id: yzhv54

Promienie Miłosierdzia nad Bidibidi

Promienie Miłosierdzia nad Bidibidi

Nasi użytkownicy założyli 1 226 539 zrzutek i zebrali 1 349 038 031 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

W Bidibidi, największym obozie dla uchodźców w Afryce, znalazło schronienie 300 tys. osób uciekających przed wojną w Sudanie Południowym. Ponad 2/3 z nich to dzieci i młodzież, wielu to katolicy. Posługę duchową i charytatywną pełnią tam Księża Werbiści z Polski. Najnowszym dziełem jest poświęcony w tym roku kościół Bożego Miłosierdzia, przy którym mają powstać kolejne inicjatywy. Fundacja "Misericors" zaprasza: wesprzyj rozwój dzieła miłosierdzia polskich misjonarzy!


Na zdjęciu: O. Andrzej Dzida SVD na tle kościoła Bożego Miłosierdzia w Bidibidi (fot. Wojciech Pawłowski SVD)


- Wraz z o. Wojciechem Pawłowskim SVD posługuję w największym obozie dla uchodźców w Afryce - Bidibidi, w Ugandzie. Chciałbym się z Wami podzielić radosną nowiną, iż Boże Miłosierdzie, ta iskra, która wyszła z Polski rozlewa się na cały świat i jest widoczna w obozie dla uchodźców z Sudanu Południowego! - relacjonuje o. Andrzej Dzida SVD. - Staramy się o relikwie św. Siostry Faustyny i bł. Michała Sopoćki. Wierzymy, że Ich obecność w relikwiach oraz ich wstawiennictwo pozwoli nam się jeszcze bardziej zjednoczyć z promieniem miłosierdzia, który wyszedł z Polski. Mamy nadzieję, że to Boże Miłosierdzie połączy Ugandyjczyków i Sudańczyków przebywających na terytorium naszego obozu.


K5Lkw2IW8E6krSZv.jpg

Uroczystość poświęcenia kościoła Bożego Miłosierdzia w Bidibidi, 16 kwietnia 2023 r. (fot. Wojciech Pawłowski SVD)


W latach 2016-2017 ponad 3 mln mieszkańców Sudanu Południowego uciekło przed walkami do krajów ościennych, takich jak Uganda, Kongo, Sudan, Etiopia, Kenia. W samej tylko Ugandzie znalazło się ponad 1,1 mln ludzi. Tutaj największym obozem dla uchodźców jest Bidibidi, w którym schronienie znajduje 300 tys. osób zamieszkujących teren ok. 250 km2. Około 70% populacji Bidibidi stanowią dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia. Dziękują za życie, ale wciąż obawiają się, co będzie dalej. Wielu z nich doskwiera brak rodziców. Stracili ich, czasami dopiero w obozie, czasami wcześniej, gdy najbliżsi nie wytrzymali trudów podróży.


- Jako Zgromadzenie Słowa Bożego (werbiści) jesteśmy pastoralnie odpowiedzialni za cały obóz Bidibidi, a wraz z nami współpracują Siostry Służebnice Ducha Świętego, zwane czasem werbistkami. Posługujemy w 30 kaplicach w 5 strefach obozu, a dotąd udało się zbudować już 3 kościoły: pw. Niepokalanego Serca Maryi, św. Józefa i w 2023 roku Bożego Miłosierdzia - wskazuje polski Misjonarz Werbista - Mamy nadzieję jeszcze w tym roku wybudować kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego.


FUNDACJA "MISERICORS" ZAPRASZA DO WSPARCIA POSŁUGI POLSKICH MISJONARZY I ROZWOJU DZIEŁA BOŻEGO MIŁOSIERDZIA NA TERENIE OBOZU BIDIBIDI DLA UCHODŹCÓW Z SUDANU POŁUDIOWEGO W UGANDZIE.


Zebrane dzięki hojności Darczyńców środki będą przeznaczone na:


# bieżące potrzeby związane z utrzymaniem kościoła Bożego Miłosierdzia


# zakup relikwiarzy


# zakup elementów ogrodzenia, do ochrony kościoła Bożego Miłosierdzia i planowanych przy nim dzieł


# głoszenie Bożego Miłosierdzia w Internecie.



W Święto Miłosierdzia Bożego, w niedzielę 16 kwietnia 2023 r., bp Sabino Ochan Doki, biskup diecezji Arua w Ugandzie, który celebrował uroczystą Mszę św. dla licznie zgromadzonych wiernych, nie tylko poświęcił kościół Bożego Miłosierdzia, ale także ustanowił tu Centrum Eucharystyczne, które ma służyć Sudańczykom Południowym i całej lokalnej społeczności.


DbkxYsZobiMtpI1C.jpg

16 kwietnia 2023 - bp Sabino Ochan Doki (fot. Wojciech Pawłowski SVD)


Księża Werbiści pragną wybudować przy kościele centrum edukacyjno-pastoralne dla dzieci i młodzieży, takie jak powstało już przy kościele Niepokalanego Serca Maryi, dzięki wsparciu Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.


Przeczytaj relację z uroczystości i zobacz fotorelację > TUTAJ


Zobacz też > Różańce z Bidibidi wspierają edukację


- Gdy pierwsi uchodźcy przekraczali granicę z Ugandą w lipcu 2016 r. i gdy rozpoczynaliśmy posługę wśród nich w 2017 nie myśleliśmy, iż tak piękne dzieło Miłosierdzia Bożego może powstać tu w Bidibidi. Dlaczego, jednak uchodźca miałby być gorzej traktowany niż inny człowiek … dlaczego nie miałby mieć możliwości modlenia się w normalnym budynku … a nie w kaplicy z gliny i co chwilę zapadającego się i przepuszczające wodę w porze deszczowej dachu, z tworzącym się błotem zamiast normalnej posadzki … Czyż nie jest on tym samym Dzieckiem Bożym co my? (...) Potrzebuje miłości i Bożego Miłosierdzia - o. Andrzej Dzida SVD.


eF65LD2LdpAIj241.jpg16 kwietnia 2023 - Uroczystość poświęcenia kościoła Bożego Miłosierdzia (fot. Wojciech Pawłowski SVD)



Fundacja "Misericors" została powołana, u progu ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia (2015-2016), przez przedsiębiorcę-informatyka oraz kapłana archidiecezji krakowskiej. Wykorzystując najnowsze technologie, chcemy docierać do współczesnego człowieka z przesłaniem miłości i nieskończonego Miłosierdzia Boga. Potrzebna jest nowa "wyobraźnia miłosierdzia" - mówił św. Jan Paweł II. Papież Franciszek stwierdził, że choć zakończył się Rok Miłosierdzia, nie zamknęło się miłosierne serce Boga! MISERICORS znaczy miłosierny! Chcemy mówić o Bożym Miłosierdziu i zachęcać do czynienia dobra!

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Skarbonki

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 30

 
Michal Niewiarowski
50 zł
 
Andrzej Wróblewski
100 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
50 zł
 
WMS
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków