Zranieni w Kościele - Telefon wsparcia
Zranieni w Kościele - Telefon wsparcia
Nasi użytkownicy założyli 1 221 628 zrzutek i zebrali 1 335 909 021 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Inicjatywę "Zranieni w Kościele" tworzą świeccy katolicy, pragnący pomóc osobom skrzywdzonym przez ludzi Kościoła. Telefon wsparcia – 800 280 900 – przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które same doświadczyły przemocy seksualnej oraz ich najbliższych. Dyżurujemy w każdy wtorek w godzinach 19.00-22.00. Oferujemy profesjonalną pomoc psychologiczną, prawną i duszpasterską. Aby móc regularnie i stale pomagać zranionym przez tych, którzy mieli być dla nich duchową podporą, potrzebujemy Państwa wsparcia. Prosimy o pomoc finansową, ale także o informowanie o naszej Inicjatywie, abyśmy mogli dotrzeć do jak największej liczby osób. Podstawowa działalność Inicjatywy jest zabezpieczona. Prosimy jednak o wsparcie, byśmy mogli ją dalej rozwijać i profesjonalizować oraz zapewnić stabilność i długofalowość naszego wsparcia osób zranionych przemocą seksualną w Kościele.
Przygniata Cię zło, które ujawniło się w Kościele? Wesprzyj naszą Inicjatywę!
„Zlekceważyliśmy i opuściliśmy maluczkich. […]Cierpienie tych ofiar to skarga, która wznosi się do nieba, dotykająca duszy, a która przez długi czas była ignorowana, ukrywana lub wyciszana. […]Jako Lud Boży jesteśmy wezwani, by wziąć na siebie ból naszych braci zranionych na ciele i na duszy."
Papież Franciszek, „List do Ludu Bożego”, sierpień 2018 r.
DLACZEGO?
Rzeczywiste dobro Kościoła to dobro osób skrzywdzonych, a nie ochrona wizerunku instytucji. Zgodnie ze stanowiskiem papieża Franciszka i Konferencji Episkopatu Polski osobom pokrzywdzonym przez duchownych należy się „nasza wdzięczność za wielką odwagę”, gdy zgłaszają doznaną krzywdę – a „największym zgorszeniem w tej sprawie jest ukrywanie prawdy” przez instytucje powołane do ochrony najsłabszych.
Wszystkim, którzy tego potrzebują, umożliwiamy osobisty kontakt z zaufanymi specjalistami: psychoterapeutami i psychologami, prawnikami, duszpasterzami. Pomagamy w zgłoszeniu przestępstwa do właściwych instytucji kościelnych i państwowych.
DLA KOGO?
Kontakt telefoniczny przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które same doświadczyły wykorzystywania seksualnego, oraz ich najbliższych. Otwarty jest również na wszystkich, dla których te grzechy ludzi Kościoła stały się zgorszeniem i przyczyną utraty zaufania do całej wspólnoty wiary. Inicjatywę "Zranieni w Kościele" tworzą świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez przedstawicieli Kościoła. Czujemy się odpowiedzialni za osoby zranione we wspólnocie wiary i za nasz Kościół – dlatego chcemy zrobić co w naszej mocy, aby pomóc pokrzywdzonym. Nasz bezpłatny telefon 800 280 900 przeznaczony jest dla osób dorosłych.
KTO?
„Zranieni w Kościele” to inicjatywa Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Współpracujemy ze specjalistycznymi instytucjami: Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum, Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacją Stop Przedawnieniu oraz z wybranymi psychologami, terapeutami, duszpasterzami i prawnikami. Działamy na własną odpowiedzialność, ale w porozumieniu z biskupami obu diecezji warszawskich, Prymasem Polski oraz innymi pasterzami Kościoła.
JAK TO DZIAŁA DO TEJ PORY?
Inicjatywa "Zranienie w Kościele" ruszyła 12 marca 2019 r. Co tydzień, w każdy wtorek od godziny 19 do 22, przy telefonie wsparcia dyżurują psychoterapeutki, wysłuchując osób skrzywdzonych oraz udzielając im informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów. Rozmowy prowadzone są Anonimowo, Bezpłatnie, Cierpliwie i Dyskretnie. Zależy nam, żeby kontakt telefoniczny był wsparciem do dalszego działania. Gdy trzeba, pomagamy także w zgłoszeniu nadużycia do właściwych instytucji kościelnych i państwowych.
Podczas pierwszego roku działalności Inicjatywy odbyło się ponad 50 dyżurów. Przy telefonie dyżurowało dotąd 10 konsultantek i jeden konsultant. Odebraliśmy ponad 120 telefonów. Telefon był czynny ponad 150 godzin. Dodatkowo, podczas dyżuru asystenckiego, w ramach którego koordynowana jest dalsza pomoc oferowana osobom dzwoniącym po pierwszym kontakcie, przez ponad 200 godzin dyżurowało 6 asystentek. Większość spraw to historie dotąd nigdzie niezgłaszane, a rozmowy trwają zazwyczaj bardzo długo. Dzwonią do nas osoby w różnym wieku, mieszkańcy całej Polski, niektóre z nich były wykorzystane kilkukrotnie. Dzwoniący pokrzywdzeni są na różnych etapach przepracowywania własnej traumy. Większość osób dzwoniących podkreśla, że telefonują, aby dany ksiądz nie ranił innych osób, a także, żeby znaleźć sprawiedliwość.
We wrześniu 2020 r. utworzyliśmy pierwszą w Polsce grupę wsparcia dla osób skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele, która kontynuuje swoje comiesięczne spotkania.
Tworząc środowisko wsparcia dla osób zranionych, chcemy także – wtedy, gdy to potrzebne – być ich głosem. Dlatego też, korzystając z doświadczenia towarzyszenia osobom skrzywdzonym w Kościele sformułowaliśmy szereg rekomendacji dotyczących wspierania osób zranionych, których wcielenie w życie pomogłoby uczynić Kościół prawdziwie bezpiecznym miejscem dla dzieci i młodzieży oraz innych osób narażonych na skrzywdzenie. Pozwoliłoby to także uwzględnić w prawie kanonicznym i zrealizować w praktyce kościelnej głoszoną zasadę stawiania na pierwszym miejscu osób skrzywdzonych. Rekomendacje te dotyczą między innymi zmian w prawie kościelnym i praktyce jego stosowania, potrzeby szerszego podjęcia tematu ochrony innych niż dzieci i młodzież osób narażonych na przemoc, w tym seksualną, w Kościele (np. kleryków lub sióstr zakonnych) czy stworzenia w poszczególnych diecezjach bezpłatnych grup wsparcia dla osób zranionych przemocą seksualną w Kościele
CZEGO POTRZEBUJEMY?
Inicjatywa "Zranieni w Kościele" powstała dzięki wielomiesięcznej pracy społecznej grupy osób świeckich, które przygotowały ją do startu. Wszelkie początkowe koszty były ponoszone z pieniędzy instytucji-inicjatorów. Dzięki dotychczasowemu wsparciu finansowemu naszych Darczyńców mogliśmy zapewnić Inicjatywie profesjonalizację i opłacanie niektórych zadań, choć większość naszej pracy dalej opiera się na aktywności społecznej. Wciąż poszukujemy środków finansowych po to, by zapewnić i utrzymać stabilność oraz długofalowość naszego wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Spraw jest na tyle dużo i są tak skomplikowane, że aby móc działać dalej, potrzebujemy zatrudniać osoby, które będą mogły poświęcić część swojego czasu zawodowego na potrzeby Zranionych. Dalej chcemy się rozwijać. Potrzebne nam są środki na dalszą promocję Inicjatywy przez kolejne miesiące - bardzo ważne jest bowiem, aby informacja o telefonie docierała do jak największej liczby osób w Polsce. Jeśli zbierzemy więcej - będziemy mieli środki na rozszerzenie działań. Prosimy Państwa o wsparcie, byśmy zapewnić stabilność i długofalowość naszego wsparcia dla osób zranionych przemocą seksualną w Kościele.
Więcej:www.zranieni.info tel. 800 280 900 e-mail: [email protected]
English below:
Inicjatywę "Zranieni w Kościele" tworzą świeccy katolicy, pragnący pomóc osobom skrzywdzonym przez ludzi Kościoła. Telefon wsparcia – 800 280 900 – przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które same doświadczyły przemocy seksualnej oraz ich najbliższych. Dyżurujemy w każdy wtorek w godzinach 19.00-22.00. Oferujemy profesjonalną pomoc psychologiczną, prawną i duszpasterską. Aby móc regularnie i stale pomagać zranionym przez tych, którzy mieli być dla nich duchową podporą, potrzebujemy Państwa wsparcia. Prosimy o pomoc finansową, ale także o informowanie o naszej inicjatywie, abyśmy mogli dotrzeć do jak największej liczby osób. Potrzebujemy zebrać minimum 60 tysięcy zł, żeby zapewnić działanie telefonu na rok.
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
vr3k2w proszę o wsparcie bo chce pomagać innym info w opisie pomóżcie
Dziękuję za obecność na modlitwie za zranionych w Krakowie, jak również (przede wszystkim) za tę inicjatywę.
Dziękuję Wam za tą inicjatywę!
Trzeba. Telefony pomocowe ratują życie i dają nadzieję.
Bardzo zależy mi, żeby osoby pokrzywdzone zostały wysłuchane i otrzymały potrzebne wsparcie.