Rozwój i wsparcie projektu "Cmentarnik"
Rozwój i wsparcie projektu "Cmentarnik"
Otrzymuj wsparcie. Regularnie.
Aktualności6
-
Witam !
Dziękuję wszystkim za dotychczasowe wsparcie. Dzięki wam prace trwają nadal. Obecnie jestem w Bieszczadach gdzie zajmuje się georeferowaniem planów pozyskanych z Lwowskiego DALO a co za tym idzie lokalizacją miejsc pochówków w terenie. Projekt Cmentarnik został częściowo wchłonięty przez stowarzyszenie Opiekunowie Bieszczadzkiej Historii - które w aktywny sposób zajmuje się opieką w zakresie prawnym ( wpisy do rejestru cmentarzy wojennych - co zapewnia prawną ochronę obiektów), oraz pozyskuje finansowanie na dalsze prace w zakresie odbudowywania i pielęgnacji cmentarzy.
Ja działam nadal :) Do końca maja powinna być gotowa aktywna mapa bieszczadzkich cmentarzy wojennych, oraz miejsc pochówków.
W dalszym ciągu bardzo Państwa proszę o wsparcie za które serdecznie dziękuje i pozdrawiam.
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.
Opis zrzutki
Witam
Nazywam się Grzegorz Gąska, jestem społecznym badaczem tematyki obejmującej zakres wydarzeń związanych z I Wojną Światową.
Postanowiłem w sposób zorganizowany zmierzyć się z uporządkowaniem i rozpowszechnianiem wiedzy dotyczącej głównie pochówków ( cmentarzy, kwater oraz pojedynczych mogił ) rozsianych na terenie Polski.
Zakres mojej pracy obejmuje badania archiwalne, wywiady terenowe, inwentaryzacje pochówków, współpracę z instytucjami badawczymi oraz społecznością zainteresowana przedmiotową tematyką projektu.
Moim dotychczasowym największym osiągnięciem jest odnalezienie w terenie i doprowadzenie do badań weryfikacyjnych cmentarza wojennego w bieszczadzkiej miejscowości Zubeńsko. Po badaniach upamiętniłem pochowanych tam żołnierzy obu walczących armii symbolicznym, brzozowym krzyżem z tablica informacyjną ( obecnie trwają działania zmierzające do rekonstrukcji nekropolii zgodnej z oryginalnym projektem Arthura Gruenbergera ).
W 2022 roku moje działania zostały docenione przez Ministra Obrony Węgier.
Jednak za swoje największe osiągnięcie mogę uznać to iż mam przyjemność i zaszczyt współpracować z wielu wspaniałymi pasjonatami tematyki oraz pozyskiwać coraz to więcej szczególnie ważnych danych od mieszkańców badanych okolic i rodzin poległych żołnierzy - zaufanie którym obdarzają mnie ci wspaniali ludzie to dla mnie największa wartość.
Moim celem jest zebranie wszystkich danych dotyczących przedmiotowej tematyki oraz przedstawienie ich w łatwy i przystępny sposób. W tym celu jestem w trakcie opracowywania czterech aplikacji. Każda jest przeznaczona dla specyficznej grupy odbiorców, od specjalistów, opiekunów miejsc pamięci po turystę zwiedzającego szlaki związane tematyką I wojny światowej.
Pozyskane za pomocą specjalistycznych aplikacji dane ( bazy danych, źródła ) pragnę udostępniać wszystkim zainteresowanym.
Często spotykam się z zarzutem że przywracam pamięć o tamtych: "ruskich" "Niemcach" i obcych których wcale tu nie chcemy ... to przykre. Abstrahując od tego iż każdemu należy się pamięć i godny pochówek, pamiętajmy proszę że cmentarze z okresu I wojny światowej to również groby naszych rodaków. Polski nie było na mapach świata, wielu z żołnierzy narodowości Polskiej walczyło pod sztandarami obcych imperiów i ginęło mając Polskę w sercach. Nie pozwólmy by odeszli w całkowite zapomnienie, co niestety obecnie ma miejsce ... Szacuje się że podczas wielkiej wojny zginęło około 300 tys żołnierzy narodowości polskiej. Niezwykle ujmującym dla mnie momentem jest odnalezienie na listach pochowanych, w na nowo odkrytym miejscu są Polskie nazwiska z ich miejscami urodzenia.
...
Tu niestety "proza życia",: koszty utrzymania aplikacji, paliwo ( wyjazdy w teren związane z weryfikacją danych oraz pomiarami ), opłaty za Internet ( podczas badań terenowych, szczególnie w Bieszczadach wykorzystuje jedyna dostępną tam opcje - internet satelitarny ), dostęp do płatnych archiwów i wiele innych kosztów które do tej pory ogarniałem - stały się poważnym ograniczeniem.
Dlatego zwracam się z prośba o wsparcie finansowe moich projektów które mają charakter społecznościowy i taki chciałbym aby miały nadal. Pasja jak wiadomo ;) kosztuje a moim marzeniem jest aby to co robię przyczyniło się do przywrócenia pamięci o poległych wszystkich walczących armii oraz godne ich upamiętnienie.
Dziękuje za każde choćby najmniejsze wsparcie
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Korzyści płynące ze wsparcia cyklicznego:
Oferty/licytacje 1
Kupuj, Wspieraj.
Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej
Organizatora:
1 zł
Kupione 8
Dla Was obu :-)
Dla Was dwóch - standardowo :-)
Czekamy na opracowanie. Powodzenia
Brawo za pomysł i chęci
Projekt projektem ale dbaj o siebie Grzesiu!