id: yy34hv

Rozwój i wsparcie projektu "Cmentarnik"

Rozwój i wsparcie projektu "Cmentarnik"

Otrzymuj wsparcie. Regularnie.

Aktualności5

 • Zapraszam do śledzenia naszej strony: https://sites.google.com/view/cmentarnik/

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Witam

Nazywam się Grzegorz Gąska, jestem społecznym badaczem tematyki obejmującej zakres wydarzeń związanych z I Wojną Światową.

Postanowiłem w sposób zorganizowany zmierzyć się z uporządkowaniem i rozpowszechnianiem wiedzy dotyczącej głównie pochówków ( cmentarzy, kwater oraz pojedynczych mogił ) rozsianych na terenie Polski.

Zakres mojej pracy obejmuje badania archiwalne, wywiady terenowe, inwentaryzacje pochówków, współpracę z instytucjami badawczymi oraz społecznością zainteresowana przedmiotową tematyką projektu.

Moim dotychczasowym największym osiągnięciem jest odnalezienie w terenie i doprowadzenie do badań weryfikacyjnych cmentarza wojennego w bieszczadzkiej miejscowości Zubeńsko. Po badaniach upamiętniłem pochowanych tam żołnierzy obu walczących armii symbolicznym, brzozowym krzyżem z tablica informacyjną ( obecnie trwają działania zmierzające do rekonstrukcji nekropolii zgodnej z oryginalnym projektem Arthura Gruenbergera ).


QZtHXMqlWQCT3RLV.jpg


DiE7QOE9zw8pzQdl.jpg


W 2022 roku moje działania zostały docenione przez Ministra Obrony Węgier.

Jednak za swoje największe osiągnięcie mogę uznać to iż mam przyjemność i zaszczyt współpracować z wielu wspaniałymi pasjonatami tematyki oraz pozyskiwać coraz to więcej szczególnie ważnych danych od mieszkańców badanych okolic i rodzin poległych żołnierzy - zaufanie którym obdarzają mnie ci wspaniali ludzie to dla mnie największa wartość.

Moim celem jest zebranie wszystkich danych dotyczących przedmiotowej tematyki oraz przedstawienie ich w łatwy i przystępny sposób. W tym celu jestem w trakcie opracowywania czterech aplikacji. Każda jest przeznaczona dla specyficznej grupy odbiorców, od specjalistów, opiekunów miejsc pamięci po turystę zwiedzającego szlaki związane tematyką I wojny światowej.

Pozyskane za pomocą specjalistycznych aplikacji dane ( bazy danych, źródła ) pragnę udostępniać wszystkim zainteresowanym.

Często spotykam się z zarzutem że przywracam pamięć o tamtych: "ruskich" "Niemcach" i obcych których wcale tu nie chcemy ... to przykre. Abstrahując od tego iż każdemu należy się pamięć i godny pochówek, pamiętajmy proszę że cmentarze z okresu I wojny światowej to również groby naszych rodaków. Polski nie było na mapach świata, wielu z żołnierzy narodowości Polskiej walczyło pod sztandarami obcych imperiów i ginęło mając Polskę w sercach. Nie pozwólmy by odeszli w całkowite zapomnienie, co niestety obecnie ma miejsce ... Szacuje się że podczas wielkiej wojny zginęło około 300 tys żołnierzy narodowości polskiej. Niezwykle ujmującym dla mnie momentem jest odnalezienie na listach pochowanych, w na nowo odkrytym miejscu są Polskie nazwiska z ich miejscami urodzenia.

...

Tu niestety "proza życia",: koszty utrzymania aplikacji, paliwo ( wyjazdy w teren związane z weryfikacją danych oraz pomiarami ), opłaty za Internet ( podczas badań terenowych, szczególnie w Bieszczadach wykorzystuje jedyna dostępną tam opcje - internet satelitarny ), dostęp do płatnych archiwów i wiele innych kosztów które do tej pory ogarniałem - stały się poważnym ograniczeniem.

Dlatego zwracam się z prośba o wsparcie finansowe moich projektów które mają charakter społecznościowy i taki chciałbym aby miały nadal. Pasja jak wiadomo ;) kosztuje a moim marzeniem jest aby to co robię przyczyniło się do przywrócenia pamięci o poległych wszystkich walczących armii oraz godne ich upamiętnienie.

Dziękuje za każde choćby najmniejsze wsparcie

Korzyści płynące ze wsparcia cyklicznego:
Organizator otrzymuje 100% Twoich środków - nie pobieramy prowizji
Zachowujesz pełną kontrolę - w każdej chwili możesz bez zobowiązań przerwać wsparcie
Organizator może w pełni skupić się na swojej twórczości/działalności
Otrzymujesz stały dostęp do postów oraz specjalne wyróżnienie
Nie musisz pamiętać o kolejnych wpłatach
To prostsze niż Ci się wydaje :)
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Nagrody/oferty 1

Kupuj, Wspieraj, Sprzedawaj, Dodawaj.

Kupuj, Wspieraj, Sprzedawaj, Dodawaj. Czytaj więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. twoja może być pierwsza!

Wpłaty 26

 
Dane ukryte
100 zł
MM
Marcin Malinowski
50 zł
TK
Tomasz Kopyto
200 zł
 
Dane ukryte
50 zł
AM
HALO
ukryta
AP
Adam P.
200 zł
DK
Darek
DM
Dariusz Milerski
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 5

 
2500 znaków