Zbudujmy WSPÓLNIE Memoriał Polskich Himalaistów koniec za 77 dni ID: b588mg

Zbudujmy WSPÓLNIE Memoriał Polskich Himalaistów

Zebrano 7 221 zł
z kwoty 23 000 zł

31 %

WPŁAĆ

Pomóż udostępniając zrzutkę!

644
udostępnień

Nie zapominajcie o tych, którzy w górach zostali. Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka, Piotr Morawski, Maciej Berbeka, Artur Hajzer, Tomasz Mackiewicz… Długa jest lista polskich wspinaczy, którzy swymi wyczynami w Himalajach i Karakorum rozsławili naszą ojczyznę w świecie, ale nie dane im było powrócić do kraju. Począwszy od 1974 roku 33 pozostało na zawsze na wszystkich 14 ośmiotysięcznikach. W roku 80-lecia polskiego himalaizmu uhonorujmy wspólnymi siłami tych, którzy za swoją pasję zapłacili najwyższą cenę. Lista nazwisk pod linkiem: http://polskiehimalaje.pl/index.php/pozostali-na-zawsze-2/


NA CO ZBIERAMY?

Na budowę monumentu, na którym umieszczone zostaną tablice z 33 nazwiskami. Memoriał Polskich Himalaistów stanie na terenie Parku Narodowego Sagmaratha w Namche Bazar na wysokości ok. 3500 m przy popularnym szlaku z Lukli do bazy pod Everestem. Polska jako pierwszy kraj otrzymała zezwolenie na budowę czortenu w nowym miejscu, wyznaczonym przez dyrekcję parku.

Wsparcia można udzielić poprzez zbiórkę na platformie zrzutka.pl, a także podczas różnych imprez organizowanych przez klub Polskie Himalaje. Jeśli planowana kwota zbiórki, która przy współudziale Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki trwać będzie do końca 2019 roku, przekroczy 23 tys. złotych, nadwyżkę przeznaczymy na koszty utrzymania bądź renowacji czortenu w kolejnych latach.

CO ZROBILIŚMY DOTYCHCZAS?

Z prywatnych środków wpłacona została zaliczka „budowniczym”, aby przystąpili do prac. A te rozpoczęły się już w 2018 roku w obecności ambasadora RP w Delhi Adama Burakowskiego oraz konsula honorowego RP w Katmandu Lokmanya Golchha. Szacunkowy koszt całości (projekt, wykonanie, opłaty za użyczenie terenu, tablice z nazwiskami himalaistów, ich montaż itp.) wynosi ponad 23 tys. złotych.

O naszej inicjatywie dowiesz się również z filmu poniżej.

Wpłaty w odpowiedniej wysokości nagrodzimy różnorodnymi upominkami (więcej informacji w sekcji NAGRODY). Jeśli jednak ktoś chciałby z takiej nagrody zrezygnować prosimy o wybór opcji BEZ NAGRODY. Upominki będą wysyłane pocztą (listy polecone) lub kurierem na adresy wskazane w przelewach. Jeśli ktoś chciałby podać inny, aktualny adres do korespondencji to należy go wysłać na: [email protected]

W przypadku nieodebrania przesyłki, koszty powtórnego jej nadania obciążą wpłacającego.


KIM JESTEŚMY?

Klub Sportowy Polskie Himalaje z siedzibą w Krakowie, który do 10 stycznia 2019 roku nosił nazwę KS Ski Test Kraków, został założony w 2010 i wpisany przez Prezydenta Miasta Krakowa do ewidencji klubów sportowych nie prowadzących działalności gospodarczej pod nr KS/99. Jest stowarzyszeniem posiadającym osobowość prawną. Działa na podstawie statutu oraz obowiązujących przepisów prawa.

Polskie Himalaje
W ostatnich latach klub był organizatorem kilku znaczących imprez, m.in. dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z największych pod względem logistyki wydarzeń była wyprawa trekkingowa do bazy pod Everestem dla 400 osób ze 100 miejscowości oraz supermaraton w Katmandu pamięci polskich himalaistów z udziałem 150 zawodników.

Więcej informacji o działalności klubu na stronie www.polskiehimalaje.pl

Zrzutkę wspierają:
Budowa czortenu przypada w szczególnym roku – roku 80-lecia polskiego himalaizmu, 30. rocznicy tragicznej śmierci Jerzego Kukuczki i wyprawy trekkingowej Lhotse 2019 oraz 50-lecia stosunków dyplomatycznych Polska-Nepal.

Fot. Jeden z czortenów w Himalajach.

Fot. Ściana Lhotse na której 30 lat temu zginął Jerzy Kukuczka.

sobota, 12 października 2019 o 21:09

Po teamie Jurka Natkańskiego do Nepalu odleciała 12 października grupa Cecylii Kukuczki, a szykuje się zespół Roberta Celińskiego. Natomiast tragarze niosą do Memoriału Polskich Himalaistów płyty z nazwiskami 33 osób, które na zawsze zostały na wszystkich ośmiotysięcznikach. Na koszt jego budowy zebrano dotychczas 30 proc. środków.

środa, 2 października 2019 o 16:53

Do zbiórki włączyła się Sylwia Bajek. Najmłodsza Polka, która w 2018 roku stanęła na szczycie Lhotse (8516 m), wzbogaciła asortyment upominków o trzy koszulki z tej wyprawy. Możliwość ich nabycia będą mieli uczestnicy Pomorskiego Zlotu Miłośników Gór w Gdańsku (Dom Harcerza, ul. Za Murami 2-10) w piątek 4 października o godzinie 19. Jeśli nie znajdą właścicieli, to trafią na śląski zlot do Katowic (Klub Podróżników NAMASTE – ul. Jana III Sobieskiego 27) w niedzielę 6 października o godz. 18. Wpływ ze sprzedaży koszulek trafi na konto zbiórki. W przyszłym tygodniu rozpocznie się również systematyczna wysyłka nagród dla osób, które wsparły naszą zrzutkę i zaznaczyły chęć odebrania upominków.

niedziela, 29 września 2019 o 19:25

Góry były jej pasją, ale zawodowo była krawcową… księżnej Kate. Nie żyje Rita Bładyko. Miała 50 lat. Zmarła podczas ataku szczytowego na Manaslu (8156 m). Będąc w obozie 3 wyszła za potrzebą, ale już nie wróciła. "Kiedy wychyliłem się z namiotu dostrzegłem ją tuż obok. Wyglądała tak jakby spała, skulona w kucki. Musiała na sekundę usnąć i to wystarczyło. Była zamarznięta. Wydarliśmy ją górze, a i tak góra postawiła na swoim..." - napisał kierownik wyprawy Zbigniew Bąk. Bładyko pochodziła z Kożuchowa k. Zielonej Góry. 14 lat temu przeprowadziła się z Hiszpanii do Londynu. Całe dnie spędzała przy maszynie do szycia. Jeszcze do niedawna nosiła rozmiar 18 i nie odmawiała sobie smakołyków polskiej kuchni. Na razie nie mamy informacji, czy ciało uda się sprowadzić do kraju, czy też pozostanie na zawsze na Manaslu. Wówczas to, nazwisko Rity trzeba będzie umieścić na tablicy Memoriału Polskich Himalaistów.

środa, 25 września 2019 o 23:12

Na pocztówkach ze zdjęciami wykonanymi w Nepalu przez Krystiana Durmana, aktora związanego z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, cenne autografy złożyła Krystyna Palmowska. Dlaczego cenne? Otóż wybitna alpinistka i himalaistka bardzo rzadko występuje publicznie i tym samym trudno jest uzyskać jej podpis. Przypomnijmy jej najważniejsze osiągnięcia: DROGI WSPINACZKOWE - Direttissima Kazalnicy - Direttissima Małego Młynarza - Pic Gemeli - północna ściana Matterhornu (drugie przejście czysto kobiece) - z Anną Czerwińską - północna ściana Matterhornu (pierwsze przejście czysto kobiece zimą) - z Anną Czerwińską, Wandą Rutkiewicz oraz Ireną Kęsą ZDOBYTE OŚMIOTYSIĘCZNIKI 1983 - Broad Peak (jako pierwsza kobieta) 1985 - Nanga Parbat (pierwsze wejście w zespole kobiecym) UDZIAŁ W WYPRAWACH WYSOKOGÓRSKICH 1975 - przerwała atak szczytowy na Gaszerbrum II, aby sprowadzić pakistańskiego oficera łącznikowego – kapitana Saeeda Ahmeda Malika. Współtowarzyszki Halina Krueger-Syrokomska i Anna Okopińska osiągnęły wierzchołek 1979 - nową drogą zdobyła Rakaposhi, pierwsze wejście kobiece 1980 - wraz z Anną Czerwińską uczestniczyła w wyprawie na Kanczendzongę 1982 - z kobiecą ekspedycją na K2, wraz z Anną Czerwińską osiągnęła wysokość 7000 m na Żebrze Abruzzi 1984 - z powodu huraganowych wiatrów dotarła tylko do wysokości 7350 m podczas wyprawy na K2 1986 - na K2 osiągnęła wysokość ok. 8200 m, nową drogą do Magic Line, z Anną Czerwińską i Januszem Majerem

Aby dodać komentarz lub

Lupa

Witam tak bardzo chciałabym mieć swoje studio nagraniowe, żeby móc się rozwijać ,jak i trenować młode talenty.Co trzeba zrobić by Ludzie zaczęli mi pomagać by bardziej przelewali mi pieniądze?

Iwona Kotuła

Dzień dobry, to pytanie niekoniecznie do nas. Nie mamy swojego studia. A odnośnie zrzutki to proszę przeczytać regulamin, tam znajdzie pan zapewne odpowiedzi na swoje pytania. Pozdrawiamy

Joanna Przybylska

Powodzenia szkoda ze nie ma mnie tam z Wami

KB
100 zł

Krystyna Baraniecka

Piękna inicjatywa! Pozdrawiamy serdecznie, kalendarz przywołuje piękne wspomnienia z Nepalu Krystyna i Adam Baranieccy

ŁJ
50 zł

Łukasz Jankowski

Grudziądz, Polska REMEMBER

Sebastian Łasaj

Warto uczcić pamięć naszych himalaistów!

KT
50 zł

Konrad Tpczyński

Niech pamięć o Tych co zostali w Górach zostanie zachowana na długo. Bardzo dobra inicjatywa, gratuluję pomysłu, życzę powodzenia.

JK
500 zł

Janusz Kalinowski

Pamiętajmy o nich, chociaż są daleko od nas. A nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych. Byli z nami, i są z nami. Przyjaciela nie opuszcza się nawet wtedy, gdy jest bryłą lodu.

JA
1 000 zł
Janusz Adamski
DM
555 zł
Dariusz Maliszewski
JK
500 zł
Janusz Kalinowski
MK
500 zł
Marcin Koziołek
200 zł
Katarzyna Śliwińska
DJ
150 zł
Dorota Jóźwiak
A
150 zł
Alpin-Sklep
A
150 zł
Alpin-Sklep
MR
100 zł
Maciej Rataj
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
JC
100 zł
Jan Cios
T
100 zł
Tomek
RS
100 zł
ROBERT SOKOŁOWSKI
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
ML
100 zł
Maciej Lipowski
LC
100 zł
Leszek Cichy
JT
100 zł
Jan Tkacz
DH
100 zł
Danuta Horodyńska
Joanna przybylska
100 zł
Joanna przybylska
TZ
100 zł
Tadeusz Zaczynski
KB
100 zł
Krystyna Baraniecka
JK
50 zł
Joanna Komarnicka
GM
50 zł
Grzegorz Makulski
AJ
50 zł
Anna Jabłońska
JK
50 zł
Janusz Krupa
DO
50 zł
Dorota Ostrowska
ŁJ
50 zł
Łukasz Jankowski
MP
50 zł
Małgorzata Petelenz
P
50 zł
Paweł
MK
50 zł
Marcin Koziołek
M
50 zł
Marta
KT
50 zł
Konrad Tpczyński
MD
50 zł
Marcin Dulski
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
BD
50 zł
Beata Domaszewicz
W
50 zł
Wojtek
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
MK
50 zł
Maciej Kolasa
A
50 zł
Alpin-Sklep
RM
50 zł
Radoslaw Mosz
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
J
30 zł
Joanna Gołąbek
S
25 zł
Sylwia
JK
25 zł
Janusz Krupa
DK
25 zł
Dorota Kostecka
VK
25 zł
Violetta Krawczyk
Tomasz Paliwoda
25 zł
Tomasz Paliwoda
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
OS
25 zł
Olga Stiefel-Brzezińska
Dane ukryte
25 zł
Dane ukryte
MW
25 zł
Marta Wierzbicka
TA
ukryta
Tomasz, Agnieszka, Andrzej, Franciszek Ostrowscy - Wetlina
MB
ukryta
Marcin Bogusz
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
AG
ukryta
Anna Grochowicz

Najwięcej środków dzięki udostępnieniom

AS
50 zł
Arek Szydło

Pierwsza wpłata

Najwyższa wpłata

Nasi użytkownicy założyli

371 166 zrzutek

Pomóż zebrać 23 000 zł dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

644
udostępnień

NAGRODY

pocztówki z autografem

25 zł i więcej

dwie pocztówki ze zdjęciami wykonanymi w Nepalu przez Krystiana Durmana, aktora związanego z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, który w 2018 roku pokonał blisko 200 km w Himalajach; na jednej z tych pocztówek autografy złożyli najwybitniejsi polscy alpiniści, m.in. Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska, Leszek Cichy, Krzysztof Wielicki, Dariusz Załuski. Na zdjęciu przykładowa pocztówka.


wybrano 14 razy (pozostało 36 z 50)

Czapka zimowa z logo Polskie Himalaje

50 zł i więcej

Czapki wykonane są z miękkiej dzianiny akrylowej, dobrze chroniącej przed chłodem. Rozmiary: one size.

wybrano 26 razy (pozostało 74 z 100)

kalendarz 2020 z płytką DVD

100 zł i więcej

kalendarz trójdzielny na rok 2020 z płytką DVD "Orłem być" (film Anny Pietraszek o pierwszej polskiej wyprawie w Himalaje w 1939 roku). Autorami ośmiu zdjęć zamieszczonych na spirali kalendarza są Alicja Bytnar i Bartłomiej Zborowski. Wykonali je w stolicy Nepalu Katmandu i na trasie do bazy pod Everestem. Zdjęcia można zobaczyć pod linkiem: https://photos.app.goo.gl/9eBPmQvEEbfxE86R9


wybrano 2 razy (pozostało 148 z 150)

statuetka Lhotse

150 zł i więcej

statuetka-rzeźba z wizerunkiem Kukuczki i Lhotse z imienną tabliczką


wybrano 2 razy (pozostało 18 z 20)

tablica na memoriale

500 zł i więcej

umieszczenie nazwiska bądź nazwy firmy z logo na tablicy darczyńców, która umocowana będzie na Memoriale Polskich Himalaistów (tylko dla wpłat do 25 września z przesłaniem mailem na [email protected] imienia i nazwiska/nazwy firmy i logo).


wybrano 3 razy

Zorganizuj własną zrzutkę na dowolny cel:

Google Play
App Store

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.