id: ysk6ux

Dość rugowania polskości - nie pozwolimy niszczyć polskich szkół!

Dość rugowania polskości - nie pozwolimy niszczyć polskich szkół!

Nasi użytkownicy założyli 1 167 741 zrzutek i zebrali 1 215 576 213 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności3

 • Niedawno odwiedziliśmy Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Rejonie Trockim na Litwie. Szkołę, której broniliśmy w happeningach, zbieraliśmy środki finansowe na pomoc prawną, miejsce edukacji dla młodych Polaków żyjących w Połukniu.

  Takie chwile zapamiętamy do końca życia! Dziękujemy za Państwa wsparcie!

  9cfIUs36lipBSLWN.png

  PPatpLUrSk8GH2Ex.png7M7ScDz3tox9W1FM.png

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Drodzy rodacy! 

Mówimy głośno: dość rugowania polskości przez litewski rząd! Pomóżmy polskim dzieciom z Kresów odzyskać ich prawo do pobierania nauki w polskiej szkole, a nauczycielom do pracy i wynagrodzenia!


Władze litewskie od kilku miesięcy dążą do pozbawienia Polaków na Kresach kolejnej z polskich szkół. Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w rejonie trockim zostało skasowane, ale nauczyciele nieoficjalnie nadal tam pracują (nie otrzymali wypłat za wrzesień). Chcielibyśmy zatem zebrać pieniądze na ich wynagrodzenie oraz pokrycie kosztów zatrudnienia prawnika (szkoła wydała już na ten cel blisko 5000 euro!). 

ccbb06d1a9989706.pngWiemy, że to potężna suma, ale chcielibyśmy na ten cel zebrać chociaż 10 000 zł, by odciążyć Rodaków, którzy proszą nas o pomoc. Nawiązaliśmy kontakt z Dyrektor polskiej placówki, która bliżej wyjaśniła nam całą sprawę w korespondencji mailowej i telefonicznej. Sprawą zajął się także portal Kresy.pl.


Nie moglibyśmy zachować się inaczej jak tylko zainicjować pomoc, z nadzieją, że włączy się w nią szerokie grono Polaków! Dlatego prosimy Państwa o wsparcie tego celu dowolną kwotą. Pokażmy naszą solidarność z Polakami na Kresach!

f3416e15d77307ef.png- mail od Pani Dyrektor.


Więcej o sprawie

Problemy zaczęły się wraz z końcem 2021 roku, kiedy to mer samorządu rejonu trockiego wydał rozporządzenie w sprawie reorganizacji sieci szkół w rejonie trockim. W planach Samorządu Gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu miało zostać przekształcone w filię Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Landwarowie, co oznacza przekreślenie ponad stuletniej historii szkolnictwa w Połukniu. 


Po wielu naruszeniach Rady Samorządu rejonu trockiego rodzice uczniów Gimnazjum w Połukniu zaskarżyli decyzję Rady do sądu. Po trzykrotnych zaskarżeniach, Wileński Sąd Okręgowy zastosował wszelkie środki zapobiegawcze i wstrzymał wykonywanie uchwały rady samorządu rejonu trockiego z dnia 28 kwietnia br. ws. reorganizacji szkół. 

vf15b952c097e1bf.jpgNiestety, władze nadal podejmują działania mające na celu likwidację polskiego szkolnictwa w Połukniu!


W sierpniu uczniowie poinformowani zostali, że od września rozpoczną naukę z w mniejszych grupach, natomiast uczniowie najstarszych klas polskiej szkoły zostaną połączone ze szkołą litewską, nadal pozostając uczniami swoich placówek. Uczniowie klas III-IV mieli zostać zarejestrowani w państwowym rejestrze jako uczniowie polskiej szkoły. Jednakże, wraz z początkiem września wicemer rejonu trockiego zaproponował FIKCYJNĄ REJESTRACJĘ uczniów w Gimnazjum w Landwarowie, ale faktycznie kontynuowaliby naukę w Połukniu.


l8af9556671f43c4.png 

Po wielu kłamliwych działaniach władz samorządowych społeczność nie ufa już żadnym obietnicom słownym! 6 września br. Rada Samorządu rejonu trockiego, po długich i burzliwych dyskusjach, większością głosów przegłosowała decyzję o likwidacji dwóch ostatnich klas gimnazjalnych w Połukniu nie zważając na to, że decyzja Rady z dnia 25 sierpnia br. zapewniała kontynuację nauki naszym uczniom w Gimnazjum w Połukniu.


10 września br. uczniowie klas gimnazjalnych zostali zawieszeni przez władze samorządowe w państwowym rejestrze uczniowskim. Uczniowie nie opuszczają szkoły, a nauczyciele pracują nieodopłatnie. 


Władze zadeklarowały ponowną rejestrację uczniów, co do tej pory nie miało jednak miejsca! Nauczyciele również nie są nadal zatrudnieni. 


n2f67fd88b826c30.png


Nasze wsparcie dla Kresów

Jako Młodzież Wszechpolska mamy stały kontakt z Kresowiakami. Aktywnie uczestniczymy w wydarzeniach społeczno-kulturowych na Kresach takich jak „Rodzinny Zlot Turystyczny AWPL-ZPL” czy „Zakończenie lata w Ejszyszkach”.


Sukcesywnie odbudowujemy i nawiązujemy kontakty z Polakami na Kresach. Na ten moment mamy już nawiązane relacje z naszymi rodakami na Wileńszczyźnie i Białorusi. Razem z nimi planujemy kolejne akcje. Jak dotąd zorganizowaliśmy m.in. paczki świąteczne dla Polaków w Ejszyszkach czy przeprowadziliśmy konkurs „Dwie miłości - w stulecie urodzin K.K. Baczyńskiego” skierowany do młodzieży polskiej na Wileńszczyźnie, który miał na celu promocję postaw patriotycznych wśród Polaków na Litwie. Chcemy podejmować kolejne działania, ale możemy to zrobić wyłącznie dzięki wsparciu osób, którym zależy na wsparciu Rodaków za wschodnią granicą!


Młodzież Wszechpolska zorganizowała także pikiety i happeningi w sprawie zamykania polskich szkół na Litwie i Białorusi i przeciwko dyskryminacji polskiej oświaty w tych krajach.


a9989eade5fbed70.png

gab124cbb5b92363.pngm9f9ccd4988a1013.pngŹródła:

Młodzież Wszechpolska przeciwko zamykaniu polskich szkół

Informacje o sprawie i kontekst

Decyzja o likwidacji szkół jako odrębnych jednostek organizacyjnych

Decyzja sądu administracyjnego o zawieszeniu powyższej decyzji władz rejonowych po skardze środowiska szkolnego

Decyzja władz rejonowych o praktycznym odebraniu szkole dwóch najstarszych klas

Ostatni protest i informacja o tym, że nauczyciele nie dostaną pieniędzy za wrzesień

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 140

preloader

Komentarze 1

 
2500 znaków