id: yuvtpg

Przetrwał zabory, niszczą go koszty gazu - zbiórka na Zamek w Rydzynie

Przetrwał zabory, niszczą go koszty gazu - zbiórka na Zamek w Rydzynie

Nasi użytkownicy założyli 959 547 zrzutek i zebrali 967 611 947 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Drodzy Przyjaciele!


Od czasu wprowadzenia w Polsce obostrzeń wynikających z pandemii COVID-19 nasz Zamek borykał się, podobnie jak inne tego typu obiekty, z problemami finansowymi. Dzięki ciężkiej pracy i wsparciu wielu ludzi udało nam się we wrześniu 2021 roku spłacić ostatnie zobowiązania i wyjść na prostą.


Niestety nasza radość nie trwała długo - dwa miesiące później, w listopadzie, otrzymaliśmy z PGNiG fakturę za gaz na gigantyczną kwotę ponad 30.000 zł, podczas, gdy rok temu przy identycznym zużyciu gazu faktura wyniosłaby ok. 12.000 zł. Podwyżka o 164% była dla nas zbyt dużą dla naszego budżetu i zmuszeni byliśmy wyłączyć cały Zamek dla gości oraz wyłączyć ogrzewanie - nie stać nas było po prostu na ciepło.


w7c4ed352b6caf4a.jpeg


Niestety w grudniu spółka PGNiG bez wcześniejszego uprzedzenia dokonała kolejnych dwóch podwyżek. Obecnie mamy gaz o 450% droższy aniżeli przed rokiem! Choć zamku nie ogrzewamy, to przy silnych mrozach przepalić trzeba, aby rury i grzejniki nie zamarzły, ale skąd brać na to pieniądze? Zamek ma kotłownię gazową i tego się nie zmieni w ciagu np. kwartału. Nie ma też możliwości grzania tylko dwóch czy też trzech pomieszczeń, gdyż instalacja wymusza ogrzewanie ok ½ obiektu. 


Zamek jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury polskiej z 600- letnią historią. Ponieważ jest głównie obiektem przeznaczonym do jego zwiedzania, posiada w większości olbrzymie pomieszczenia, które obecnie nie zarabiają na siebie, a powinny być ogrzewane. Kubatura zamku wynosi 42,5 tys. m3 co sprawia, że jest największym zamkiem w Wielkopolsce. Największym i w tym momencie najbardziej kosztownym do ogrzania.


W związku z powyższym zwracamy się do Państwa z serdeczną prośbą o wsparcie finansowe dla Zamku w Rydzynie i pomoc w opłacaniu nienaturalnie wysokich faktur - nie pozwólmy, by uhonorowany przez Prezydenta RP tytułem Pomnika Historii zamek, zamknął się na stałe tylko z powodu nienormalnej polityki cenowej PGNiG. Całość wpłacanych pieniędzy przeznaczymy na rachunki za gaz, by jak najszybciej móc wznowić działalność Zamku i ponownie otworzyć dla Państwa nasz obiekt.


l3b08c062426d85d.jpeg


Serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za okazane wsparcie, a tych z Państwa, którzy nie mieli okazji odwiedzić naszego Zamku, zapraszamy na wirtualną wycieczkę po obiekcie: https://zamek-rydzyna.com.pl/360/


Z wyrazami szacunku i życzeniami wszelkiej pomyślności w Nowym Roku,

Zbigniew Szukalski

Dyrektor Zamku

Lokalizacja

Rydzyna, Poland

Zobacz na mapie
map pin
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. twoja może być pierwsza!

Wpłaty 174

BP
Bibianna
PW
Paweł Wojewoda - SIMP Kalisz
444 zł
AN
Anna
50 zł
 
Dane ukryte
30 zł
BK
Bogdan Koban
100 zł
ST
Sebastian Tobaj
200 zł
 
Dane ukryte
5 000 zł
MZ
Marian Zieliński
200 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
25 zł
TK
Tadeusz Kurant
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 7

 
2500 znaków