id: yuvtpg

Przetrwał zabory, niszczą go koszty gazu - zbiórka na Zamek w Rydzynie

Przetrwał zabory, niszczą go koszty gazu - zbiórka na Zamek w Rydzynie

20 479 zł 
z 30 478 zł
67%
zakończona 31.03.2022r
174 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Drodzy Przyjaciele!


Od czasu wprowadzenia w Polsce obostrzeń wynikających z pandemii COVID-19 nasz Zamek borykał się, podobnie jak inne tego typu obiekty, z problemami finansowymi. Dzięki ciężkiej pracy i wsparciu wielu ludzi udało nam się we wrześniu 2021 roku spłacić ostatnie zobowiązania i wyjść na prostą.


Niestety nasza radość nie trwała długo - dwa miesiące później, w listopadzie, otrzymaliśmy z PGNiG fakturę za gaz na gigantyczną kwotę ponad 30.000 zł, podczas, gdy rok temu przy identycznym zużyciu gazu faktura wyniosłaby ok. 12.000 zł. Podwyżka o 164% była dla nas zbyt dużą dla naszego budżetu i zmuszeni byliśmy wyłączyć cały Zamek dla gości oraz wyłączyć ogrzewanie - nie stać nas było po prostu na ciepło.


w7c4ed352b6caf4a.jpeg


Niestety w grudniu spółka PGNiG bez wcześniejszego uprzedzenia dokonała kolejnych dwóch podwyżek. Obecnie mamy gaz o 450% droższy aniżeli przed rokiem! Choć zamku nie ogrzewamy, to przy silnych mrozach przepalić trzeba, aby rury i grzejniki nie zamarzły, ale skąd brać na to pieniądze? Zamek ma kotłownię gazową i tego się nie zmieni w ciagu np. kwartału. Nie ma też możliwości grzania tylko dwóch czy też trzech pomieszczeń, gdyż instalacja wymusza ogrzewanie ok ½ obiektu. 


Zamek jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury polskiej z 600- letnią historią. Ponieważ jest głównie obiektem przeznaczonym do jego zwiedzania, posiada w większości olbrzymie pomieszczenia, które obecnie nie zarabiają na siebie, a powinny być ogrzewane. Kubatura zamku wynosi 42,5 tys. m3 co sprawia, że jest największym zamkiem w Wielkopolsce. Największym i w tym momencie najbardziej kosztownym do ogrzania.


W związku z powyższym zwracamy się do Państwa z serdeczną prośbą o wsparcie finansowe dla Zamku w Rydzynie i pomoc w opłacaniu nienaturalnie wysokich faktur - nie pozwólmy, by uhonorowany przez Prezydenta RP tytułem Pomnika Historii zamek, zamknął się na stałe tylko z powodu nienormalnej polityki cenowej PGNiG. Całość wpłacanych pieniędzy przeznaczymy na rachunki za gaz, by jak najszybciej móc wznowić działalność Zamku i ponownie otworzyć dla Państwa nasz obiekt.


l3b08c062426d85d.jpeg


Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za okazane wsparcie, a tych z Państwa, którzy nie mieli okazji odwiedzić naszego Zamku, zapraszamy na wirtualną wycieczkę po obiekcie: https://zamek-rydzyna.com.pl/360/


Z wyrazami szacunku i życzeniami wszelkiej pomyślności w Nowym Roku,

Zbigniew Szukalski

Dyrektor Zamku

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Wpłacający 174

BP
Bibianna
10 zł
PW
Paweł Wojewoda - SIMP Kalisz
444 zł
A
Anna
50 zł
 
Dane ukryte
30 zł
BK
Bogdan Koban
100 zł
ST
Sebastian Tobaj
200 zł
 
Dane ukryte
5 000 zł
MZ
Marian Zieliński
200 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
25 zł
TK
Tadeusz Kurant
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 7

 
2500 znaków

Lokalizacja

plac Zamkowy 1, 64-130

Rydzyna, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nasi użytkownicy założyli

851 622 zrzutki

i zebrali

736 273 449 zł

A ty na co dziś zbierasz?