id: zf9xz7

Wesprzyj działalność Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Wesprzyj działalność Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

41 378 zł 
z 200 000
20%
zakończona
02.10.2019r
403
wspierających
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 957 118 zrzutek i zebrali 963 623 110 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Jest nas - żołnierzy Armii Krajowej - coraz mniej. Od początku istnienia Światowego Związku Żołnierzy AK głównym źródłem naszego finansowania były składki członkowskie. Teraz każdy tydzień przynosi nam informacje o odejściu na wieczną wartę kolejnych Kolegów i Koleżanek. Trudno jest nam prosić o wsparcie, jednak chęć działania nie pozwala nam zrezygnować z naszych planów. Niestety brakuje nam środków finansowych na działalność statutową.

Potrzebujemy zebrać niemało – 200 tysięcy złotych na sfinansowanie najbliższych dwóch lat działalności Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Wierzymy jednak, że wspólnymi siłami uda nam się uzbierać tę niezbędną kwotę. Przeznaczymy ją na cele statutowe, m.in. organizację uroczystości, spotkania członkowskie, edukację historyczną i wsparcie materialno-socjalne dla kombatantów – naszych Koleżanek i Kolegów będących w potrzebie.

Dla nas liczy się każda, nawet najmniejsza kwota wsparcia. Z całego serca dziękujemy za wszystkie wpłaty przybliżające nas do realizacji celu.

Kim jesteśmy?

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej funkcjonuje od blisko 30 lat i jest największym w Polsce stowarzyszeniem kombatanckim. Zrzeszamy byłych żołnierzy Armii Krajowej oraz członków organizacji niepodległościowych, które kontynuowały walkę o suwerenność naszej Ojczyzny po rozwiązaniu AK. W nasze szeregi włączamy również – jako członków nadzwyczajnych – osoby wyznające ideały AK i działające na rzecz utrwalenia ich w naszym społeczeństwie.

Początkowo, w latach 90. XX w., Związek liczył ponad 80 tys. członków. Dziś jest ich już niestety ośmiokrotnie mniej – to około 10 tysięcy osób ze stażem żołnierskim w szeregach Armii Krajowej.

Czym się zajmujemy?

Mamy na celu dbałość o przyszłość, rozwój i bezpieczeństwo Polski, a także ochronę godności imienia i pamięci żołnierzy AK. Zadania te realizujemy na dwa sposoby – poprzez działania statutowe w tym: działania edukacyjne oraz zapewnienie członkom naszej organizacji pomocy socjalnej i opieki medycznej.

Ponadto, od 30 lat wydajemy miesięcznik „Biuletyn Informacyjny”, w którym prezentujemy historię AK, jej struktury, przywódców oraz współczesne życie kombatantów. Czasopismo stanowi kontynuację ukazującego się w czasach okupacji niemieckiej konspiracyjnego tygodnika o tym samym tytule. Wydaliśmy już 348 numerów pisma.

Dzieje i etos Armii Krajowej upamiętniamy również poprzez renowację i budowę nowych pomników oraz tablic pamiątkowych. Przeprowadzamy sesje historyczne oraz utrzymujemy stały kontakt z młodzieżą szkolną – przede wszystkim z placówek noszących imię Armii Krajowej – przesyłając im publikacje oraz współpracując z nauczycielami w ramach organizacji spotkań z uczniami.

Obecnie równie ważną misją jak edukacja historyczna młodszych pokoleń Polaków jest dla nas zapewnienie wsparcia dla członków Związku – osób starszych, często ponad 90-letnich, schorowanych, których znaczna część znajduje się w trudnych warunkach bytowych. We współpracy z innymi organizacjami i instytucjami staramy się zapewnić im pomoc socjalną, opiekę medyczną i wsparcie finansowe.

W ramach działalności statutowej we współpracy z Oficyną wydawniczą RYTM wydaliśmy serię książek kieszonkowych dotyczących historii AK, jej dowódców i słynnych akcji; a także –wspólnie z Fundacją Polskiego Państwa Podziemnego – uruchomiliśmy Księgarnię Warszawską mogącą pochwalić się największym wyborem książek o tematyce historycznej w Warszawie, a nawet w Polsce.

Jaki jest nasz cel?

Fundusze pozyskiwane ze składek członkowskich,które w coraz mniejszym stopniu zasilają nasze konto, są niestety niewystarczające,by pozwolić nam na pełną i satysfakcjonującą realizację celów statutowych. Bezwsparcia partnerów chcących partycypować w kosztach związanych z prawidłowymfunkcjonowaniem Związku, nasza dalsza działalność w zakresie edukacji młodszychpokoleń Polaków, podtrzymywania pamięci o dziejach Armii Krajowej oraz wsparciakombatantów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej stoi pod znakiemzapytania.

Wiedząc, że w naszym pięknym kraju nie brakuje osób, którym nie są obojętne losy kombatantów oraz które – tak jak my – pragną podtrzymywać etos Armii Krajowej i przedstawiać młodszym pokoleniom historię naszego narodu, za pośrednictwem zbiórki internetowej postanowiliśmy poprosić o pomoc w umożliwieniu dalszego funkcjonowania Związku.

Z wyrazami szacunku

Hanna Stadnik ps. „Hanka”

Sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim

Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Strona Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: https://armiakrajowa.org.pl

Zrzutka stworzona przez [Hanna Stadnik ps. "Hanka" - sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim - Wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej]

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 403

 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
JP
Jan Peisert
ukryta
PO
Piotr Onych
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
JD
Joanna Dolińska
ukryta
MK
Mariusz Kuszel
ukryta
WZ
Waldemar Zbytek
ukryta
SS
Stanisław Szurawski
ukryta
Zobacz więcej