Zranieni w Kościele - telefon wsparcia ID: ywf2sg

Zranieni w Kościele - telefon wsparcia ID: ywf2sg

35 319 zł z 60 000 zł

58%

35 319 zł

35 319 zł

z 60 000 zł

72 dni

72 dni

do końca

234

234

wspierających
58%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Inicjatywę "Zranieni w Kościele" tworzą świeccy katolicy, pragnący pomóc osobom skrzywdzonym przez ludzi Kościoła. Telefon wsparcia – 800 280 900 – przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które same doświadczyły przemocy seksualnej oraz ich najbliższych. Dyżurujemy w każdy wtorek w godzinach 19.00-22.00. Oferujemy profesjonalną pomoc psychologiczną, prawną i duszpasterską. Aby móc regularnie i stale pomagać zranionym przez tych, którzy mieli być dla nich duchową podporą, potrzebujemy Państwa wsparcia. Prosimy o pomoc finansową, ale także o informowanie o naszej inicjatywie, abyśmy mogli dotrzeć do jak największej liczby osób. Podstawowa działalność Inicjatywy jest zabezpieczona. Prosimy jednak o wsparcie, byśmy mogli ją dalej rozwijać i profesjonalizować oraz zapewnić stabilność i długofalowość naszego wsparcia dla ofiar przemocy w Kościele.


Przygniata Cię zło, które ujawniło się w Kościele? Wesprzyj naszą Inicjatywę!

ywf2sg-de94ed56.png


Zlekceważyliśmy i opuściliśmy maluczkich. […]Cierpienie tych ofiar to skarga, która wznosi się do nieba, dotykająca duszy, a która przez długi czas była ignorowana, ukrywana lub wyciszana. […]Jako Lud Boży jesteśmy wezwani, by wziąć na siebie ból naszych braci zranionych na ciele i na duszy."

Papież Franciszek, „List do Ludu Bożego”, sierpień 2018 r.

CO?

Kontakt telefoniczny przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które same doświadczyły wykorzystywania seksualnego, oraz ich najbliższych. Otwarty jest również na wszystkich, dla których te grzechy ludzi Kościoła stały się zgorszeniem i przyczyną utraty zaufania do całej wspólnoty wiary. Inicjatywę "Zranieni w Kościele" tworzą świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez przedstawicieli Kościoła. Czujemy się odpowiedzialni za osoby zranione we wspólnocie wiary i za nasz Kościół – dlatego chcemy zrobić co w naszej mocy, aby pomóc pokrzywdzonym. Nasz bezpłatny telefon 800 280 900 przeznaczony jest dla osób dorosłych.

DLACZEGO?

Rzeczywiste dobro Kościoła to dobro osób skrzywdzonych, a nie ochrona wizerunku instytucji. Zgodnie ze stanowiskiem papieża Franciszka i Konferencji Episkopatu Polski osobom pokrzywdzonym przez duchownych należy się „nasza wdzięczność za wielką odwagę”, gdy zgłaszają doznaną krzywdę – a „największym zgorszeniem w tej sprawie jest ukrywanie prawdy” przez instytucje powołane do ochrony najsłabszych.

Wszystkim, którzy tego potrzebują, umożliwiamy osobisty kontakt z zaufanymi specjalistami: psychoterapeutami i psychologami, prawnikami, duszpasterzami. Pomagamy w zgłoszeniu przestępstwa do właściwych instytucji kościelnych i państwowych.

KTO?

„Zranieni w Kościele” to inicjatywa Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Współpracujemy ze specjalistycznymi instytucjami: Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum, Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacją Stop Przedawnieniu oraz z wybranymi psychologami, terapeutami, duszpasterzami i prawnikami. Działamy na własną odpowiedzialność, ale w porozumieniu z biskupami obu diecezji warszawskich, Prymasem Polski oraz innymi pasterzami Kościoła.

JAK TO DZIAŁA DO TEJ PORY?

Inicjatywa ruszyła 12 marca 2019 r. Przez pierwsze dwa miesiące odbyło się 10 dyżurów. Odbyliśmy ponad 30 długich rozmów, część osób się nie dodzwoniła.

Rozmowy prowadzone są Anonimowo, Bezpłatnie, Cierpliwie i Dyskretnie. Zależy nam, żeby kontakt telefoniczny był wsparciem do dalszego działania. Wszystkim, którzy tego potrzebują, umożliwiamy osobisty kontakt z zaufanymi specjalistami: psychoterapeutami i psychologami, prawnikami, duszpasterzami. Możemy też pomóc w zgłoszeniu przestępstwa do właściwych instytucji kościelnych i państwowych.

Zgłaszane sprawy dotyczą sytuacji sprzed lat (od 4 do 35), większość z nich nie była nigdy zgłaszana. Dzwonią osoby w różnym wieku, mieszkańcy całej Polski, niektóre z nich były wykorzystane kilkukrotnie. Dzwoniący pokrzywdzeni są na różnych etapach przepracowywania własnej traumy.Większość osób dzwoniących podkreśla, że telefonują, aby dany ksiądz nie ranił innych osób, a także, żeby znaleźć sprawiedliwość.

CZEGO POTRZEBUJEMY?

Do tej pory nasza inicjatywa działała wyłącznie społecznie. Wszyscy zaangażowani – psychologowie i psychoterapeuci, asystenci dyżurów, prawnicy, zespół koordynacyjny i medialny – pracują wolontariacko. Spraw jest jednak tyle i są tak skomplikowane, że aby móc działać dalej, musimy zatrudnić osoby, które będą mogły poświęcić część swojego czasu zawodowego na potrzeby Zranionych. Podstawowa działalność Inicjatywy została zabezpieczona dzięki dotychczasowej hojności wspierających nas osób. Część środków uzbieranych do tej pory przeznaczyliśmy na koszty pracy koordynatora Inicjatywy (pół etatu), a od stycznia chcemy również zacząć opłacać pracę konsultantów i asystentek telefonu zaufania. Wciąż jednak chcemy się rozwijać. Potrzebne nam są środki na dalszą promocję inicjatywy przez kolejne miesiące - bardzo ważne jest bowiem, aby informacja o telefonie docierała do jak największej liczby osób w Polsce. Jeśli zbierzemy więcej - będziemy mieli środki na rozszerzenie działań. Prosimy Państwa o wsparcie, byśmy zapewnić stabilność i długofalowość naszego wsparcia dla ofiar przemocy w Kościele.

Więcej:www.zranieni.info tel. 800 280 900 e-mail: [email protected]

Wpłacający234

JO
Jacek Olechowski
ukryta
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
25 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
100 zł
RP
Ryszard Podkowa
50 zł
 
Dane ukryte
30 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze16

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

569 584 zrzutki


A ty na co dziś zbierasz?