id: yhaxgp

Kwiaty Wołynia - upamiętnienie ofiar ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej

Kwiaty Wołynia - upamiętnienie ofiar ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej

Nasi użytkownicy założyli 939 606 zrzutek i zebrali 932 163 108 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Wołyń był dla Polaków w czasie II wojny światowej prawdziwym piekłem: noce spędzone w stodołach w obawie przed atakiem banderowców, kłęby dymu widoczne w innych miejscowościach, barykadowane kościoły i śmierć najbliższych. Tak wyglądała codzienność Polaków w lecie 1943 roku. Właśnie dlatego 11 lipca, jak co roku będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej na terenie Wołynia oraz Małopolski Wschodniej. Rok temu upamiętniliśmy w Warszawie ofiary tej z nieludzkiej zbrodni rozdając na warszawskim rynku kotyliony w kształcie kwiatu lnu. Chcemy powtórzyć tą akcję w całym kraju. Dlatego prosimy Was o wsparcie!

iabaf000d39ecb57.png:0Len kwitnie krótko, ale majestatycznie. Robi to na początku lipca, tworząc piękne, ukwiecone łąk w błękitnej barwie. Len był szczególnie popularną rośliną uprawną na Wołyniu. Stąd też kwiat lnu jest uznawany za swoisty symbol ofiar makabrycznych wydarzeń z lipca 1943 roku, kiedy skala ludobójstwa była największa. Len symbolizuje cierpliwość, czystość, prostotę, niewinność i wytrwałość - świetnie oddaje naturę i los Polaków żyjących na Kresach Południowowschodnich.

ad34612126ecfa99.png

:0Pamięć o Kresach jest dla nas bardzo ważna, dlatego chcemy ją kultywować i pielęgnować w świadomości Polaków. Wierzymy, że Wołyń i Małopolska Wschodnia to nie tylko miejsce dramatu z czasów II Wojny Światowej, ale też arena wspaniałych wydarzeń w latach ją poprzedzających. W tamtych regionach przez długie wieki biło jedno z serc polskiej kultury!


Właśnie dlatego przygotowujemy tegoroczną akcję „Kwiaty Wołynia” w całym kraju.

Na czym będzie polegać akcja?

- Rozdamy dziesiątki tysięcy symbolicznych kwiatów lnu, wyrażających pamięć o ofiarach,

- przygotujemy i rozkolportujemy tysiące plakatów i ulotek, 

- zorganizujemy szereg konferencji prasowych w całym kraju,

- wesprzemy również inne formy upamiętnienia ofiar rzezi wołyńskiej w całej Polsce.

Produkcja kotylionów oraz druk materiałów edukacyjnych dla całej Polski łączą się z dużymi kosztami. Planujemy zakup 10.000 kotylionów, które trafią do ludzi w całej Polsce. Cały koszt akcji szacujemy na 20 tysięcy złotych. Serdecznie prosimy o wsparcie, aby pamięć o naszych rodakach, nie tylko nie wymarła, ale by rozkwitała, tak jak kwiaty lnu z początkiem lata.

a58b1ef5cd4c7cdb.png

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 119

KS
Kacper Szram
20 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
ukryta
MA
Magda
20 zł
PQ
Pqq
50 zł
 
Dane ukryte
10 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!