja zdjęciowa itd., zrealizowałem własnym sumptem. Jako, że jest to duży i wymagający projekt były to znaczące sumy. Na ostatniej prostej proszę o wsparcie książki, która będzie dopełnieniem 4 lat mojej pracy nad tym projektem.Zapewne intryguje Was nazwa? Skąd się wzięła? Otóż:

Birds from another planet to tytuł, który nawiązuje do ogromnej pasji Oliviera Messiaena jaką była ornitologia. Słowo bird symbolizuje modalizm Oliviera Messiaena. Jednocześnie ma ogromne znaczenie w muzyce jazzowej ze względu na postać Charlie’go Parkera, który posiadał taki przydomek i często nawiązywał do niego w autorskich kompozycjach, które zapoczątkowały nowy styl w muzyce jazzowej - bebop. Określenie another planet symbolizuje z kolei muzykę jazzową, która jest innym światem, inną planetą w kontekście muzyki poważnej. Nie ze względu na harmonię (jest wspólna dla obu gatunków), lecz na stosunek do czasu i sposobu realizacji zapisanego rytmu.


Projekt książki wykona Andrzej Dobosz – wielokrotnie nagradzany projektant, zdobywca m.in. Polish Graphic Award w kategorii książek.


Dziękuję za uwagę :)

dad5405a3964cf7d.jpeg

Kim jestem? Co robię i tworzę możecie znaleźć poniżej:

https://li.sten.to/piotrscholzmusic

https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Scholz

http://piotrscholz.com/

http://www.facebook.com/piotrscholzmusic

https://www.instagram.com/piotrscholz_music


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 5

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
Patron projektu
Bardzo dziękuję za wsparcie! Zostaniesz wymieniona/wymieniony wśród patronów w podziękowaniach na moich fanpage'ach.
50 zł

Kupione 13

Zakończona
Inne
CD "SUITE THE ROAD"
Bardzo dziękuję za wsparcie! W ramach podziękowania zobowiązuję się przesłać Tobie moją debiutancką płytę z 2016 roku "SUITE THE ROAD".
100 zł

Kupione 3

Zakończona
Inne
CD "BIRDS FROM ANOTHER PLANET" + CD "SUITE THE ROAD"
Bardzo dziękuję za wsparcie! W ramach podziękowania zobowiązuję się przesłać Tobie mój najnowszy album "BIRDS FROM ANOTHER PLANET" niezwłocznie po wyt...
200 zł

Kupione 3 z 30

Zakończona
Inne
KSIĄŻKA "BIRDS FROM ANOTHER PLANET" + CD "BIRDS FROM ANOTHER PLANET" + CD "SUITE THE ROAD"
Bardzo dziękuję za wsparcie! W ramach podziękowania zobowiązuję się przesłać Tobie książkę "BIRDS FROM ANOTHER PLANET", a także mój najnowszy album "B...
500 zł

Kupione 1 z 20

Zakończona
Inne
AUTORSKA KOMPOZYCJA + KSIĄŻKA i CD "BIRDS FROM ANOTHER PLANET" + CD "SUITE THE ROAD"
Bardzo dziękuję za wsparcie! W ramach podziękowania zobowiązuję się skomponować utwór na fortepian specjalnie dla Ciebie, przesłać go w formie nut wra...
2000 zł
Zakończona

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 25

 
Dane ukryte
2 619 zł
KP
Krystian Piotr Łukaszewski
300 zł
MS
Magda Siłakiewicz
100 zł
SP
Stanisław Peryt
100 zł
KS
100 zł
JW
Jarek
50 zł
KM
Kuba Marciniak
50 zł
AZ
Adam Zagórski
50 zł
AK
Andrzej Kowalski
50 zł
TN
Teresa Nowak
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze 4

 
2500 znaków