id: zmsskf

WSPARCIE DLA SPOŁECZNOSCI PIAROA - WENEZUELA

WSPARCIE DLA SPOŁECZNOSCI PIAROA - WENEZUELA

Nasi użytkownicy założyli 1 160 993 zrzutki i zebrali 1 205 517 111 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

FILM Z KOLUMBII - STYCZEN 2020


Drodzy, 


w związku z marcową wyprawą - wizytą One River u rdzennych mieszkańców Amazonii ze społeczności Piaroa, zwracamy się z palącą prośbą o finansowe i materialne wsparcie na zakup podstawowych narzędzi użytku codziennego, pomocy szkolnych dla dzieci i rodzin żyjących w regionie Alto Carinagua w Wenezueli.




OBECNA ZRZUTKA


Jest to nasza trzecia wyprawa organizowana w tamte rejony, przedsięwzięcie, które otwiera drzwi, tak długo zamknięte dla gości. Pomoc nasza ma być ukłonem w kierunku kontynuacji współpracy z tą kulturą, opartej na wymianie, wzajemnej nauce i pomocy. Nasza pomoc ma na celu umożliwienie tamtejszej ludności lepsze odnalezienie się w idącym do przodu świecie a szczególnie w tak wymagającej sytuacji ekonomicznej jaka panuje obecnie w Wenezueli. Z naszej strony liczymy na możliwość nauki starożytnych praktyk oraz rytuałów pozwalających na zrozumienie oraz bliższy kontakt z naturą. Plemię Piaroa znane jest ze swojego głębokiego zrozumienia i praktyki medycyny naturalnej.


Jeśli jesteście zatem w stanie wspomóc to przedsięwzięcie to nie wahajcie się. 


Poniżej zamieszczamy link do zrzutki:


FILM O RDZENNYCH PIAROAhttps://www.youtube.com/watch?v=BKzIFN6NVSk 


LINK DO OPISU WYPRAWY W MARCU 2024

: https://fb.me/e/45pqoWgNt


Proszę podzielcie się tą informacją z przyjaciółmi, bo to wartościowa akcja, prawdziwa, niepowtarzalna i pożyteczna. 

Wierzę, że się uda! 

6QzlTWkeXSaJvGUn.jpg

PIAROA:

Piaroa to termin nieznanego pochodzenia, który stał się nazwą języka, a tym samym wspólną nazwą ludu Huottüja De'aruhua. Grupa etniczna oficjalnie nazywa siebie "Huottüja", a niektórzy, głównie mężczyźni, znani są również jako De'aruwa lub De'aruhua (mistrzowie lasu). W ich języku Uwottüja, Huottöja lub Wothuha oznacza "znający się na rzeczy ludzie lasu", zwykle pisane Huǫttųją.

Lud Piaroa, to prekolumbijska rdzenna grupa etniczna z Ameryki Południowej zamieszkująca środkową dorzecze Orinoko w dzisiejszej Kolumbii i Wenezueli, zamieszkująca obszar większy niż Belgia, ograniczony przez rzeki Suapure, Parguaza (północ), Ventuari (południowy wschód), Manapiare (północny wschód) i prawy brzeg Orinoko (zachód).


KOSMOLOGIA AUTANA:

Dla ludu Piaroa, wzgórze Autana jest świętą górą Wahari-Kuawai. Jest to "Kuaimayojo", pień "świętego drzewa owoców świata". Mitologia Piaroan mówi, że "wierzchołek drzewa sięgał tak wysoko, jak nieskończoność, a jego gałęzie były pełne owoców, które spadały i dawały życie Amazonii". Pewnego dnia Wahari (bóg) i jego siostrzeniec Ruayei, który został przekształcony w wiewiórkę (Cuniculus paca), ścięli drzewo, aby zdobyć wszystkie owoce naraz. Ruayei gryzł podstawę, aż drzewo upadło. Gałęzie, które spadły na północ, utworzyły lasy, rzeki Cuao; gałęzie spadające na zachód utworzyły góry Sipapo, Waichij i Uripikai. Dalej bieg wód został zmieniony i na szczycie gór na wschód od Autany powstało jezioro (Autana/Leopoldo). W jednej z rzek została uwięziona ryba payara (Hydrolycus scomberoides). Próbując uciec, ryba skakała coraz wyżej, uderzając w pień Wahari-Kuawai, tworząc jaskinie Autana. W końcu payara przepłynęła przez górę i utworzyła Wielką Jaskinię, która jest również nazywana Wlotem Payara, przed skokiem do rzeki Umaj-Ajé.


WIERZENIA I RELIGIA:

Tradycyjna religia Piaroa obejmuje szamanizm i koncentruje się wokół boga stwórcy o imieniu Wahari, który podobno wcielił się w tapira. Najbardziej odizolowane i niezależne wioski żyjące w sercu tradycyjnego terytorium nad rzekami Upper Cuao, Upper Catañiapo i Upper Parguaza zdołały zachować kulturę, zwyczaje, dziedzictwo i swoją duchowość z ziemią. Odrodzenie publicznego zainteresowania szamanizmem Piaroa i stosowaniem roślin enteogennych zapewnia pozytywne wzmocnienie capi i yopo wśród społeczności De'aruhua.

Wielu Piaroa przyznaje dziś, że wpływ kościoła, monarchii, polityki i łamania ich praw człowieka przez państwo, które rozpoczęły się w połowie XVIII wieku, zniekształciły ich rdzenną kosmowizję jako ludu. Piaroa nadal identyfikują się przede wszystkim jako Huottuja, po drugie jako Wenezuelczycy lub Kolumbijczycy, a po trzecie jako chrześcijanie lub niechrześcijanie z wielką obojętnością w stosunku do wszystkiego poza byciem Piaroa

Rdzenni mieszkańcy Piaroa ogólnie nie ufają rządowi, a ci, którzy wierzą w chrześcijaństwo lub mieszają się z innymi etniami, zwykle nie łączą się z bardziej tradycyjnymi Piaroa, którzy korzystają z pracy szamanów, jednak nawet chrześcijańscy Piaroa wspierają pomysły, inicjatywy, projekty i programy w solidarności z ich ludem w promowaniu ich oryginalnej kultury, tożsamości i języka, w tym szamanizmu i mitologii.

Z biegiem lat około 50% Piaroa przeszło na chrześcijaństwo, a wpływ szamanów na lokalne społeczności osłabł, pozostawiając kapitana wioski lub wodza odpowiedzialnego za codzienne sprawy społeczne ponieważ nowe pokolenia Piaroa stają się bardziej wykształcone, zmodernizowane i zorganizowane.


l30S2qbKGP3sE3Y9.jpg

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 78

BJ
Jan C
500 zł
 
Dane ukryte
ukryta
FB
Franek
50 zł
BS
Beata Suchodolska
19 zł
JZ
Jakub Zakrzewski
20 zł
IZ
Iza3D5G
100 zł
FI
Filip
100 zł
JS
Jacek
50 zł
KK
Kamilla Kulikowski
400 zł
 
Dane ukryte
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków
  • Dariusz Ślusarczyk

    Wszytkim darczyńcom, ktorzy otworzyli sie na nasz apel, w imieniu spoleczosci Piaroa z wenezuelskiej amazoni, rodziny dziadka Boliwara i jego pra pra wnukow serdecznie dziekujemy. Wypraza juz tuz tuż , wieziemy ze soba energie od Was!!!! Adiwa!