WSPARCIE DLA SPOŁECZNOSCI PIAROA - WENEZUELA
WSPARCIE DLA SPOŁECZNOSCI PIAROA - WENEZUELA
Nasi użytkownicy założyli 1 226 307 zrzutek i zebrali 1 348 429 209 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
FILM Z KOLUMBII - STYCZEN 2020
Drodzy,
w związku z marcową wyprawą - wizytą One River u rdzennych mieszkańców Amazonii ze społeczności Piaroa, zwracamy się z palącą prośbą o finansowe i materialne wsparcie na zakup podstawowych narzędzi użytku codziennego, pomocy szkolnych dla dzieci i rodzin żyjących w regionie Alto Carinagua w Wenezueli.
OBECNA ZRZUTKA
Jest to nasza trzecia wyprawa organizowana w tamte rejony, przedsięwzięcie, które otwiera drzwi, tak długo zamknięte dla gości. Pomoc nasza ma być ukłonem w kierunku kontynuacji współpracy z tą kulturą, opartej na wymianie, wzajemnej nauce i pomocy. Nasza pomoc ma na celu umożliwienie tamtejszej ludności lepsze odnalezienie się w idącym do przodu świecie a szczególnie w tak wymagającej sytuacji ekonomicznej jaka panuje obecnie w Wenezueli. Z naszej strony liczymy na możliwość nauki starożytnych praktyk oraz rytuałów pozwalających na zrozumienie oraz bliższy kontakt z naturą. Plemię Piaroa znane jest ze swojego głębokiego zrozumienia i praktyki medycyny naturalnej.
Jeśli jesteście zatem w stanie wspomóc to przedsięwzięcie to nie wahajcie się.
Poniżej zamieszczamy link do zrzutki:
FILM O RDZENNYCH PIAROA: https://www.youtube.com/watch?v=BKzIFN6NVSk
LINK DO OPISU WYPRAWY W MARCU 2024
Proszę podzielcie się tą informacją z przyjaciółmi, bo to wartościowa akcja, prawdziwa, niepowtarzalna i pożyteczna.
Wierzę, że się uda!
PIAROA:
Piaroa to termin nieznanego pochodzenia, który stał się nazwą języka, a tym samym wspólną nazwą ludu Huottüja De'aruhua. Grupa etniczna oficjalnie nazywa siebie "Huottüja", a niektórzy, głównie mężczyźni, znani są również jako De'aruwa lub De'aruhua (mistrzowie lasu). W ich języku Uwottüja, Huottöja lub Wothuha oznacza "znający się na rzeczy ludzie lasu", zwykle pisane Huǫttųją.
Lud Piaroa, to prekolumbijska rdzenna grupa etniczna z Ameryki Południowej zamieszkująca środkową dorzecze Orinoko w dzisiejszej Kolumbii i Wenezueli, zamieszkująca obszar większy niż Belgia, ograniczony przez rzeki Suapure, Parguaza (północ), Ventuari (południowy wschód), Manapiare (północny wschód) i prawy brzeg Orinoko (zachód).
KOSMOLOGIA AUTANA:
Dla ludu Piaroa, wzgórze Autana jest świętą górą Wahari-Kuawai. Jest to "Kuaimayojo", pień "świętego drzewa owoców świata". Mitologia Piaroan mówi, że "wierzchołek drzewa sięgał tak wysoko, jak nieskończoność, a jego gałęzie były pełne owoców, które spadały i dawały życie Amazonii". Pewnego dnia Wahari (bóg) i jego siostrzeniec Ruayei, który został przekształcony w wiewiórkę (Cuniculus paca), ścięli drzewo, aby zdobyć wszystkie owoce naraz. Ruayei gryzł podstawę, aż drzewo upadło. Gałęzie, które spadły na północ, utworzyły lasy, rzeki Cuao; gałęzie spadające na zachód utworzyły góry Sipapo, Waichij i Uripikai. Dalej bieg wód został zmieniony i na szczycie gór na wschód od Autany powstało jezioro (Autana/Leopoldo). W jednej z rzek została uwięziona ryba payara (Hydrolycus scomberoides). Próbując uciec, ryba skakała coraz wyżej, uderzając w pień Wahari-Kuawai, tworząc jaskinie Autana. W końcu payara przepłynęła przez górę i utworzyła Wielką Jaskinię, która jest również nazywana Wlotem Payara, przed skokiem do rzeki Umaj-Ajé.
WIERZENIA I RELIGIA:
Tradycyjna religia Piaroa obejmuje szamanizm i koncentruje się wokół boga stwórcy o imieniu Wahari, który podobno wcielił się w tapira. Najbardziej odizolowane i niezależne wioski żyjące w sercu tradycyjnego terytorium nad rzekami Upper Cuao, Upper Catañiapo i Upper Parguaza zdołały zachować kulturę, zwyczaje, dziedzictwo i swoją duchowość z ziemią. Odrodzenie publicznego zainteresowania szamanizmem Piaroa i stosowaniem roślin enteogennych zapewnia pozytywne wzmocnienie capi i yopo wśród społeczności De'aruhua.
Wielu Piaroa przyznaje dziś, że wpływ kościoła, monarchii, polityki i łamania ich praw człowieka przez państwo, które rozpoczęły się w połowie XVIII wieku, zniekształciły ich rdzenną kosmowizję jako ludu. Piaroa nadal identyfikują się przede wszystkim jako Huottuja, po drugie jako Wenezuelczycy lub Kolumbijczycy, a po trzecie jako chrześcijanie lub niechrześcijanie z wielką obojętnością w stosunku do wszystkiego poza byciem Piaroa
Rdzenni mieszkańcy Piaroa ogólnie nie ufają rządowi, a ci, którzy wierzą w chrześcijaństwo lub mieszają się z innymi etniami, zwykle nie łączą się z bardziej tradycyjnymi Piaroa, którzy korzystają z pracy szamanów, jednak nawet chrześcijańscy Piaroa wspierają pomysły, inicjatywy, projekty i programy w solidarności z ich ludem w promowaniu ich oryginalnej kultury, tożsamości i języka, w tym szamanizmu i mitologii.
Z biegiem lat około 50% Piaroa przeszło na chrześcijaństwo, a wpływ szamanów na lokalne społeczności osłabł, pozostawiając kapitana wioski lub wodza odpowiedzialnego za codzienne sprawy społeczne ponieważ nowe pokolenia Piaroa stają się bardziej wykształcone, zmodernizowane i zorganizowane.
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Wszytkim darczyńcom, ktorzy otworzyli sie na nasz apel, w imieniu spoleczosci Piaroa z wenezuelskiej amazoni, rodziny dziadka Boliwara i jego pra pra wnukow serdecznie dziekujemy. Wypraza juz tuz tuż , wieziemy ze soba energie od Was!!!! Adiwa!