id: zg9pzk

8. Festiwal im. Zygmunta Haupta

8. Festiwal im. Zygmunta Haupta

Nasi użytkownicy założyli 1 187 244 zrzutki i zebrali 1 248 387 515 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności3

 • ZRZUTKA NA 8. FESTIWAL IM. ZYGMUNTA HAUPTA — DZIĘKUJEMY!


  To był ekscytujący finał! Zakończyliśmy zbiórkę na 8. Festiwal im. Zygmunta Haupta. Dzięki wpłatom widzów Festiwalu, a także pomocy partnerów i osób, które przekazały na jej cel nagrody — zebraliśmy kwotę 51 050 zł czyli 102% zakładanego celu. Dzięki Waszej pomocy spotkamy się po raz kolejny w Gorlicach. 


  Przystępujemy do realizacji nagród. Mamy prośbę o chwilę cierpliwości i danie nam czasu na przygotowanie podsumowania, ponieważ jest Was naprawdę dużo. A dokładnie 283 osoby. Wypatrujcie wkrótce w swoich skrzynkach mailowych wiadomości od nas. Z każdą osobą skontaktujemy się indywidualnie i przekażemy informacje o stanie realizacji danej nagrody. Nasz adres e-mail, na który możesz kierować wszelkie pytania: [email protected].


  Poza kwotą uzyskaną dzięki Waszemu wsparciu dysponujemy kwotą 33 000 zł — są to środki zabezpieczone przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gorlicach i Miasto Gorlice. Pomoc finansową i/lub rzeczową zaoferowali też partnerzy: Wrocławski Dom Literatury, Instytut Goethego w Krakowie, Zjednoczenie Łemków.


  PRZEKAZANIE NAGRÓD


  — Nagrody materialne zostaną przekazane/wysłane w terminie od zakończenia zbiórki do 31.10.2022. 


  — Nagrody takie jak plakaty, torby, plecaki, tiszerty, bluzy — skontaktujemy się z Wami mailowo w celu ustalenia sposobu przekazania nagrody, rozmiarów etc. Następnie przedmioty zostaną zamówione i wysłane pocztą/kurierem albo przekażemy je Wam podczas Festiwalu (w zależności od preferencji).


  — Nagrody książkowe z autografami — będziemy je wysyłać po zakończeniu Festiwalu, podczas którego zbierzemy dla Was dedykacje. Możliwe będzie też odbiór osobisty podczas Festiwalu.


  — Termin realizacji nagród takich jak warsztaty, spotkania, spacery etc. — będziemy ustalać indywidualnie drogą mailową.


  PROGRAM FESTIWALU


  Zapraszamy do Gorlic w terminie 5–9 października 2022 r. Na program wydarzenia złoży się co najmniej 20 wydarzeń. W tym roku odbędą się one w historycznej siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” (ul. Władysława Jagiełły 5). Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Festiwalowe spotkania będziemy także transmitować online.


  Wkrótce opublikujemy program Festiwalu. Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z listę tegorocznych gości: www.festiwalhaupta.pl/goscie-2022.


  PODZIĘKOWANIA


  Dziś chcemy podziękować także wszystkim osobom i podmiotom, które na cel naszej zrzutki przekazały nieodpłatnie nagrody. Są to: AGD Konopka (Gorlice), Biuro Literackie, Chutor Grzegorza (Wysowa-Zdrój), Cukiernia Italia (Gorlice), Dwutygodnik, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Gościniec Banica, Kino Kolory (Gorlice), Kondrat — Wina Wybrane, Konteksty, Malowane Wierchy (Gładyszów), Nasza Polana (Klimkówka), OSiR (Gorlice), Restauracja Stary Dworzec (Zagórzany/Gorlice), Siedlisko na Rykowisku — Wóz Karandasz (Pasieki), Stara Farma (Ropki), Swystowy Sad (Ropki), Tygodnik Powszechny, Uroczysko Hruszki, Wydawnictwo Austeria, Wydawnictwo Cyranka, Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo Nisza, Wydawnictwo Warstwy, Wydawnictwo Warsztaty Kultury (Wschodni Express), Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu, Wydawnictwo Wysoki Zamek, Wydział Oświaty, Kultury i Promocji UM Gorlice, Adam Wajrak, Andrzej Stasiuk, Anna Dobrowolska, Darek Foks, Grzegorz Uzdański, Henryk Sawka, Jurek Szczepkowski, Krzysztof Przybyłowicz, Kamil Targosz, Maciej Krupa, Magda Skrzeczkowska, Maria Strzelecka, Monika Sznajderman, Tadeusz Łuczejko, Zenek Wojtas, Ziemowit Szczerek.

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Pomóż zorganizować 8. Festiwal im. Zygmunta Haupta w Gorlicach [5–9.10.2022] — święto literatury, które w kameralnej atmosferze i na tle pięknego krajobrazu Beskidu Niskiego otwiera przestrzeń do spotkania z ważnymi autorami, pisarkami, poetami, intelektualistkami i krytykami. Pomimo decyzji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o nieprzyznaniu dotacji na tegoroczny Festiwal nadal planujemy jego realizację. 


Zachęcamy do zapoznania się z listą tegorocznych gości oraz nagród, które przygotowaliśmy dla Was dzięki hojności przyjaciół i partnerów Festiwalu. Dziękujemy za każdą wsparcie i udostępnienie!


k0b1b2de9de2981f.png

••• O FESTIWALU


To festiwal literacki poświęcony patronowi wydarzenia i innym, często zapomnianym pisarkom i pisarzom, ważnym dla polskiej i europejskiej kultury. To także okazja do rozmów o literaturze współczesnej i nowościach czytelniczych. W Gorlicach zapraszamy na spotkania z autorami i autorkami prozy, poezji, eseistyki i reportażu.


Inicjatorem wydarzenia jest Andrzej Stasiuk, pisarz i współtwórca Wydawnictwa Czarne, który wraz z innymi miłośnikami Zygmunta Haupta powołał Festiwal jego imienia. Od 2015 r. spotykamy się jesienią w Gorlicach, by rozmawiać o ambitnej literaturze, o tym, co nas w niej dotyka, wzrusza i elektryzuje. Rozmawiamy, zadajemy pytania, wymieniamy się spostrzeżeniami. Czytamy i słuchamy opowiadań Haupta w mistrzowskich interpretacjach. Splatamy to, co lokalne i nam najbliższe, z problemami uniwersalnymi.


Organizatorami Festiwalu są: Miejska Bibliotek Publiczna im. Stanisława Gabryela w Gorlicach, Akademickie Biuro Kultury i Sztuki Alma Art, Wydawnictwo Czarne, Miasto Gorlice, Gorlickie Centrum Kultury. Odbywa się on co roku przy wsparciu instytucji partnerskich, osób prywatnych i przyjaciół Festiwalu.


Zachęcamy do odwiedzenia Festiwalu: dołącz do grona miłośników Haupta, odkryj jego prozę, odkryj Beskid Niski i jego stolicę – Gorlice.


keb6a6bb1d53acce.png

••• PROGRAM 2022


8. Festiwal im. Zygmunta Haupta odbędzie się w Gorlicach (Beskid Niski) w terminie 5–9.10.2022. W trakcie 5 dni planujemy zrealizować co najmniej 20 wydarzeń. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Festiwalowe spotkania będziemy transmitować online, aby umożliwić udział także osobom, które nie będą mogły dotrzeć do Gorlic. 


Do dzisiaj chęć udziału w Festiwalu potwierdzili:


— Autorzy i autorki (proza, poezja, eseistyka, reportaż): Victoria Amelina („Dom dla Doma”, Warstwy 2020), Jurij Andruchowycz („Kochankowie Justycji”, Warstwy 2019), Zsuza Bánk („Jasne dni”, Czarne 2014), Łukasz Barys („Kości, które nosisz w kieszeni”, Cyranka 2021), Krzysztof Fedorowicz („Zaświaty. Opowieści o nieprzemijaniu”, Wysoki Zamek 2020), Konrad Góra („Kalendarz Majów”, Biuro Literackie 2019), Rafał Hetman („Izbica, Izbica”, Czarne 2021), Urszula Honek („Białe noce”, Czarne 2022), Maciej Jakubowiak („Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata”, Czarne 2021), Kamila Janiak („Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie”, WBPiCAK 2020), Aleksandra Lipczak („Lajla znaczy noc”, Karakter 2020), Elżbieta Łapczyńska („Bestiariusz nowohucki”, Biuro Literackie 2020), Natalia Malek („Karapaks”, WBPiCAK 2020), Mateusz Pakuła („Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, Nisza 2021), Maciej Robert („śnieg”, Warstwy 2022), Zbigniew Rokita („Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, Czarne 2020), Natalia Śniadanko („Frau Müller nie zamierza płacić więcej”, Warsztaty Kultury w Lublinie 2019), Grzegorz Uzdański („Wypiór”, Filtry 2021).


— Uczestnicy spotkań tematycznych: Paweł Panas, Marek Wilczyński (Zygmunt Haupt. Literackie obrazy Ukrainy), Magda Heydel (Katherine Mansfield), Zofia Król, Urszula Honek, Andrzej Stasiuk (Mirosław Nahacz) oraz Andrzej S. Jagodziński (spotkanie w przygotowaniu) i Adam Wajrak (spotkanie w przygotowaniu).


— Moderatorzy/ki spotkań: Wojciech Bonowicz, Darek Foks, Zofia Król, Paulina Małochleb, Michał Olszewski, Justyna Sobolewska, Andrzej Stasiuk.


h1c6c0c46e4216c9.png

••• CEL 


W tej chwili dysponujemy kwotą 33 000 zł — są to środki zabezpieczone przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Gorlicach i Miasto Gorlice. Pomoc finansową i/lub rzeczową zaoferowali też partnerzy: Wrocławski Dom Literatury, Instytut Goethego w Krakowie, Zjednoczenie Łemków.


Wspierając nasz projekt, umożliwisz realizację 5-dniowego festiwalu literackiego w dniach 5–9.10.2022. Na program wydarzenia złoży się co najmniej 20 wydarzeń (minimum 4 wydarzenia dziennie). Zebrane fundusze przeznaczymy na pokrycie kosztów związanych z honorariami zaproszonych gości, noclegami i przejazdami, drukiem materiałów poligraficznych (plakaty, ulotki, banery) i obsługą Festiwalu. 


Dzięki Twojej pomocy spotkamy się w Gorlicach, by w kameralnej atmosferze, bez pośpiechu posłuchać poezji i prozy, a także porozmawiać o współczesnej i nieco dawniejszej literaturze. Zapraszamy także do udziału w Festiwalu!


W przypadku zebrania wyższej kwoty niż 50 000 — program Festiwalu wzbogacimy o kolejne wydarzenia i spotkania. 


g00c447d53e545b8.png

••• NAGRODY


Kwota podana przy każdej nagrodzie określa minimalną wartość wsparcia. Jeżeli chcesz otrzymać nagrodę, pamiętaj, aby dołączając do zbiórki, zaznaczyć, którą nagrodę dla siebie wybierasz. 


Lista nagród została przygotowana dzięki dużemu zaangażowaniu i hojności przyjaciół oraz partnerów Festiwalu, którzy przekazali nieodpłatnie na cel tej zbiórki przedmioty lub swój czas. Można je podzielić następująco:


— Nagrody festiwalowe, nielimitowane (one nigdy się nie skończą!) — wideopodziękowanie, pocztówka, notatnik, plakat, torba, plecak, tiszert, bluza, pakiet Duża Pomoc, pakiet Bardzo Duża Pomoc.


— Nagrody festiwalowe, limitowane — Ważny Widz Festiwalu, Super Widz Festiwalu, Sponsor Festiwalu.


— Nagrody od wydawnictw, limitowane — książki autorów i autorek, którzy wezmą w tym roku udział w Festiwalu, zestawy książek, upominki.


— Nagrody od gości i przyjaciół Festiwalu, limitowane — książki, obrazy, fotografie, ilustracje, rysunki, grafiki, rękodzieło, bilety wstępu, warsztaty, spacery.


— Nagrody wypoczynkowe, limitowane — weekendowe pobyty w Beskidzie Niskim, Puszczy Białowieskiej i na Podlasiu.


••• PRZEKAZANIE NAGRÓD


Nagrody — te materialne i niematerialne — zostaną przekazane/wysłane w terminie od zakończenia zbiórki do 31.10.2022. 


— Nagrody takie jak plakaty, torby, plecaki, tiszerty, bluzy — po zakończeniu zbiórki skontaktujemy się z Tobą mailowo w celu ustalenia sposobu przekazania nagrody, rozmiarów etc. Następnie przedmioty zostaną zamówione i wysłane pocztą/kurierem albo przekażemy je Wam podczas Festiwalu (w zależności od preferencji).


— Nagrody książkowe z autografami — będziemy je wysyłać po zakończeniu Festiwalu, podczas którego zbierzemy dla Was dedykacje. Możliwe będzie też odbiór osobisty.


— Termin realizacji nagród takich jak warsztaty, spotkania, spacery etc. — będziemy ustalać indywidualnie drogą mailową. 


••• KONTAKT


Nasz adres e-mail, na który możecie kierować wszelkie pytania: [email protected]. Adres strony internetowej Festiwalu: www.festiwalhaupta.pl. Jesteśmy też na Facebooku: www.facebook.com/ZygmuntHauptFestival.


nb87ea8aaaf065a7.png

••• PATRON FESTIWALU


Zygmunt Haupt — „największy z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy” — zajmuje w polskiej literaturze miejsce osobne, jego twórczość pozostaje niemal bez precedensu. Pisarz, malarz, architekt. Urodził się w 1907 roku na Podolu, zmarł w 1975 roku w Winchester w USA. Jego twórczość opisuje przedwojenną rzeczywistość wschodniej Galicji, Podola i Wołynia oraz wojenne przeżycia pisarza we Francji. Skalą talentu sytuuje się Haupt blisko takich pisarzy jak Bruno Schulz. Opowiadania Haupta, zapisane w pierwszoosobowej formie solilokwium, są stworzone z gęstych kadrów zarysowanych w pisarskiej i malarskiej wyobraźni. Wystarczał mu jeden epizod, by wejść w rzeczywistość tajemniczą, w której przeszłość łączy się z teraźniejszością, a miejsca realne z wyobrażonym i zapamiętanym.


„Można rzec, że poniósł klęskę. Niemal zapomniany umarł na wygnaniu w dalekiej Wirginii. Za pierwszy amerykański kredyt kupił konia i nazwał go »Lisowczyk«. W biograficznym filmie o pisarzu jego przyjaciel mówi: »On w ogóle nie wyglądał jak pisarz. Wyglądał jak piekarz albo rzeźnik«. Był samotny. Samotność przenika jego pisarstwo. Samotność jest jego istotą, a minione jedynym tematem. Bo to są w ogóle rzeczy najważniejsze w literaturze: nasze życie, które nas opuszcza. Haupt nie ma sobie równych. Odkrył, czy też wynalazł język wskrzeszenia. Gdy opowiada swoje pozornie statyczne, pozbawione wyrazistej fabuły historie, przeszłość zmartwychwstaje. Nie będziemy mieli nic innego nad to, co przeżyliśmy. Nic innego nie jest warte uwagi. Czyta się Haupta i utracone powraca. Jakby się odnalazło drogę ocalenia. Czas, by Haupt powrócił. Myślę, że zwyczajnie jesteśmy mu to winni”. (Andrzej Stasiuk).


Foto © Marta Smerecka, Magda Skrzeczkowska, Tomasz Stasiowski

Projekt plakatu © Bartłomiej Kiełtyka

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 93

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
E-podziękowanie
Na Twojego maila spłynie wideo z podziękowaniem od organizatorów Festiwalu
10 zł

Kupione 21

Zakończona
Inne
Festiwalowa pocztówka
Pocztówka z tegorocznym motywem Festiwalu i autografem dyrektora artystycznego, Andrzeja Stasiuka
30 zł

Kupione 49

Zakończona
Inne
Festiwalowy notatnik
Poręczny notatnik z logotypem Festiwalu (notatnik czerwony, żółty lub niebieski, z czarnym nadrukiem, zamykany na gumkę, 90x140x12mm)
60 zł

Kupione 37

Zakończona
Inne
Festiwalowa torba
Torba z tegorocznym motywem Festiwalu [żółty nadruk na czarnej torbie]
70 zł

Kupione 26

Zakończona
Inne
Ilustracja „Krajobraz” — Magda Skrzeczkowska
Ilustracja Magdy Skrzeczkowskiej [www.magdaskrzeczkowska.myportfolio.com] [11x11cm, print giclée, sygnowany, bez oprawy, zapakowany w elegancką fastyk...
100 zł

Kupione 30 z 30

Zakończona
Inne
„Tygodnik Powszechny” — prenumerata cyfrowa
Półroczna prenumerata cyfrowa — nagroda od „Tygodnika Powszechnego”. Kupon aktywujący bezpłatny dostęp na sześć miesięcy ważny do 31.12.2022.
100 zł

Kupione 8 z 8

Zakończona
Inne
Album „Kolej na Stary Dworzec. 1884, 2010, 2020”
Nagroda od Restauracji „Stary Dworzec” Zagórzany/Gorlice [www.starydworzec.com] — Pamiątkowy album: historia i tradycja tego wyjątkowa miejsca, a takż...
130 zł

Kupione 5 z 10

Zakończona
Inne
Książka „Moja osoba”
Łukasz Najder „Moja osoba. Eseje i przygody” (2020) — nagroda od Dwutygodnika + festiwalowa torba
130 zł

Kupione 4 z 6

Zakończona
Inne
Festiwalowy plecak
Plecak-worek z tegorocznym motywem Festiwalu [czarny z żółtym nadrukiem, na sznurkach]
130 zł

Kupione 2

Zakończona
Inne
Książka „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”
Zbigniew Rokita „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" (2020) z autografem — nagroda od Wydawnictwa Czarne + festiwalowa torba
150 zł

Kupione 3 z 3

Zakończona

Wpłaty 283

preloader

Komentarze 6

 
2500 znaków
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Nie wiem,czy uda mi się dotrzeć. Serdecznie życzę powodzenia i gratuluję kolejnej edycji festiwalu.
  Miłośniczka duktu zdań Haupta.

  ukryta
 • MR
  Marta

  Dzięki Wam odkrywam Haupta!❤️

  30 zł
 • MM
  Piotr Mikulski

  Świetny festiwal, a Haupt forever!

  30 zł
 • JA
  Jarek Ambroży

  Bardzo dziękuję wszystko... I że pan Stasiuk woził ludzi przez granicę...

  160 zł
 • MD
  Maciej Dybczak

  Witajcie Kochani! Dobrze, że jesteście i będziecie. Ja mam taką propozycję, by ktoś z patronów mógł przeczytać Haupta publicznie (taka nagroda albo kara / a najlepiej we dwójkę dla otuchy z P. Andrzejem). Ja wspieram Was nie dla gadżetów, bo uważam że to wspaniałe święto literatury w naszym miasteczku i impreza rangi światowej.
  Ps. Zaproście też autora kryminałów, ja ze swej strony mogę polecić P. Duszyńskiego z Jego cyklem retro kryminałów pt. Glatz. Wspaniały gawędziarz.
  Pozdrawiam i wiem, ż

  60 zł