Opis zrzutki

poMOC Seniora

 

Starzejące się społeczeństwo to problem nie tylko ilości seniorów lecz także oferty skierowanej do nich. Dotyczy to jakości tej oferty oraz utrwalanego w społeczeństwie wizerunku osoby starszej.

 

Naszym celem jest pobudzenie MOCY seniorów i wyposażenie ich w wiedzę i umiejętności do samodzielnego korzystania z drzemiących w nich zasobów.

 

Zbieramy środki na zorganizowanie spotkań i warsztatów dot. tematyki zachowania i utrzymywania dobrej kondycji umysłowej i emocjonalnej osób starszych oraz na organizację czasu wolnego, poprzez zajęcia rozwijające pasje i pozwalające na nabywanie nowych umiejętności i zbieranie nowych doświadczeń. 

 

Pozwólcie, że opowiem Wam pewną historię.

 

Lidia to nasza Mama, seniorka, która dziś ma 71 lat. Przez całe życie pełniła rolę żony, matki, przyjaciółki, dbała o ognisko domowe, pielęgnowała relacje rodzinne. Wszystko, czemu się poświęcała, związane było z rodziną, z nami. Nie pracowała zawodowo, to taki śląski model rodziny, w której to mężczyzna pracuje a kobieta dba o dom.

6 lat temu zmarł nasz Tato, Lidia została sama. Nie tak miało być. Mieli zestarzeć się razem szczęśliwie.

I nagle okazało się, że w poczuciu bezsensu, opuszczenia, buntu na świat i ludzi, odsunęła się na boczny tor. Depresja, leki, psychiatra, psycholog, przepracowywanie żałoby. Ale co miałoby i jak zastąpić tę wielką pustkę?

 

Wtedy powstał pierwszy projekt senioralny, do którego zaprosiliśmy Lidię.

Na początku z oporami, nieśmiało, ze strachem, że inni są szczęśliwi, że nie zrozumieją jej.

I okazało się, że takich Seniorów jak Lidia przyszło więcej, każdy ze swoim lękiem przed samotnością ale i strachem przed byciem niezrozumianym, wykluczonym.

 

Dziś Lidia jest seniorką liderką, rozgląda się wokół siebie, słucha potrzeb, opowieści innych,  zachęca do wyjścia z domu, do przekraczania granic, do odkrywania siebie i radości życia i napisania nowego scenariusza, na tu i teraz. Jest dowodem na to, że można wiele zmienić w swoim życiu, że można mieć marzenia i je realizować.

 

W czerwcu 2019 założyliśmy Fundację – Via Salutis, co oznacza „drogę do zdrowia”, by realizować działania na rzecz dobrostanu, edukacji, aktywizacji i integracji społecznej i zmieniać społeczny wizerunek Seniora. Wsparciem obejmujemy Seniorów z powiatu wałbrzyskiego i świdnickiego.

 

I nastał rok 2020 - wyjątkowo trudny dla Seniorów.

 

Zjawisko wykluczenia, ograniczenia w życiu społecznym i gospodarczym, spowodowane pandemią, najbardziej dotknęły seniorów. Samotność, to obecnie jedna z najpoważniejszych dolegliwości wieku starszego, uważana za chorobę cywilizacyjną. Wraz z pandemią pojawiła się, druga, równie śmiertelna, pandemia samotności.

 

W 2020 r. przeprowadziliśmy ankietę wśród ponad setki Seniorów. Powiedzieli nam o swojej samotności, o wykluczeniu, o braku relacji, o zerwanych więziach, o strachu, ale też o tym czego potrzebują

 

A najbardziej potrzebują drugiego człowieka, poczucia, że są potrzebni i że mają po co wyjść z domu. 

 

Brak dotychczasowych kontaktów społecznych potęguje poczucie osamotnienia, prowadzi do apatii, a nawet stanów depresyjnych. W raporcie o samotności (J.Sadzik) czytamy, że "Wszystkie zagrożenia, które niesie ze sobą starość i samotność, w pandemii stały się jeszcze bardziej przerażające. Do ciszy i pustki dołączył strach.

 

Żeby tę ciszę przerwać chcemy objąć wsparciem Seniorów, dając im przestrzeń do działania, bycia aktywnymi, tworzenia nowych relacji, poznawania samych siebie.

 

Potrzebujemy środków na przygotowanie oferty zajęć aktywizujących, pozwalających na nowo poczuć radość życia.

 

Chcemy zaprosić Seniorów do tworzenia nowych, szczęśliwych wspomnień, budowanych każdego dnia podczas naszych warsztatów.

 

Z zebranych środków zorganizujemy warsztaty rozwojowe oparte o teatr, warsztaty malarskie i twórcze, które będą miały swoje małe wielkie FINAŁY w postaci spektaklu  i wystawy, dzięki którym Seniorzy poczują się ważni a może po raz pierwszy będą występować w roli twórców. Zaprosimy do praktykowania jogi śmiechu oraz wyzwalania swojej MOCY i radości.

Chcemy pozwolić im na doświadczenie metamorfozy, tej wewnętrznej dającej radość i wzmacniającej poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości oraz tej zewnętrznej, gdzie pod okiem wizażystów i fotografów odkryją swoje fizyczne piękno.

 

Warsztaty odkrywania piękna w sobie, dotykania kobiecości i męskości, nauki zmiany przekonań i nabywania nowych nawyków mówienia, myślenia i patrzenia na siebie zakończą się wernisażem zdjęć i wydaniem kalendarza ” Senior ma MOC”.

 


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 38

preloader

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

891 682 zrzutki

i zebrali

832 338 537 zł

A ty na co dziś zbierasz?